Jump to content

Проблем под DOS


Препоръчан пост

Опитвам се да преинсталирам win98 форматирам цето имам оригинална бут дискета, оригинално CD win98. Но нещо не се получава! Под дос не ми разпознава CD устройството. Като вляза с команда dir във флопи ми показва файловете които се намират на дискетата. Имам дялове C и D на които като дадеш dir показва, че са форматирани и няма нищо на тях. Показва ми че имам виртуално у-во Е но се съмнявам че това е сидито защото дали ще е вътре диска с инсталацията на 98 или не с команда dir показва че в Е има 15 файла но нито един не е setup. Пробвах дали CD не е на F но там пише инвалид. Преди да ми напише A:\> ми пише Device driver not found: MSCD001. No valid CDROM device drivers selected. Ако може помогнете. Благодаря предварително!
Link to comment
Сподели другаде

Явно на дискетата няма драйвер за оптино устройство или самото устройство не работи. В BIOS вижда ли се то?

Как да разбера дали има драйвери, а за CD-то работи защото преди да изтрия Win98 четеше. А в BIOS просто не знам къде трябва да погледна :blush:

Link to comment
Сподели другаде

Изтегли KolibriOS v.0.7.1.0 [binaries] от тук: http://www.kolibrios.org/?p=Download . Вътре ще намериш прости инструкции как да създадеш друга стартираща дискета. С нея пускаш компютъра и копираш директорията win98 от инсталационния компакт диск на Windows върху твърдия диск.

 

Ако се спаравиш успешно с копирането стартирай компютъра с досовската дискета

CD D:\win98

SETUP

Link to comment
Сподели другаде

сега ще пробвам, че вече сто пъти съжалявам що го сурнах.

 

това инструкции как да създам boot98se дискети ли са, защото аз направих поне още 4 броя дискети, но не ми е ясно как да копирам оригиналното CD на D под DOS

Link to comment
Сподели другаде

сега ще пробвам, че вече сто пъти съжалявам що го сурнах.

 

това инструкции как да създам boot98se дискети ли са, защото аз направих поне още 4 броя дискети, но не ми е ясно как да копирам оригиналното CD на D под DOS

 

Дадох линк на малка ОС с графичен интефейс, която се събира на флопи. Според авторите поддържа CD-ROM и ФАТ файлова система. Ако се стартира нормално ще можеш да копираш директорията много лесно. Съвета ми е да избегнеш използването на ДОС.

 

Проблемът на досовските дискети от 98 е че на тях има твърде малко свободно място. От друга страна инсталацията няма да тръгне с друга версия на ДОС. Така че трудно ще сложиш драйвър. Ако търсиш подходяща компилация на ДОС с добра поддръжка на CD-та - http://binflash.cdfreaks.com/#download. Не е нужно да ползваш софтуера им, просто са направили добра компилация за твойте нужди. Копира се с COPY <FILE> <DESTINATION> в командния ред.

 

Едит:

 

Поправка - пакета necflash_dos32.zip от binflash не съдържа дос, но има полезни програми и драйвъра ASPI.SYS, в случай че държиш да се мъчиш с ДОС-а.

Link to comment
Сподели другаде

Опитвам се да преинсталирам win98 форматирам цето имам оригинална бут дискета, оригинално CD win98. Но нещо не се получава! Под дос не ми разпознава CD устройството. Като вляза с команда dir във флопи ми показва файловете които се намират на дискетата. Имам дялове C и D на които като дадеш dir показва, че са форматирани и няма нищо на тях. Показва ми че имам виртуално у-во Е но се съмнявам че това е сидито защото дали ще е вътре диска с инсталацията на 98 или не с команда dir показва че в Е има 15 файла но нито един не е setup. Пробвах дали CD не е на F но там пише инвалид. Преди да ми напише A:\> ми пише Device driver not found: MSCD001. No valid CDROM device drivers selected. Ако може помогнете. Благодаря предварително!

 

Здравей mimSs,

 

Просто имаш проблем с бут дискетата. Не е направена както трябва.

Пробвай, ако имаш друг компютър с win98 да направиш нова дискета: NB! Дискетата трябва да я направиш бут и с ОС!

