Jump to content

Проблем с клавиатура Trust


Препоръчан пост

Здравейте!Имам проблем с клавиатура Trust.Трябва да запоя кабела,който излиза от клавиатурата и влиза в компютъра вътре в клавиатурата на платката,но този кабел има 4 малки жички и не знам последователността в,която трябва да се запоят.Искам да попитам дали някой знае тази последователност?Ето я клавиатурата

post-4829-1245937273_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!Имам проблем с клавиатура Trust.Трябва да запоя кабела,който излиза от клавиатурата и влиза в компютъра вътре в клавиатурата на платката,но този кабел има 4 малки жички и не знам последователността в,която трябва да се запоят.Искам да попитам дали някой знае тази последователност?Ето я клавиатурата

 

Незнам дали и при теб са същите цветове но ето как са при мен (на старата ми клавиатура по цветове) като направих и примерна схема понеже е много важно къде ще подадеш +5V:

http://i41.tinypic.com/33y6n2h.jpg

 

Успех!!! :computer:

 

п.с. 5 и 1 от буксата при мен са неизползваеми както е показано на шота, а в ляво където е показано (от Pin 1 до Pin 6) е за мишката!!!

Лично замерих ( със Digital Multimeter - някой му казват мутицет) по цветове кабелите като разглобих старата ми клавиатура!!!

Link to comment
Сподели другаде

При мен цветовете са различни.Снимах ти жичките и платката.

Да цветовете почти никога не са еднакви не можеш да се ръководиш по тях.

 

Имаш ли измервателен уред за Омове, с него можеш да измериш коя жичка в кое от жилата на буксата отива. Ако не знаеш как става ще уточня (за хората които не са работили с такива). Тези уредчета измерват доста неща, това което трябва да измерите е съпротивлението между края на кабел и дадено жило на буксата. Ако съпротивлението е равно на или почти на 0 ома то тази жичка отива в това жило.

 

След като измериш четирите жички, коя в кое жило отива. В дадения случай това могат да бъдат както в горе показаната диаграма на PS/2 буксата - Pin 1, 3, 4, 5. Та след като знаеш коя жичка в кое жило /Pin отива, знаеш коя жичка за какво ще се използва от клавиатурата. Това може да са следните за PS/2 буксите

1 - Data

3 - Ground

4 - Vcc (+5V)

5 - Clock

 

Жило/ Pin 2 и 6 от кабела не се използват от клавиатурата и нямат жички.

 

Задачата е да се открие подредбата на 4-те жички на платката.

Виждаме на снимката, че старите са били изтръгнати и пътеките на платката са откъснати с тях. Това не е фатално. Просто запояваш жичките за същата пътека където са били старите. Всъщност ще спра до тук, защото за да ти помогна наистина ще трябва да имаш под ръка уред за измерване, и да си измерил коя жичка в кое жило отива. Когато направиш това ще ти обясня как да процедираш нататък. И ми направи една снимка като тази но от другата страна на платката. Хубаво е че слагаш снимка, винаги е полезно.

Link to comment
Сподели другаде

Определено без уред няма да стане! Ето шот и от мен:

 

http://i40.tinypic.com/20ro3r5.jpg

 

п.с.Като гледам съвпада с дадения от bmvtooo шот, а цветовете в случая не са от значение! От значение е да се намери кой цвят с кой Pin съвпада, НО най-трудната задача ще е да си открие кой къде да се запои на платката според както е написал dakan (колкото за цветовете спямо буксата е лесно)! Според кабелите които си дал на шота (според мен) липсва само този който е за корпуса на буската (както го е написал bmvtooo, но той не е фатален)!

Link to comment
Сподели другаде

Не съвсем и аз се заблудих, но шота на Pavlin е за вход - женски на буксата. А на края на кабела е Мъжката част с жилата така че твоя шот е точния не неговия има малка разлика. Важното е да имаш уред за измерване на съпротивлението за да откриеш коя жичка на кои Пин/ жило отива. Следващата стъпка е да откриеш коя къде да запоиш. Не мога да видя точно то снимката ти пътя на 1 от лентите. Дано да се вижда от другата страна или друг ъгъл. Дай ми по детайлни снимки и от двете страни на платката и не рисувай по тях за да ги видя по точно. Виж твоята снимка и ми кажи дали оградената с жълто в кръг част е дефект на платката / снимката или наистина има зелена линия която минава перпендикулярно на другите пътеки там. Новите снимки ще ми помогнат много.

