Jump to content

Кой е най-добрият оптимизиращ софтуер


Препоръчан пост

Преди използвах system mechanic, но след като по-новата версия на тази програма (7цата, ако не се лъжа) ми затри половината регистри минах на regsupreme, после през advanced system optimizer, ashampoo u сефа съм с tune up utilies. След използване на тези програми видимо подобрение на скоростта и производителността компа не мога да намеря. Интересното е, че чета не особено добри отзиви за новите версии на програмите и поради тази причина искам да се допитам до вас. Бихте ли ми препоръчали оптимизиращ софтуер, да речем нещо, което изпозвате от доста време и сте доволни или общо казано най-доброто според вас.
Link to comment
Сподели другаде

Moже би ще се изразя твърде крайно, но не разчитам на оптимизиращ софтуер вече. Има доста ъпдейти на Windows, даже нова операционна система - Vista. Още преди да излезе официално за "обикновените" потребители, има тунинг програми за "оптимизация". За мен използването на тези програми е твърде рисковано понякога, защото повечето нямат поддръжка на български език, както и възможностите им са твърде съмнителни.

 

Има и нещо друго: доста програми за "оптимизация" не работят пълноценно при пробна версия. Ако обаче се инсталира "излекувана" нелегална програма, понякога се получават много лоши резултати...

 

За мен все още няма програма, която да ми свърши по-добра работа от системните инструменти, с които разполага Windows XP (може би?) в случая. По доста от форумите като че ли се подразбира, че става дума за Windows XP в повечето случаи...

Link to comment
Сподели другаде

Здравей lpa! Аз също подкрепям мнението на Sir William за "оптимизиращия" софтуер. Ключа към безпроблемната работа на операционната система е правилната поддръжка от страна на потребителя. По-важните според мен неща са:

а) Система почистена от вируси, Spyware и други гадини.

б) Актуализирана операционна система.

в) Деинсталирани ненужни програми,компоненти и услуги (както и премахване на ненужи програми при стартиране на OS).

г) Актуализиран приложен софтуер и драйвери.

д) Оптимизирана среда на операционната система - става въпрос за визуалните ефекти, разпределението на процесора и паметта, виртуалната памет, System restore и AU.

е) Почистване на диска от ненужни файлове, което освобождава дисково пространство.

ж) Правилна поддръжка на системния регистър - желателно да се почистват невалидните записи със читав софтуер и винаги да се прави backup.

з) Оптимизиране на твърдия диск - това е пряко свързано с горните две точки. Много е важно харда да се поддържа в добро състояние. Diablolik е написал доста добра статия по-този въпрос. От най-голямо значение е диска да се поддържаа дефрагментиран. Също е доста препоръчително да се почиства и от невалидни записи (имена) на файлове.

TuneUP е сравнително читава програма на фона на някои други подобни пакети за системна поддръжка и оптимизация.Успех :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

Съгласен съм с вас, но съгласете се с мен , че е доста по-лесно за обикновенния потребител да оптимизира системата с няколко кликвания на мишката.

Оптимизиращият софтуер, които съм използвал до сега не вършеше кой знае каква работа, или поне нямаше видими резултати.

l.kanelov, това за което говориш "Правилна поддръжка на системния регистър - желателно да се почистват невалидните записи със читав софтуер и винаги да се прави backup" и "Почистване на диска от ненужни файлове,което освобождава дисково пространство" не се ли върши всъщност от една оптимизираща програма?

Благодаря за отговорите и съветите :)

Link to comment
Сподели другаде

Преди използвах system mechanic, но след като по-новата версия на тази програма (7цата, ако не се лъжа) ми затри половината регистри...

.........................................................

 

Нека уточня.

*До момента имам горчив опит с няколко деинсталатора и тунинг програми в пробен вариант (непълни функции). Според мен използването на програми от подобен род (Trial) е доста рисковано. Може да се опитат някои дребни опции, но внимателно! Хубаво е да се чете, преди да се цъка по менютата. Ако изтече пробния срок на тунинг програмата и са направени значителни "оптимизации" е възможно да се получат сривове и нестабилна работа на системата.

*Ако се използва нелицензиран софт е възможна недобра работа или по-скоро работа с грешки на оптимизиращия софт. Няма поддръжка, има опасност от попадане в блеклисти, опасност от заразяване с вируси, троянци и др. от разните му кракове и сайтовете им.

 

Подкрепям казаното дотук. Може би ще се повтори малко написаното по-горе от l.kanelov. Бих препоръчал да погледнеш това (то има много подобни статии на български из форумите):

Оptimize XP

XP Myths

Link to comment
Сподели другаде

Лично аз не мога да се съглася, че някои са митове. Зависи и от гледната точка.

Още първият ме удря челно - че може да се инсталира на такъв компютър, така е, но работата би била кошмар. Така че този "мит" го намирам за реалност.

Link to comment
Сподели другаде

Andrew K. може би преиграва с някои от "митовете". Но защо да няма линкове към такива мнения? Скоро потребител беше дал подобен линк към мит от блоговете на Andrew K. за "Моzilla Firefox vs Internet Explorer". :)
Link to comment
Сподели другаде

Съгласен съм с вас, но съгласете се с мен , че е доста по-лесно за обикновенния потребител да оптимизира системата с няколко кликвания на мишката.

Оптимизиращият софтуер, които съм използвал до сега не вършеше кой знае каква работа, или поне нямаше видими резултати.

l.kanelov, това за което говориш "Правилна поддръжка на системния регистър - желателно да се почистват невалидните записи със читав софтуер и винаги да се прави backup" и "Почистване на диска от ненужни файлове,което освобождава дисково пространство" не се ли върши всъщност от една оптимизираща програма?

Благодаря за отговорите и съветите :)

Да, повечето програми за почистване на диска предлагат такава опция. Например CCleaner, която е доста добро и дори безплатно решение може да почиства както диска така и регистър-а.

Да, съгласен съм че би било чудесно да се извършват задачи по поддръжката с едно кликване, но не винаги е възможно.

Редактиран от l.kanelov
Link to comment
Сподели другаде

OFFTopic: открих материала, за който говориш. Също ми се струва твърде категоричен в някои свои изказвания. Твърди, че митовете произхождат от разни блогове и други източници. Показването на един източник от негова страна е също толкова "надеждно" и не го различава от другите "мит"-аджии. :)
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...