Jump to content

Компютърът ми се самоизключва.


Препоръчан пост

Здравейте!

От скоро имам следния проблем:

На два пъти компютърът ми се изключва- екрана става черен, въпреки че всъщност десктопа и компютъра работят. Всичко това е придружено с миризма- като на бакелит. Когато стане така, го изключвам. Като го включа следващия път работи нормално и така до ново произшествие.

Имате ли идеи? Почнах да се притеснявам да не изгори.

Link to comment
Сподели другаде

Предполагам, че се изключва монитора. Ако е така и гаранцията е изтекла, занеси го в някой телевизионен сервиз.

Прав си. В случая решаваща е миризмата на бакелит. В противен случай можеше да се огледа и видео - картата. Но миризмата ... Дани, носи монитора на доктор.

Link to comment
Сподели другаде

Привет!

Благодаря ви много!

Да доуточня- монитора става черен, но копчето му свети. Незнам дали се брои за изключен.

Миризмата на бакелит идва не от монитора, а от кабелите, които влизат в самия компютър.

Затова си мисля, че е нещо сериозно.

Ще го нося сигурно, но какво може да става според вас?

Ако е монитора, ще мирише ли отзад?

Link to comment
Сподели другаде

Да доуточня- монитора става черен, но копчето му свети. Незнам дали се брои за изключен.

Миризмата на бакелит идва не от монитора, а от кабелите, които влизат в самия компютър.

Може да има защита в самия монитор, която да изключва чувствителните и/или мощните елементи при нестабилно захранване; в такъв случай мониторът е здрав.

Кажи какви захранващи кабели влизат в компютъра - монитора от компютъра ли се захранва или от отделен контакт? Възможно е проблема да е в захранването на компютъра, особено, ако монитора е CRT и се захранва от компютъра.

Можеш да опиташ следното: изключи захранването на компютъра и монитора от контакта; след това няколко пъти извади захранващите кабели на монитора и компютъра от куплунзите и отново ги включи. Възможно е да има нагар или окисляване на изводите на кабелите.

При всички положения, щом мирише на бакелит, имаш нужда от сервиз или най-малкото от човек със съответната квалификация и опит, който да огледа нещата на място.

Link to comment
Сподели другаде

Привет!

Благодаря ви много!

Да доуточня- монитора става черен, но копчето му свети. Незнам дали се брои за изключен.

Миризмата на бакелит идва не от монитора, а от кабелите, които влизат в самия компютър.

Затова си мисля, че е нещо сериозно.

Ще го нося сигурно, но какво може да става според вас?

Ако е монитора, ще мирише ли отзад?

Щом копчето на монитора свети, значи отива напрежение до него. Щом става черен - значи сигналът изчезва. Миризмата може да идва от вътрешната част на кутията, но да се заблуждаваш за произхода. Аз бих отворил кутията и така бих пуснал компютъра. Това ще изключи доста от възможностите. Но бих го направил за кратко време, защото в противен случай става опасно. За хардуера. А иначе си права - носи го възможно най - скоро. Защото покрай едното може да изгори друго. Но нещата са сериозни. Ще се радвам скоро да се оправиш и да споделиш какъв е бил проблема, че ми стана интересно.

Успех !

Link to comment
Сподели другаде

Отново ви благодаря приятели!

panevdd и vesodimov- много ви благодаря! :)

Май ще се окажете прави.

Да си призная от доста време компа ми стои почти отворен, в резултат на което се оказа, че се е понасъбрал прах вътре. Аз го чистя отвън и понеже страничната му отворена част е опряна в бюрото , вътре не съм поглеждала. Прах обаче е влязла. Поизчистих и проблемът не се е повтарял- поне засега. Извадих и кабелите и ги сложих пак в случай на нагар. Дано не се повтори. Дали пък прахът вътре не е виновен?

Link to comment
Сподели другаде

Прахът може да забави въртенето на вентилаторите и да доведе до повишаване на температурата. Провери дали всички вентилатори се въртят, когато компютърът работи и дали имат инерция, когато ги завъртиш с ръка (при изключено захранване!). Ако някой вентилатор се върти трудно, възможно е по време на работа да прегрява и да мирише на препечена пластмаса. Обикновено проблемен е вентилаторът на видео картата, поради по-малкия си размер. Можеш да направиш и друго, след като компютърът ти е отворен - пусни някоя програма, която да го натовари (например игра) за около час. След това го изключи от захранването и пипни с ръка вентилаторите. Ако всичко е наред, може да усетиш леко затопляне, но в никакъв случай - парене.
Link to comment
Сподели другаде

Прахът може да забави въртенето на вентилаторите и да доведе до повишаване на температурата. Провери дали всички вентилатори се въртят, когато компютърът работи и дали имат инерция, когато ги завъртиш с ръка (при изключено захранване!). Ако някой вентилатор се върти трудно, възможно е по време на работа да прегрява и да мирише на препечена пластмаса. Обикновено проблемен е вентилаторът на видео картата, поради по-малкия си размер. Можеш да направиш и друго, след като компютърът ти е отворен - пусни някоя програма, която да го натовари (например игра) за около час. След това го изключи от захранването и пипни с ръка вентилаторите. Ако всичко е наред, може да усетиш леко затопляне, но в никакъв случай - парене.

Очевидно двойно препечената домашна сунгурларска ражда не само "звезди посред бял ден" ами и чудесни идеи. Чудесен отговор, братче :P :haha:

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
Аз имах и от време на време имам този проблем. Така...значи занесох моя на фирма и ми казаха че е от тока (слаб променлив ток). Купих си и уред да измеря тока у нас показа ми 238 волта, което според мен е в повечко, но с две думи моето мнение е слаб ток на самото табло, ако имате във входа, или ако си в къща - самото захранване
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...