Jump to content

Проблем с охлаждането.....


Препоръчан пост

Здравейте , от доста време съм си свалил GTA:SA и смея да твърдя , че по препоръки и тестове трябва да си сменя охлаждането. Проблема е прост - играя , играя , компа ми крашва.... :crosseyes1:

Казаха ми , че имам проблем с охлаждането и напълно съм сигурен , че е от това...

Ето и доказателство:

Играта си я свалих зимата и я играех по 2 часа без да има пуснат климатик да се топля... А то тогаве беше АДСКИ СТУДЕНО !!!

И проблема с крашването заповна през пролетта и лятото.... Температурите се качиха и така играта ми започна да крашва...

А не е само от това , имало е и други проблеми (макар и по-редки) - играя на Super Mario (или някаква си друга online игричка) и се бъгва...

И под "краш" и "бъг" имам предвид че компа все едно изгасва... не знам как точно да го обясня , но компютъра си остава включен в захранването и си издава обикновените звуци , но на екрана не се вижда НИШО и монитора ми извежда съобщение че компютърът НЕ предава информация към монитора... Същото нещо се случва и при Stubbs The Zombie и още много от игрите ми които натоварват процесора до по-високо ниво...

 

Eто и конфигурацията ми:

2 GB RAM (1 GB и в двата слота)

AMD Athlon XP +3000

2,11 GHz

 

Който има някаква идея , как да оправя проблема , какво охлаждане да си взема , или каквото и да му е хрумнало моля ви пишете , не е само заради GTA: San Andreas , а и за здравето на компютъра ми !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Сподели другаде

Надявам се тази информация да те задоволи:

ДЪНО

ТЕМПЕРАТУРА

 

Edit:

Възможно е температурата на процесора ( второто отгоре ) да не е реална , защото когато го снимах този скрийн ми беше пуснат климатика на 26 градуса....... Някой път когато не е включен пак ще дам скрийнче....

Link to comment
Сподели другаде

Това, което описваш е възможно да се получи от прегряване на захранващия блок или видеоконтролера. Ще е добре да дадеш повече информация за тези компоненти.

Обикновено, когато прегрява процесора се наблюдават периодични "замръзвания" или "увисвания" на системата и по-ниска производителност, но това си зависи от процесора.

Ако прегрява оперативната памет най-често резултатът е проблеми при работата на операционната система и приложенията. Това може да се наблюдава и при прекалено висока температура на твърдия диск.

При прегряване на видеоконтролера може да се наблюдават дефекти в картината - артефакти, "мигащи" текстури в игрите и тн.

Когато прегрява захранващия блок най-често резултатът е рестарт на системата или подобно състояние, на това което описваш.

 

Би било добре да предоставиш скрийншот от Everest, на който да се виждат всичките температури при пълно натоварване. За натоварване на процесор, оперативна памет, дънна платка, захранващ блок може да ползваш Prime95.

За натоварване на видеоконтролера може да ползваш по-тежки игри или синтетика като 3DMark. Всъщност, ако ползваш 3DMark би било по-добре да мeриш температурите с RivaTuner, ако разбира се видеоконтролера има датчик. Ако няма датчик може да опиташ да си задържиш пръста върху радиатора. Ако може да го задържиш +10 секунди вероятно температурата е нормална.

Link to comment
Сподели другаде

Tака , не съм направил скрийншот на резултатите от еверест по време на Torture test-а от програмата Prime96, защото ме беше страх да не забие , но ги запомних - при точно 100% натоварване процесора достигна 73-74 градуса макс , а сега когато е на 0% натоварване температурата е 62 градуса...

 

А относно играта 3DMark ще я сваля утре защото тази вечер няма да мога...

 

И мога ли да попитам 2 неща:

 

Първо , този RivaTuner , как ще ми покаже резултатите , ако играта поддържа само FullScreeen (поне играта изглеждаше само с такава опция) ???

 

И второ , ако тази Рива , не проработи къде точно се намира радиатора на компютъра (не се смейте отвътре компютъра не го познавам много добре) ???

