Jump to content

Избор на захранване и кутия


Препоръчан пост

Здравейте,

Искам да сменя настоящите си кутия и захранване (ANS model LC-B400ATX - 400W).

Посъветвайте ме какви да взема. Знам, че за кутията по-скоро е въпрос на предпочитание за дизайна, но.. може би има някои подробности, които не знам за тях. Изискването ми е да има поне 4 места за твърди дискове, 2 до 4 USB входа отпред и цената да не е до небето ;) .

За захранването .. не съм сигурен дали въобще трябва да сменям моето, но мисля, че не е от най-качествените, вие кажете. Кажете и колко вата да е новото (ако ще има такова), съобразно конфигурацията, която имам:

Дъно: ASUS K8N s.754, nForce3, HT, 800, 3xDDR400, AGP 8x, LAN, 2*ATA133+ 2*SATA, RAID (0,1), RAID (0+1), 8x USB 2.0, ATX .

Процесор: AMD Athlon 64 2800+ (1.8 ghz)

Звук: AI Audio (8-channel Audio) (вградено)

Памет: 256 MB DDR 400 , 512 MB DDR 400

Твърди дискове:

Seagate 120 GB , 7200 rpm PATA

Seagate 250 GB, 7200 rpm 8 mb , SATA

Seagate 320 GB, 7200 rpm, 16 mb, SATA 2 (използвам го в SATA 1 режим)

DVD-RW Nec

Видео карта: Radeon X700 128 MB

2 мрежови карти + вградена

клавиатура, мишка и още две малки USB устройства

Ами май това е.

Удачно ли е да се вземе по-мощно захранване (да кажем 500 W) за да подсигури евентуални ъпгрейди с по-нови компоненти от сегашните? Така няма да се хаби повече ток, нали ? (малко невежно, но.. :))

Също .. захранване с по-високо КПД ще понижи ли консумацията на ток ?

Иска ми се общата им цена да е до 100 лв. Благодаря Ви предварително.

Link to comment
Сподели другаде

На базата на компонентите и на калкулатора, който щях да препоръчам, ти е нужно грубо 240-250 вата захранване. Дори и след ъпгрейд, едно 400W ще е достатъчно. Това ако е наистина добро и марково. Fortron e на ръба така да се каже. Това е марката, която предлага добро качество, на достъпна цена. Ориентировъчно 350W на Fotron e около 60лв., а 400W е около 80лв. При това положение е по-добре 400W. Не че 350W няма да стигне, но все пак се предполага евентуален ъпгрейд, а и Fortron, колкото и да не са лоши, не са най-добрия избор. За сравнение, едно 360W Thermaltake е малко над 80лв., но и КПД-то му е по-високо. При захранванията марката е от много голямо значение. Ако купуваш наистина марково захрванване, то 400W ще са ти предостатъчни, дори и след ъпгрейд. 350W дори трябва да ти стигнат.

Ако не е проблем, дай конкретни модели да се дискутират.

Да, по принцип по-високо КПД означава по-малка сметка за ток. Повече ток ще се хаби ако захранването има ниско КПД и недостатъчна мощност, която може да бъде породена както от самата му такава бидейки ниска, така и от ниско КПД, които са де факто свързани. Така ефективността ще е ниска и захрванването ще смуче още ток. Захранване, дори не най-мощното, но с добро КПД, ще си смуче толкова енергия, колкото му е нужна.

 

За кутията, донякъде си прав, че е по-скоро въпрос на етика, макар че не е изцяло. По-добра кутия означава по-добър дизайн и стабилност на компонентите и по-добра циркулация на въздуха, което води до по-добро охлаждане.

Да се вместиш в 100лв. с добро захранване и добра кутия е леко невъзможно. Т.е. може да бъдат добри, но с леки компромиси. Виж, за около 130-150лв. вече спокойно можеш да си купиш компоненти, които ще ти свършат отлична работа и няма да се притесняваш за доста време занапред.

