Jump to content

Изпуснат/Ударен HDD. Как да чета отново Партишъна?


Препоръчан пост

Здравейте всички,

току-що се регистрирах, търсейки помощ по един проблем, който си създадох сам. Не знаех до момента за този форум и попаднах през Гугъл. Видях интересни теми /VirualPC, Unattended XP installation CD и др./ И даже ги прочетох преди да пиша за проблема.:)

Бях търсил преди дни помощ от друг форум, но не намерих ефективна такава.

Ще копирам точно описанието на проблема, защото е доста важен за мен.

 

Ден Първи:

Без да искам бутнах 2,5" IDE HDD /в кутия/, от бюрото - на земята. Не работеше в този момент. Има два дяла -Голям NTFS, малък - FAT32.

Като опитах да го включа отново /през USB/ се отваряше автоматично само единия Партишън - по малкия.

А разбира се ми трябва информацията от по-големия. той се вижда само като Буква, но когато тръгнах да го отворя-тц! Излиза съобщение: Cannot Open Local Disk /K/. Wrong I/O function'.

Опитах да го 'видя' с АкронисДискДиректор10 стартиран от ЦД. Там във Full Mode, Аcronis дава , че не може да чете от еди кой си сектор.. /изброява доста/. А във Safe Mode вижда и двата партишъна, но този проблемния, който не се отваря, го дава, че е половината празен, а това не е вярно. Под 10% е празен. За другия пък ,който си се стартира нормално във ХР, го дава, че не е форматиран.

Не знам какво да правя, а ми трябват данните от големия партишън.

Ден Втори:

След като си пострадах насаме, си рекох- ами-ВАБАНК. Надеждата умира последна, както е казано в Секцията за Помощ на PCWorld. Каквото стане -това.

Имах инсталирана преди време на ХР /но качен на MAC OSX през BootCamp/ една програма - PowerDataRecovery.

Закачих Диска чрез USB като външен за ХР. Пуснах програмата. В Recovery не видя диска въобще, но в AdvancedRecovery го видя със все пустия партишън!!

Пуснах да прочете каквото може от партишъна, и след 40-50 мин. /диска е 250ГБ, а Търсения партишън 192/ тя показа всички папки, които имаше на партишъна, плюс една допълнителна: LOST Files. С размер- почти 20ГБ.

Отгоре на всичко в тази папка се четяха файловете, поне като имена. Дали се отваряха - не мога да кажа.

Силно се зарадвах и закачих друг диск, пак на USB, на който да възстанови каквото може програмата. И се започна възстановяване... .DLL - 10 минути.. Файл от около 1.8ГБ - 12 часа, и още си беше до половината..

Въобще... Може би около половин година непрекъсната работа на РС ще отнеме. При положение, че после се четат всичките възстановени файлове.. А докато работи сега, на РС не може да се отвори нито MyComputer, нито някоя друга програма..

Ден Трети:

Реших, че е забила и загасих РС. Диска /за спасяване/ си беше загрял, та го сложих за половин час във фризера. Като го извадих беше толкова студен, че ти лепнат пръстите по металната част. Изчаках малко да се аклиматизира.. и наново - през PowerРecovery. Същия ефект. Същите резулатати.

Май нямам друг избор освен да почна подред всичките програми - GetDataBack, RecoverMyFiles, DiskInternalsPartitionRecovery. Ако намеря друга - Сега му е мястото на експеримента..

Имах съвет и за HDD Regenerator.

Може ли някой да ми каже дали тази програма поправя Диска, или Данните на него? Защото по пътя на логиката може вместо да изпише вежди да извади око.. Поне така разсъждавам.

Ако един Диск /метална плоча/ е механично увреден, то и инфото на него би се 'моделирало' по деформацията. Ако програмата 'поправи' механичния' дефект, като например направи четим този сектор въпреки дефекта му, дали ще направи четима и инфото на него?

А ако я ползвам вградена в Hiren's Botalble CD 9,5 ? Има ли разлика от това да се инсталира на работния диск?

