Jump to content

Сериозен Ъпдейт на системата или НОВА ...!?


Препоръчан пост

Здравейте !

Изправен съм пред една ситуация, която изисква по компетентно мнение ...

Да ъпдейтан сериозно системата или да я заменя с НОВА !???

Ситемата е тази :

LG GSA-H44N DVD+RW/-RW BLACK -

CG 6217 CA 400W USB&AUDIO FAN -

POWER SUPPLY FORTRON BLUESTORM II 400W

INTEL CONROE E6320 1.86GHZ 1066MHZ 4MB S.775BOX

Seagate 250GB 7200/16MB Sata II-

Asus P5B P965/DDR2/Lan/Sata2/PCI-E s.775

РАМ A-data DDR2 2GB PC2-6400/800mhz

Xpert Vision 8800GTS 320MB DDR3 320bit PCI-E

 

Принципно искам по бърз процесор и видео карта с която ще мога да играя GRAND THEFT AUTO 4 на макс с 1680х1050 резолюция ! Нещо което сега немога заради сегашните ми 320МБ на моята 8800GTS !

Та предложете решение !

Link to comment
Сподели другаде

Искам GTA 4 да ми върви на МАКС или поне да мога да кача до най високата резолюция за игра т.е. 1680х1050 !

Само ВИДЕО КАРТА ще оправи ли нещата ,защото с този процесор ми върви гладко, само графиката е зле ,защото е на 1280х720 пиксела.

 

Парите зависят от това дали САМО видео карта ще се сменя ,защото ако е само тя тогава искам да знам за колко ГОРЕ ДОЛУ може да се продаде 8800GTS и след това ще мисля колко да дам за НОВАТА !

Link to comment
Сподели другаде

В общи линии игрите в днешно време наблягат на видео картите, а не толкова на процесорите. Т.е. ако смяташ да играеш игри, е важно видео картата ти да е добра. Процесорът е на заден план. Разбира се е възможно да има изключения. Освен това по принцип количеството на видео паметта не е толкова важно, колкото е важен самият графичен процесор и скоростта на видео паметта. В твоя случай разполагаш с бърза памет и покриваш дори препорителните изисквания откъм графичен чип. Не покриваш препоръчителните изисквания за видео памет, но пък покриваш минималните, което все пак е нещо.

Компонентите:

- кутията: стига да не е от най-евтините, а да е някаква сносна, не е нужно да я сменяш.

- захранването: слабо според мен дори за текущата ти конфигурация, камо ли за ъпгрейд.

- дъното: лично не съм фен на ASUS, но това е по-скоро личен вкус; като цяло дъното не е наложително да се сменя.

- процесорът: не е от най-мощните и може да се смени с по-добър, но също мисля, че не е толкова наложително, особено ако ще играеш предимно игри (освен играенето на GTA IV, което ти е фикс идея).

- паметта: 2GB като цяло е достатъчна за средностатистическия потребител и също според мен не е проблем, ако не се пипа. 3GB е глупаво, защото така ще "убиеш" двуканалния режим, защото ако добавиш още, той няма да работи, а няма 2x 1.5GB банки памети. 4GB е напълно възможно, но пък тогава ще е доста желателно да минеш на 64-битова операционна система (т.е. Vista 64-bit, защото XP 64-bit e лош избор).

- видео картата: според мен видео картата ти трябва да може да се справи без проблем с играта на някакви по-земни детайли. Ти обаче искаш всичко да е на MAX, което малко усложнява положението, защото ми е по-трудно да преценя. Проблемът в случая е, че 8800GTS си е добра карта сама по себе си, което означава, че малко карти (като модели) са по-добри, а това са основно горния клас карти, което значи висока цена. Дори и да вземеш някоя по-добра карта, това няма да ти гарантира гладък геймплей. Да, шансът играта да върви по-добре е по-голям, но няма 100% гаранция, защото има и други фактори като драйвери, доколко добре е опитимизирана играта, какви други процеси има стартирани на компютъра и др.

