Jump to content

Проблем с инсталацията на Windows на Acer Aspire 5315


kukli4ka21

Препоръчан пост

Здравейте, проблемът е следния лаптопа е чисто нов продава се с операционна система Linux Linpus при опит да се инсталира Windows стигаме до момента, в който излиза прозореца Welcome setup и когато се натисне Enter за да се продължи инсталацията изписва, че системата не отчита хард диск и след това се рестартира, не може да се инсталира нито Windows нито Linux като при опит да се инсталира последния стига до [root@localhost/]# отново рестартира. Ако можете да помогнете със съвети ше ви бъда благодарна! :bgflag:
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 37
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Как се прави диск с Windows XP с вградени SATA драйвери:

Оттук се изтеглят DriverPacks BASE, DriverPack Chipset и DriverPack MassStorage.

1. Стартирайте и разархивирайте DPs_BASE.exe.

2. В папка DriverPacks поставете пакетите с драйвери, във вида, в които са свалени - НЕразархивирани.

3. Направете папка "WindowsXP" и копирайте в нея съдържанието на диска с Windows, не като ISO, а папките и файловете.

4. Стартирайте DPs_BASE.exe, посочете пътя до папката с файловете на Windows XP, направете нужните настройки и създайте новия Windows с допълнителните драйвери. Резултата НЕ е ISO и се намира в същата папка WindowsXP.

5. С програмата UltraISO извлечете bоот-ващия файл от оригиналния диск с Windows и го запазете. След това посочете файловете и папките на преработения Windows и извлечения bоот-ващ фаил. Запазете bоот-ващото ISO и със същата или друга програма го запишете на диск.

Цялата процедура до готовия диск отнема ок. половин час.

Изпробвано на Toshiba L40-L14 и Toshiba A200.

 

post-1794-1202812311_thumb.gif

Link to comment
Сподели другаде

Windows използва файлова система, различна от тази на Linux и може би затова ти се проваля инсталацият на Windows. Преди да започнеш инсталация на Windows можеш с лайв CD да форматираш дяла на който ще инсталираш с NTFS, например.

За Linux-a обаче не мога да помогна с нищо. Но е учудващо, че след като е бил инсталиран, не може да се инсталира повторно, може би опита да се инсталира Windows е прецакал нещо!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, проблемът е следния лаптопа е чисто нов продава се с операционна система Linux Linpus при опит да се инсталира Windows стигаме до момента, в който излиза прозореца Welcome setup и когато се натисне Enter за да се продължи инсталацията изписва, че системата не отчита хард диск и след това се рестартира, не може да се инсталира нито Windows нито Linux като при опит да се инсталира последния стига до [root@localhost/]# отново рестартира. Ако можете да помогнете със съвети ше ви бъда благодарна! :bgflag:

имам същият лаптоп и тръгна само ВИСТА, XP няма да тръгне без някакви си програми

Link to comment
Сподели другаде

имам същият лаптоп и тръгна само ВИСТА, XP няма да тръгне без някакви си програми

 

 

 

 

 

Благодаря на всички, които ми отговориха. Проблемът е разрешен успяхме да инсталираме Windows XP и всъщност решението се оказа доста по просто отколкото си мислехме!!!! :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

Нищо споменато в темата не е вярно! За да се пусне XP се влиза в BIOS-а и от там HDD-то се слага в режим ATA а не в AHCI mode... С този модел ще си имаш много проблеми под XP. Препоръчвам ти Vista защото Acer нямат потдръжка на Framework-а си за XP. Ако въпреки това ще опитваш прочети тази тема и си дръпни драйвъри :) Как да инсталираме Windows XP на Acer 5315? (EN)

 

Надявам се да съм бил полезен. :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
Нищо споменато в темата не е вярно! За да се пусне XP се влиза в BIOS-а и от там HDD-то се слага в режим ATA а не в AHCI mode... С този модел ще си имаш много проблеми под XP. Препоръчвам ти Vista защото Acer нямат потдръжка на Framework-а си за XP. Ако въпреки това ще опитваш прочети тази тема и си дръпни драйвъри :) Как да инсталираме Windows XP на Acer 5315? (EN)

 

Надявам се да съм бил полезен. :thumbsup:

 

прав си приятел. но мисля, че си малко краен с твърдението за проблеми под XP. При мен машинката "фърка" :peace:

много се изписа по темата и няма да спамя........ който се интересува да ползва чичко гугъл.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Чудех се, дали да започна нова тема, когато открих тази. 

