Jump to content

AGP? Трябва ли да ме притеснява?


Препоръчан пост

Дано да съм улучил мястото на темата.

Какво е AGP? Трябва ли да ме притеснява факта, че е изключен? Случайно попаднах на това съобщение преглеждайки Everest.

post-485-1228584127_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

AGP е интерфейсът, който се използва за свързване на видеоконтролер към дънната платка.

 

Относно съобщението от Everest - според мен става въпрос за грешка. Няма как AGP да е "забранен" при условие, че ползваш AGP видеокарта (FX 5200). AGP може да е забранен (да не се ползва), ако имаш вграден видеоконтролер и в момента ползваш него (т.е. нямаш поставена външна видеокарта), но това в случая не е така. Подозирам, че става въпрос за друго нещо - скоростта на работа на AGP интерфейса. Тя се бележи с 1х, 2х, 4х и 8х. В твоя случай AGP контролерът на дъното поддържа 8x, но в момента системата ползва 4х. Това теоретично забавя скоростта на предаване на информация между видеокартата и дъното, но тази разлика е доста малка и едва ли ще я забележиш. Затова вероятно Everest извежда съобщения, свързани с AGP. За целта може да разгледаш в BIOS-a на дъното дали имаш опция (би трябвало), чрез която може да зададеш да се ползва AGP 8x, вместо 4x.

Също така в момента са забранени технологиите AGP Fast-Write и Side Band Adressing. Те теоретично "ускоряват" работата на графичната подсистема, но често се случва (особено първата) да причинява нестабилност. Все пак може да я включиш и да видиш как се държи системата, но разлика в производителността едва ли ще забележиш или ако има такава ще е съвсем минимална.

Link to comment
Сподели другаде

В настройките на BIOS-a, AGP-то беше на auto. Аз го промених на 4х8х, така както е на снимката по долу. Само за 8х нямаше възможност. Не знам дали съм направил добре, но веднага се усети разлика в отварянето на даден прозорец и след това свалянето му в Taskbar-а. Преди се виждаше нещо, като засичане, преди да се свали/изчезне.

Какво означава AGP Aperture Size? В момента е на 128 MB, максимума е 512. Има ли смисъл да се увеличи? Какво ще промени?

AGP Fast-Write и Side Band Adressing са на auto. Да ги изключа ли?

П.П. Въпреки промяната на AGP-то в BIOS-a, Everest-а все още показва съобщението. И още нещо. Показва, че и BIOS-a е с стара версия. Има ли нужда от ъпдейт? Ако да, как да го направя?

post-485-1228644071_thumb.jpg

post-485-1228644580_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

По принцип смяната на AGP режима не би трябвало да оказва такова влияние, каквото си описал. Най-малкото, защото дъното трябва да си засича автоматично най-удачния режим.

AGP Aperture Size указва максималното количество RAM памет, което да се заделя за използване от видео картата, АКО нейната памет се запълни. В общи линии няма смисъл да се задават големи стойности, освен ако нямаш много памет, докато видео картата ти има малко такава. Ниски стойности пък могат да доведат до насичания, ако видео картата има малко своя памет и се занимаваш с приложения, които ползват видео памет по-активно.

AGP Fast Writes и Side Band Adressing в общия случай е препоръчително да са изключени. На теория могат да подобрят производителността, но на практика всъщност често не я подобряват, а понякога дори я влошават. Отделно са евентуалните проблеми със стабилността. Разбира се това не са опасни настройки, а просто настройки с много съмнителна полза. Ако държиш да изтискаш максималното от видео картата си, ще е добре да си направиш тестове за всяка опция + двете заедно включени и изключени и да прецениш кога системата е по-производителна. Ако го направиш и не установиш разлика в производителността или пък въобще не ти се занимава да тестваш, по-добре изключи опциите.

BIOS-ът на дъното е редно да се обновява при наличие на евентуален проблем с дъното, който е отстранен в по-новата версия. Т.е.: ако не е счупено, не го поправяй.

Link to comment
Сподели другаде

В настройките на BIOS-a, AGP-то беше на auto. Аз го промених на 4х8х, така както е на снимката по долу. Само за 8х нямаше възможност. Не знам дали съм направил добре, но веднага се усети разлика в отварянето на даден прозорец и след това свалянето му в Taskbar-а. Преди се виждаше нещо, като засичане, преди да се свали/изчезне.

 

Добре си направил.

 

Какво означава AGP Aperture Size? В момента е на 128 MB, максимума е 512. Има ли смисъл да се увеличи? Какво ще промени?

 

Стойността за AGP Aperture Size указва на системата колко MB оперативна памет може да използва за текстуриране, ако ако паметта на видеоконтролера не стига. Дали ще има прираст в производителността, ако се увеличи тази стойност зависи от това колко памет има видеокартата и какви приложения се изпълняват, но определено конфигурирането на големи стойности няма да увеличи производителността. Обикновено колкото повече памет има видеоконтролера толкова по-малко трябва да има заделен AGP Aperture Size. В твоя случай 128MB е добра стойност и може да го оставиш така. Евентуално може да опиташ и 256 как е, но шансът да видиш разлика е доста малък.

 

AGP Fast-Write и Side Band Adressing са на auto. Да ги изключа ли?

 

Не, може да ги оставиш на Auto. Друг вариант е да ги активираш и да наблюдаваш как се държи системата и ако има нестабилност пак да ги върнеш на Auto.

 

П.П. Въпреки промяната на AGP-то в BIOS-a, Everest-а все още показва съобщението. И още нещо. Показва, че и BIOS-a е с стара версия. Има ли нужда от ъпдейт? Ако да, как да го направя?

 

Everest най-вероятно отчита грешно статуса на AGP. Относно BIOS-а на дъното - като цяло е добре да се актуализират, но ако нямаш проблеми не е фатално, ако ползваш по-стара версия. Обикновено по-новите поправят проблеми със съвместимост / стабилност с някой устройства, евентуално добавят поддръжка за нови процесори и някоя и друга нова опция. Процедурата за обновяване на BIOS-а на дъното е описана в книжката ти към дъното. А иначе има и доста теми във форума, свързани с тази тема. Може да ги потърсиш.

 

Относно BIOS-а на видеокартата - тук съвсем не е необходимо да се обновява, особено на такава видеокарта.

Link to comment
Сподели другаде

Не, може да ги оставиш на Auto. Друг вариант е да ги активираш и да наблюдаваш как се държи системата и ако има нестабилност пак да ги върнеш на Auto.

 

Пробвал съм възможностите, но няма такава за активиране. Само Auto и Disable. Може да пробвам да ги изключа, за да видя дали има разлика.

 

 

Everest най-вероятно отчита грешно статуса на AGP. Относно BIOS-а на дъното - като цяло е добре да се актуализират, но ако нямаш проблеми не е фатално, ако ползваш по-стара версия. Обикновено по-новите поправят проблеми със съвместимост / стабилност с някой устройства, евентуално добавят поддръжка за нови процесори и някоя и друга нова опция. Процедурата за обновяване на BIOS-а на дъното е описана в книжката ти към дъното. А иначе има и доста теми във форума, свързани с тази тема. Може да ги потърсиш.

 

Нямам книжка на BIOS-а, но пък както казва Night_Raven, не е обезпокояващо, ако не го актуализирам.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...