Jump to content

Температура на процесора !


Препоръчан пост

Имало е и други горещи дни ,но днес не слиза под 52 градуса и за това се притесних.Смятам да му сложа още един вантилатор .Дали ще е удачно и ще има ефект?

 

Може да прозвучи глупаво,но коя температура трябва да гледам - тази на трите ядра или на процесора ??

Едва ли ще ти трябва вентилатор... Температурите на ядрата гледай.

Link to comment
Сподели другаде

@ miro24 - здравей и добре дошъл във форума.

 

Температурите са добре, единствено на чипсета (южният мост, MCP) на дъното е малко висока, но те по принцип тези чипсети си греят доста. Все пак може да помислиш за подобряване на въздушния поток в кутията (чрез инсталиране на вкарващи / изкарващи вентилатори и подреждане на кабелите) и евентуално да се смени термоинтерфейсът с нещо наистина качествено, като например Arctic Silver 5.

l.kanelov, на моето дъно (p35 ds3r) стигат до 52-53 градуса, но ме съмнява да са точни. Още повече , че на радиатора на дъното съм поставил един малък вент , който духа точно срещу него. И няма проблеми...за сега. Как точно мога да проверя температурата на дънната платка каква е? И ако е наистина се окаже висока , какво още мога да направя за да я смъкна? Компа го почиствам на 3-4 месеца доколкото мога, кутията ми е ето тази- http://www.spirecoolers.com/main/product_d....asp?ProdID=529 . Като купувах компа ми казаха, че е хубава и няма да има проблем с вентилацията. http://www.pic-bg.net/files/38blkerqrpsn26cuvl94eolzww7aikh9fr9hrdph_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

@miro24 - наистина температурата на дъното ти е малко височка ( т.е - на чипсета - и понеже си с АМД - в случая - единствения мост :) ).

Добре е да сложиш или венитилаорче ( ако няма, ако има - по-мощничко и ефективно :) ), или да смениш охлаждането на моста :)

По-притеснителна е голямата разлика в температурите на 2те ядра - или капачката на процесора е крива, или този който е слагал термопастата се е учил в момента ( може и да е импровизирал де :) ).

Смени си термопастата/охлаждането на процесора.

 

За процесорите - изцяло си зависи от бройката - един Е5200/Е7200 може да държи 32С, друг 42С в айдъл.

При натоварване нещата се поизравняват.

 

Изцяло зависи както от вентилатора на процесора ( обикновенно боксовите държат по-високи температури ) , така и от вентилаторите и въздушния поток в кутията.

На процесора тези ~60С са си нормални за боксово охлаждане и кутия без перки.

Повечето от предните процесори ( разбирай 65нм технология ) 60С си ги хващат докато запали компа дори в зимни условия ( обикновенно, процесорите с повече кеш от второ ниво ((Е7200 е с 3Мб )) греят повече, докато ниския клас процесори (( с по-малко кеш и по-ниска шина - разбирай Селерон и Семпрон)) са по-студени ).

 

Не вярвам да клокваш съдейки по въпроса ти, но ако някой все пак ти е пипал БИОС-а на дъното - имай в предвид, че клок-а качва не малко градусите ( пример - на 2,5Гхз Е5200 М0 ревизия държеше около 28/40С (idle/load) на ядрата ((кутията ми с сериозно тунингована :) )), на 3,5Гхз държеше около 42/50С , на 4Гхз държеше 48/62С.

Пролетта.

При Е5200 ревизия М0 ( само че лятото ) при клок температурите са с около 10С по-ниски в същата кътия със същото охлаждане.

 

Та ... това е - място за притеснения няма, освен ако покрай задържащата се в кутията топлина не влияе на твърдите дискове - при тях е от особено значение да са на хладно ( т.е. - живота им силно се влияе от температурата - ако са над 50-55С - директно отивай в нагазина за кутия и/или вентилатори :) ) - при мен има една 12см. перка точно срещу 3те диска, а пред нея е само ситна мрежа от неръждаема стомана и в момента са на около 34С .

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 years later...

Здравейте! Искам да попитам дали е нормално да има разлика в температурите на процесора и неговите ядра. Прилагам картинка LInk и още една Link. На тях се вижда как ядро 1 и 2 се охлаждат по-бавно от процесора и понякога разликата е доста голяма. Ползвам лаптоп hp dv7 и процесора му е AMD turion x2

Link to comment
Сподели другаде

Какви са температурите на отделните ядра когато система е в покой (idle)? Извършвали ли сте някакви хардуерни промени като смяна на охладител и/или термопаста?

Link to comment
Сподели другаде

Какви са температурите на отделните ядра когато система е в покой (idle)? Извършвали ли сте някакви хардуерни промени като смяна на охладител и/или термопаста?

Разлика в температурите на ядрата няма само между cpu и core. Преди време няколко дни съм сменял паста. В момента температурите са :

Ядро 1 и 2 - 72 C

Процесор - 61 C 

A а в покой са с 10 най-много 15 градуса по ниски, но тогава температурата на ядрата и процесора се оеднаквяват, но когато тем. на процесора се увеличи и спадне тогава температурата на ядрата пада много бавно. Както е на първия линк в първия ми пост.

Link to comment
Сподели другаде

В случая Ви интересуват само и единствено температурите съответстващи на всяко едно от физическите ядра на процесора. CPU temperature в случая най-вероятно измерва така наречената ТCase стойност, която е нормално да бъде по-ниска от останалите. Същото се отнася и за скоростта на промяна на стойностите при TCase и Core Temperature.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...