Jump to content

Стачката на учителите.


blood

За или против стачката на учителите сте?  

23 потребители са гласували

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Препоръчан пост

Привет и от мен!

Доста мислих дали да се включа в темата, защото съм била вътре в системата 13 години.

В крайна сметка ще се опитам да погледна на нещата и от двете страни- тоест обективно.

Твърдо подкрепям стачката!!

1. За мен е доста странно как под предтекст, че децата ни трябва да се гледат и учат за да работят родителите се роят противници на стачката? Аз също съм родител и не бих искала детето ми да се учи от психясали и психически неуравновесени, живеещи във вечен стрес и страх учители. Такива просто няма как да възпитат и научат на нещо детето ми.

Ако положението в образованието не сеу промени светкавично- със сигурност в училищата и градините ще останат само такива учители. Такива ли искаме да учат децата ни? Смятаме ли, че те ще успеят да ги научат на нещо?

Твърдо не!

2. Положението на учителите от повече от срамно, обидно и присмехулно. Знаете ли, че за да станат учители, тези хора са учили 4-5 години и имат висше образование. По- странното е след това обаче. Един лекар, за да вземе специализация учи още около 5 години, така че общо за около 10-11 се сдобива с квалификация и специализация. При учителите нещата далеч не стоят така- след въпросните 4-5 години започват измъдрените от простите ни управници класове. В момента са 5 класа. За всеки се полагат изпити, като процедурата постепенно се усложнява, изисквайки все повече пари, време и нерви. Между покриването на различните класове се изискват 2 години престой- един вид стаж. Всеки може да смята 5 х 2= 10 години. И това е само за класовете. Имайте предвид, че някои класове, изискващи публикации или по- дълъг срок на обучение реално увеличават срока още, така че той става 13-14 години. Като добавим и магистърската степен - преди това- 1 год. излиза, че за да стигне учителя високо нива на квалификация са му нужни средно 20 год. Те такова чудо, нито има някъде по света, нито ще има. АБСУРД!!!! На всичко отгоре след всичкото това велико учене, добавките към заплатата са толкова смешни, че трябва да работите и след пенсиониране, за да си върнете вложените в обучение средства- да не говорим за печалба от инвестицията.

Какъв да бъде мотива на тези хора да учат, да се усъвършенстват, за да могат да учат децата ни?????

Идеалисти има/ аз например/, но в един момент низвергнати от ситуацията си вземат чантичката и напускат системата. Кой остава???

Ето затова няма да се чудим, защо учителите били все по- зле. Просто всеки читав човек, панически бяга от системата.

Вие бехте ли влезли в нея??? Нека всеки си зададе този въпрос.

3. В България таксите за детски градини са обидно малки. Няма подобна практика по света. Това, колкото и да е странно оказва отрлицателно влияние. От опит ще споделя- при такива ниски такси, родителите просто предпочитат да не са с децата си. Излиза им по изгодно да ги водят на градина, защото държавата поема 3/4 от таксата. Така беше до преди година. / извинявам се, ако има промяна/. Така се къса връзката между родител и дете. Да не говорим за финансовите последици. Нямам нищо против социалните дейности, но нима ние сме най- великата държава, за да си позволим най- велики преференции.

4. Обидно е в една държава полицаите да вземат в пъти повече от учителите. Правя съпоставка с тях, тъй като са на бюджетна издръжка. Нямам нищо против тях и труда им, но ако не се направи нещо за учителите, не знам какъв ред ще има в бъдеще и дали изобщо някой ще може да го въдвори.

5. Условията , в които работи българският учител са повече от смешни, а това са и условията за нашите деца. Какво очакваме да стане? Как да получим качество, след като учителя не разполага нито с материална база, нито с нормална бройка деца, с която да работи.

