Jump to content

Проблем с GPSа на PDA ASUS a636N


Препоръчан пост

Вчера си човърках един My pal ASUS a636N, но така и не успях да му настроя GPSса. По принцип си нямам понятие от тази технология, така че ако някой си е имал вземане даване с подобно у-во, нека сподели с мен как да го настроя и използвам. Мерси :) Редактиран от lpa
Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...
Съвсем не, GPS системата e безплатна. виж вече картите трябва да си ги купиш, но ми е интересно без карти за какво и как можеш да го използваш. А да установиш местоположението на дадено GPS у-во как става, имам предвид когато не е у теб и искаш разбереш къде се намира. Обикновените хора дали имат достъп до тези функции или става само във филмите?
Link to comment
Сподели другаде

Нещата са малко различни в този случай. На първо време можеш да използваш GPS-а и без карта, но ще можеш да опраделиш само географското си положение, височината, на която се намираш и скоростта, с която се движиш.

 

Иначе картата на GPS-а представлява реално една доста детайлна снимка (тази, която си купих беше на 5 части, покрива цяла България и е голяма около 25-30 мегабайта), на която са нарисувани улиците с точни координати. Така че като се движиш, сателита открива точното ти местоположение, а софтуера на GPS-а го изобразява върху картата :)

 

Иначе това, за което питаш ти е GPS локатор и при него нещата са малко по-различни. Докато при обикновения GPS ти сам виждаш местоположението си, то за случая, за който ти говориш трябва някой друг да види местоположението ти. За целта трябва някой да знае уникалния код на устройството ти и да има достъп до сателитите, за да може да определи позицията ти. Това е накратко казано, защото и аз не съм запознат все още в детайли.

Link to comment
Сподели другаде

Tragedy, би ли ми казал кои карти точно ползваш, откъде си ги закупил и за какви пари и дали си доволен? Аз лично четох, че все още няма подробни карти за повечето български градове.

Относно GPS локаторът, значи ли това, че ако аз например използвам този PDA ASUS a636N, бих могъл да му науча този уникален код и сам да го локализирам. В смисъл може ли да се използва от обикновени потребители тази система?

 

Благодаря :)

Link to comment
Сподели другаде

Аз искам да вметна друго. Наскоро си взех GPS и реших да го ползвам с PDA то . Добре но ми трябваше карта (в случая за Испания) . Пробвал съм какво ли не (не говоря за плащане) и не става, и не става... Накрая инсталирах Destinator 6 (така и не мога да разбера дали е платена, защото си работи (не е трайъл версия, но може да е кракната, ако е платена по принцип)). При това си работи перфектно. Картата за цяла Европа (Скандинавието, Западна и Източна Европа (включва България)) е само 1.8 Gb.

Иначе ако имаш лаптоп и искаш да го ползваш за маршрутиране можеш да разгледаш темата Маршрутизиране и позициониране с Laptop + GPS, която написах тези дни. Относно картите за България е вярно твърдението, че картите не са подробни, но тук има нещо доста интересно по темата за българските карти.. Така ще е още няколко години, докато не се заеме някоя западна фирма с направата и.

P.S. След кратко търсене, разбрах че програмата Destinator 6 е безплатна. Ако не намериш картите, драсни да ти ги пратя.

Link to comment
Сподели другаде

Картата, която си взех е от Geotrade (сайта им е както името) и струва 130 лева с ДДС. Иначе картата е изготвена от http://www.offroad-bulgaria.com/ и според техните думи покрива цяла България, включително и подробни карти на 40 града. Това разбира се е голяма глупост, защото например не покрива цяла Варна (липсват улици), също така не покрива и целия Благоевград. По принцип има доста кусури, но го отдавам на това, че искат да събират повечко пари от актуализациите. Иначе все пак си е полезна де, показва ми доста точно големите пътища, дори и какви завои следват.

 

Иначе lpa, май не ме разбра. Устройството, за което говорим всички се свързва със сателита и определя текущата ни позиция. Това е все едно да се обадиш на някой приятел в космоса и да го питаш къде точно се намираш. Това е лесно, но за варианта, за който питаш ти е сякаш да се обадиш и да питаш къде се намира някой друг, което става по-сложно и малко хора могат да си го позволят. В единия случай определяш твоята (своята) позиция, а в другия случай определяш позицията на трети предмет (обект).

