Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте!
Понеже си причиних доста главоболия с тази Tenda, е време да си закупя качествена техника.
Трябва ми нов основен рутер (т.е. свързан към ISP) за домашно ползване. Скоростта е по 100 Mbit/s за upload и download. Важно ми е да няма прекъсвания от рутера (какъвто е проблемът ми сега). Към него ще има закачени други два рутера през LAN кабели за по-добро покритие в други стаи. Тях също ще сменя, ако открия проблеми, но не съм стигнал до там. Сумарно ще има закачени доста смарт устройства – телефони, лаптопи, телевизори, смарт джаджи и т.н. Важно ми е връзката с всяко едно устройство да е стабилна и да не се разкача (още един от проблемите ми в момента).
 

Link to comment
Сподели другаде

Вкъщи използвам Cisco и съм супер доволен не съм имал абсолютно никакви проблеми и скороста която получава и изпраща е 1 GBPS.

Разгледай рутери на Cisco или TP-Link които също не са лоши и са супер бюджетни.

Link to comment
Сподели другаде

Мога да ти препоръчам TP-Link Archer AX53 или (за по-евтино) TP-Link Archer C80, но не знам какъв е бюджета.

Добре е да се провери настройката на каналите на излъчване (да не се припокриват) на отделните рутери.

Стационарните устройства (напр. насторни компютри) е добре да са свързани с кабел, телевизорите - също, както и всякакви други устройства, които ще работят с мултимедия в реално време.

Link to comment
Сподели другаде

преди 17 часа, jinzo написа:

Здравейте!
Понеже си причиних доста главоболия с тази Tenda, е време да си закупя качествена техника.
Трябва ми нов основен рутер (т.е. свързан към ISP) за домашно ползване. Скоростта е по 100 Mbit/s за upload и download. Важно ми е да няма прекъсвания от рутера (какъвто е проблемът ми сега). Към него ще има закачени други два рутера през LAN кабели за по-добро покритие в други стаи. Тях също ще сменя, ако открия проблеми, но не съм стигнал до там. Сумарно ще има закачени доста смарт устройства – телефони, лаптопи, телевизори, смарт джаджи и т.н. Важно ми е връзката с всяко едно устройство да е стабилна и да не се разкача (още един от проблемите ми в момента).
 

Не става ясно какъв е бюджетът.

Като цяло нещата са много относителни и фактори има много, та няма как да се каже точно кой рутер ще е идеален за ситуацията.
Ако ще използваш други рутери като access point-и и планираш да свързваш въпросните смарт устройства именно към тях, тогава не е толкова наложително основният рутер да разполага със солидни Wi-Fi възможности.
Предложените Archer AX53 и C80 са прилични рутери за парите си според мен. AX53 на теория може да е по-бърз, ако имаш устройства, които да се възползват от Wi-Fi 6/ax стандарта. Дори и да нямаш, е по-добрият избор, защото разполага с повече оперативна памет, което ще е плюс, ако възнамеряваш да свързваш повече устройства и/или ще се възползваш повече от вградените екстри на рутера (правила на защитната стена, защита от DDoS, logging и т.н. и т.н.). Също така (мисля, че) разполага с по-добрият процесор. Единственият лек минус на AX53 е, че е 2x2 MIMO, докато C80 е 3x3, което на теория е по-добре при повече на брой свързани безжични устройства. На практика обаче ме съмнява да усетиш разлика, защото не звучи като устройствата да са наистина много и/или да се ползват всичките много активно. А и ако наистина планираш да свързваш някаква част от устройствата към допълнителните точки за достъп, тогава съвсем няма значение.
Това го базирам на информацията за AX50, който трябва да е предишната версия на AX53. Поне във форума на TP-LINK се твърди, че на хардуерно ниво са еднакви, като изключим това, че AX50 разполага с USB порт, докато AX53 няма такъв.

преди 16 часа, panevdd написа:

Стационарните устройства (напр. насторни компютри) е добре да са свързани с кабел, телевизорите - също, както и всякакви други устройства, които ще работят с мултимедия в реално време.