- хард дискът: няма нужда от смяна, освен ако не ти е отеснял откъм пространство.

- оптичното устройство: също няма нужда от смяна.

 

Като цяло системата ти не е толкова лоша/стара, че да й е наложителен ъпгрейд. Поне според мен. Има компоненти, които могат да се сменят (особено захранването), но никоя смяна (по мое мнение) не е наложителна.

Както вече казах, хардуерът е важен, но не само той е от значение. Някои игри не са толкова добре оптимизирани и не биха вървяли добре дори и на доста скъп хардуер. Някои игри пък са ужасно зле оптимизирани (т.е. на практика не са оптимизирани) и на какъвто и хардуер да ги пуснеш ще си се гъбаркат. Лошо оптимизираните игри са все по-чести и по-чести явления. Дори смея да заявя, че това се прави нарочно.

Както и да е. Преди да побързаш да похарчиш сума ти и пари заради някаква глупава игра можеш да се опиташ да подобриш нещата от софтуерната страна:

- ако ползваш някакъв Windows самоделка, да го разкараш и да си инсталираш чистичък Windows XP SP3 (не че не може и виста, но за игри XP все още е по-оптимален избор);

- да очистиш системата си от гадинки и да елиминираш ненужните процеси, които се стартират с Windows. Това не значи да кастриш/спираш като откачен, а да махнеш някои наистина излишни неща.

- да инсталираш последните драйвери на видео картата или (още по-добре) да изпробваш различни версии; а можеш дори да инсталираш тунинговани драйвери, които би трябвало да ти дадат по-добра производителност.

- ако видео картата ти има добро охлаждане и в кутията има сносна циркулация на въздух, да опиташ да овърклокнеш видео картата, което също трябва да ти даде леко ускорение.

Link to comment
Сподели другаде

Не е точно така, защото питам за МАКС настройки на GTA 4 кое е по удачно да сменя!

 

Имай предвид, че за да можеш да играеш комфортно и на "макс" и с тази резолюция новата GTA, ще ти трябва четириядрена гадина и две карти в SLI, или CrossFire режим!

Link to comment
Сподели другаде

В общи линии игрите в днешно време наблягат на видео картите, а не толкова на процесорите. Т.е. ако смяташ да играеш игри, е важно видео картата ти да е добра. Процесорът е на заден план. Разбира се е възможно да има изключения. Освен това по принцип количеството на видео паметта не е толкова важно, колкото е важен самият графичен процесор и скоростта на видео паметта. В твоя случай разполагаш с бърза памет и покриваш дори препорителните изисквания откъм графичен чип. Не покриваш препоръчителните изисквания за видео памет, но пък покриваш минималните, което все пак е нещо.

Компонентите:

- кутията: стига да не е от най-евтините, а да е някаква сносна, не е нужно да я сменяш.

- захранването: слабо според мен дори за текущата ти конфигурация, камо ли за ъпгрейд.

- дъното: лично не съм фен на ASUS, но това е по-скоро личен вкус; като цяло дъното не е наложително да се сменя.

- процесорът: не е от най-мощните и може да се смени с по-добър, но също мисля, че не е толкова наложително, особено ако ще играеш предимно игри (освен играенето на GTA IV, което ти е фикс идея).

- паметта: 2GB като цяло е достатъчна за средностатистическия потребител и също според мен не е проблем, ако не се пипа. 3GB е глупаво, защото така ще "убиеш" двуканалния режим, защото ако добавиш още, той няма да работи, а няма 2x 1.5GB банки памети. 4GB е напълно възможно, но пък тогава ще е доста желателно да минеш на 64-битова операционна система (т.е. Vista 64-bit, защото XP 64-bit e лош избор).

