Jump to content

Въпрос за конфигурации


Препоръчан пост

Здравейте. Аз съм отскоро в този форум, но виждам че тук мога да получа експертно мнение.

Затова искам да ви помоля за съвет.Решил съм да си купя по нов комп, които ще използвам непрофесионално, но и за игри.От магазин на Jar-computers ми предлагат две конфигурации.Една интелска и на АМD.Като те не включват видео карта, а са с вградена за сега.Видео картата смятам да закупя по късно.

Ето и конфигурациите:

 

Gigabyte GA-EG43M-S2H, G43, S775, DDR2, VGA+PCI-E, HDMI & DVI, SB7.1, Lan1000, SATA, 2x1394, eSATA, mATX, 3г. Гаранция

x 187.04 лв

Core 2 Duo E7400 (2.8GHz, 3MB, 1066MHz FSB, s775) BOX

x 233.93 лв

1GB DDR2 800MHZ x 2

x 22.57 лв x 2 = 45 лв

500GB Samsung, SATA2, 7200rpm, 16MB

x 102.06 лв

Захранване 500W Fortron Blue Storm II, Active PFC, 120mm вентилатор

x 142.83 лв

Общо без кутия:712 лв

 

................................................................................

....................................................

MSI KA780G, AMD 780G, AM2+(up to 140W), DDR1066, VGA+PCI-E, HDMI & DVI, SB7.1, Lan1000, SATA RAID, ATX, 3г. Гаранция

x 168.66 лв

Phenom X4 9650 Quad Core (2,3GHz, 4MB, 95W, AM2+) BOX

................................................................................

......

Phenom II X3 710 Triple Core (2.6GHz, 1.5MB L2/6MB L3, 95W, AM3) BOX

x 246.24 лв

................................................................................

.......

x 240.08 лв

1GB DDR2 800MHZ x 2

x 22.57 лв x 2 = 45 лв

500GB Samsung, SATA2, 7200rpm, 16MB

x 102.06 лв

Захранване 500W Fortron Blue Storm II, Active PFC, 120mm вентилатор

x 142.83 лв

Общо без кутия:699 лв

 

Та въпроса ми е:

Добри ли са.Коя е по добра (за AMD ми предлагат два процесора) или ако вие можете да ми предложите по добро, в тоя ценови диапазон.

Предварително благодаря на всички, които ще ми одговорят.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей и добре дошъл във форума!

 

За начало бих искал да кажа, че JAR Computers определено не са добър избор, поради силно ограниченият набор от компоненти (качествени), с които разполагат.

 

Отделно да се прави конфигурация за игри с вграден видеоконтролер е пълна глупост. Такава система може да се ползва за офис работа, но не и за тежки 3D приложения, в това число и игри. Задължително, ако ще се играят игри трябва да се сложи отделна видеокарта.

 

В тоя ценови диапазон бих препоръчал следната машина, която ще се справя в пъти по-добре от предложените по-горе:

 

Дънна платка: Gigabyte EP-43-DS3L (Intel P43 чипсет)

Процесор: Core2 Due E5300 (Box)

RAM: 2x1GB Corsair DDRII 800Mhz

Видео карта: Gigabyte 9600GT 512MB DDRIII

Твърд диск: Western Digital Caviar Black 640GB (WD6401AALS)

Захранващ блок: Fortron 400W-PNF

 

В този си вид тази система би трябвало да ти излезне около 760-770лв без кутия и оптично устройство, както са офертите от JAR. Ще се аргументирам, защо съм избрал точно тези компоненти:

 

1) Дъното - Intel P43 е като цяло "по-спънат" от P45, когато става въпрос за оувърклок по FSB, но този процесор (E5300) е с висок множител, което прави излишно инвестирането на пари в P45 дъно за този компютър. Избрал съм модела на Gigabyte, защото предлага доста сносно качество на изработка и съвсем приемлива цена.

 

2) Процесорът - E5300 има тактова честота от 2.6Ghz и разполага само с 2MB L2 кеш. Хубавото при него е, че е 45nm и предлага досна добри възможности за оувърклок. В комбинация с дъното по-горе без проблем ще може да се пусне на около /и над/ 3Ghz, което ще осигури чудесна производителност и ще компенсира малкото L2 кеш спрямо по-скъпите модели.

 

3) Оперативната памет - в днешно време не е добра идея да се слага 2GB RAM при тея цени, но в случая бюджетът е силно ограничен и това налага да се сложи 2x1GB вместо 2x2GB. Това не е проблем, защото винаги по-натам може да я смениш с 2x2GB. Конкретно Corsair, защото е утвърден произодител на памети.

 

4) Видео карта - NVIDIA 9600GT разполага с 64 шейдърни процесора, 32 текстуриращи единици и 16 растерни оператора, което в комбинация с 512-те MB DDR3 памет и 256bit-тов достъп до тях предлага отлична производителност за парите си и съвсем спокойно ще може да се играят комфортно всичи по-нови игри, но не на максимална резолюция и AA/AF. По-добрият вариант е ATi HD4850, но ще качи цената значително.

 

5) Твърд диск - 640GB моделите на WD предлагат отлична производителност за парите си. Конкретно съм сложил Black серията, защото е с повече кеш (32MB) и по-голяма гаранция (5 години) в сравнение с AAKS. Има и още няколко предимства, но те не касаят средния потребител. Ако се интересуваш какво е предимството на 640GB диска пред 500GB (освен обема), може да използваш търсачката на форума, тъй като вече съм го писал няколко пъти.

