Jump to content

Проблем с изграждането на мрежа


Препоръчан пост

Става въпрос за ХР - на основният компютър определено модифицирано(знам какво е мнението ти по този въпрос :), но досега точно тази версия ми върши работа), а на вторият - може би с дребни промени. Спрял съм някои услуги, за които смятам, че няма да ми трябват:(тук исках да покажа снимки с услугите, както са при мен, но като задам път до файла в полето отдолу "Прикрепяне на файлове" и натисна "Прикрепи този файл", системата ми казва "Няма избран файл за качване")

Относно рутера - благодаря за съвета, но засега според мен "минусите" тежат повече.

Преди малко използвах локалната линия за да прехвърля малко файлове, но не пробвах какво ще стане ако пусна и браузъра от втория компютър...

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 77
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Ами, кой знае какво е човъркано по въпросното копие. Аз лично не се наемам да диагностицирам проблеми, които може да са нерешими така или иначе, защото някой "специалист" някъде си решил, че даден компонент на Windows е ненужен, или че трябва да замени нещо и т.н.

Колкото до прикачването на файлове, да, случваше се и на мен. Допускам, че се дължи на комбинация от накадърна форумна система и браузър. Имах проблем с предишни версии на Opera, но в един момент се оправи, макар че не съм сигурен точно къде е бил проблемът.

И не виждам минуси при използването на рутер. Единственият реален минус е това, че струва пари. Това за контакта не ми се струва легитимна причина, защото разклонителите/удължителите са изобретени. :)

Разбира се има и плюсове, но щом не искаш да ги чуеш, кой съм аз да те убеждавам. :)

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да напишеш информацията за мрежовите настройки, които си направил на двата компютъра. Компютрите в една работна група ли са?

След като с достъпа по IP адрес няма проблеми, защо не си монтираш (Tools -> Map Network Drive...) една споделена папка и да си работиш с нея?

Относно защитата на втория компютър - има доста вируси, които се разпространяват по мрежата, така, че поне антивирусна е добре да имаш.

Link to comment
Сподели другаде

На втората лан-карта(която дава интернет към другия компютър) - 192.168.0.1, съответно на втория компютър - 192.168.0.2. В началото(след като се наложи да преинсталирам) това не даде резултат и в един момент пробвах нещо, предложено по-назад - 10.10.0.1, съответно 10.10.0.5. За известно време уж работеше, но после започна да се появява(в Event Viewer) съобщение че тези адреси са "извън обхват" или нещо такова. Тогава се върнах на първоначалните и по някаква причина(може би - Комодо? :)) тогава интернета тръгна.

Компютрите са в една работна група - HOME, имената са PC и PC2 - дали е проблем че са с главни букви, или че са твърде кратки?

Относно споделената папка - мисля, че не е подходящо за мен. Предпочитам постепенно да си дублирам информацията по определен начин и после да синхронизирам(между двата компютъра).

На вторият компютър мисля да сложа един Аваст. Доскоро бях доволен от Комодо, но си мисля дали поне част от проблемите ми напоследък не идват и оттам...

Преди малко пробвах връзката - и от двата компютъра има интернет, принципно има достъп между споделените папки между двата, но както писах по-горе трябва да пиша адресите с цифри, или да използвам специална програма(като netscan). И да питам още - нормално ли е 9,5 гигабайта музика да се прехвърлят от единият компютър на другият(по кабел) със скорост малко под 18 000 KB/s?

Link to comment
Сподели другаде

Адресите изглеждат наред, имената на компютрите - също (не пречи, че са с главни букви). Можеш да опиташ с друго име на работната група, но едва ли проблемите са от това.

Относно начините за архивиране и синхронизиране - можеш да опиташ с някакъв ftp сървър; друг вариант е с програма за целта - например SyncToy или FBackup.

За антивирусната - защо не опиташ MSE - лека е и едва ли ще ти попречи на споделянето.

За скоростта на връзката - 18 000 KB/s са ~140 Mbit/s. Ако LAN връзката ти е гигабитова - да, малко е. Ако са 18 000 Kb/s - това са ~17Mbit/s и пак е малко за 100 Mbit връзка. Провери каква е скоростта ако използваш специална програма за прехвърлянето, например SuperCopier.