Link to comment
Сподели другаде

Tака , не съм направил скрийншот на резултатите от еверест по време на Torture test-а от програмата Prime96, защото ме беше страх да не забие , но ги запомних - при точно 100% натоварване процесора достигна 73-74 градуса макс , а сега когато е на 0% натоварване температурата е 62 градуса...

 

Принципно тези процесори си греят доста, но 74 градуса си е сериозна температура и би било добре да се смъкне.

 

А относно играта 3DMark ще я сваля утре защото тази вечер няма да мога...

 

3DMark изрично написах, че не е игра, а е синтетичен тест, който натоварва доста видеоконтролера, за който все още нямаме информация какъв е.

 

И мога ли да попитам 2 неща:

 

Първо , този RivaTuner , как ще ми покаже резултатите , ако играта поддържа само FullScreeen (поне играта изглеждаше само с такава опция) ???

 

И второ , ако тази Рива , не проработи къде точно се намира радиатора на компютъра (не се смейте отвътре компютъра не го познавам много добре) ???

 

RivaTuner показва температурите под формата на графики, в които може да се проследи в определен момент каква е била температурата.

 

Става въпрос за радиатора на видеоконтролера, който при теб е под формата на разширителна карта с AGP интерфейс. С други думи платка, монтирана на AGP слота на дъното ти. Тя може да има активно охлаждане (вентилатор + радиатор), за да се охлаждат графичният процесор и до някъде паметите и регулатора на напрежението или пасивно охлаждане (един по-голям радиатор, който обхваща по-голяма част от платката и охлажда елементите й).

Link to comment
Сподели другаде

ОК , само да кажа че с видеоконтролера сигурно нямам проблеми , защото каквото и да ирая картината си е добра.

 

А относно охлаждането...

Примерно (както казах по-разо) Stubbs The Zombie я играя на най-ниската резолюция и без Advanced HD аудио ефекти , и едвам мога да си позволя да ми е пусната играта и uTorrent. А също това с Торент клиента и играта става само ако климатика ми е пуснат на много ниска температура. Примерно съм го оставил на Super Cooling Mode (18 градуса) и когато напълно е станало студено съм го забравил включен на супер режима...

 

Както и да е за климатика ми , имам въпрос - как точно да настроя програмата RivaTuner ?

 

Първото което ми стана ясно е , че трябва да го оставя в System Tray-а за да работи и да отчита по време на теста , но къде е точно това показване на температурите в графики ???

 

Свалих го ОТТУК (първия мирор) , но не ми стана ясно къде се отчита точно температурата...

 

А относно за онова където с пръст докосвам радиатора , мисля , че го открих , като при нормална температура опипах отвсякъде кутията и намерих най-топлото място.

 

Опитах се да си сложа ръката на същото място по време на проведения Torture Test направен с Prime95 , но още на около 2-3 сантиметра разстояние от мястото усетих топлина , все едно е зима и ръката ти е на няколко сантиметра от камината. Почти същото чуство.

 

А относно тоя 3DMark засега мога да кажа че се сваля адски бавно , даже не знам дали за 3 часа ще мога да го сваля...

 

Е това е засега още ще пиша след като сваля 3Dmark............

 

 

Edit:

СВАЛИХ ГО НО МИ ИЗЛИЗА ТОВА:

 

http://store.picbg.net/pubpic/41/BB/94ec5552b52141bb.PNG

Link to comment
Сподели другаде

ОК , само да кажа че с видеоконтролера сигурно нямам проблеми , защото каквото и да ирая картината си е добра.

 

Това е добре, но все още нямаме информация какъв е видеoконтролера.

 

Както и да е за климатика ми , имам въпрос - как точно да настроя програмата RivaTuner ?

 

Първото което ми стана ясно е , че трябва да го оставя в System Tray-а за да работи и да отчита по време на теста , но къде е точно това показване на температурите в графики ???

 

Свалих го ОТТУК (първия мирор) , но не ми стана ясно къде се отчита точно температурата...

