Jump to content

Въпрос за нов компютър


Препоръчан пост

Здравейте :D Преди време писах във форума за помощ за нова конфигурация. Сега, така се случиха нещатата, че трябва да взема нова.

 

За начало (смятам да по-силна (или поне аз така си мисля..) от старата). Избрал съм нещо от сорта на:

 

Video: PALIT 512M GF9800GT DDR III (216.31 лв) ИЛИ GALAXY 512M GF9800GT CM DDR III (222.74 лв) (http://sky.bg/Details.aspx?ID=11354 / http://sky.bg/Details.aspx?ID=11265)

MB: Asus P5QL-E (176.55 лв)

RAM: 2x2GB DDR2 800MHz (87.62 лв)

CPU: Core 2 Quad Q6600 (351.57 лв) (http://sky.bg/Details.aspx?ID=9026)

.............................................832.05

 

Кутията за мене е без значение (Можеби нещо като: http://www.infostarbg.com/index.php?action...le&id=2630) Нямам си на представа какво захранване ми трябва, така че бих приел вашите съвети. Също, не съм много сигурен, но много хора по форумите казват, че това дъно не било добро. Нещо "по-хубаво" на приблизителна цена? Също, знам че ще кажете да не взимам четириядрен, но този път съм си го заплюл и просто няма начин да ме откажете от него. Също (да, забелязах, че използвам тази дума за N-ти път, ама какво да се прави :P), пак по форуми съм гледал, че препоръчват HD4850/HD4870. Пари за така видео карта незнам дали имам, но чак толкова ли е/са по-добра/добри от 9800GT?

 

Едит: Забравих да кажа, че смятам да си запазя 80гб хард диск от 1вия компютър и писачката, че да имам екстра ~150 лева, за компютъра, пък после ще му мисля и за тях :)

Link to comment
Сподели другаде

Този 4 ядрен кор дуо за какво ще се ползва ? Съзнаваш ли, че почти нито една програма реално не може да се възползва от 4-те ядра ? Да не говорим пък за игри, като гледам графичния ускорител, май ще се вживява като гейм конзола, тогава по-добре вземи някой двуядрен на по-висока тактова честота с повече кеш, за тези пари. :)
Link to comment
Сподели другаде

За дъно е по-добре да вземеш нещо на Gigabyte. Паметта не стана ясно каква точно марка е. С избора си на процесор меко казано се изсилваш и направо хъврляш пари на вятъра, които пари биха били по-добре оползотворени другаде. Разбира се ако се къпеш в пари и си заключил практичността в килера, купувай каквото искаш.

Линкът към кутията не работи. Захранване ще е добре да е около 500W, а ако смяташ да го товариш повечко, може и към 600W. И нека захранването е марково - Chieftec, Enermax, дори Fortron е по-добре от евтините боклуци на JNC, Codegen и Delux.

А да, за да оползотвориш максимално тези 4GB памет, ще е добре да минеш на 64-битова операционна система.

Link to comment
Сподели другаде

@vyrgozunqk смятам веднъж да си взема нов, че после да не му мисля.

@Night_Raven http://www.infostarbg.com/index.php?action...cle&id=2630 е линка (затварящата скоба го проваля :/). Ето това за захранване: http://www.infostarbg.com/index.php?action...cle&id=2161 ? Знам за 64 битовата система и така и ще бъде. Паметта я гледах в sky.bg, но нямам точен линк:

 

Ако виждате това съобщение, значи в момента има малък проблем с нашият сайт.

Работим по отстраняването му. Благодарим Ви за разбирането.

 

Реално погледнато, смятах да взема E8400 BOX (332 лв), a Q6600 (351 лв), така че за има няма 19лв, взимам нещо по-мощно (може да звучи тъпо, ама това ми е мнението). Сега ще погледна за Gigabyte дъната (ако може да ме насочите към някое?)

Link to comment
Сподели другаде

@vyrgozunqk смятам веднъж да си взема нов, че после да не му мисля.

@Night_Raven http://www.infostarbg.com/index.php?action...cle&id=2630 е линка (затварящата скоба го проваля :/). Ето това за захранване: http://www.infostarbg.com/index.php?action...cle&id=2161 ? Знам за 64 битовата система и така и ще бъде. Паметта я гледах в sky.bg, но нямам точен линк:

 

 

 

Реално погледнато, смятах да взема E8400 BOX (332 лв), a Q6600 (351 лв), така че за има няма 19лв, взимам нещо по-мощно (може да звучи тъпо, ама това ми е мнението). Сега ще погледна за Gigabyte дъната (ако може да ме насочите към някое?)