Нямам отговор на тези въпроси.

Затова започвам все пак с HDD Regenerator 1.51, стартиран от EmergencyBootCD 6.01.

Ден Четвърти:

Вече втори ден си работи програмата /не е демо/ и на екрана пише:

Scanned: 87MB /xxx xxx sectors/

B - yyyy bad sectors found.

R - 0 bad sectors recovered.

Цифрите в ххх ххх се менят/нарастват , но 87 МБ - Не !

Цифрите в уууу също нарастват и от нула вече са четирицифрена сума.

Някой може ли да ми каже дали и R цифрата трябва да мърда заедно със сканирането или първо трябва да свърши цялото сканиране и тогава ще излезе команда са Repair-ване..

Четох различни описания, но никъде не намерих упътване за програмата - затова питам.

Май ще откара една-две седмици така..

Ден Пети:

След още 8 часа помръднаха с 1МБ - 88 са вече изписаните като Сканирани Мегабайти, а Bad Секторите -3600.

A HDD- 250GB..

А аз чета където каквото ми попадне. Че файловете /предимно .rar и .txt/ в дефектиралия партишън са ми много нужни.

От много четене ми дойдоха и други идеи: Например: Просто да му направя един Image на този партишън, и после да го възстановя някъде. Въпроса е с коя от всичките програми няма да се копират и BAD секторите../NortonGhost-8-11-14;AcronisDDS;.../

А пък прочетох днес в PC World , че една от най-старите и мощни програми за възстановяване била EasyRecoveryPro, както и Spinrite. Имах и съвет за R-Studio, както и за Salvation Data. Всичките вече съм ги намерил , без последното. А там се предлагат тулове на производителите на HDD. В моя случай- WesternDigital. Дали си струва да ги търся и прилагам? Разсъждавайки спрямо начина на повреждане - удар, може и да са се разкалибровали четящите глави, а не да има Bad сектори..

Нямам отговор на нито един и от тези въпроси.

Има ли смисъл да пробвам с EasyRecoveryPro и Spinrite 6, или да мина директно на R-Studio ?

 

Ще съм страшно благодарен за всеки съвет !

Link to comment
Сподели другаде

Като цяло подкрепям мнението за EasyRecovery Pro и SpinRite, като аз бих заложил на последната. И двете са платени, но са надеждни. SpinRite работи под DOS и е писана на асемблер, което значи, че трябва да работи осезаемо по-бързо от останалите. Дали е така обаче не мога да кажа със сигурност. Ако успееш да си я намериш, пробвай с нея (SpinRite).

Ако искаш да пробваш да правиш image, ползвай Acronis True Image.

 

P.S.: не бих ти препоръчал да подлагаш хард диска на крайни и резки разлики в температурата. Ако е загрял, просто го оставяй на стайна температура.

Link to comment
Сподели другаде

Щом си работил с диска след инцидента, вече си позакъснял малко с възстановяването на информацията, още повече, че си тествал с един куп софтуер. Всичко това е свързано с допълнително увреждане на диска.

 

Ден Втори:

Програмата е прочела (вероятно) структурата на файловата система и се опитва да прочете информацията от файловете. Тази информация може и да е вярна, може и да не е, а какво чете четящата глава е друг въпрос.

 

Ако един Диск /метална плоча/ е механично увреден, то и инфото на него би се 'моделирало' по деформацията.

Информацията просто се поврежда. При механичен удар на четящата глава в повърхността на плочата се случват няколко неща:

1. В мястото на удара се отчупват частици от плочата и информацията, записана там, вече не си е на мястото.

2. Деформира се самата четяща глава - нейната електроника може да показва, че чете от даден сектор, а всъщност датчика да чете от съвсем друго място.

3. Отчупените частици полепват по плочата и четящата глава и при всяка операция за четене или запис действат като абразив. Представи си ефект на шкурене със скорост 5400об./мин.

 

Ако програмата 'поправи' механичния' дефект, като например направи четим този сектор въпреки дефекта му, дали ще направи четима и инфото на него?