6. Реални ли са исканията? Според мен да. И са изпълними. Интересно как при този бюджетен излишък, който е толкова голям, че дори да се вдигнат заплатите на учителите със 100% ще има още от него се тръби, че ще дойде хиперинфлация. Как ще стане, след като реално при това положение няма смисъл да се печатат пари, а от там не би следвало да има инфлация. Коя нормална държава трупа, при това с положителен прираст излишък??? Америка е най- големия длъжник и както виждаме хората живеят хиляди пъти по- добре от нас.

Защо трупаме излишъци- за потупване по рамото?

Вярнсо е, че от тези пари ще започнат да искат и други, но никой не е виновен, че са се трупали пари, вместо да се влагат по предназначение и сега дая берем дивидентите им.

Да сте чули някой да е забогатял от трупане на пари в буркани? Печели този, който влага и вложеното му се връща.

Как тогава ще печели държавата и хората в нея, при тази политика.

6. Колкото до правителството и по- специално поведението на двамата министри в ефир- Вълчев и Орешарски- не знам как още не са си подали оставките. Такъв резил, и то в ефир. Кой бави стачката и защо се упрекват учителите, след като в ефир видяхме, кой задържа разрешаването на конфликта. Не може министри да възприемат стачката като седянка и да обсъждат варианти за нейното удължаване. Кой в случая мисли за нашите деца?

Според мен, ако стачката продължи още седмица има реалнта опасност да падне правителството и с право!

Колкото до споменатите двама министри- чудя се защо още не са си заминали?

Явно търпимостта на българина към ужасни гафове нараства непрекъснато, вместо да намалява.

Това е мое мнение! Не ангажирам никого с него. Честно казано обаче, мъчно ми е, че изобщо има хора, които могат да се обяват против стачката. За мен това означава, че нашата държава, наистина няма бъдеще!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте всички! Не съм се включвала в нито една тема до сега, но следя форума и ето, дойде време да напиша два реда - не случайно в тази тема. Майка ми е учител и то от тия които вършат работата си с огромна ЛЮБОВ!! Могат да се изпишат мноооооого неща, но ще бъда каратка за да не отекчавам- ДА, ТРЯБВА ДА ПОЛУЧАВАТ ПОВЕЧЕ!! Служителите на МВР /не искам да засягам никой/също получават заплатите си от държавния бюджет- надявам се знаете -грубо -срещу какви суми се подписват- как за тях се намират средства, а за учителите няма!!??? Или така им е удобно на нашите управници-глезим си служителите на силовите министерства, за да има кой да ни пази от озлобения народ, който е на улицата и е тръгнал да си търси правата ...............
Link to comment
Сподели другаде

Ето и репортаж от въпросната седянка:

Тук!

Кой бави разрешаването на проблема?

Как може изобщо да се преговаря с тези хора?

Уважаеми министри- вървете си. Има и по- добри седянки!

Link to comment
Сподели другаде

Мисля, че заплатите на учителите наистина е хубаво да се вдигнат, но малко се изсилват в исканията си според мен. В момента не се сещам за такива, но има и други професии, които са не по-малко натоварващи и отговорни, където заплащането също е недостатъчно. А и много учители дават частни уроци, от което печелят невероятно много пари. Просто ми се завива свят като си направя сметка някои учители (особено по БЕЛ, чуждите езици и математика) какви пари правят от частни уроци. Необлагаеми от данъци при това. После тръгнали да се оплакват. Леко нахално е според мен. А и не мисля, че като цяло учителите в днешно време преподават толкова качествено. Има и много кадърни и добри учители, но глобално погледнато това според мен са по-малко от половината. Един учител ще натряска на целия клас шестици (по някаква причина) и за това ще му се плати. Ето ви и реален пример: по форумите е тъпкано с потребители ученици, които правят елементарни грешки при писането. Каква изненада е да се разбере, че те имат по български език 5-ци и 6-ци. Това не е нормално.
Link to comment
Сподели другаде

И аз съм ЗА стачката, макар че съм 12 клас и ще ми попречи много. Учителите заслужават по-голяма заплата, вярно е.