 

6) Захранващ блок - този Fortron е абсолютно достатъчен за тази система. Доказал се е като доста добър за парите си, макар че в последно време на Fortron малко им падна качеството и по-специално на ниския клас захранващи блокове.

 

P.S.: Няма никакъв смисъл да се слага Triple Core или Quad Core процесор, когато системата няма да се ползва за професионална работа. В 99% от случайте е по-добре DualCore на по-висока честота спрямо Tri/Quad Core на по-ниска (визирам предложенията на JAR за AMD система).

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за препоръките.Значи да уточня.Неискам да бъде с вградена видео-карта за постоянно, а по нататъка да събера пари и да си взема някоя добра карта.

Ти кои магазини препоръчваш.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за препоръките.Значи да уточня.Неискам да бъде с вградена видео-карта за постоянно, а по нататъка да събера пари и да си взема някоя добра карта.

Ти кои магазини препоръчваш.

 

Да, ако по-натам се сложи външна видеокарта ще е значително по-добре. Друг е въпросът, че дъната с вграден видеоконтролер се представят доста по-зле при оувърклок, което би понижило възможностите за бъдещи оптимизации по системата. Като цяло дъната с вграден видеоконтролер е добре да се избягват, освен ако не става въпрос за евтина машина, която ще се ползва само за филми и офис работа. Все пак решението е твое.

 

Не се наемам да препоръчвам конкретна фирма, защото в общия случай се налага да се пазарува от поне 2-3 фирми, ако искаш да си вземеш точно компонентите, които искаш.

Link to comment
Сподели другаде

Значи има проблем,защото ми казаха че няма проблем първоначално да взема без видео-карта, но по добра конфигурация за тези пари (700-800 лв), а по нататъка и добра карта за 250-350 лв.

Според теб това не е по добрия вариант така ли.Конфигурацията която ти ми предлагаш, е също толкова добра колкото тяхната но с видео-карта, така ли да го разбирам.

Извинявам се че задавам такива въпроси, но не разбирам много от хардуер.

Link to comment
Сподели другаде

Момент ... ти споменаваш конфигурация за "700-800лв", а по-натам видеокарта за "250-300лв". Това прави общо 1100лв, а аз предлагам конфигурация за около 770лв. Има значителна разлика в двете суми. За около 280лв може да се вземе ATi HD 4850 512MB, която ще е доста по-бърза от 9600GT и е за предпочитане. И при това положение конфигурацията, която препоръчах пак ще е под 1000лв със сигурност.

 

Не мога да кажа дали препоръчаната от мен конфигурация ще е по-добра, защото за момента не знам те каква видеокарта ще сложат на техните системи и какви други промени ще направят.

Link to comment
Сподели другаде

Да така е, за сега съм отделил 800лв.Затова и исках в началото без видео-карта, но щом ти казваш че твоята конфигурация е почти толкова добра колкото тяхната, но с видео, то значи е по добрият вариант.Спомена и за оверклок, това в последствие ли ще се прави или когато се зглобява компа.

 

Между врочем мога и 1000-1100 да отделя, така че може и за тази сума да конфигурираш.

Link to comment
Сподели другаде

За около 1037лв с ДДС може да се вземе следната машинка:

 

MB: Gigabyte EP43-DS3L

CPU: Intel C2D E5300 (Box)

RAM: Corsair TWIN2X4096-8500C5 (2x2GB DDRII 1066Mhz)

VGA: GV-R485ZL-512H (ATi HD4850 512MB със Zalman охладител)

HDD: WD6401AALS (Caviar Black 640GB)

PSU: Chieftec 450W GPS-450AA-101A

Case: Cooler Master Elite 331 Black (RC-331-KKN1-GP)

 

Съвсем сносна машинка за парите си, която ще се справя със сигурност чудесно с игрите. Кутията подлежи на смяна, ако не ти допада, но според мен е отличен избор за качествена кутия без PSU.

 

Относно оувърклока - не е задължителен, прави се след асемблиране на системата по желание, ако се цели по-добра производителност. В случая е препоръчително процесорът да се пусне на 3Ghz (постижимо и с BOX охладителя), за да е сигурно, че няма да лимитира производителността на видеокартата.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти много за съветите.Мисля че ще се спра на последното ти предложение.

И последно, ако можеш да ме упътиш в коя фирма да отида да си го закупя.Аз съм от Варна и има голямо разнообразие от фирми.

Благодаря ти пак, и искам да кажа че форума е много добър.Научих много полезни неща, от темите в него. :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

За съжалание не съм запознат с фирмите във Варна и не мога да препоръчам конкретна, но предполагам, че за по-голямата част от компонентите няма да имаш проблеми с намирането им.

 

Евентуално захранващия блок може да не го намериш лесно. Ако не го намериш може да потърсиш Fortron BlueStorm II 400W, който е на същата цена приблизително и също е подходящ избор.

 

Другият възможен проблем е кутията, защото този CM е по-малко разпространен за съжалание. За целта може го смениш с някоя кутия на ASUS от ниския клас без захранващ блок, които дори са по-евтини от Elite 331 Black и може да падне цената с около 20-25лв.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...