- видео картата: според мен видео картата ти трябва да може да се справи без проблем с играта на някакви по-земни детайли. Ти обаче искаш всичко да е на MAX, което малко усложнява положението, защото ми е по-трудно да преценя. Проблемът в случая е, че 8800GTS си е добра карта сама по себе си, което означава, че малко карти (като модели) са по-добри, а това са основно горния клас карти, което значи висока цена. Дори и да вземеш някоя по-добра карта, това няма да ти гарантира гладък геймплей. Да, шансът играта да върви по-добре е по-голям, но няма 100% гаранция, защото има и други фактори като драйвери, доколко добре е опитимизирана играта, какви други процеси има стартирани на компютъра и др.

- хард дискът: няма нужда от смяна, освен ако не ти е отеснял откъм пространство.

- оптичното устройство: също няма нужда от смяна.

 

Като цяло системата ти не е толкова лоша/стара, че да й е наложителен ъпгрейд. Поне според мен. Има компоненти, които могат да се сменят (особено захранването), но никоя смяна (по мое мнение) не е наложителна.

Както вече казах, хардуерът е важен, но не само той е от значение. Някои игри не са толкова добре оптимизирани и не биха вървяли добре дори и на доста скъп хардуер. Някои игри пък са ужасно зле оптимизирани (т.е. на практика не са оптимизирани) и на какъвто и хардуер да ги пуснеш ще си се гъбаркат. Лошо оптимизираните игри са все по-чести и по-чести явления. Дори смея да заявя, че това се прави нарочно.

Както и да е. Преди да побързаш да похарчиш сума ти и пари заради някаква глупава игра можеш да се опиташ да подобриш нещата от софтуерната страна:

- ако ползваш някакъв Windows самоделка, да го разкараш и да си инсталираш чистичък Windows XP SP3 (не че не може и виста, но за игри XP все още е по-оптимален избор);

- да очистиш системата си от гадинки и да елиминираш ненужните процеси, които се стартират с Windows. Това не значи да кастриш/спираш като откачен, а да махнеш някои наистина излишни неща.

- да инсталираш последните драйвери на видео картата или (още по-добре) да изпробваш различни версии; а можеш дори да инсталираш тунинговани драйвери, които би трябвало да ти дадат по-добра производителност.

- ако видео картата ти има добро охлаждане и в кутията има сносна циркулация на въздух, да опиташ да овърклокнеш видео картата, което също трябва да ти даде леко ускорение.

МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ! Наистина имам нужда някой да ми обясни нещата и да ми отвори очите за други!!!

Знам, че системата не ми е стара и има живот в нея, защото досега не ми се е опряла игра.Дори CRYSIS не ми забиваше на най високи изисквания, а знаем тя каква графика има! Явно наистина GTA 4 не е оптимизирана както трябва, което ме навежда на следващия върпос : ЕВЕНТУАЛЕН ПАЧ ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ДА ОПРАВИ ТОВА ? ...

Сега като се връщам назад ,се сетих че когато излезе GTA San Andreas я играх на достатъчно мощен компютър, но графиката пак си беше някак не доизпипана, дори на сегашната ми система San Andreas не показва гладка околна среда т.е. самата игра така е направена че на каквато и система да я пуснеш си е такава.

Мен сега ме дразни само факта, че немога да си направя настройката за екрана 1680х1050 ,защото съм с 22'' екран и играя игрите с тази резолюция.

GTA 4 не ми забива с този процесор ,дори си върви чудесно, само тъпата графика и резолюцията ме дразнят.

 

Night_Raven само с видео карта мога ли да пусна 1680х1050 ...? Защото ако може, ще продам тази и ще взема най новта .

Искам и ако можеш да коментираш тази снимка ... и да ми кажеш КАК така числото 1449 / 495 е възможно !? Нали видео картите са до 512МБ ? Или аз нещо не съм наясно !?!

http://img222.imageshack.us/img222/671/gtaiv2008120904551357zo3.th.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Да, възможно е пач да оправи евентуални проблеми с производителността, стига разработчиците да имат желание да го направят. Това обаче е рядкост в днешно време, защото всички се интересуват от бързи печалби, а качеството на софтуера кучета го яли.