Проблема е там, че учителите по БЕЛ, математика, англ. език могат да дават уроци и си изкарват много пари от това, но учителите по музика, физическо и други такива предмети нямат тази възможност. И така стават алчни кой да изкара повече за да си живее добре и да осигури добро бъдеще на децата си, НО ако заплатите бяха по-големи, с които можеш да си позволиш да живееш нормално а не в беднотия, нещата нямаше да стоят така.

Друго.. ако учителите си получат 100% увеличение, веднага ще скочат и други да стачкуват, търсейки по-високи заплати - нормално. Ако не дадат 100% сигурно ще продължат да стачкуват и от това губим само ние - децата.

Така че не трябва само учителите да стачкуват, трябва ние и родителите ни също да ги подкрепим и правителството да пропадне.

Това си е лично мое мнение :)

Link to comment
Сподели другаде

Последният работен вариант на правителството ще бъде обсъждан днес.Той предвижда средната брутна заплата на учителите да бъде 567,80лв.,а таванът ще е 900лв.Срещу това кабинетът ще иска първо учителите да плащат данъци за частните си уроци,второ паралелките да са от 30 ученици и трето повече работни часове.Кабинетът и синдикатите трябва да се отчетат пред президента.Учителските профсъюзи казаха ,че няма да преговарят за нищо друго освен 100% повишение
Link to comment
Сподели другаде

Последният работен вариант на правителството ще бъде обсъждан днес.Той предвижда средната брутна заплата на учителите да бъде 567,80лв.,а таванът ще е 900лв.

Колко е това увеличение е това всъщност? Май е по-малко от 100%.

 

 

Срещу това кабинетът ще иска първо учителите да плащат данъци за частните си уроци,второ паралелките да са от 30 ученици и трето повече работни часове.

За данъците мисля, че е приемливо. За 30-те ученици е леко глупаво, не винаги може да има по толкова в един клас. За повече работни часове също мисля, че е справедливо.

Link to comment
Сподели другаде

Определено е далеч от 100 процента. Има и нещо друго- това са средни цифри. Тоест меко казано- неточни. Дори да приемем, че 50% от учителите ще взимат толкова, би следвало да се запитаме колко е това всъщност.

За разлика от частния сектор, където 80% осигуряват работещите си на минимална работна заплата и за данъци не става дума, учителите плащат огромно количество данъци и осигуровки. Ужасно много. Няма начин да се покрие нито един лев. Така от посочената сума, като се приспаднат удръжките ще останат реално около 460-470 лв. Ето това е реалното и то не съвсем.

Колкото до частните уроци:

1. Учителите в детските градини не дават частни уроци. Как да възнаградим труда им тогава?

2. Да. Учителите в училищата дават уроци, но мислите ли че щеше да е така, ако получаваха нормални заплати?

3. Уроци се дават предимно не защото учителите не са си преподали материала, а защото на изпитите се дава материал, който изобщо не е предвиден в учебната програма. Учителите ли са виновни за това?

 

За квалификацията на учителите:

1. Вярно е, че има много хора, които срамят учителското поприще, но нека си зададем въпроса защо е така? Просто е. Кадърните и амбициозни хора вече избягаха от системата или се готвят да го направят. Остават в системата хора, на които им е вече твърде късно да се пренасочат. Защо не привлечем млади и кадърни хора в сферата? Колко такива хора в учителството сте видели напоследък? Няма как да привлечем специалисти, без да им предложим подходящи условия.

Представете си, че става дума за подбор на кадри в частна фирма- поставят се критерии и ако кандидатът ги покрива, решението остава в негови ръце. Нормално е той да се поинтересува от условия, трудови ангажименти, заплата и никой няма да му се сърди, ако поиска по- висока заплата. Ако наистина е специалист ще му бъде дадена. В образованието, не знам по какви причини, тази логика не се възприема. Не предлагаме никакви нормални условия, имаме хиляди изисквания и даваме социални помощи. Ами в този случай, кой специалист ще остане в системата? Човек не може да работи само за потупване по рамото. Иначе в един момент ще се почувства нереализиран и ще си потърси място другаде. Затова свястните учители стават все по- малко.

