Jump to content

Проблем с изграждането на мрежа


Препоръчан пост

Искаш да направя тези настройки?

 

На втората мрежова карта на "сървър"-а

IP address: 10.10.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

 

На мрежовата карта на втория компютър

IP address: 10.10.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Gateway: 10.10.0.1

DNS: 192.168.144.1

 

Ако да, не се получава.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 77
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Кажи пак настройките на мрежата за двата компютъра. Доколкото разбирам, положението е следното:

 

На втората мрежова карта на "сървър"-а

IP address: 10.10.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

 

На мрежовата карта на втория компютър

IP address: 10.10.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Gateway: 10.10.0.1

DNS: 10.10.0.1

 

В същото време от снимката се вижда, че на втория компютър има адрес 192.168.144.8 с маска 255.255.255.254 и т. н.т.

 

Мрежата на втория компютър би трябвало да е, както си я описал:

IP address: 10.10.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Gateway: 10.10.0.1

DNS: 10.10.0.1

При това положение би трябвало да имаш достъп до споделените ресурси между двата компютъра; също така би трябвало да можеш да получиш отговор, когато изпълниш ping 10.10.0.1 от втория компютър.

След това проверяваш някакъв "външен" адрес, примерно ping 194.145.63.12 (отново от втория компютър).

Накрая проверяваш дали ти работи DNS преобразуването - ping abv.bg (отново от втория компютър).

Разбира се, през цялото това време първият компютър трябва да има достъп до Интернет.

 

Интересното е, че на "сървъра" му се губят тук-таме настройките на картите - веднъж се променят настройките на IPv 4 протокола, друг път се сменят номерата на картите (ако има някакво значение).

Опиши го това малко по-подробно, как така настройките се променят, какво точно се случва? Разбира се, че номерата на картите имат значение, нали Windows трябва да знае коя карта "споделя" връзката.

Link to comment
Сподели другаде

Кажи пак настройките на мрежата за двата компютъра. Доколкото разбирам, положението е следното:

.....

Да, така е.

 

В същото време от снимката се вижда, че на втория компютър има адрес 192.168.144.8 с маска 255.255.255.254 и т. н.т.

 

Такова е положението, когато свържа втория компютър директно с кабела от доставчика и настроя IPv 4 протокола на автоматично.

 

Мрежата на втория компютър би трябвало да е, както си я описал:

IP address: 10.10.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Gateway: 10.10.0.1

DNS: 10.10.0.1

При това положение би трябвало да имаш достъп до споделените ресурси между двата компютъра; също така би трябвало да можеш да получиш отговор, когато изпълниш ping 10.10.0.1 от втория компютър.

След това проверяваш някакъв "външен" адрес, примерно ping 194.145.63.12 (отново от втория компютър).

Накрая проверяваш дали ти работи DNS преобразуването - ping abv.bg (отново от втория компютър).

Разбира се, през цялото това време първият компютър трябва да има достъп до Интернет.

 

Виж снимката какво е положението при трите операции.

post-485-0-90236200-1322591477_thumb.jpg

 

 

Опиши го това малко по-подробно, как така настройките се променят, какво точно се случва? Разбира се, че номерата на картите имат значение, нали Windows трябва да знае коя карта "споделя" връзката.

Не знам как така се променят. Все се случва, когато жената седне зад компютъра. :punish: Просто се променят стойностите на IPv 4 протокола - да кажем от тези които използвам в момента, на някакви произволни. Не знам дали е човъркала нещо (от рода на "решаване на проблеми с и-нета", виж снимката където съм очертал с зелено) или сами са се променили. По скоро първото.

Номерата на картите се променят така: сега са 2 и 3, а тогава (вече не го прави) 4 и 5, или 5 и 6.

post-485-0-38414900-1322592240_thumb.jpg

post-485-0-60392900-1322592435_thumb.jpg

 

Между другото, защо на втората карта изписва "Неидентифицирана мрежа" и че не е свързана към и-нет?

post-485-0-85556300-1322592662_thumb.jpg

 

И за разлика от първата карта, не може да се кликне на нея (не е под светена в синьо).

Link to comment
Сподели другаде

Проблема е при настройките на сървъра; покажи една снимка от мрежовите връзки (Zmenit nastavenie adaptera).

Провери отново дали е включена настройката Allow other network users to connect through this computer's Internet connection - трябва да е включена само на първата мрежова карта на сървъра.

Link to comment
Сподели другаде

Проблема е при настройките на сървъра; покажи една снимка от мрежовите връзки (Zmenit nastavenie adaptera).

post-485-0-47668900-1322628720_thumb.jpg

 

 

Провери отново дали е включена настройката Allow other network users to connect through this computer's Internet connection - трябва да е включена само на първата мрежова карта на сървъра.

post-485-0-42837100-1322628773_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Пробвай като разцъкаш нещата от начало. Спри споделянето на интернета като махнеш отметката на Allow other network users to connect through this computer's Internet connection.