Когато зарежда Вин98, той си създава виртуално устройство, на което копира основните програми за работа - това е вероятно твоето Е:. Просто няма драйвер, който да се зарежда за CD-то.(явно не е "оригинална" дискетата).

 

Друг вариант е да направиш бут CD диск от този, който имаш, да промениш биоса, за да зарежда през CD-то и после да качиш 98-та направо от CD-то.

 

Виж тук!

Link to comment
Сподели другаде

Мога да намеря друг комп. с Win98, но той пък няма флопи, ако успея да направя буут CD тогава ще има ли драйвари за CD ROM-а? Вече се обърках тотално. Значи на компа на който искам да сложа WIN 98 двата му харда са чисти и форматирани, флопито работи и CD-то. Имам буут дискета и инстал. CD за 98, но не знаех че ще се окаже че няма драйвери за сидито. Всъщност имам само DOS. Корегирах командите под DOS но не ми стана ясно като копирам самите драйвари / може би от работещ Win 98/ как да ги вкарам в буут дискетата? Май съвсем се омазах :crosseyes1:
Link to comment
Сподели другаде

Мога да намеря друг комп. с Win98, но той пък няма флопи, ако успея да направя буут CD тогава ще има ли драйвари за CD ROM-а? Вече се обърках тотално. Значи на компа на който искам да сложа WIN 98 двата му харда са чисти и форматирани, флопито работи и CD-то. Имам буут дискета и инстал. CD за 98, но не знаех че ще се окаже че няма драйвери за сидито. Всъщност имам само DOS. Корегирах командите под DOS но не ми стана ясно като копирам самите драйвари / може би от работещ Win 98/ как да ги вкарам в буут дискетата? Май съвсем се омазах :crosseyes1:

Спокойно приятелю, :thumbsup:

 

Пробва ли буут дискетите от сайта, който ти дадох? Може твоята дискета да няма комплекта на Вин98.

Нека да започнем отново и последоватено:

1) Направи си буут дискета за Вин98. В него автоматично влизат драйвери за CD-устройството(Когато се зарежда дискетата на Вин98, тя зарежда драйверите на всички налични устройства и създава виртуален диск - при теб би следвало да е Е:; после зарежда ОС и прехвърля част от програмите на ОС на него; след което излиза в готовност на команда)

2) Сложи CD-то и стартирай Setup-а; в зависимост от това на колко дяла си разделил твърдия диск(както разбирам при теб са 2- C:,D:), то логично CD-то трябва да бъде на F: (A: и B: са за дискети) - значи командата трябва да бъде F:\setup

Да, прав си че ДОС дискета не ти върши напълно работа, ако не е предназначена за зареждане на Windows-a.

Щом имаш флопи - нещата трябва да тръгнат.

Пробвай отново с дискетата, както описах по-горе, и кажи какво стана.

Ако не става, виж и това !!!

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти, тъкмо си мислех да вляза и да пиша, че се отказвам, защото ми писна,аз до сега си мислех, че CD- то ми е Е, но явно греша и се чудех, защо под dir ми изписва файлове, без значение дали диска с инсталацията е там или не. Въпроса е диска с инсталацията трябва ли да бъде сложен заедно с дискетата /някой ми каза, че проблема ми е от това/, защото аз ги бях сложила и двете. Мисля си, че, ако F ми е сидито преди да започна самата инсталация би трябвало под F:\dir би трябвало да видя файловете на диска и този надпис no valid CD...... да не ми излиза, нали. Аз още само като го видя него и си казвам "провал". Пробвах с такава дискета от сайта който ми прати, но ще пробвам пак, може да съм объркала нещо. Благодаря за търпението.
Link to comment
Сподели другаде

Създай си стартова дискета за DOS 6.22 или Windows 98SE от дадения линк. Ако с никоя от тях не проработи, значи проблемът е в BIOS, самото устройство, кабелите или начина за свързване IDE устройствата. Затова и попитах колко общо и какви твърди дискове и оптични устройства има и как са свързани към компютъра, но така и не отговори на това.
Link to comment
Сподели другаде

Съжалявам Night_Raven, не съм много веща по въпроса и просто не знаех, какво да ти отговоря. Ще пробвам и тези дискети които си ми казал. Благодаря на всички за търпението.Ако все пак се справя ще Ви пиша.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...