 

Работата е следната: днес колега ми каза, че се опитал да инсталира Windows XP на лаптопа си, върху Vista, и не се е получило. Така му били казали и от магазина, където купил лаптопа - "Че на този лаптоп само Vista можела да върви". Някак не ми се вярва да не става. Има ли начин това да се постигне или колегата ми е прав?

 

За съжаление нямам информация за марката на лаптопа, процесор,......и т.н.

Link to comment
Сподели другаде

Чудех се, дали да започна нова тема, когато открих тази.

 

Работата е следната: днес колега ми каза, че се опитал да инсталира Windows XP на лаптопа си, върху Vista, и не се е получило. Така му били казали и от магазина, където купил лаптопа - "Че на този лаптоп само Vista можела да върви". Някак не ми се вярва да не става. Има ли начин това да се постигне или колегата ми е прав?

 

За съжаление нямам информация за марката на лаптопа, процесор,......и т.н.

Ами че може да върви, 100% може. Но първо трябва да разбере какъв е сата контролерът на дъното, че да вгради в диска на хр (или качи на дискета) sata драйверите, за да разпознае твърдите дискове. След това форматира и инсталира ХР-то. И след това най-проблемната част - намиране на правилните драйвери за лаптопа. Без необходимата информация целия процес на инсталиране ми се вижда малко рискован - по добре е предварително да се проучи въпросът кои са драйверите, ако има такива и да се свалят. Надявам се да съм помогнал, успех

Link to comment
Сподели другаде

Чудех се, дали да започна нова тема, когато открих тази.

 

Работата е следната: днес колега ми каза, че се опитал да инсталира Windows XP на лаптопа си, върху Vista, и не се е получило. Така му били казали и от магазина, където купил лаптопа - "Че на този лаптоп само Vista можела да върви". Някак не ми се вярва да не става. Има ли начин това да се постигне или колегата ми е прав?

 

За съжаление нямам информация за марката на лаптопа, процесор,......и т.н.

 

За замяна на ОС-а, да става, аз дори го го направих. Виж тук , може да ти буде полезно.

Но за инсталиране една върху друга.... не става! За да инсталираш ХР върху Виста, трябва да форматираш диска - определено! Няма друг шанс. Още повече има значение, каква Виста си имал до момента.

Link to comment
Сподели другаде

Имах предвид форматиране и инсталиране. Явно не съм се доизяснил.

 

Благодаря за инфото. Ако колегата има интерес, ще му препоръчам тези статии.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...
Как се прави диск с Windows XP с вградени SATA драйвери:

Оттук се изтеглят DriverPacks BASE, DriverPack Chipset и DriverPack MassStorage.

1. Стартирайте и разархивирайте DPs_BASE.exe.

2. В папка DriverPacks поставете пакетите с драйвери, във вида, в които са свалени - НЕразархивирани.

3. Направете папка "WindowsXP" и копирайте в нея съдържанието на диска с Windows, не като ISO, а папките и файловете.

4. Стартирайте DPs_BASE.exe, посочете пътя до папката с файловете на Windows XP, направете нужните настройки и създайте новия Windows с допълнителните драйвери. Резултата НЕ е ISO и се намира в същата папка WindowsXP.

5. С програмата UltraISO извлечете bоот-ващия файл от оригиналния диск с Windows и го запазете. След това посочете файловете и папките на преработения Windows и извлечения bоот-ващ фаил. Запазете bоот-ващото ISO и със същата или друга програма го запишете на диск.

Цялата процедура до готовия диск отнема ок. половин час.

Изпробвано на Toshiba L40-L14 и Toshiba A200.

Здравейте!

Не съм сигурен дали тук е правилното място да задам въпроса си и ако греша, моля да не бъда съден твърде строго... Указанията предоставени от dixi за създаване на Boot-CD с Windows със SATA-drivers са наистина брилянтни... До толкова, че днес се реших да създам собствено SATA-съдържащо CD на WindowsXP (MSDN), защото номерът с дискетката вече ми писна... Никога не мога да бъда сигурен, дали до следващата преинсталация, тя ще бъде още интактна... Много лесно се повреждат, дори без нищо...