Да допълня, че наистина е препоръчително подобни устройства да са свързани с кабел, не е особен проблем и да не са, особено ако ще се свържат с 5GHz мрежа. Моят HTPC ползва безжична връзка и нямам оплаквания. А не е като да не съм капризен. 🙂

Link to comment
Сподели другаде

On 4/26/2024 at 1:53 PM, Night_Raven написа:

Не става ясно какъв е бюджетът.

Нямам идея колко струва "това удоволствие". Ще дам колкото е необходимо, за да си реша проблемите. Не ме плашат цените на споменатите устройства.

 

On 4/26/2024 at 1:53 PM, Night_Raven написа:

Ако ще използваш други рутери като access point-и и планираш да свързваш въпросните смарт устройства именно към тях, тогава не е толкова наложително основният рутер да разполага със солидни Wi-Fi възможности.

Към основния рутер ще има вързан настолен компютър през кабел. Останалите устройства ще са през WIFI: лаптоп, телефони и няколко смарт джаджи. Сред джаджите има входна врата, която в момента работи много калпаво. Предполагам, че е точно заради рутера. Към другите 2 рутера ще има закачени и други устройства. Някои от джаджите са капризни и искат да са вързани към 2.4GHz. Споменавам го като допълнение.

 

On 4/26/2024 at 1:53 PM, Night_Raven написа:

На практика обаче ме съмнява да усетиш разлика, защото не звучи като устройствата да са наистина много и/или да се ползват всичките много активно.

Не съм сигурен. Не знам как точно работят смарт джаджите. Едва ли правят огромен трафик, но пък им трябва постоянна и стабилна връзка. По спомен клиентите на основния рутер наброяваха 20 (не знам дали в тази бройка са включени клиентите на другите два рутера). Физическите клиенти на всички рутери са 4-ма човека. Всеки е оборудван с лаптоп и телефон като минимум.

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да помислиш за изграждане на малко по-професионална система - с безжичен рутер + 2 бр. Ubiquiti U6 или направо жичен рутер + 3 бр. такива устройства. Аз бих го направил по втория вариант.

Добре е да подсигуриш и електрическата част - контакт със защита, LAN протектори и т. н.т.

Link to comment
Сподели другаде

преди 3 часа, panevdd написа:

Можеш да помислиш за изграждане на малко по-професионална система - с безжичен рутер + 2 бр. Ubiquiti U6

Не съм сигурен, че виждам ползата от такова нещо. Но дори да има такава, трябва първо да сменя основния рутер и после да инспектирам за проблеми по другите.

Link to comment
Сподели другаде

On 4/27/2024 at 4:44 PM, jinzo написа:

Нямам идея колко струва "това удоволствие". Ще дам колкото е необходимо, за да си реша проблемите. Не ме плашат цените на споменатите устройства.

Липсата на конкретен бюджет като цяло помага. Проблемът обаче е, че когато става въпрос за Wi-Fi, работата става кървава и мътна много бързо, ако има различни и/или високи изисквания. Това го установих лично, когато исках допълнителен компютър, който да играе ролята на NAS, в друга стая, свързан по Wi-Fi, но да се запазва добра скорост на трансфер.

 

On 4/27/2024 at 4:44 PM, jinzo написа:

Към основния рутер ще има вързан настолен компютър през кабел. Останалите устройства ще са през WIFI: лаптоп, телефони и няколко смарт джаджи. Сред джаджите има входна врата, която в момента работи много калпаво. Предполагам, че е точно заради рутера. Към другите 2 рутера ще има закачени и други устройства. Някои от джаджите са капризни и искат да са вързани към 2.4GHz. Споменавам го като допълнение.

Не съм сигурен. Не знам как точно работят смарт джаджите. Едва ли правят огромен трафик, но пък им трябва постоянна и стабилна връзка. По спомен клиентите на основния рутер наброяваха 20 (не знам дали в тази бройка са включени клиентите на другите два рутера). Физическите клиенти на всички рутери са 4-ма човека. Всеки е оборудван с лаптоп и телефон като минимум.

