Jump to content

Моят град...


Препоръчан пост

Моят роден град - Пазарджик!

http://img141.imageshack.us/img141/1887/202pxpazardzikoblastmap5ru.th.png

Община Пазарджик

http://img232.imageshack.us/img232/8229/66888wh.th.jpg

Центъра на града с прословутия часовник, който преди няколко години изгоря, но сега е въстановен отново.

 

Пазаржик

Областен град в България, на река Марица. 79 476 жители. Машиностроителна, металообработваща, каучукова, целулозна, хранително-вкусова, текстилна промишленост. Зеленчукопроизводство (оранжерии). Многоотраслово животновъдство. Институт по дървообработване. Църква "Света Богородица". Запазени късновъзрожденски къщи със стенописи и дърворезба (19 в.). Куршум джамия (1667). Споменат в османотурски документи от 1488 с името Татар Пазарджик. 18-19 в. - занаятчийски, търговски и просветен център.

Опряла рамене на Средна гора, Родопа и Рила, Община Пазарджик се простира и в най-равнинната част на Тракия с уникално богатство от природни ресурси и климат.

В лоното на Балканите, тази земя пази историята на траки, римляни, славяни и прабългари, византийци, турци и българи. И днес още Марица тихо нашепва спомени за Орфеевите песни и мистерии.

Тук пламва първата българска национално-освободителна революция - историческото Априлско въстание. Не случайно върху святата земя на Оборище се учредява първото Велико народно събрание - символ на зараждането на новата българска демокрация.

И днес, с духа на древни културни традиции, пропита с възрожденските идеи на Константин Величков и Станислав Доспевски, на големите лирици на България - Димитър Бояджиев, Никола Фурнаджиев и Теодор Траянов, съхранила забележителни архитектурни паметници, уникален песенен фолклор и театрално изкуство, превърнала се в уютен дом и привлекателен център за инвестиции в туризма, земеделието, добивна и преработвателна промишленост, Община Пазарджик търси своя облик в зората на 21-ви век.

Територията на Община Пазарджик е 639.8 кв.км.

Климат, водни ресурси и полезни изкопаеми: Община Пазарджик има благоприятен преходно- континентален климат

Общината е богата на водни ресурси. Главен водосборен басейн е р. Марица и нейните по-големи притоци - реките Тополница и Луда Яна.

На територията на Общината има находища на нерудни полезни изкопаеми. Най- разпространените полезни изкопаеми са мраморите и доломитите.

 

Релеф Надморското равнище варира от 190 до 370 м., като надморската височина на град Пазарджик е 205 м.

На изток от Пазарджик е най-ниската част на полето - под 200 м надморска височина. Полето е бедно откъм речни тераси, защото е хлътнало. Това е допринесло за равнинния характер на Пазарджишкото поле. От двете страни на Марица и притоците й се е образувала ниска, но широка незаливна тераса. Тук са най-хубавите алувиални почви на полето.

 

Главни отрасли: Главните отрасли, които бележат растеж и към които се проявява интерес от чуждестранни инвеститори, са машиностроенето, шивашката, мебелната и хранително-вкусовата промишлености. Все по-голям е броят на фирмите в тези отрасли, които въвеждат системи за управление на качеството в своето производство (Quality Management Systems). Тези отрасли предлагат отлични възможности за инвестиране, благодарение на висококвалифицираната свободна работна сила и наличието на свободни терени за изграждане на производствени мощности.

Спорт: Общината редовно е домакин на спортни прояви: финален турнир по баскетбол за Купата на България. квалификации за европейско първенство по волейбол за младежи.

да не забравя и фудполен клуб "Хебър" - основан през 2001г.

http://clubs.fmbulgaria.com/logos/small/Hebar_small.gif

 

Култура: На територията на общината функционират множество културни институти: между които Регионален исторически музей , Етнографски музей, Къщи музеи на ”Константин Величков”, ”Станислав Доспевски”, ”Георги Герасимов”, Художествена галерия, Драматично-куклен театър ”Константин Величков” Симфонично оперенто дружество ”Маестро Георги Атанасов”, множество читалища, кина и др.

Международни културни фестивали: Зимни музикални вечери ”Проф. Иван Спасов” – фестивал за симфонична и съвременна музика, Международен скулптурен симпозиум в керамика ”Допирни точки: Земя-огън”, Международен филмов фестивал ”Европа е тук”, Есенни театрални срещи.

 

Това е малко история и данни за града а интересни местности и паметници на културата, които са в Пазарджик и Пазарджишка област и бих ви препоръчала да видите са:

1. Църквата „Света Богородица” – като тя е един от най добрите образци за църковна архитектура от епохата на Възраждането. В нея може да видите един прекрасен иконостас с изумителна дърворезба, който е дело на Дебърско-Мияшката школа.

http://img148.imageshack.us/img148/7397/134wb.th.jpg

Централни ”Свети” двери на иконостаса на храма ”Успение на Пресвета Богородица” в Пазарджик

 

2. Етнографски музей в Пазарджик

 

3. гр. Панагюрище, който е бил център на Априлското въстание. Панагюрското златно съкровище. Също и многобройните къщи музеи като най-ясно в моето сънание остава къщата на Райна Княгиня.

http://img141.imageshack.us/img141/8742/70648ww.jpg

Паметника на Априлсте въстанници

 

http://img155.imageshack.us/img155/4056/panagyurishtehismus200px3oh.jpg

Къщата на Райна Княгиня

 

4. гр. Батак – църквата костница. Която е станала последното убежище на априлските всътанници.

http://img232.imageshack.us/img232/5051/bat3xe.jpg

 

5. гр. Стрелча о спомени ме връхлитат като се сещам за там имам роднини в това градче за което съм много благодарна. Стрелча е курортно градче, с чудна природа, балниолечебен цънтър, вълшебни извори с минерална вода. Да ви кажа там е прекрасно! Също така градът е известен с отглеждането на рози, и с многобройните гюлове засипани с розов цвят.

 

А да и един известен факт, който са ми казвали че на края на града има табела:

„Граждани исхвърляйте боклука на края на селото”

 

Най-яркият спомен, който имам също е цирковете, които идваха в Пазарджик. Тъй като живяхме в къща до самата циркова площадка, бях облагодетелствана. Промъквах се през огражденията и обикалях вътре при артистите, гледах животните, промъквах се на безсплатни представления. Много бях щастлива ... после почнах да си мечтая, че бягам от вкъщи и ставам акробат в някой от гостуващите циркове. Бяха едни прекрасни детски години, че и след това когато продължих да гостувам на баба ми след като вече живеехме във Вaрна.

 

Това е засега от мен! И това което изрових от интернет и енциклопедията която ми е под ръка. Също и това което изрових в спомените си. Надявам се да ви е харесала презентацията за моят роден край който аз много обичам!

 

 

П.С. Другата седмица ще пътувам до Пазарджик, Стрелча, Пловдив на малка екскурзия и ви обещавам, че ако ви е станало интересно ще публикувам и актуална информация защитена с обилен снимков материал.

 

Източници: www.pazardjik.bg, www.pz.government.bg, Българска енциклопедия - електронен вариант

Редактиран от Vanina
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...