Реално погледнато, така или иначе ще му мислиш, технологията на интел при 4 ядрените, е пълно дърво. И не се използва добре, дори от професионалните програми, ако ще взимаш Quad Core се насочи към Phenom ... на АМД. Определено там е хляба. Също така тези ядра няма да те спасят, защото им куцат "конските сили", Е8400 е по-добър вариант, поне според мене. :)

Link to comment
Сподели другаде

1) nVIDIA 9800GT е доста добра видеокарта и ще ти осигури съвсем прилична производителност в повечето игри. ATi HD 4850/4870 обаче е значително по-добър избор, а пък и разликата в цената между HD4850 и 9800GT не е много голяма. Според мен по-добрият вариант би бил HD4850, но пак казвам, че и 9800GT ще осигури добра производителност.

 

2) Би било полезно да кажеш дали планираш да оувърклокваш системата. Казвам това, защото P5Q серията на ASUS като цяло не е много добра за по-сериозен overclock. От нея бих препоръчал модела ASUS P5Q Deluxe, но той е на по-висока цена. Алтернативата е да вземеш един Gigabyte EP45-DS4, което също е отлично дъно.

 

3) 2x2GB памет е добра идея, стига да има за какво да я ползваш. Като конкретна памет бих предложил G.SKILL PC8800 (F2-8800CL5D-4GBPI). Ако обаче няма да се занимаваш с OC сериозно, може да вземеш и по-евтина.

 

4) Q6600 е отличен процесор, но както колегите вече казаха, ако системата ще се ползва предимно за игри и непрофесионални приложения, то смисълът от Quad Core клони към нула. Много по-добре би било, ако вземеш един двуядрен от новата E8xxxx серия и след това го пуснеш на по-висока тактова честота.

 

5) Кутията съвсем не е без значение, защото е изключително важна за правилното охлаждане на компонентите. А пък и една по-добра кутия означава, повече комфорт при бъдещо разглобява за почистване / upgrade.

 

6) За захранващ блок погледни предложенията от Chieftec, но Turbo серията. Определено е много добро решение и е за предпочитане пред Fortron BlueStrom / Epsilon.

 

7) Относно твърдия диск - за момента WD6401AALS (640GB, 32MB Cache) е много добър избор.

 

7) За оптично устройство - ASUS 2014L1T, LG GSA-H66N или Samsung SH-S203D.

Link to comment
Сподели другаде

Реших че може би трябва да взема отделно HDD (да запазя стария боклук, та да си "джиткам" линукс на него) и реших да видя офертите...

 

Не разбирам каква е разликата между:

http://pic.bg/item.php?itemid=38102&id=442

http://pic.bg/item.php?itemid=38101&id=441

 

Едното е "Interface: SATA2 (3.0Gb/s)" другото "Interface: PATA (133MB/s)"

 

На мен кое ми трябва? :)

Link to comment
Сподели другаде

Реших че може би трябва да взема отделно HDD (да запазя стария боклук, та да си "джиткам" линукс на него) и реших да видя офертите...

 

Не разбирам каква е разликата между:

http://pic.bg/item.php?itemid=38102&id=442

http://pic.bg/item.php?itemid=38101&id=441

 

Едното е "Interface: SATA2 (3.0Gb/s)" другото "Interface: PATA (133MB/s)"

 

На мен кое ми трябва? :)

 

Нито един от тези. В днешно време да се купува 250GB твърд диск не е добра идея, при наличието на 320GB модели с една плоча, които биха предложили много по-добра производителност, по-ниско ниво на шум / вибрации. Конкретни дискове, които бих препоръчал са: WD3200AAKS и Samsung HD322HJ.

 

Иначе разликата между тези, които ти посочи е в интерфейса. Единият ползва стария PATA, а другият SATA. Изборът за теб е твърд диск със SATA интерфейс по ред причини.

 

P.S.: EXCELSTOR не са добри дискове.

Link to comment
Сподели другаде

PATA/SATA значение почти никакво... имам дискове в наличност, на PATA( ATA ), Масторски отрочета работещи в режим Ultra DMA 6 които излизат по-бързиот доста SATA дискове, засега сата остава още само на хартия като скорости... може би при SSD дисковете е по-различно, но механиката няма особено значение... освен ако не е 10К оборотен, само тогава и то по-добър вариант е външен скъзи контролер...

 

P.S: Самсунг също не са добри дискове ( всъщност кое на самсунг, освен мониторите е добро ?! )

 

Така да се каже, вземи по-изгодното икономически ;).

Link to comment
Сподели другаде

P.S: Самсунг също не са добри дискове ( всъщност кое на самсунг, освен мониторите е добро ?! )

Старите дискове на Samsung наистина бяха зле, но имат чудесни дискове в последно време. Оптичните им устройства са също много добри напоследък. Жалко, че не са толкова известни в България.

Link to comment
Сподели другаде

PATA/SATA значение почти никакво... имам дискове в наличност, на PATA( ATA ), Масторски отрочета работещи в режим Ultra DMA 6 които излизат по-бързиот доста SATA дискове, засега сата остава още само на хартия като скорости... може би при SSD дисковете е по-различно, но механиката няма особено значение... освен ако не е 10К оборотен, само тогава и то по-добър вариант е външен скъзи контролер...

