Jump to content

Няколко килограма отгоре удължават живота!?


Препоръчан пост

Няколко килограма отгоре удължават живота!?

 

Тези резултати от ново изследване, публикувани наскоро, предизвикаха абсолютен фурор дори в научните среди.

Много години вече се пропагандира идеята, че трябва на всяка цена да се борим с наднорменото тегло, но резултатите от ново изследване, публикувани наскоро, предизвикаха абсолютен фурор дори в научните среди. Според тях хората, които тежат няколко килограма в повече, живеят по-дълго.

 

Данните, публикувани пред няколко дни в авторитетното списание Journal of the American Medical Association, противоречат едва ли не на всички други препоръки, които се дават на хората. Учените твърдят, че мастните наслоения (разбира се, не прекалено големите) удължават живота.

Тези, които постоянно се измъчват със спазването на строги диети, могат да се озадачат или да въздъхнат облекчено. Наистина наднорменото тегло увеличава вероятността от смърт в резултат на диабет или болести на бъбреците, но тази закономерност не е в сила при редица други заболявания, вкл. онкологични и сърдечносъдови, твърдят изследователите.

В заключителната част на статията се обобщава, че "повишената телесна маса очевидно съпътства значително по-ниската смъртност като цяло".

 

Фактът, че Американския център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в Атланта, щата Джорджия, публикува данните от това изследване, рискувайки да постави кръст на дългогодишната пропаганда за стройността като синоним на здравословен начин на живот, вече предизвика отрицателни реакции у много специалисти.

 

"Това са пълни глупости. Нелепо е да се твърди, че повишената телесна маса не е рисков фактор, когато става дума за смъртност", заявява професорът по диетология Уолтър Уилет от Медицинското училище в Харвард (Harvard Medical School).

 

Не смятайте, че резултатите от изследването е покана за премахване на бдителността и ядене до насита, предупреждават самите специалисти, изнесли новите данни.

Те подчертават, че описаните от тях позитивни последствия се отнасят само за хората с леко до умерено повишена телесна маса и определено не засягат страдащите от затлъстяване (хората с индекс на телесното тегло над 30).

Учените подчертават още, че тези, чиято пълнота не е достигнала степента на затлъстяване, много по-рядко (до 40%) умират в резултат на заболявания и опасни състояния като емфизема, възпаление на белите дробове, болест на Алцхаймер, травми и някои инфекциозни заболявания.

"Няколкото килограма над нормата способстват не само за избягването на редица болести, но и за оздравяването след сериозни операции, травми и инфекции", обяснява Катрин Флагел, ръководител на изследователската група.

"Вероятното обяснение е, че тези хора имат повечето резерви, от които може да се възползва организмът в критичен момент".

Според учените малкото превишаване на теглото е най-полезно за хората на възраст между 25 и 59 години, въпреки че при пълните над тази възраст също има някои предимства.

 

Опонентите на новото изследване подчертават, че в него са анализирани само данните за смъртността без да бъде отчетено положителното влияние на стройността върху качеството на живота като цяло.

 

Източник: netinfo.bg

post-742-1195304717_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Баба ми трябва да живее около 500г :Р

Хубава логика! Но според мен просто се чудят какво да пишат!Изчерпани са всички теми и започнаха сега на обратно да обръщат всичко!А уж на мода беше да си слаб! :giggle: А с тази статия какво се оказва, че за да си по дълго време жив трябва да си дебеличък :P

Link to comment
Сподели другаде

слабичък съм си, не ми трябват повече кила.. колко живея - толкова :)

Прав си, колкото толкова..човек не знае утре дали няма да претърпи катастрофа и вече да го няма на този свят...Важното е да ценим хората до нас...а не като ги загубим да страдаме...

Link to comment
Сподели другаде

Прав си, колкото толкова..човек не знае утре дали няма да претърпи катастрофа и вече да го няма на този свят...Важното е да ценим хората до нас...а не като ги загубим да страдаме...

Няма да е интересно, ако знаехме, нали?

Link to comment
Сподели другаде

Зависи!Може и да е интересно, поне ще живеем по-пълноценно...сякаш всяка минута е важна!

Да знаеш какво ще се случи утре.. за какво ти е днес тогава? Да знаеш дали ще се влюби човека отсреща в теб, всички трепети, които в момента усмислят жалкото ми съществуване ще се изпарят. Не мисля, че е добра идея това :)

Link to comment
Сподели другаде

Да знаеш какво ще се случи утре.. за какво ти е днес тогава? Да знаеш дали ще се влюби човека отсреща в теб, всички трепети, които в момента усмислят жалкото ми съществуване ще се изпарят. Не мисля, че е добра идея това :)

Сигурен ли си, че всички трепети са нужни?

И дали тези трепети ще ни задържат при любимия човек след като чувствата ги няма вече? :lookaround:

Link to comment
Сподели другаде

Няма да е интересно, ако знаехме, нали?

Дали неяснотота прави живота хубав?И интереса към едно или друго нещо, не мисля!Ако си живял достатъчно дори и трепетите вече не стигат, понеже доста неща са се случили и знаеш, че нищо вече непознато не ти е останало...Живота може да е безсмислен, ако сам не намираш смисъла...А не в интереса, който днес го има утре не...Хората сме непостоянни личности!дори и най-постоянните хора в нещо, са непостоянни в нещо друго!

 

Ако виждахме какво ще стане, едва ли щяхме дори да стигнем до любимия си човек, след като нямаше какво да откриваме в него, нали? :)

А дали когато открием нещо в него каквото и да било то ще бъдем пълноценни?!И дали няма това да ни отдалечи от него от колкото да ни приближи?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...