Как мислиш, дали е възможно само с помощта на софтуер да се поправи хардуерен дефект?

 

Просто да му направя един Image на този партишън, и после да го възстановя някъде.

Много добра идея, в случай, че възстановяваш повредена файлова система, например. Твоят случай не е такъв.

 

Ще съм страшно благодарен за всеки съвет !

Занеси диска някъде, където могат да го отворят в стерилна среда, почистят и (евентуално) с помощта на нови четящи глави или преместване на плочата в друг диск да се опитат да възстановят информацията.

Link to comment
Сподели другаде

Занеси диска някъде, където могат да го отворят в стерилна среда, почистят и (евентуално) с помощта на нови четящи глави или преместване на плочата в друг диск да се опитат да възстановят информацията.

Е това Последното - ако ми кажеш къде го правят в България - цена няма да имаш. Наистина, чувал съм само за западния свят..

 

Като цяло подкрепям мнението за EasyRecovery Pro и SpinRite, като аз бих заложил на последната. И двете са платени, но са надеждни. SpinRite работи под DOS и е писана на асемблер, което значи, че трябва да работи осезаемо по-бързо от останалите. Дали е така обаче не мога да кажа със сигурност. Ако успееш да си я намериш, пробвай с нея (SpinRite).

Ако искаш да пробваш да правиш image, ползвай Acronis True Image.

 

P.S.: не бих ти препоръчал да подлагаш хард диска на крайни и резки разлики в температурата. Ако е загрял, просто го оставяй на стайна температура.

 

Благодаря ти , за навременната препоръка.

Може би, не става ясно от дългото ми 'оплакване, но в момента още си върти HDD Regenerator. Да го оставя ли, с надеждата че ще спре след няколко дни, или да го спирам и да пробвам тези неща?

Всъщност ако знаех дали в НЕ Демо версията му цифрата след R трябва да се променя докато работи, тоест или ги регенерира веднага или не, ако е така, май трябва да я спра. Защото засега цифрата там =0. Но ако трябва да изчакам да сканира целия диск и тогава да дава опция какво може и какво не, да регенерира, тогава става... безкрайно чакане..

Какво мислиш?

А за SpinRite - това , че работи под ДОС - добре. Но аз не мога да работя под ДОС. Няма ли вариант да е вградена в някой комплект на бутващо ЦД? или друго стартиращо го решение. Без Флопи, че съм само с Лаптоп..

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти , за навременната препоръка.

Може би, не става ясно от дългото ми 'оплакване, но в момента още си върти HDD Regenerator. Да го оставя ли, с надеждата че ще спре след няколко дни, или да го спирам и да пробвам тези неща?

Всъщност ако знаех дали в НЕ Демо версията му цифрата след R трябва да се променя докато работи, тоест или ги регенерира веднага или не, ако е така, май трябва да я спра. Защото засега цифрата там =0. Но ако трябва да изчакам да сканира целия диск и тогава да дава опция какво може и какво не, да регенерира, тогава става... безкрайно чакане..

Какво мислиш?

А за SpinRite - това , че работи под ДОС - добре. Но аз не мога да работя под ДОС. Няма ли вариант да е вградена в някой комплект на бутващо ЦД? или друго стартиращо го решение. Без Флопи, че съм само с Лаптоп..

 

HDD Regenerator-a се бави толкова много понеже се опитва да прочете секторите, които при теб явно са повредени. иначе програмата "минава" един хард (250ГБ) за около 2 часа (може и по-малко). Главно идеята на програмата е да прочете абсолютно всеки един сектор, като започне от самото или от мястото, което и укажеш (има възможност сканирането да започне примерно от 3000МВ или колкото му зададеш). Един вид програмата се опитва да зададе на всеки проблемен сектор дали да е маркиран като нула или единица.

Това че числото е нула на (Recovery) възстановените секторите не е добре...