 

Да, теоретичният трансфер на данни, който се предлага от SATA интерфейса не се достига, но това не прави този интерфейс по-лош от PATA. SATA интерфейсът е по-добър, защото в момента има много по-добри SATA твърди дискове с плочи с висока плътност и 32MB кеш, както и няколко други предимства касаещи работата на дисковете.

А да не говорим и за разни "дребни" плюсове като например, че SATA устройствата се инсталират и конфигурират по-лесно от PATA такива, защото не се налага да се съобразяваш с Master / Slave, кое устройство на кой IDE канал да е и тн. Също така SATA кабелите предлагат по-добра циркулация на въздуха в кутията спрямо старите широки лентовидни IDE кабели. Да, има и кръгли IDE кабели, но не са толкова популярни сред повечето потребители.

 

SSD-то е съвсем друг въпрос и няма смисъл да го намесваме. За сега има доста ограничено приложение, предимно, където се цели изключително добро време на достъп, ниска консумация на енергия, ниско ниво на шум и не толкова висока скорост при последователно четене, въпреки, че и в тази посока се работи, но цените са доста сериозни.

 

Oтносно SCSI - вече се ползват предимно SAS 15K RPM дискове, когато се цели високо бързодействие, но и цените не са много приятни, особено за нов SAS контролер.

 

 

P.S: Самсунг също не са добри дискове ( всъщност кое на самсунг, освен мониторите е добро ?! )

 

Вече в една друга тема направих коментар на дисковете на Samsung. Не мисля пак да пиша едни и същи неща, защото ясно се вижда, че ти повтаряш едно и също като развален грамофон и не си си направил труда да проучиш / тестваш новите им дискове и да видиш за какво иде реч и че съответно нямат нищо общо със старите. Да, WD е за предпочитане (най-вече за RAID масиви), но и Samsung имат отлични решения за самостоятелен desktop твърд диск.

 

Относно оптичните им устройства - също сме ги ги коментирали вече във форума.

Link to comment
Сподели другаде

Moля, моля, преди няколко дни се сблъсках с един самсунг HD501LJ (500ГБ) .

С random access от 16.5 сек. направо ме заболя главата... вярно бърз е ( 68МБ/сек. на sequential read... )

Seek time-a също е ужасе, от порядъка на 12-13 сек. което пък го прави тихичък, но забелязах, че акустичното ниво фабрично е доста намалено, ако го увеличиш малко, да влезне в порядъчни норми, диска дрънчи по-зле от баракудите....

 

Това няма да ми влезне в къщата, ако ще да е последният диск на пазара !

Не съм казвал, че PATA е по-добър вариант от SATA, казах, че в случая няма да има разлика. Или поне това исках да кажа.

Относно кръглите кабели, всеки може сам да си нацепи АТА кабела с обикновено макетно ножче. Но пък на SATA устройства има проблеми чат-пат с инсталирането на Win XP ...

И т.н. :)

Link to comment
Сподели другаде

Както писах в една друга тема, имам предвид следните модели на Samsung: HD322HJ (320GB), Samsung HD502IJ (500GB), HD753LJ (750GB) и HD103UJ (1ТB).

Тъй като стана въпрос за един друг 500GB диск на Samsung (HD501LJ), с който ти си работил, погледни какво прави HD502IJ - ~100MB/sec средна скорост на четене / ~90МB/sec на писане и ~12.4ms произволен достъп. Това бих казал, че са едни доста добри резултати за 500GB диск, а 750GB моделът се представя дори съвсем малко по-добре. Дори 1TB моделът има ~90MB/sec скорост на четене, но пък малко по-голям произволен достъп (около 13msec), но все пак става въпрос за 1TB диск.

Просто няма място за сравнение с Hitachi например. Единствено WD3200AAKS (320GB), WD6400AAKS (640GB), WD6401AALS (640GB, 32MB кеш) и WD1001FALS (1ТB) са истинска конкуренция на въпросните дискове на Samsung. Разбира се, говориме за ползване на единичен диск, а не RAID масив, където WD е значително по-добър избор, най-вече от към стабилност и до някъде по-оптимизиран firmware.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

аз съм в същата ситуация, и изискванията ми са почти идентични: http://forums.softvisia.com/index.php?showtopic=7627

разликата е предимно във видеото - на игри ще се играе сравнително по рядко, а в свободното време гледам доста филми (имам 22" монитор и креатив 7.1), та исканията ми от видеото е да поддържа и HD hardware acceleration (ако изобщо това отговаря на името си)

с Night Raven вече коментирахме, че в случая професора е достатъчен за плейване на 1080, но все пак ако някой има впечатления от тези карти нека сподели:

SAPPHIRE ULTMT HD3870 512 GDR4 или някой модел на 9600 на аналогична цена

 

Благодаря предварително! :)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...