Според моите разбирания, въпросните смарт устройства не би трябвало да натоварват мрежата особено, нито да имат нужда от висока скорост на трансфер на данни.
Ако наистина не те бърка да отделиш малко повече пари за рутер, според мен TP-Link Archer AX73, ще е солиден избор. Разполага с 512MB памет, 5GHz-овата му мрежа е 4x4 MIMO.
Разбира се може и да е малко overkill, но ми е трудно да преценя. Първо, защото не съм някакъв мрежов гуру, и второ, защото при безжичните мрежи фактори има бол.
Ако няма да ти трябват максимално високи скорости по Wi-Fi на 5GHz-овата мрежа (за настолни или преносими компютри) и повечето дребни/смарт устройства ще са на 2.4GHz-овата мрежа, то ползата от 4x4 MIMO според мен ще е доста по-ораничена. В такъв случай може би Archer AX20 ще е по-оптимален. AX20 дори има малко по-добър процесор/чип от AX73 (поне на хартия): първият ползва четириядрен BCM6755, докато вторият ползва триядрен BCM6750. За сметка на това има 256MB памет и по-стандартната конфигурация 2x2 MIMO на двете мрежи.

Отново: няма как да гарантирам, че който и да било рутер ще е идеален.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за всички мнения.
За съжаление доста се обърках, защото се споменаха доста модели и би трябвало всички да са хубави.
Това с MIMO-то ми е малко мътно, но доколкото разбирам – колкото повече, толкова повече. Лошото е, че не намирам информация от какво точно MIMO се възползвах досега.
Друго нещо, което не ми е ясно е VPN опцията на самия рутер. От време на време ползвам VPN през Windscribe. Ако имам подходящ рутер, означава ли, че ще мога да ползвам VPN без допълнителен софтуер?

 

On 4/28/2024 at 7:36 PM, Night_Raven написа:

За сметка на това има 256MB памет и по-стандартната конфигурация 2x2 MIMO на двете мрежи.

Това не го разбрах. Някъде бях мернал, че MIMO важи само за 5GHz мрежата.

 

P.S. Понеже се скарах с ISP, ще сменям и тях. За съжаление посветих целия безплатен период на PingPlotter на тях. Доколкото разбирам версията след този период не може да прави ping до няколко адреса едновременно, а това е важно, за да има обективен резултат. Приемам и препоръки за алтернативен софтуер, защото ми изглежда нелепо да плащам, за да инспектирам услугата на ISP.

Link to comment
Сподели другаде

преди 9 часа, jinzo написа:

Това с MIMO-то ми е малко мътно, но доколкото разбирам – колкото повече, толкова повече.

Нещо такова. 4x4 MIMO означава, че рутерът разполага с общо 4 потока и на теория може да „разговаря“ с 4 устройства едновременно, вместо с 2. Това е плюс, когато има повече Wi-Fi клиенти свързани към мрежата. В завсисимост от това какви са клиентите и колко активно комуникират с рутера, може ползата от 4x4 MIMO да е минимална. По принцип повече потоци би трябвало да помага и за качеството на сигнала към дадено устройство.

 

преди 11 часа, jinzo написа:

Лошото е, че не намирам информация от какво точно MIMO се възползвах досега.

Този рутер би трябвало да е с 2x2 MIMO. Не си прави заключения за MIMO конфигурацията от този рутер, защото най-вероятно проблемът е, че е просто по-слабичък. Хардуерът (поне на v2 на рутера) е доста нисък клас.

 

преди 11 часа, jinzo написа:

Друго нещо, което не ми е ясно е VPN опцията на самия рутер. От време на време ползвам VPN през Windscribe. Ако имам подходящ рутер, означава ли, че ще мога да ползвам VPN без допълнителен софтуер?

Не. VPN опцията ти позволява да си създадеш ти VPN сървър на рутер, за да могат други устройства, които са извън мрежата на рутера ти) да се свързват към него и да стават част от локалната му мрежа. Обикновено се поддържат PPTP и/или OpenVPN.

 

преди 11 часа, jinzo написа:

Това не го разбрах. Някъде бях мернал, че MIMO важи само за 5GHz мрежата.

Не. MIMO е налична и за двете мрежи. Не винаги обаче са с еднакви конфигурации. Предложеният Archer AX20 е с 2x2 MIMO на 2.4GHz и 5GHz мрежите, докато Archer AX73 е с 2x2 MIMO на 2.4GHz и 4x4 MIMO на 5GHz.
Ако повечето ти устройства ще са на 2.4GHz и/или тези, които са 5GHz, няма да са свързани директно към мрежата на основния рутер, а ще са свързани към други access points, които ще са свързани към основния рутер посредством кабел, то тогава няма особена нужда от 4x4 MIMO на основния рутер.

