Jump to content

Слънцето е част от двойна звездна система?


Препоръчан пост

Института за изследване на двойни звездни системи (The Binary Research Institute - BRI) обяви, че орбиталните характеристики на десетата планета в нашата система – Седна, свидетелстват за възможност Слънцето да има звезда-компаньон. Слънцето и неизвестната все още звезда би трябвало да се въртят около общ център на масите им.

 

Уолтър Кратенден (Walter Cruttenden), служител в BRI, още през септември миналата година публикува книгата “Lost Star of Myth and Time”. В нея той твърди, че прецесията на земната ос е предизвикана именно от въздействието на втора звезда върху Слънчевата система, с която нашето светило образува двойна звезда.

 

Изучаването на прекалено разтегнатата орбита на Седна затвърждава предположението на Кратенден и колегите му – движението на този планетоид е в съответствие с хипотетичната орбита на втора звезда (условно наречена Немезеида). Според изчисленията на учените от BRI орбиталният период на Седна е 12 000 години, а предполагаемия период на завъртане около Слънцето и Немезеида се извършва за 24 000 години.

 

Първооткривателят на Седна Майкъл Браун, от своя страна смята, че обектът може да се е оказал на своето място на ранен етап от съществуването на Слънчевата система. Тогава тя се е намирала в относителна близост с други звезди, коментира Браун. По този начин Седна е остатък от “стари взаимоотношения”.

 

Мнението на Кратенден обаче е, че орбитата на Седна отразява сегашното състояние на Слънчевата система, а не е просто показател за събитията, които са се случили по време на формирането на системата. “Трудно е да се повярва, че Седна е запазила своята разтегнатата орбита в продължение на милиарди години. Логично е да се предположи, че планетоидът ни разказва какво се случва сега, например за неизвестни до този момент сили, действащи в Слънчевата ситема, а преди всичко за звезда-компаньон на Слънцето”, - смята Кратенден.

http://bgfactor.org/img/lead/2006/04/7511.jpg

Източник:http://bgfactor.org/

Link to comment
Сподели другаде

Ето и малко внушителни смимки на слънцето (не съм ги правила аз :blink: )

 

http://img81.imageshack.us/img81/8572/sun20co.th.jpg

 

http://img159.imageshack.us/img159/8761/sun30el.th.jpg

 

http://img87.imageshack.us/img87/1281/sun52yc.th.jpg

Link to comment
Сподели другаде

При условие, че най-близката до Слънцето звезда (Проксима от Кентавър) се намира на 4.5 светлинни години малко не мога да си го обясня къде точно се намира тази Немезеида? Единственото за което се сещам е да е била някакъв червен или жълт гигант, който впоследствие е колапсирал до Черна дупка и поради тази причина да оказва въздействие върху орбитата на Седна, но да не може да се види на телескопите.

Въпреки това прецесията на земната орбита едва ли е следствие от въздействието на един единствен фактор - имаме си достатъчно "солидно" гравитационно въздействие от планетите в слънчевата система и от Луната, та да се опитваме да гледаме по-далеч от собствената си чиния.

 

П.П. А, и като заговорихме за астрономия, да се изкажа срещу една глупост, дето наскоро започна да се върти из Интернет. Сигурно сте получавали мейл с картинка на така нареченото "Око на Бога". Това си е обикновена спираловидна галактика, само дето изглежда ефектно заради добрата спектограма от Хъбъл.

Редактиран от Neuton Gimic
Link to comment
Сподели другаде

Аз съм получавал,даже беше скоро.

Но не беше ли мъглявина или само така си мисля?

Ето го и линка.

Поздрави!!!

Редактиран от vincenzo
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...