1 Където и да работиш, след напускане си длъжен да отправиш
писмено искане/заявление за изготвяне и предоставяне на професионална характеристика или препоръка. За съжаление работодателя е длъжен в 14 дневен срок да изготви и даде "характеристиката" ,но никой не го задължава да издава „ПРЕПОРЪКА”.Предвид това, е най – добре, да поискаш „характеристика”, Тя има същата стойност при кандидатстване за работа , каквато има и препоръката.
2. Как ще бъде изготвена, изцяло зависи от бившия ти работодател. В нея обаче задължително в началото се отбелязват трите ти имена, от кого се издава /директор, управител/,името на фирмата в която си работил, длъжността която си заемал и от кога до кога си бил на тази длъжност. После е желателно да се спомене как си се справил ,какво е качеството ти на работа, какви са постиженията ти, отношение с колеги,чувството на отговорност, издържливост и самостоятелност, професионална компетентност, целенасоченост и разни други такива, но също така трябва да се споменат и слабости и пропуски в работата ти. Много е добре, ако шефа ти е готин и изрази благодарност и съжаление за раздялата с ценен служител; Нещо от рода на "благодарим за положения труд и пожелаваме всичко най-добро в професионален и личен план"

Накрая задължително се завършва с "Настоящата характеристика /или препоръка/ се издава на основание искане на работника/името на служителя/ и в съответствие с чл. 128а, ал. 2 КТ." /Точно обаче в този член се казва::"
По писмено искане на работника или служителя работодателят е длъжен в срока по ал. 1 да му предостави обективна и справедлива характеристика за неговите професионални качества и за резултатите от трудовата му дейност." Никъде обаче не се споменава за препоръки. Те имат по-скоро пожелателен , отколкото задължителен характер и за това някой заядлив работодател може да откаже./
3 Ако новият ти работодател е на ясно с това, той би трябвало да изиска от теб
трудова характеристика и да попита имаш ли препоръки, които евентуално да прибавиш към другите документи за работа. Подчертах "трудова характеристика" защото тя се различава от "длъжностна характеристика" и не трябва да ги бъркаш./втората се дава при сключване на трудов договор и посочва основните трудови задължения/
4. Препоръката –характеристиката/ може да се праща и по е-mail до новия работодател,но винаги е препоръчителна лична среща с него.
Еее, докъто изпиша всичко това
panevdd ме е изпреварил
Мнението беше редактирано от Вання: 12 October 2012 - 21:43