Jump to content

Въпрос за IDE - 80 пинови кабели ?


Препоръчан пост

Здравейте - днес реших да сменя новия IDE кабел (80 пинов) със стария (с който купих компютъра преди около две години който също е 80 пинов) понеже доста време се чудих защо се бави компютъра! Сканирахме го и почиствахме от гадинки ,дори теста на хард диска правихме с ваша помощ, но проблема със тези моментни забавяния си остана.Днес обяче реших просто да пробвам да сменя новия кабел със стария като визуално имат само една разлика - в цвета - новия е целия син и едното жило е с бял цвят , а на стария кабел целия е бял (по скоро е мръсно бяло) и едното жило е с червен цвят ,а другото е че на новия и трите букси са черни ,а на стария тази която е към харда е черна ,средната е сива ,а тази която е към дъното е синя!

Та въпроса ми е защо се получи тази разлика при условие ,че и двата са 80 пинови (броих жилата им ,а и визуално си личи чи са еднакви) -

т.е. с новия го имаше забавянето (даже и мишката насичаше при движение по десктопа) ,а със стария сега компютъра работи безпроблемно и дори се усеща огромна разлика в бързодействието??? :crosseyes1:

 

п.с.Този новия го купих заради DVD-то понеже компютъра беше без записвачка когато го купих, но го сложих на хард диска, а този от харда го прибрах и сложих стар 40 пинов кабел на записвачката! Сега и DVD-то и харда са с 80 пинови кабели!

Link to comment
Сподели другаде

Значи, тези кабели също имат посока, две от "буксите", са по близо една до друга, те трябва да са към хардовете, а 3-тата, която е малко по-самотна, като се вгледаш ще видиш, че има разлика, трябва да е към дъното, ако си го бил обърнал по невнимание, от там е идвал проблема, при обръщане, дисковете минават в режим на АТА 33, та даже ми се е случвало и на PIO4 :)
Link to comment
Сподели другаде

Значи, тези кабели също имат посока, две от "буксите", са по близо една до друга, те трябва да са към хардовете, а 3-тата, която е малко по-самотна, като се вгледаш ще видиш, че има разлика, трябва да е към дъното, ако си го бил обърнал по невнимание, от там е идвал проблема, при обръщане, дисковете минават в режим на АТА 33, та даже ми се е случвало и на PIO4 :)

 

Това го знам и не бяха обърнати - единственото като разлика която вече споменах са цветовете ,а и сега се сещам ,че жилого с белия цват при новия IDE кабел (този синия) беше от другата страна ,а не като на този стария (белия) на който жилото с червения цвят е където трябва т.е.на този новия е от другата страна спрямо стария,а и както казах буксите са с различни цветове при стария и еднакви при новия, но това за разстоянията го знам и съм сигурен ,че не съм го обърнал! А и както каза имат разлика и буксите!

Link to comment
Сподели другаде

При мен след изключване(софтуерно или хардуерно) на вторият хард същият след това не можеше да се разпознае правилно от системата и е трябвало да рестартирам безброй пъти. Оказа се,че е от кабела,защото веднага след като го смених,проблемът изчезна.
Link to comment
Сподели другаде

Sten случайно да си забелязал ,че plamen74.72 не е споменавал да има втори хард диск???

А и до колкото знам има разлика в кабелите дори и да са и двата 80 пинови ако става въпрос за кабел за CD/DVD или HDD - колко е вярно могат да кажат по компетентните от мен - но това е което знам,а дали е вярно незнам (поне така са ми казвали в сервизите)!!! :computer:

Link to comment
Сподели другаде

Мога само да допълна, че има голямо значение къде отива маркирания край на кабела към IDE буксата на дъното и другия край към хард диска. Има два варианта:

1. Буксата на кабела, който отива към IDE буксата на дъното има една издатина от единия си край и на IDE буксата на дъното има процеп, за да може двете да съвпаднат.

2. Буксата на кабела, който отива към IDE буксата на дъното няма издатина от единия си край.

В пъвия случай нещата не могат да се объркат.

Във втория обаче могат.

Важно е да се спази правилото - маркираният край на кабела да отиде към пин 1 на IDE буксата на дъното. Същото важи и за другия край на кабела, който отива в HDD и CD/DVD.

Link to comment
Сподели другаде

Мога само да допълна, че има голямо значение къде отива маркирания край на кабела към IDE буксата на дъното и другия край към хард диска. Има два варианта:

1. Буксата на кабела, който отива към IDE буксата на дъното има една издатина от единия си край и на IDE буксата на дъното има процеп, за да може двете да съвпаднат.

2. Буксата на кабела, който отива към IDE буксата на дъното няма издатина от единия си край.

В пъвия случай нещата не могат да се объркат.

Във втория обаче могат.

Важно е да се спази правилото - маркираният край на кабела да отиде към пин 1 на IDE буксата на дъното. Същото важи и за другия край на кабела, който отива в HDD и CD/DVD.

 

Кабелите и двата са по първия начин който си описал! Но единствените разлики са в цветовете и въпросното оцветено жило - при новия е от другата страна!

За сега нямам проблеми с бързодействието на ситемата, но няма лошо от това цялото разяснение понеже мисля че ще бъде полезно за тези които незнаят разликите и темата ще им помогне (естествено ако не са от тези дето не ползват търсачката)!

Лично аз ги знам тези разлики и съм 100% сигурен ча не е бил обърнат новия кабел ,но се усъмних във въпросното оцветено жило - защо е от другата страна а не както е при стария кабел или пък (незнам дали е фабрична грешка) средната букса при новия да е била по близо до буксата към дъното вместо към харда

(няма да се учудя ако е било така)!

Още веднъж благодаря на всички отзовали се! :svlove:

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...