 

Иначе уникалния код, както го нарекох не е точно така, а е нещо като идентификационен код, който е уникален за твоето устройство, на база на което то може да бъде разпознато. А как точно става - това все още не знам, просто се опитах да ти обясня основите.

 

Между другото МТел имат нещо подобно за ГСМ-мите - както всички сме чували - може да се открие апарата чрез мрежата им, но това става само по поискване от полицията и това е малко сложно.

Link to comment
Сподели другаде

Относно проследяването на ГСМ, не е само при Мобилтел, всички ГСМ оператори го поддържат и могат да определят с точност до 1 м2 до колкото помня и се прави като засичат няколко клетки... а могат да те проследят и с изключен апарат, за това трябва да извадиш батерията, дори изключен ГСМ продължава да си изпраща сигналите. Действително могат да те проследят само след поискване от полицията, но ако флашнеш телефона и му смениш ID-то, нищо не могат да направят. ;)

 

Така един познат, решава да си купи нов телефон, та той отива и пред една заложна и едни "тъмни " му викат, " ей пич, я виж к'во щи продадеме на евтинийка ( говорим за S45, върховия модел на сименс тогава, струваше луди пари... )и човека се зарадвал, взел го и си взел и абонаментна карта. И един ден в тях се звъни, той отваря от отвънка спец частите... а той глупака се запънал ( нали гледа много филми ) къде ви е заповедта... и момчетата го измъкнали извън апартамента и му показали една "заповед" влачейки го по стълбите надолу, здрав бой и т.н. ... накрая се оказа, че телефона бил на някой си връзкар който го били пребили и бил в болница човечеца...

просто нямам думи :bat:

 

//Извинете ме за офтопика :)

Link to comment
Сподели другаде

Tragedy, разбрах те, но може би не се изразих правилно. Това което имах предвид е позициониране на едно GPS у-во от трето. Знам със сигурност, че е действаща, но не знам доколко хората имат достъп и възможности да я използват. Например колите, които имат gps ги откриват точно по този начин и на мен ми е интересно дали тази технологияе достъпна, каквато е GPSа. Съмнявам се да е така, но все пак би ми било интересно да науча малко повече за тази технология.

И още едно въпросче. Имам вграден GPS в колата, но само карта за Германия. Всъщност картата е на диск. Пъхаш в СД-то и задаваш координатите, тоест мястото където искаш да отидеш. Навигационната система e Radio Navigation system. Разпитвал съм в официалните сервизи на VW, но не знаят нищо по въпроса. Тези карти за които говорите, дали могат да се пригодят за тази цел?

Благодаря

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Tragedy, разбрах те, но може би не се изразих правилно. Това което имах предвид е позициониране на едно GPS у-во от трето. Знам със сигурност, че е действаща, но не знам доколко хората имат достъп и възможности да я използват. Например колите, които имат gps ги откриват точно по този начин и на мен ми е интересно дали тази технологияе достъпна, каквато е GPSа. Съмнявам се да е така, но все пак би ми било интересно да науча малко повече за тази технология.
По принцип се предлагат свободно GPS locator-и, чрез които можеш да откриеш даден обект или самия локатор. Както казах по-горе - не съм запознат в детайли, затова не мога да ти дам пълен отговор.

 

И още едно въпросче. Имам вграден GPS в колата, но само карта за Германия. Всъщност картата е на диск. Пъхаш в СД-то и задаваш координатите, тоест мястото където искаш да отидеш. Навигационната система e Radio Navigation system. Разпитвал съм в официалните сервизи на VW, но не знаят нищо по въпроса. Тези карти за които говорите, дали могат да се пригодят за тази цел?

Благодаря

Зависи. По принцип някои карти тръгват само на определени малки GPS-и. Също така някои карти, за да бъдат отключени изискват да се въведе кода на самото устройство, където ще бъдат ползвани. Също така е възможно тези карти да са по-различен тип.

 

Най-добре виж какъв е модела на касетофона, коя е версията на навигационната система и ще можем да потърсим информация в Интернет.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...