Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте , някой може ли по-подробно да ми обясни , как безопасно да си клокна видеокартата.

Ако може по стъпки , че нищо не рзабирам засега в това :lookaround:

Картата е AGP Foxconn, Radeon 9550, 128 mb, 128bit. 8x, DVI

Предварително ви благодаря

Link to comment
Сподели другаде

Здравей. ATI Radeon 9550 е добра карта за overclock, но винаги има риск да се повреди компонента. Трябва да вземеш предвид факта, че когато картата работи клокната, температурата на графичния процесор и паметта е значително по-висока спрямо стандартните честоти. За целта трябва да имаш хубаво охлаждане на платката и добър въздушен поток в кутията.

За да клокнеш картата ще ти трябва инструмента ATITool. След като го свалиш и инсталираш следвай следните стъпки.

 

1. Кликни върху иконата на ATI Tool в system tray.

Визуализира се прозореца, който ти дава възможност да промениш честотите на ядрото и паметта. Core е честотата на графичния процеср (GPU), а Memory на паметта.

2. Щракни на бутона New в областта Profile. Когато се появи прозореца, който те запитва за име на профила въведи например Overclock и натисни OK.

3. Вдигни честотата на графичния процесор като използваш плъзгача със 10-15 Mhz и кликни на бутона Set Clock.

4. Кликни на бутона Scan for Artifacts и изчакай поне 5 минути. Ако няма проблеми вдигни с още 15 Mhz и тествай отново. Използвай тези стъпки, за да достигнеш максимума на GPU, при които няма артефакти.

5. Аналогично на GPU, вдигни честота на паметта като използваш плъзгача със 10-15 Mhz и кликни на бутона Set Clock.

6. Кликни на бутона Scan for Artifacts и изчакай поне 5 минути. Ако няма проблеми вдигни с още 15 Mhz и тествай отново. Използвай тези стъпки, за да достигнеш максимума на паметта, при които няма артефакти.

7. Свали и инсталирай програмата: 3DMark05

8. Изпълни файла 3DMark05.exe или използвай препратка, за да стартираш 3Dmark05.

9. Кликни на бутона Demo и стартирай 3DMark чрез бутона Run.

Наблюдавай внимателно картината и ако се появи дефект прекрати изпълнението чрез бутона Esc. Отвори отново ATITool и смъкни честотата на графичния процесор и паметта с 10-15 мхз и тествай отново с 3DMark. Когато картата мине няколко пъти 3Dmark без дефекти в картината може да я считаш за стабилна. Също е силно препоръчително да пробваш и игри.

10. За да оцениш подобрението в бързодействието на картата върни профила Defaut и стартирай 3DMark05. Избери бутона Run 3DMark. След като теста приключи си запиши резултата и тествай отново, но с профила Overclock. Разликата в точките зависи от това какви честоти са достигнали графичния процесор и паметта.

11. Ако искаш всеки път когато стартираш Windows новия профил да се прилага отиди на ATITool-->Settings. От падащото меню избери Startup . Сложи отметка пред Every time ATITool is lunched, load profile и избери Overclock. След това избери Load on Windows Startup via и от падащото меню избери Registry Key. Успех :thumbsup:

Редактиран от l.kanelov
Link to comment
Сподели другаде

Публикувано (Редактиран)

Благодаря за бързия отговор. Опитах се да да направя нещо, но изникнаха още въпроси.

1. Правилно ли разбирам, че този овърклок е в действие , само докато е пусната програмата ATI Tool. Тоест, след като затворя програмката, честотите се връщат към фабрично заложените ?

2.Как да съхраня профила? Аз натиснах "Set clock" после "save". Правилно ли е така?

3. Аз увеличавам честотите и на екранчето вляво с 3D куба се появяват жълти линии , но долу продължава да си пише "no errors ". Дълго увеличавах честотите поне на 1/2 ги увеличих, но грешки пак нямаше. Включих игра и се появиха снежинки.

4. Ако примерно реша , че вече не ми е необходим Оверклока, достатъчно ли е да премахна профила "Overclock" , за да върна всичко до фабричните настройки? Или просто ако махна програмата от компа?

И как да разбера , че картата работи пак със фабричните си честоти

Още веднъж ви благодаря.

Редактиран от anton
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за бързия отговор. Опитах се да да направя нещо, но изникнаха още въпроси.

1. Правилно ли разбирам, че този овърклок е в действие , само докато е пусната програмата ATI Tool. Тоест, след като затворя програмката, честотите се връщат към фабрично заложените ?

2.Как да съхраня профила? Аз натиснах "Set clock" после "save". Правилно ли е така?

3. Аз увеличавам честотите и на екранчето вляво с 3D куба се появяват жълти линии , но долу продължава да си пише "no errors ". Дълго увеличавах честотите поне на 1/2 ги увеличих, но грешки пак нямаше. Включих игра и се появиха снежинки.

4. Ако примерно реша , че вече не ми е необходим Оверклока, достатъчно ли е да премахна профила "Overclock" , за да върна всичко до фабричните настройки? Или просто ако махна програмата от компа?

И как да разбера , че картата работи пак със фабричните си честоти

Още веднъж ви благодаря.

1. Overclock-а "е в действие" когато програмата е заредена. За целта е направена опцията да се стартира заедно с операционната система и да зарежда избран от потребителя профил.

2. Правилно си съхранил профила.

3. Наблюдавай внимателно самото кубче. Веднага щом забележиш артефакти смъкни честотата. Кубчето е само да се ориентираш. За сериозни тестове се използват игри и 3DMark.

4. За да върнеш картата на стандартните честоти кликваш на бутона Defaut.

5. Когато натиснеш бутона Defаut, картата се връща на фабричните честоти. Може да разбереш това като видиш честотите и ги сравниш с обявените от производителя.

Link to comment
Сподели другаде

И аз реших да не рискувам. Опитах се да направя нещо, но започна да загрява, затова направо си изтрих програмата АТИ ТУУЛ да не се изкушавам и да не сгафя нещо
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...