post-2009-1245974398_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Измерих с уреда коя жичка на кое жило отива както ми каза ти.Номерирах ги по схемата на bmvtooo:бялата жичка отива на 2-ро жило;оранжевата жичка отива на 3-то жило;синята жичка отива на 4-то жило и зелената жичка отива на 6-то жило.За където питаш дали има връзка-няма.Там където си оградил с жълто кръгче няма дефект.Направих нова снимка на платката.

post-4829-1246010923_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Измерих с уреда коя жичка на кое жило отива както ми каза ти.Номерирах ги по схемата на bmvtooo:бялата жичка отива на 2-ро жило;оранжевата жичка отива на 3-то жило;синята жичка отива на 4-то жило и зелената жичка отива на 6-то жило.За където питаш дали има връзка-няма.Там където си оградил с жълто кръгче няма дефект.Направих нова снимка на платката.

 

Беше помолен обаче да снимаш платката и от другата страна (отдолу) - направи го и прикачи снимката!

Link to comment
Сподели другаде

До тук добре. Виждат се много неща от двете снимки. Това което обаче не се вижда кае отива най вътрешния вход за кабелче на платката. Защото е покрит в колофон. Искам да ми кажеш с коя пътека е или е бил свързан. Аз вече предполагам коя е има само една възможност, но все пак. Очертал съм на снимката ти къде да гледаш дали има връзка с червено. Това в синьо, там не би трябвало да има връзка. Пробвай да отчегъркаш леко колофона от там за да се вижда по ясно и направи още една снимка или просто ми кажи дали пина (дупката), който съм очертал с зелено - има ли връзка (изглежда ли да е имал връзка с по горната пътека която е очертана до някъде с жълто.

 

За да те успокоя, че напредваме. Ако съм прав, точно този кабел е единствения който отива директно към чипа. Другите два са с еднакви съпротивления в различни посоки и третия е с различно съпротивление. Предполагам че ако отворя после моята клавиатура ще видя същото с моите кабели и тогава ще ти кажа подредбата. Сега затова искам да знам на къде е отивала тази дупка с колофона.

Link to comment
Сподели другаде

До тук добре. Виждат се много неща от двете снимки. Това което обаче не се вижда кае отива най вътрешния вход за кабелче на платката. Защото е покрит в колофон. Искам да ми кажеш с коя пътека е или е бил свързан. Аз вече предполагам коя е има само една възможност, но все пак. Очертал съм на снимката ти къде да гледаш дали има връзка с червено. Това в синьо, там не би трябвало да има връзка. Пробвай да отчегъркаш леко колофона от там за да се вижда по ясно и направи още една снимка или просто ми кажи дали пина (дупката), който съм очертал с зелено - има ли връзка (изглежда ли да е имал връзка с по горната пътека която е очертана до някъде с жълто.

 

За да те успокоя, че напредваме. Ако съм прав, точно този кабел е единствения който отива директно към чипа. Другите два са с еднакви съпротивления в различни посоки и третия е с различно съпротивление. Предполагам че ако отворя после моята клавиатура ще видя същото с моите кабели и тогава ще ти кажа подредбата. Сега затова искам да знам на къде е отивала тази дупка с колофона.

Дупката с колофона никъде не отива като гледам на двете снимки - свободна е.

Link to comment
Сподели другаде

Дупката с колофона никъде не отива като гледам на двете снимки - свободна е.

Хи хи. Да и аз това виждам. Ама там е проблема виждал ли си платка с дупка, в която се запоява жичка идваща извън схемата и накрая не отива никъде. Ми няма такава напълно излишно е да се прави такава дупка на платката, та камо ли там да се запоява нещо просто ей така. Като се има предвид че на PS/2 клавиатурите в платките им влизат 4 кабелчета и 4-те се използват, трябва да отива някъде. Ако не отива никъде тея от Trust са супермени и са измислели начин за въздушен превод на ток.

Мамка му откраднали са ми идеята :D

Link to comment
Сподели другаде

Изтрих колкото може колофона от платката.Снимах го и нарисувах къде трябва да се запои на мястото на последната дупка.И от мястото на запояването по пътечка отива до черната интеграла.

post-4829-1246092064_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Абсолютно вярно си предположил, а и то е логично да е там даже и според стария шот който си дал:

http://i43.tinypic.com/zxpki0.jpg

http://i41.tinypic.com/2u6of1s.jpg

 

Четвъртия с колофона ми се вижда ,че влиза направо в чипа!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...