Jump to content

След забиване изчезна мрежата


Препоръчан пост

Здравейте!

Вчера както си гледах филм компютъра тотално заби. Рестартирах го (от копчето понеже нямаше друг начин) и като зареди ХП-то мрежовата връзка я нямаше, а в Divice Manager-a Лан картата беше с 1 жълт кръг с удивителен. Рестартирах отново и пак същото. Изключих го, отворих го да проверя лан картата, да не би да не прави добър контатакт, понеже компютъра е на около 5 години (но мисля че не това беше проблема), след като го включих всичко си беше наред.

Съмнява ме да не е хардуерен проблем, но не змам какво точно може да е.

Погледнах с Event Viewer-a и ето какво е записал точно тогава когато заби:

Event Type:	Error
Event Source:	E100B
Event Category:	None
Event ID:	5004
Date:		23.5.2009 г.
Time:		11:22:58
User:		az
Computer:	***
Description:
Intel(R) PRO/100+ PCI Adapter : Could not connect to the interrupt number supplied.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.
Data:
0000: 00 00 08 00 02 00 5c 00   ......\.
0008: 00 00 00 00 8c 13 00 c0   ......À
0010: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
0018: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
0020: 00 00 00 00 00 00 00 00   ........
0028: 1a 00 00 00 11 00 00 00   ........

дъно: Gigabyte GA-7VT600(-L)

 

 

Някакви идей?

Благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

Мрежовата карта се е опитала да използва прекъсване, което е било ползвано от друго устройство през това време и се е получил конфликт, довел до забива.

Въпросната карта както виждам е външна. Вградената забранена ли е? Какви други PCI устройства има свързани?

Link to comment
Сподели другаде

Нямам други PCI устройства

и нямам вградена мрежова карта

Преди месец - два станало пак същото нещо, но са били единствено тези два случая за около 5 години (т.е. от както е сглобен компютъра)

Мрежовата карта се е опитала да използва прекъсване

какво е това прекъсване

 

а и значи ли това, че има някакъв проблем с картата или конфликт благодарение на друго устройство.

С тази конфигурация съм от няколко години, с изключение на хард диска, който ми е от 2-3 месеца. Аз малко се съмнявам да е от него (по-скоро не ми се иска да е от него) ама понеже не знам от какво може да е ето го и него Western Digital WD800JB

Link to comment
Сподели другаде

Прекъсванията (IRQ) са точно това, което и името подсказва - средства за комуникация между хардуерни компоненти. Обикновено е между отделните компоненти и процесора. Чрез тези прекъсвания компонентите привличат вниманието на процесора "спри това, което правиш в момента, и направи това, което ти казвам да направиш". По принцип е желателно всеки компонент да има своя "линия", за да не се случват подобни конфликти. IRQ настройките се намират в BIOS-а в секция PnP/PCI Configurations, но не е желателно да ги човъркаш, освен ако нямаш поне базови познания по въпроса. Нелоша идея е да спреш ненужните портове и устройства, които са вградени в дъното. Например ако не ползваш COM и/или LPT порт, спокойно можеш да ги забраниш от BIOS-а. Това може да има положителен ефект.
Link to comment
Сподели другаде

сега като е изключено при стартиране на хр-то в лога се появява това:

Event Type:	Error
Event Source:	Service Control Manager
Event Category:	None
Event ID:	7000
Date:		27.5.2009 г.
Time:		12:17:08
User:		аз
Computer:	***
Description:
The Parallel port driver service failed to start due to the following error: 
The service cannot be started, either because it is disabled or because it has no enabled devices associated with it. 

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.

което е нормално да се появи, ама мен малко ме дразни

въпросът ми е кой Service отговаря за това

т.е. да го направя да не го търси този порт (е разбира се да мога да го включа отново някой ден ако се наложи)

Link to comment
Сподели другаде

Ако държиш да човъркаш, можеш да опиташ да спреш драйвера за порта от Device Manager. В прозореца му от меню View избираш Show hidden devices, намираш и кликаш два пъти върху Parport -> Driver и задаваш Disabled от падащото меню за режим на стартиране.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...