Рестартирай, после дай Disable & Enable на мрежовите карти, включи споделянето на интернет и задай настройките за двете мрежови карти.

 

На втората мрежова карта на "сървър"-а

IP address: 10.10.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

 

На мрежовата карта на втория компютър

IP address: 10.10.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Gateway: 10.10.0.1

DNS: 10.10.0.1

 

Не знам защо не си вземеш един рутер и не приключиш. Над година и половина се мъчих като теб, сървъра трябва винаги да е на линия та втория да има интернет, или почваше вадене и местене на кабели, нови настройки на IPv4 и MAC адреса на втория компютър ако включех кабела директно в него, а при мен имаше и ограничение на ttl, та понякога имах и допълнителни проблеми, ако нещо станеше с програмата за увеличаването му, абе простотия до шия.

Взимай рутер и ще се родиш.

Link to comment
Сподели другаде

Пробвай като разцъкаш нещата от начало. Спри споделянето на интернета като махнеш отметката на Allow other network users to connect through this computer's Internet connection.

Рестартирай, после дай Disable & Enable на мрежовите карти, включи споделянето на интернет и задай настройките за двете мрежови карти.

 

На втората мрежова карта на "сървър"-а

IP address: 10.10.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

 

На мрежовата карта на втория компютър

IP address: 10.10.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Gateway: 10.10.0.1

DNS: 10.10.0.1

Вече го пробвах - без успех.

 

Не знам защо не си вземеш един рутер и не приключиш. Над година и половина се мъчих като теб, сървъра трябва винаги да е на линия та втория да има интернет, или почваше вадене и местене на кабели, нови настройки на IPv4 и MAC адреса на втория компютър ако включех кабела директно в него, а при мен имаше и ограничение на ttl, та понякога имах и допълнителни проблеми, ако нещо станеше с програмата за увеличаването му, абе простотия до шия.

Взимай рутер и ще се родиш.

Знам, че е така, но искам първо нов компютър и чак тогава рутер.

Link to comment
Сподели другаде

От втория компютър при ping 91.196.127.70 имаш ли отговор?

За DNS на втория компютър вместо 10.10.0.1 сложи 192.168.30.2 и виж дали ще има промяна.

 

пп Сега видях, че panevdd те е карал да пингваш

Link to comment
Сподели другаде

Получи се. :)

Направих още веднъж това, което препоръча nikikom - премахнах споделянето на и-нет, рестартирах; изключих мрежовите карти, рестартирах; включих картите, рестартирах; споделих и-нета (Allow other network users to connect through this computer's Internet connection). След споделянето, на втората карта на "сървъра", IPv 4 протокола беше автоматично настроен с този IP адрес:

post-485-0-14778100-1322717659_thumb.jpg

 

Спрямо този адрес направих каквото трябваше на другия компютър и работата се получи.

Благодаря на всички за помощта.

Link to comment
Сподели другаде

Браво, започваш да откриваш чалъмите и внимавай че ако си със слаби нерви може да погледнеш и към чука, така че взимай по-скоро рутер.

Към чука няма да е, ама нерви имам. :devil:

Link to comment
Сподели другаде

  • 9 months later...

Здравейте.

Темата ми изглежда смислена и искам да се включа и аз с няколко въпроса. След доста усилия успях да подкарам интернет и локална връзка на вторият компютър. Проблемът обаче е, че не мога да влизам в споделените папки чрез Microsoft Windows Network, а трябва в полето на експлоръра да пиша с цифри адреса на отдалечения компютър. Ако пиша там името на компютъра - също не става. Дали е защото имената на компютрите съм ги записал с главни букви?

И един по-общ въпрос - доколко е важно на вторият компютър(който получава интернет от първия) да имам антивирусна и защитна стена? На първия имам "Комодо". Като знам с колко усилия стигнах дотук, не ми се иска да бърникам още, за да не се прецака пак нещо. :)

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте отново.

Изглежда проблемът с мрежата ми е по-сериозен, отколкото предполагах. Преди малко пуснах втория компютър, за да прехвърля някои файлове(някои между локалните дискове, други - от първия компютър). В един момент се оказа че ми изчезна интернета на първия компютър. Пробвах няколко пъти да рестартирам първия компютър и да превключвам между автоматично и ръчно задаване на IP, докато в един момент компа заби и трябваше да рестартирам принудително. След това задавайки на автоматично IP, интернета тръгна, но видях в Event Viewer грешка 31008.

Това означава ли, че втория компютър пречи на работата на първия?

Някои хора настоятелно препоръчват да се използва рутер, но аз се въздържам засега най-малко по две причини: трябва да му търся още един контакт и не съм сигурен дали няма да имам същите проблеми с него. :)

Link to comment
Сподели другаде

За какви операционни системи става въпрос? Да си човъркал случайно услугите им нещо?

Иначе предложението да се ползва рутер е наистина най-добро. То точно затова са създадени рутерите общо взето - да улесняват процеса по изграждането на мрежа и/или споделяне на Интернет.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...