Jump to content

проблем с вентилатор


Препоръчан пост

Здравейте!Преди около година си взех лап-топ MSI EX610.На първия месец вентилатора започна да хърка веднага след като включа лап-топа.Хъркаше около минута след което се оправяше и почваше да работи нормално .Занесох го на сервис,смениха вентилатора,но за едната смяна чаках месец да го направят.Снощи отново при включване вентилатора започна да хърка-пак около минута и се оправя след това.Чудя се от какво може да се получи това при положение,че лап-тпа седи на бюро и не го нося никъде.Нормално ли е според вас толкова бързо да се скапе отново и от какво мислите че може да се е скапал?Чудя се дали изобщо да го нося пак в гаранционния сервиз,защото не ми се иска пак месец да съм без компютър в нас.
Link to comment
Сподели другаде

Здравей. Снощи бях с компания и единия приятел разказа за същия проблем като твоя.

Той също има MSI. Той си отвори лаптопа /гаранцията отпада веднагически/, и капнал фино масло /примерно шивачите имат хубави тънки масла/, та снощи лаптопа му не се чуваше абсолютно. Обаче скоро му се повредило и Wireless-a и сега го гледам с някаква външна джаджа/wireless естествено/. Явно MSI дават доста дефекти и от това се възползват сервизите, които със сигурност ще искат пари, нищо че има гаранция.

Link to comment
Сподели другаде

За да се "скапе" толкова бързо вентилатор на преносим компютър, може да има две причини:

1. Вентилаторът е с ниско качество и триещите се части се износват бързо;

2. Температурата в съответната машина е прекалено висока и съответно вентилатора работи постоянно и/или на максимално високи обороти, за да охлади системата.

На първо време можеш да провериш стойностите на температурите и напреженията в проблемния лаптоп. Обърни внимание на +5V и +12V; не трябва да има големи отклонения.

Друг вариант е да смазваш оста на вентилатора - можеш да използваш масло за шевна машина, течен парафин, стрит графит, вазелин... зависи от вида на вентилатора.

Можеш и да смениш самия вентилатор, като избереш модел с доказано високо качество.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте отново.Мерси за съветите които ми дадохте.Наистина май е най-добре да го отворя и да го смажа.До сега е минало 1 година от гаранцията,има още една,но майната му,писна ми да ми го държат по месец в сервиза.В крайна сметка няма да робувам на някъква техника и ако вземе да се скапе тотално в кофата и нов.Хубаво се бях спрял на една Тошиба,но защо послушах продавача от Техномаркет и аз не знам.....може би защото MSI са с 2 години гаранция,та сега тази гаранция ми излиза през носа.За качеството на вентилатора не знам защото лап-топа е отварян само в сервиз.Наистина обаче усещам че вентилатора на лап-топа много често работи на много високи обороти.Имате ли някъква идея от какво може да е това?Може те ли да ми пуснете линк за някоя безплатна програма,която да провери стойностите на температурите и напрежението-имам чувството че специално напрежението е по-високо(Понякога е доста загрял).

НИКОГА ПОВЕЧЕ MSI!!!-ако някой чете темата и се чуди какъв лап-топ да си купи!!!

Link to comment
Сподели другаде

А давал ли си си сметка, че в сервиза не са ти го сменяли най-вероятно, а само са му капнали масалце и то кой знае какво, попринцип финното машинно масло, като за шевна машина е много течно и не е високооборотно и бързо "изчезва", има спецялни спрейчета, примерно G-33 и т.н. или високооборотна грес е хубаво да се ползва... :) Макар, че лично аз си смазвам вентилаторите с възелин на петролна основа, чист... държи около 3-4 месеца с него ;)
Link to comment
Сподели другаде

А давал ли си си сметка, че в сервиза не са ти го сменяли най-вероятно, а само са му капнали масалце и то кой знае какво, попринцип финното машинно масло, като за шевна машина е много течно и не е високооборотно и бързо "изчезва", има спецялни спрейчета, примерно G-33 и т.н. или високооборотна грес е хубаво да се ползва... :) Макар, че лично аз си смазвам вентилаторите с възелин на петролна основа, чист... държи около 3-4 месеца с него ;)

Помислял съм си го,но защо тогава ми го бавиха цял месец?

Link to comment
Сподели другаде

Вентилатора може да го смениш с по-хубав.

Идейно е да провериш какво е положението с термопастата на процесора. Ако имаш възможност за оптимизации там, това автоматично ще ти свали оборотите. Проверката на напреженията според мен е излишна.

Софтуерно би трябвало да можеш да понижиш честотата на процесора. Което е понякога е полезно, защото не винаги ти трябва цялата мy мощ. Съответните настройки трябва да са в Power Managment. В тази връзка прегледай за прекаленo натоварващи процеси, които са излишни.

Link to comment
Сподели другаде

Вентилатора може да го смениш с по-хубав.

Идейно е да провериш какво е положението с термопастата на процесора. Ако имаш възможност за оптимизации там, това автоматично ще ти свали оборотите. Проверката на напреженията според мен е излишна.

Софтуерно би трябвало да можеш да понижиш честотата на процесора. Което е понякога е полезно, защото не винаги ти трябва цялата мy мощ. Съответните настройки трябва да са в Power Managment. В тази връзка прегледай за прекаленo натоварващи процеси, които са излишни.

От къде точно да ги проверя тези настройки?

Link to comment
Сподели другаде

Помислял съм си го,но защо тогава ми го бавиха цял месец?

Ами виж, то и смяната на вентилатора не коства повече от едно смазване, даже е по-бърза процедура, ако се замислиш...

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...