------------------------------------------------------------------------

Това че Acronis ти разпознава харда, но с много грешки, според мен е сигурен признак че харда си е "отишъл"

Клонирането на партишъна (ако успее самият процес) записва цялата информация 1:1, независимо дали става дума за лош сектор или за проблем с FAT-таблицата на дяла(примерно).

-------------------------------------------------------------

SpinRite - беше споменал за HirenCD....

-------------------------------------------------------------

Софтуера на Acronis True Image има опция да не записва в image-файла лошите сектори, но ако имаш информация върху лошите сектори (независимо дали са физически или логически) е твърде възможно да получиш грешка по време на създаване на imige файла.

Добър софтуер за работа с дялове бих ти препоръчал да разгледаш сайта на paragon .

 

С пожелание за успех!

Link to comment
Сподели другаде

Разгледай тук - Препоръки при загуба на информация:. В сайта има и други полезни неща.

 

 

Страшно съм ти БЛАГОДАРЕН. Такава информация никога съм нямал, а и интересно защо не я намерих докат няколко дни търсех из нета..

 

Да считам , че това е нещото , което имаше в предвид, каот ме посъветва да потърся лаборатория в България..

Ако стигна до неуспех с препоръчаното по-горе - непременно ще ги посетя.

Да питам - имаш ли представа за цените им, или просто ги препоръчваш...

Link to comment
Сподели другаде

Последна информация от експериментите:

ХДД Регенератор 1.5.1 - спрян поради неуспех.

R-Studio4.5:

Стартирана под Виста х86;

Разпозна партишъните; прочете папките и структурата им правилно за ок. 6 часа /HDD=250GB/. Започнатия след това recovery process на две от тях /71 ГБ и 15 ГБ/ продължи по над 12 часа, като възстановеното бе под 10% без да е свързано.

Почти на всеки започнат файл даваше: Incorect Function или Reading Error...

Спряна към момента.

Стартирано: HIREN's BOOT CD 9.5. От него:

 

OnTrack EasyRecovery- не разпозна партишъните и целия /проблемен/ диск въобще, макар, че беше в същото положение, както при другите програми - външен, на USB.

Lost&Found: не можа да се стартира и открие диска;

DiY Recovery: стартира се и открива дисковете като цяло, но след посочване на проблемния не следва нищо.

Стартирана: Winternals Disk Commander. - Откри диска и партишъните, правилно. Към момента се опитва да прочете проблемния партишън.

 

Анализирайки поведението на програмите си мисля, че четящите глави на диска са се разкалибровали и не могат да четат/подават информация към коятo и да е програма.

Защото ако включа диска /външно на УСБ/ просто към стартиран РС , без значение ХР или Виста, то той вижда диска и дяловете, но проблемния /дял/ не може да го отвори, и иска да го форматира...

Link to comment
Сподели другаде

Последна Информация:

Winternals Disk Commander- Успя да прочете всичката информация правилно, макар и за над 24 часа. Папки , йерархия, съдържание= О.К.

Но когато се стигна до това къде ще възстановява - провал ! Даде само три опции: MyComputer където нямам достатъчно място за избраните за четене и възстановяване неща, floppy/което го няма, защото е лаптоп/, CD /от което е стартирана - т.е. Hirens/.

A както проблемния, така и свободния диск, върху който имам място за възстановяване, бяха закачени през УСБ. Интересното е, че в началните въпроси, когато пита от кой диск ще възстановява, ги видя и трите /вграден, проблемен, свободен/.

 

Някой знае ли дали Winternals може да се настрои да възстановява на външни дискове през УСБ?

Тъй като нямах друг избор го спрях и затворих всичко.

Направих си експеримента да пусна отново PowerDataRecovery - програмата, която първа прочете правилно инфото от диска.

Сега, след като съм пробвал над 6 програми, тя пак прочете всичко правилно. И тръгна да възстановява. Но адски бавно, което ми припомня как заби първия път , когато я пусках.

 

Дали има в България фирма/човек, която да отвори 2,5" диск и да му извади плочата и да я прочете на друго устройство?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...