Link to comment
Сподели другаде

Относно MSE - точно в описанието пише:" Потреблението на системни ресурси не е от най-ниското, което я прави не особен удачен избор за по-стари компютри,...". Последното изречение също може да е проблем. :) Това обаче не е съществено - вече сложих Аваст. Интересно ми е обаче ако реша да махна Комодо и сложа Аваст и на първият/основният компютър дали няма да има някакво усложнение с регистрацията...

За скоростта на връзката - имах предвид именно 18 000 килобайта. Фаиловете бяха със средна големина 4-5 мегабайта - може ли това да е обяснението? Или антивирусната(Комодо) прави някакви проверки при прехвърлянето и затова се намалява скоростта? Още не съм пробвал с по-големи файлове.

Link to comment
Сподели другаде

За Avast - едва ли ще имаш проблеми с регистрацията.

За скоростта на прехвърляне - да, големината на файловете има значение, както и действието на антивирусните програми; фрагментацията и скоростта на работа на твърдия диск също оказват голямо влияние.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте отново. Дано не съм ви омръзнал с моите ЛАН-проблеми. :)

Ето поредният. Преди малко реших да пробвам 3 FTP-програми: freshftp, FTP Rush 2.1.8 и UltraFXP 1.07. Оказа се, че нито една не може да се свърже с другия компютър по начина, който използвам засега - чрез IP-адреса. Изглежда, че пропускам нещо, защото като напиша същото в Q-Dir или във вграденият експлорър и се получава връзката.

Link to comment
Сподели другаде

Знаеш ли как да провериш дали е разрешен нет биоса? Ако не е позволен го разреши!

Кликваш два пъти върху иконата на LAN адаптера и после натискаш Details. Най-отдолу трябва да е - NetBIOS over Tcpip Enabled: Yes или No. Самото активиране се прави и на двете машини - там от където задаваш IP адресите им и мрежовата маска избираш Advanced, после Wins и най-отдолу избираш Enable NetBIOS over TCP/IP. После потвърждаваш и Disable/Enable на адаптерите.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Засега реших да не се занимавам с FTP-програми - забелязах, че имат някакви полета за име, парола, порт - за мен това е излишно усложняване и вместо това си прехвърлям файловете през Q-Dir. Когато започна да синхронизирам файловете с програма, тогава ще пробвам пак.

Сега имам друг - принципен въпрос: мога ли с USB безжичен адаптер(например TP-Link TL-WN721N) да пусна интернет от компютъра към телефона? Вчера ходих до един магазин с идеята да си купя точно такъв, но жената доста убедено ми каза, че това, което искам не може да стане така. Аз обаче си останах скептичен - ако тези USB-адаптери са аналогични на безжичните PCI-карти, а те са аналогични на жичните PCI-карти - къде може да е проблема? Тоест има ли нещо, което пропускам - някаква принципна грешка в моята идея?

Link to comment
Сподели другаде

Доскоро повечето безжични USB приемници нямаха възможност да работят в режим на излъчване (т. е., като AP или рутер).

Съвременните устройства (включително TP-Link TL-WN721N) обаче обикновено могат да работят в такъв режим - създва се ad-hoc мрежа. Трябва само да провериш дали и телефонът ти ще може да се свърже към такава мрежа.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей.

Телефонът ми е Самсунг Galaxy Хcover с Android 2.3. По принцип има WiFi, но това за ad-hoc мрежа не го знаех. Как мога да проверя?

Още нещо - имах намерение по-късно(при условие че стане връзката с телефона) да взема още едно такова устройство за вторият ми компютър. В момента него съм свързал към първия чрез ЛАН-кабел, който минава през две стаи и гледката не е много красива. :)

Link to comment
Сподели другаде

Телефонът вероятно ще може да се свърже към ad hoc мрежа, не го мисли. Начинът за проверка е да опиташ да го свържеш към друга такава мрежа.

Ако си закупиш две такива устройства вероятно ще изхарчиш повече пари, отколкото ако закупиш рутер с добър обхват, а и с рутера ще можеш да защитиш мрежата по-добре. Помисли и за този вариант.

Link to comment
Сподели другаде

Не изключвам напълно и такъв вариант, но за да свържа и вторият компютър безжично към първият освен рутер пак ще ми трябва един безжичен адаптер, което прави малко над 50 лв. ...А и наистина не ми се иска да вкарвам още кабели(2 + захранващ адаптер) в твърде малкото ми жилище.

Това вече си е моя работа и аз ще решавам. Още веднъж благодаря за помощта!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...