2. Времената се менят и изискванията към учителите също. Нормално е.

Кажете мислите ли, че един учител може да бъде интересен за аудиторията си, само разчитайки на собствената си личност? Може, но за определено време. Как можем да очакваме от учителите да бъдат интересни за учениците, след като те разполагат само с тебешир, дъска, смачкан атлас отпреди 30 години и няколко компютъра в специален кабинет? Техниката тотално липсва в училищата- все едно сме килийни училища. Меко казано нахално е да се иска качество на учебния процес при тези условия. Ставаме смешни, дори и за децата ни.

За повечето часове- не съм съгласна. Знаете ли колко време/ извън работното/ губи един свястен учител за да си подготви уроците за другия ден или да провери самостоятелните работи на учениците? Май, ако го добавим към работното им време, ще се окаже, че работят и повече от някои други професии с нормален работен ден. Ако удължим работното време или ги претрупаме с часове, просто ще ги тласнем в орбитата на набързо скалъпени уроченца, поднесени в клас и естествено няма как да очакваме качество.

Пак се отплеснах. Може още доста да дискутирам, но в следващия пост.

Link to comment
Сподели другаде

Ако сега учителите се съгласят с тези условия,всичките им действия досега и самата стачка ще са безмислени.Пари има за всичко,но зависи как се разпределят.Четох наскоро че магистратите от Висшия съдебен съвет са заявили,че 2225 лв са им малко и са поискали увеличение от още 800-900 лв.Незнам дали исканията им са удовлетворени,и забележете те са поискали и персонална кола,секретар,шофьор и юрист и всичко това на фона на учителската стачка.Също така за администрацията в бюджета за 2008 г.се предвиждат 3,5 милиарда повече от 2007г.-е,и как да повярваме че няма пари и че ще стане хиперинфлация,ако исканията им се удовлетворят?Защо тогава Румъния за 3 г. вдигна заплатите с 150% и въпреки това има по малка инфлация от нас?Има ли резерв,има ли излишъци-значи пари има.
Link to comment
Сподели другаде

От една страна съм за стачката,учителите наистина вземат много малко пари.Правителството обаче е притиснато до стената,вдигне ли им заплатите,ще започне лавина от стачки,всички ще се борят за повече пари.Успеят ли учителите правителството наистина може да падне,не искам това да стане,не че харесвам сегашното управление.Просто ми е писнало от кактаклизми,смятам че преживях достатъчно,как искам всичко у нас да се случва като в цивилизованите страни.
Link to comment
Сподели другаде

Да,стачката продължава.Говорителят на стачният комитет Николай Николов заяви,че за прекратяване може да се говори,когато се изпълнят исканията на учителите и първата стъпка към това може да бъде увеличаването на средната брутна заплата от 1 октомври 2007г. с 20%.,като стигне 650лв.на 1 юли 2008г.Също така настояват и за 4.7% от БВП за образование в Бюджет 2008г.В същото време заместник на Борис Велчев предупреди общините да не плащат на неработещите учители ,тъй като по този начин те били нарушавали закона.Много леко сближаване на позициите имало между срещата на синдикатите и правителството вчера.Преговори ще има и днес.
Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...

:lookaround: Аз съм за тяхната подкрепа, но не мога да застана против детето си. Тази ситуация го изнерви и травмира, как да обясня, че не то е виновно, че учителката му я няма. Пълна каша е в главата му, а му предстои първи клас.

 

Въпроса е много сложен, мисля че профсъйзите изкофтиха стачката или момента беше неподходящ, но нещо според мен не беше както трябва и затова такива са резултатите - всички са виновни и всички потърпевши и най-вече психиката на децата.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...