Изпълних всички инструкции от по-горния цитат безавариино (поне така смятам), но на стъпка 5. ми се появи нещо съмнително във връзка с работата на програмата UltraISO, а именно:

На стъпката Extract Boot File From CD/DVD избрах тази опция и ми се появи малкото прозорче за избор на Drive и определяне изходящата директория. Цъкнах Make... И само след 1 секунда, програмата ми каза че е приключила успешно... В указаните на глава Extract Boot File from CD/DVD Disc, беше посочено "A progress window will pop-up to indicate the percent done, time used and estimated time. You can click the "Stop" button to cancel the action." На мен такъв прозорец не ми се появи... Просто нямаше време, изглежда... Това ме усъмни доколко е свършена работата и аз отворих папката My ISO Files, където имаше едно малко файлче, с разширение bif (boot image file, предполагам). Отворих файлчето с текстовия редактор, където наред с тритe реда безсмислени символи имаше и следното:

 

CDBOOT: Cannot boot from CD - Code: 0

CDBOOT: Couldn't find NTLDR

CDBOOT: Memory overflow error

 

От тук предположих че програмата прави някаква грешка при операцията по извличане, но за всеки случай тествах извличане и от друг диск с WindowXP, където резултатите бяха еквивалентни...

 

Та питането ми е: Нормално ли е полученият файл с извлек от Window boot файл да е с такива размери и да сдържа посочените редове?

 

От друга страна, реших да си довърша процедурата и добавих файлчето към ISO-то, което създадох с програмата... След това реших да запиша полученото ISO на презаписваем диск и от него да пробвам дали ще boot-ва и едва след това, евентуално да направя по-траен запис на друг диск... Използвах ImgBurn, който обикновено винаги, когато записвам boot-ващо отражение ми показва ISO9660(Bootable)Joliet... Това ми даде надежда, че и сега всичко ще бъде наред... Записът протече нормално. След това рестартирах машината и изчаках дали ще подкачи от записвачка... Подкачи и стартирах Setup-а - Синият екран с F6... Явно дискът наистина се е записал като boot-ващ... Не продължих процедурата по преинстал по-нататък, защото не исках да преинсталирам... Но ме гложди следното:

 

Възможно ли е грешките, които посочих по-горе, да се отразяват на малко по-късен етап от преинсталацията и в тази връзка, докъде се простира ролята на Boot-файла, след като компютъра вече веднъж подкачи от записвачката?

 

Ще бъда признателен да получа отговор на тези мои може би не много начетени въпроси, за да знам дали си струва да записвам диск с "мойта разработка" и да се надявам, че ще успея да преинсталирам от него...

 

P.S: Сега се сетих... Прочетох от указанията на UltraISO, че boot-файла може да се "изрови" и ръчно от диска с OS, но аз не можах да го намеря... Изгелжда като търсене на игла в купа сено... Някой може ли да ми каже в коя точно инсталационн директория се намира?

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Не съм сигурен дали тук е правилното място да задам въпроса си и ако греша, моля да не бъда съден твърде строго... Указанията предоставени от dixi за създаване на Boot-CD с Windows със SATA-drivers са наистина брилянтни... До толкова, че днес се реших да създам собствено SATA-съдържащо CD на WindowsXP (MSDN), защото номерът с дискетката вече ми писна...

...

Така като гледам си следвал правилно стъпките, които съм описал. Наистина .bif файлчето е 2КВ и наистина съдържа тези редове. Първо го извличаш от диска с Extract Boot File from CD, след това при вече събрана компилация от файлове и папки в горния прозорец избираш Load Boot File и записваш. Самият факт, че инсталацията е тръгнала говори, че няма проблеми при направата на буутващия диск.

Спокойно е могло да оставиш да продължи инсталацията от диска, който си направил. До появата на списъка с дяловете на харда и избора на партишън за инсталиране нищо направено не поврежда текущата инсталация. Ако вече там натиснеш погрешен клавиш идват проблемите.

Нямам представа как може да бъде намерен ръчно boot файла, а и не виждам необходимост.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти за отговора dixi, сега вече се чувствам по спокоен... Както се казва: "Информация от извора". Ей сега ще го драсна ISO-то и се надявам, когато следващия път преинсталирам, всичко да бъде наред... Просто адски много ми помогна твоят коментар, препратката към който видях от статията на Night_Raven за преинсталация на OS... (просто задължително четиво!).

 

Ощо веднъж благодаря... :svlove:

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...