Jump to content

Лютфи, Берон, Каракачанов и Мустафа Хаджи - сътрудници на ДС


Препоръчан пост

Юнал Лютфи, Петър Берон, Красимир Каракачанов и Мустафа Хаджи са били сътрудници на бившата Държавна сигурност. Това сочат данни на МВР, изнесени в отговор на вътрешния министър Румен Петков до журналиста Николай Бареков за наличието на досиета и тяхното съдържание за общественици и политици на високи постове за държавата.

 

В предаването "Дарик кафе" на Дарик радио Красимир Каракачанов заяви, че не е подписвал декларация за сътрудничество с Държавна сигурност, а е писал експертни становища по т.нар македонски въпрос и отношенията между България и Югославия. "В тези експертни становища въобще не става въпрос за български граждани, а за определена политика, която трябва да се води, но за съжаление не се водеше преди 10 ноември, не се води и сега", допълни лидерът на ВМРО.

 

Красимир Каракачанов е регистриран като агент от Шесто управление на ДС през месец май 1989 г. с псевдоним "Иван". По думите на Каракачанов досиетата е трябвало отдавна да бъдат отворени, "а не да се подхвърлят на порция през 2-3 години". Каракачанов каза по повод огласеното му сътрудничество с бившата Държавна сигурност, че е писал само експертни становища по балкански въпроси и под всяко от тях би се подписал и днес. Той коментира пред журналисти в парламента информацията в писмото на министъра на вътрешните работи Румен Петков в отговор на искането на журналиста Николай Бареков. Според текста Каракачанов е регистриран като агент от Шесто управление на ДС на 11 май 1989 г. Няма данни да е давал съгласие и да е подписвал декларация за сътрудничество. Изготвял е анализи за контраразузнавателните служби на МВР и не е давал информация за български граждани. Винаги съм казвал, че един път завинаги трябва да стане ясно за какво точно става дума, дали за доноси, за принуда, защото има хора, принуждавани с шантажи и изнудване, или за служба на националните интереси, каза Каракачанов.

 

В това, което съм правил през целия си съзнателен живот, няма един миг, от който да се срамувам - става въпрос за експертни становища по балканските въпроси, по отношенията на България с Югославия, по Македонския въпрос, по националните въпроси и т.н., посочи той. По същото време съм имал много приятели дисиденти, които говореха по "Свободна Европа", и в написаното от мен няма нито едно такова име и въпрос, добави той. По думите му поне трима министър-председатели след 10 ноември са получавали написаното от него под формата на становища. "За разлика от някои, които започнаха да се извиняват, аз няма да го направя; на кого да се извинявам - на сръбската политика, която 90 години унищожава българите в Македония и Западните покрайнини, или на македонските служби за сигурност, които и до днес финансират ОМО "Илинден" и разни сепаратистки ортанизации. Не само, че няма да им се извиня, ами каквото съм могъл да напарвя, съм го направил, и съжалявам, че не съм имал и по-големи възможности", каза Каракачанов.

 

Юнал Лютфи е регистриран като агент на Второ главно управление на ДС на 30 ноември 1967 г. с псевдоним "Мурад", през 1985 г. псевдонимът е променен на "Сидер". Сведенията, които Лютфи е предоставял, са обслужвали контраразузнавателните и разузнавателните структури на МВР.

 

Петър Берон е регистриран като агент от Шесто управление на ДС на 22 декември 1969 г. с псевдоним "Бончев". Няма данни да е давал съгласие и да е подписвал декларация за сътрудничество. През 1990 г. НСЗК с писмо изисква от отдел Трети на ДС данните за сътрудника да бъдат заличени от картотеката. Материали за него не са предавани за архив.

 

Мустафа Алиш Хаджи е регистриран като агент на 11 декември 1989 г. с псевдоним "Андрей". Няма данни да е давал съгласие и да е подписвал декларация за сътрудничество. Материалите за него са унищожени през февруари 1990 г. Поради краткия срок сътрудничеството не е осъществено.

 

Преди десетина дни стана ясно, че и водещият на предаването "Здравей, България" - журналистът Георги Коритаров, е бил агент на Държавна сигурност с псевдоним Алберт. По-късно Коритаров направи публично изявление, в което оповести подробностите около принадлежността си към ДС.

 

Източник на новината: actualno.com

Link to comment
Сподели другаде

Писна ми с тези досиета.От 89 година се занимават с тях,да ги отворят и край.Сега се използват за разчистване на сметки между властимащите и останалите,не ви ли направи впечетление че няма нито едно име на член на БСП.Според мен те най яко са нагазили в лайната,но никой не ги закача. :punish:
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...