 

Стартираш RivaTuner. В областта Target Adapter, под падащото списъчно поле, където пише какъв в видеоконтролера - кликваш на бутончето до надписа Customize. Ще се появи едно прозорче с няколко иконки - кликваш на Hardware Monitoring. Сега ще се появи една графика, на която в общия случай се вижда честотата на графичният процесор, паметта, температурата на графичния процесор, температурата на паметта и оборотите на въртене на вентилатора.

 

А относно за онова където с пръст докосвам радиатора , мисля , че го открих , като при нормална температура опипах отвсякъде кутията и намерих най-топлото място.

 

Не е гаранция, че е точно радиатора на видеконтролера. Захранващият блок и охладителя на процесора също са доста топли обикновено. Аз предложих варианта за мерене на температурата с пръст, ако видеоконтролерът ти няма датчик. Ако има датчик такова мерене не се налага.

 

Опитах се да си сложа ръката на същото място по време на проведения Torture Test направен с Prime95 , но още на около 2-3 сантиметра разстояние от мястото усетих топлина , все едно е зима и ръката ти е на няколко сантиметра от камината. Почти същото чуство.

 

Това е показател, че температурата е висока, но както казах по-горе няма гаранция, че това е радиатора на видеоконтролера. Ще е добре да дадеш повече информация къде точно си провел теста с меренено чрез докосване.

 

Относно "проблема" с 3DMark - аз специално ти дадох линк към версия 06, а ти си свалил и инсталирал Vantage, която няма да ти свърши работа (вече си разбрал), защото хардуерът, с който разполагаш не покрива изискванията. За целта може да тестваш с версия 05 или 06.

Link to comment
Сподели другаде

Дано не съм сгрешил този път , но 3DMark-a вече го свалих ОТТУК

Всъщност още се сваля де...

Към 2 часа и половина ще трябва (60kb/s)

 

А относно видеоконтролера вече мисля , че наистина НЯМА проблем , пуснах RivaTuner да записва в лог файл статуса видеоконтролера по време на включен San Andreas. (като се свали 3DMark и него ще пробвам...)

 

Гледах преди да ми крашне да няправя някои по луди неща (които изискават по-голямо натоварване на компа) , като например скочих от небостъргач , карах Lowrider на MAX скорост (кара всичко около теб хем да върви , хем да е размазано създавайки доста натоварващ motion ефект) и т.н.

 

Та както и да е к'во съм играл , играта си крашна (както винаги) и после дадох Restart на компа и видях лог файла.

Излезе това:

http://store.picbg.net/pubpic/A2/F8/ac7007df4197a2f8.PNG

 

И още нещо - как мога да разбера дали видеоконтролера има датчик ???

Това , че е подкарал теста на Riva-та според мен значи , че си има , но все пак кажете.

 

А , да и последно - коя програма извежда температурата на процесора и там всичко друго което искате да знаете (радиатор например...) в определен час и го съхранява всяка секунда в лог файл когато аз му дам да записва лог файла?

 

По този начин според мен можем да разберем какво е поожението докато си цъкам на играта , защото не мисля че TortureTest е равно на San Andreas...

 

100% съм сигурен , че сан андреас НЕ натоварва процесора напълно на макс...

Може би го натоварва на макс в определени моменти , но не и постоянно.

Link to comment
Сподели другаде

Проблема ти определено се намира във видеокартата, чийто радиатор не може да се справи със толплината, която се отделя от ядрото(GPU) по време на игра. Решението е да се сложи допълнителен вентилатор (ако кутията позволява), който да обдухва видеокартата, за да може топлината да се разсейва по-бързо.

Колкото до процесора, дори и да предположим че дадена игра не ти товари 100% процесора, температури по-високи от 65-70 градуса определено не са добри за безпроблемната работа на процесора ти. Може да помислиш за закупуване на нов охладител, който да е с по-голяма перка и по-масивен радиатор, все пак лято е, а жегите тепърва предстоят....

Link to comment
Сподели другаде

А каква прибллизително е цената на такова охлаждане и къде точно трябва да се монтира ?

Кутията ми е COLORSIT , ако трябва , ще ти направя снимки за да видиш.

 

Също какъв сервиз мога да търся за да ми монтират охлаждането ако аз не се справя ....

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...