Jump to content

Проблем с Vista и Ubuntu


Препоръчан пост

Значи...проблемът е следния-инсталирах си аз Убунту(да го видя кво е)и ми хареса.На компа имам и Виста.Никакви проблеми с двете ОС.Днес, обаче, като си пуснах компютъра почна да ми зарежда GRUB, но ми показа "Error 17".Оттам-нищо.Нито Виста, нито Убунту.Нищо не ще да тръгне.Имам Recovery за Вистата, но искам да си запазя данните на харда.Нямам диска на Вистата, защото дойде с лаптопа.Как може да подкарам Вистата, без да използвам Recovery-то?

Лаптопа е Toshiba P200-14O

Windows Vista Home Premium

Linux Ubuntu 8.04.1

Link to comment
Сподели другаде

Ще трябва да разкараш GRUB-а и да си оправиш буут-ващата програма на виста, Това става само с диск от някаква виста, има опция за оправяне на MBR и т.н. с recovery console-то на windows XP НЕ може да се оправи !

 

Убунту на каква файлова система си го инсталирал ?!

Попринцип за линукс използвай ReiserFS или Xfs ext2/3 не ги препоръчвам, 3-ката е дефакто 2-ка обаче с журнал и малко разширения, случават се сривове при неправилно рестартиране... Reiser-а в общи линии е най-добър от тази гледна точка, а и е доста по-бърз. :)

Link to comment
Сподели другаде

Ще трябва да разкараш GRUB-а и да си оправиш буут-ващата програма на виста, Това става само с диск от някаква виста, има опция за оправяне на MBR и т.н. с recovery console-то на windows XP НЕ може да се оправи !

 

Убунту на каква файлова система си го инсталирал ?!

Попринцип за линукс използвай ReiserFS или Xfs ext2/3 не ги препоръчвам, 3-ката е дефакто 2-ка обаче с журнал и малко разширения, случават се сривове при неправилно рестартиране... Reiser-а в общи линии е най-добър от тази гледна точка, а и е доста по-бърз. :)

Как да разкарам GRUB-a?За буут-ваща програма нямам идея, как може да направя.Иначе Recovery-то e на Виста, не е на XP.

Ако направя буутващо CD на някоя свалена Виста ще стане ли?Убунту-то не ми е важно-искам първо Вистата да я подкарам.

Link to comment
Сподели другаде

На запиши си имидж на някоя свалена виста от някъде и буут-ни от него, някъде в началото на инсталациятам, която ще се включи имаше опция за възстановяване на буут-ващият мениджър на виста... беше някакво бутонче но не помня къде точно...
Link to comment
Сподели другаде

На запиши си имидж на някоя свалена виста от някъде и буут-ни от него, някъде в началото на инсталациятам, която ще се включи имаше опция за възстановяване на буут-ващият мениджър на виста... беше някакво бутонче но не помня къде точно...

Мерси, ще сваля Vista Home Premium и ще опитам.

Link to comment
Сподели другаде

Не можах да намеря такъв бутон.

След като зареди Уин-файловете и си избера езика на инсталацията, ми се показват 3 бутона:

Install Now

What to know before installing Windows

Repair your computer

Избирам да го поправи и ми намира Вистата веднага.Маркирам я и избирам Next.На новия прозорец има:

Startup Repair

System Restore

Windows Complete PC Restore

Windows Memory Diagnostic Tool

Command Prompt

Кликвам на Startup Repair, търси за проблеми, но не намира.И оттам вече...не знам какво да правя.

Как да разкарам GRUB-a все пак и какъв е този "Error 17"?

Link to comment
Сподели другаде

Toчно за този бутон говорех ( извини ме, но скоро не съм се занимавал с Виста, а по спомени е така... ).

 

Ерор 17 означава, че Груб не може да си намери меню файла ( boot/grub/menu.lst)

Може да се получи в следствие на преразделяне на хард диска, добавяне или премахване на флаш диск или какъвто и да е друг диск. Получава се обикновено защото след добавяне/премахване се променят местоположенията на партишъните или номерацийте на дисковете и нещата не се намират където то очаква.

 

Има и много специфични случай описани ТУК (Статията е на Английски ! ) :)

Link to comment
Сподели другаде

Успях!Само че нещо направо ми зарежда Вистата, а искам да махна Убунту-то, за да си върна отново част от гигабайтите, но по-късно ще мисля затова.Vyrgozunqk,много ти благодаря за помощта!
Link to comment
Сподели другаде

Успях!Само че нещо направо ми зарежда Вистата, а искам да махна Убунту-то, за да си върна отново част от гигабайтите, но по-късно ще мисля затова.Vyrgozunqk,много ти благодаря за помощта!

 

Ами, за да възстановиш нещата по старо му, ще ти трябва някоя програма за работа с партишъни, като например Partition Magic или Paragon partition manager, мисля, че и Acronis имаха някакъв продукт. Инсталираш, намираш си през програмата линукският партишън ( обикновено е с файлова система ext2/3 или ReiserFS ) и му даваш Delete, после отиваш на някой друг твой диск, примерно ако искаш това място да го прибавиш към диск D, цъкаш на диск D с десният бутон и даваш Resize и горе само местиш по картинката, то е като плъзгач, програмата е много интуитивна и мисля, че ще се оправиш. :)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...