Ръбовете се дължат основно на разделителната способност. Колкото по-висока е тя, толкова по-малко ръбове има. В допълнение на това има и Full Screen Anti-aliasing (FSAA - технология за заглаждане на ръбове), което има за цел да заглажда всякакви ръбове. Това обаче изисква допълнителна графична мощ и е значително допълнително натоварване. Някои хора предпочитат да играят без FSAA на по-високи разделтиелни способности. Други хора предпочитат да играят на по-ниски, но пък да ползват FSAA. Въпрос на вкус е. Всяка по-сериозна игра има опция за настройка на FSAA. Ако няма, ще трябва да бръкнеш в настройките на драйвера на видео картата и да я принудиш да използва въпросната технология за заглаждане.

Както вече казах, не знам доколко ще спечелиш от покупката на нова и по-добра видео карта и дали би си струвало парите. Затова и ти дадох препоръки как можеш без пари да изтискаш още някой кадър (FPS) от играта.

На картинката числата не съм сигурен какво точно означават. Мога само да предполагам, че първото число е за заетата RAM памет, а второто - за заетата видео памет. Ако е така, то значи всичко е точно. Към настоящия етап 1GB е максималното количество памет при видео картите. Както също казах по-рано, видео паметта не е от толкова голямо значение. Не е истина колко народ съди за мощността на дадена видео карта по количеството памет, с което разполага тя. Това е много погрешна практика. По-добре да имаш карта с по-добър графичен чип, отколкото карта с повече памет.

 

Колкото до Crysis, нямам положително мнение за Crytek и престъпленията им спрямо компютрните игри. Не са само те, има и други, но те са най-известните. Проклети да са всички те.

Link to comment
Сподели другаде

Не са реални престъпления, а по-скоро преносни. И както казах не са само Crytek. Има и доста други подобни разработчици. Леко вдъхновен от книгата "Световната конспирация срещу здравето" (на д-р Атанас Гълъбов) мога да нарека текущата ситуация с игрите "Игралната конспирация срещу геймърите/потребителите".

Много производители са виновни за изкуствено издояване на потребителите. Това става като не се оптимизират игрите и/или принудително им се залага в тях да не вървят на даден хардуер. Примери за второто има колкото искаш: много игри изискват поддръжка на конкретна версия на Pixel Shader. Първата, която ми идва на ум е StarCraft II, която изисква наличието на поне Pixel Shader 2.0. Това не е чак толкова фатално, защото Pixel Shader 2.0 се поддържа от доста време и човек трябва да е с доста стара карта, за да няма такава поддръжка (за моя жалост аз съм с такава). Други игри обаче пък изискват поне Pixel Shader 3.0. Това вече е доста по-сериозен удар (под кръста). Защо? Защото така всички собственици на карти с Pixel Shader по-нисък от нужния не могат да играят играта, дори и самата карта да е достатъчно мощна, за да се справи с играта. Така на практика хора с по-мощни видео карти, но по-старо поколение остават на сухо, докато хора с по-нови карти, макар и по-слаби, могат да стартират играта. Как ще им върви вече е отделен въпрос. Все едно на улична гонка да има изискване колата да е произведена точно определена година или след нея. Така някой с мощна, тунингована и спретнатa Mazda RX7 (любимата ми кола, затова я ползвам в примера) остава с пръст в уста, докато някой с почти фабрично Golf-че бива допуснат да се кефи, само защото е по-ново като година на производство. Обидно е.

