Jump to content

Най-лесният начин за създаване на мрежа под Windows


Препоръчан пост

значи идеята ми е следната:

В един офис има 4-5 машини свързани към интернет (посредством рутер) и искам да създам мрежа между тях. Тоест от едното ПС да се виждат всички останали и да могат да се виждат и копират файлове (да имат достъп един до друг). Кой е най-лесният начин да се направи това? Всички ПС-та са с Windows XP операционна система.

 

Благодаря :)

Link to comment
Сподели другаде

Ами, не съм много сигурен, но би трябвало да стане - вземаш един switch и ги връзваш всичките към него. След това на всяка лан карта задаваш по още един IP адрес, задължително локален, примерно 10.0.0.*. Слагаш всичките и в една workgroup (не знам дали е задължително, но все пак) и рестартираш всички машини.

 

Друг вариант е да вземеш едната машина за сървър и да пускаш нет на другите чрез нея. Мрежата ще ти е: рутер - сървър - switch - всички машини, но май това не е най-оптималният вариант за твоя случай.

Link to comment
Сподели другаде

Друг вариант е да вземеш едната машина за сървър и да пускаш нет на другите чрез нея. Мрежата ще ти е: рутер - сървър - switch - всички машини, но май това не е най-оптималният вариант за твоя случай.

 

 

Само по-горното има смисъл :)

 

макар, че тогава зад компютъра интернета ще трябва да го шернеш с вградения ICS в уиндоус примерно, дефакто на сървърния комп. който може да е и 166 Мхз с 64 рам и един хард около 2 ГБ ( за ОС ), трябва да му сложиш 2 лан карти, една да идва от рутера, а другата да ходи към ХЪБ-а

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...

Нищо не ви се разбира в обясненията ;) а и какво ще кажете за мрежа в следния вариант:

 

Две РС-та и рутер "D-link" (казвам марката за да се разбере, че рутера си е рутер, а не PC - превърнато в рутер)

Нагласил съм IP-тата едното РС да е 192.168.0.2, а другото 192.168.0.3. Рутера по подразбиране си е 192.168.0.1, задал съм му настройките за нет-а с истинското IP (демек интернет си имам). Друго нищо не съм нагласял. От "едното" РС виждам "другото", но от "другото" не вжидам "едното" ;) ...въпросът ми е, това мрежа ли е въобще :) и как да стане далаверата и "другото" РС, да вижда "едното"?

Link to comment
Сподели другаде

Аз също наскоро си блъсках главата с подобен казус - домашна мрежа кабелен рутер-десктоп-лаптоп и как да "виждам" файловете на единия компютър от другия. Накрая им сложих и на двата по едно Хамачи. Скоростта ми на трансфер е ок. 200 КВ/s и горе-долу ме устройва. Не бих отказал разяснение от някой по-сведущ в мрежите.
Link to comment
Сподели другаде

Мислех да седна да пиша, но попаднах на може би подходяща статия. Честно казано не съм я чел, но предполагам, че ще помогне:

Как да свържем домашните компютри в мрежа

 

В допълнение към нея: Ръководство за споделеляне на Интернет

Link to comment
Сподели другаде

Привет отново. Смених групата на двете РС-та на MSHOME, понеже бяха с различна група. След това шернах и отново от едното РС се вижда шеринга от другия или ми иска парола и потребителско име без да имам такива неща...или пък ми казва, че нямам достъп. PING си има! Не става бе 'ора, какво да правя?!
Link to comment
Сподели другаде

Задай пароли на потребителските профили на двата компютъра; след това стартираш съветника за локална мрежа: Start -> All Programs -> Accessories -> Communications -> Network Setup Wizard. В твоя случай предполагам, че ще трябва да избереш варианта "This computer connects to the Internet trough a network hub. Other computers on my network also connect to the Internet directly or trough a hub."
Link to comment
Сподели другаде

Привет отново. Смених групата на двете РС-та на MSHOME, понеже бяха с различна група. След това шернах и отново от едното РС се вижда шеринга от другия или ми иска парола и потребителско име без да имам такива неща...или пък ми казва, че нямам достъп. PING си има! Не става бе 'ора, какво да правя?!

Виж информацията от тук дали ще ти помогне - Ръководство за споделяне на ресурси под WinXP

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...