Link to comment
Сподели другаде

Ами от около 2 години съм с това захранване и до сега не съм имал проблем, но смятам, че една дългосрочна инвестиция в ново , качествено захранване не е за пренебрегване (имам и съвсем обикновен UPS). Готов съм да отделя и 150 лв.

Може би, PSU FORTRON FSP400-60GLN /400W, CHIEFTEC GPS-450AA-101A - 93 лв, ATX PowerSupply, 420W, Thermaltake, RealPower, Silent, 120mmFan, PFC, W0061R -98.40 лв, ATX PowerSupply, 360W, ZALMAN, RealPower, noise-free, ZM360B-APS - 106.41 лв ?

Редактиран от emz
Link to comment
Сподели другаде

Не зная точно какво се предлага във всяка фирма. Дай сайтовете на близки до теб фирми (или кажи имената поне) и ще ти дам конкретни предложения.

 

Добавено: захранването, което сам си предлагаш е отлично. Стига да те устройва като цена, можеш да отиваш и да си го купуваш. :)

Link to comment
Сподели другаде

Близки до мен фирми са: http://unicoms.net , http://jarcomputers.com, http://constant.bg, http://kagami.bg

 

Добавка:

Последното ли ?

Още една сгодна фирма: http://dandg.bg, но разбира се не е нужно да проверяваш всички.

Редактиран от emz
Link to comment
Сподели другаде

Zalman е по-добър избор от Thermaltake. Нищо, че е 360W. Освен това е и по-тихо.

 

Най-доброто, което видях от всички фирми, си остават Zalman-четата в JAR. След тях класирам Thermaltake-четата.

 

На последната фирма гледам Enermax. Това вече е ново 20. Enermax FMA EG365AX-VE(G), 350W е също чудесен избор.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей.

Бих заложил на Chieftec 450W GPS, това е най-изгодно като цена/възможности захранване от посочените. Вътре всичко е изпълнение на Delta Electronics.

Link to comment
Сподели другаде

Разликата м/у 360 ватовото и 460 ватовото е 60-тина лв, т.е. не е малка, но все пак е по-важно да работи нормално компютъра. (м/у последното и 400 ватово е 5 лв ;)) , така че .. сигурен ли си, че ще е достатъчно 360W ? Редактиран от emz
Link to comment
Сподели другаде

М/у другото на вас отваря ли ви се http://www.zalmantech.com/ ?

Явно и при захранванията има класове енергийна ефективност, видях че това на Enermax е клас B, но се чудех какъв клас е това на Zalman.

Редактиран от emz
Link to comment
Сподели другаде

Здравей.Бих заложил на Chieftec 450W GPS,това е най-изгодно като цена/възможности захранване от посочените.Вътре всичко е изпълнение на Delta Electronics.

Напълно съгласен. Всички модели на Chieftec от серията GPS са производство на Delta Electronics и в момента е най-доброто което се предлага на българския пазар. На теб 450W са ти малко множко, но ако правиш скоро ъпгрейт ще имаш сигурност, че захранванетно ще издържи на доста голямо натоварване. Енермакса също е чудесен избор но 120лв. за 350W ми се струва пресилено, при положение че споменатия от l.kanelov Chieftec e точно 102лв.

Link to comment
Сподели другаде

Със сигурност ще добавя памет, ще взема нова звукова карта и ще добавя нов голям твърд диск, ще ми стигне ли 350-ката на залман ?

Това на Chieftec не го намирам по нашенските фирми.

Link to comment
Сподели другаде

Това на Chieftec не го намирам по нашенските фирми.

Е не видя ли линка от горния ми пост? От българска фирма е. Още може да се намери и в Agrus, Stealtech, JMT и други, като може да се спреш и на по-малък модел - 350 или 400 вата.

Ако пък не ти се дават много пари Fortron 350W, ATX-350PNF,PassivePFC, 12cm FAN, 20+4pin е 55лв. и ще ти свърши перфектна работа.

Редактиран от Lyudmil
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...