Това обаче е част от проблема. Другата солидна част е липсата на оптимизация. Много игри в днешно време разполагат с много добра визия, но и имат доста високи изисквания. Вместо разработчиците да се хванат да си оптимизират игрите: да ги направят така, че да изглеждат добре и на по-ниски детайли, да оптимизират енджина и кода на играта така, че не е нужна видео карта за $400, за да се играе нормално. Това МОЖЕ да се направи. Разбира се има си и граници. Не е възможно да се подкара да речем Half-Life 2 на Pentium II с Riva TNT, но може значително да се оптимизира и настрои така, че да се играе и на по-стари системи. Всъщност Half-Life 2 е нелош пример за сравнително добре оптимизирана игра, макар да може и още. Колкото по-нова е дадена игра, сякаш по-неоптимизирана е. Потребителите сме лъгани и заблуждавани, че ни трябва поне еди каква си карта, за да се играе нормално. Т.е. ако искаш да играеш новата , ще трябва да си купиш нова, по-готина и бърза карта, защото старата няма да се справи. Това, което не се казва, е, че това е вярно за текущото състояние на играта. Ако разработчиците си седнат на поличките и панталонките и си оптимизират играта, тя ще се играе добре и на по-стари системи. Да, но тогава няма да има такава наложаща нужда от смяна на видео карти (и не само, де, но видео картите са по-важни за игри), което не се харесва на производителите на хардуер. Така разработчиците на игри се съюзяват с производителите на хардуер срещу невинните геймъри, за да могат успешно да изтискат колкото се може повече от тях. Все пак това е бизнес.

Игрите вече не са това, което бяха. Преди игрите се правеха за кеф, за слава, за забавление. Влагаше се любов в тях. Сега са просто част от машината за пари. Игри се бълват ежедневно и то безлични, сякаш не писани от хора, а от други машини. Сюжетът, геймплейът липсват. Сега игрите са шарени, със зашеметяваща визия (и изисквания), но им липсва душа. Повърхностни са. Може да прозвучи изтъркано или глупаво, но е така. Достатъчно е да се погледне колко сходни игри излизат, без особени разлики. Сякаш са почти клонинги. Изиграеш една, изиграеш втора. С нищо не ги запомняш. Забравяш. Има обаче игри, които човек помни дълго време, след като ги изиграе. Често дори ги преиграва. Такива игри обаче вече почти няма.

Всичко е комерсиализъм и жажда за пари: максимално количество зрелища без почти никаква дълбочина на сюжета или смисъл.

 

Не че не може и още да се каже, но нещо нямам чак толкова муза, а и по някакви причини съм леко сънен, което също пречи на способностите ми да философствам и критикувам.

Link to comment
Сподели другаде

Както и да е. Преди да побързаш да похарчиш сума ти и пари заради някаква глупава игра можеш да се опиташ да подобриш нещата от софтуерната страна:

- ако ползваш някакъв Windows самоделка, да го разкараш и да си инсталираш чистичък Windows XP SP3 (не че не може и виста, но за игри XP все още е по-оптимален избор)

Аз съм със XP3 . Как да разбера дали е свястна ??? И къде има свястна ХР3 ?

Link to comment
Сподели другаде

Не е възможно да се подкара да речем Half-Life 2 на Pentium II с Riva TNT, но може значително да се оптимизира и настрои така, че да се играе и на по-стари системи.

Напротив, аз съм играл Half-Life 2 на Riva TNT 2 m64 pro 32MB PCI :P

:bgflag:

 

Вярно, че беше на един Селерон 3 клокнат от 600 до 1023 Мхз... но играта вървеше да си признааая много сносно, даже ми прави впечатление, че на GeForce 4 MX440 върви по-добре отколкото на някой радеон 9500 примерно или пък FX5700... но пък там не ползва пикселните шейдъри... на Джи -форса нямаше проблеми като цяло, но на Ривата имаше "петна", но човек, ако има мерак и така ставаше за игра ;D

Link to comment
Сподели другаде

Напротив, аз съм играл Half-Life 2 на Riva TNT 2 m64 pro 32MB PCI :P

:bgflag:

 

Вярно, че беше на един Селерон 3 клокнат от 600 до 1023 Мхз... но играта вървеше да си признааая много сносно, даже ми прави впечатление, че на GeForce 4 MX440 върви по-добре отколкото на някой радеон 9500 примерно или пък FX5700... но пък там не ползва пикселните шейдъри... на Джи -форса нямаше проблеми като цяло, но на Ривата имаше "петна", но човек, ако има мерак и така ставаше за игра ;D

А аз съм подкарвал Crysis на Правец. :)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...