 

преди 11 часа, jinzo написа:

P.S. Понеже се скарах с ISP, ще сменям и тях. За съжаление посветих целия безплатен период на PingPlotter на тях. Доколкото разбирам версията след този период не може да прави ping до няколко адреса едновременно, а това е важно, за да има обективен резултат. Приемам и препоръки за алтернативен софтуер, защото ми изглежда нелепо да плащам, за да инспектирам услугата на ISP.

Тук не мога да помогна.

Link to comment
Сподели другаде

Според мен проблема не е само в рутера, а в грамотното проектиране на мрежата като цяло. Говориш за 20+ устройства с различни стандарти на съврзване, разположени в няколко помещения + подвижни устройства, а сега вече и за наблюдение качеството на услугата на ISP (а на вътрешната мрежа?)...

Според мен това си е инфраструктурен проект, тук не става въпрос за две стаи с рутерче, РС и лаптоп. Би било добре да си помисилш по следните въпроси:
- физическо разположение на устройствата - в коя стая, къде в стаята, колко, възможности за свързване. Можеш да ползваш Sweet Home 3D (примерно), за да си изясниш нещата;
- услуги, които ще ползваш от ISP - минимална (за домашно ползване едва ли имаш наета линия с гарантирана скорост) и максимална скорост на сваляне и качване (вкл. международна), публичен (или не) IP адрес, необходимост от пренасочени port-ове, VPN, VLAN... Тези неща са важни за избора на основния рутер, а не дали има WiFi и какъв му е сигнала;
- скорост на работа на вътрешната мрежа - доставчика може да предоставя 100 Mbit/s (и то - негарантирани), но в твоята мрежа скоростта е добре да е възможно най-голяма и да е стабилна. Решението в отделните стаи да има отделни рутери е добро, но дали са настроени правилно? В случай, че две устройства в някоя стая обменят информация, трафика трябва да преминава през рутера в тази стая, а не през основния рутер.
- надеждност на мрежата - вече писах за UPS-и, протектори... има и поне още две неща:
- - Разстояние между рутера и устройствата. Рутера няма как да знае това разстояние (още не съм виждал рутер с рулетка), той се съобразява с времезакъснението по време на комуникацията и автоматично си настройва някои параметри за по-добра комуникация. Ако към един рутер има свързани устройства с различно времезакъснение, рутера ще се съобразява с най-бавните от тях. При интензивна комуникация с "бавните" устройства всички останали "чакат".
- - WiFi параметрите - сила на излъчване, канал, широчина на канала... Най-висока мощност на излъчване не означава непременно най-добра връзка - повечето устройства имат АРУВС (автоматично регулиране на усилването на входния сигнал), иначе ще изгорят, ако са близо до рутера. Може да имаш ситуация, при която някое устройство да получава добър сигнал от рутера, но поради някакви смущения връзката да е лоша. Като усилиш сигнала от рутера АРУВС ще "заглуши" допълнително устройството и връзката ще се влоши допълнително.
- - Особености на средата - смущения от външни източници, прегради, "ехо" и стоящи вълни в помещенията.
- възможност за мащабиране - добавяне на още стаи с устройства, преместване на устройства и т. н. т.
- удобство на управление, документация - добре е да имаш някаква схема на мрежата и устройствата да се управляват от едно място. Ти знаеш какви са устройствата и как са свързани... ами ако се наложи друг човек да прави промени?
- наблюдение на мрежата, документиране на авариите, действия при проблеми, backup при отпадане на основната връзка. Питаш за софтуер за наблюдение, но за каква операционна система ти трябва и какво ще се наблюдава? Аз съм ползвал SmokePing и Cacti, но не знам при теб дали е приложимо. Напиши какво точно искаш да наблюдаваш и в какъв формат да бъдат данните - ще се намери решение. Ето още идеи - WinMTRThe DudeFping (най-лесно, но ако искаш визуализация, трябва да си я правиш ръчно). За Android ползвам Network Utilities, върши ми добра работа.

Накратко: напиши поне основната информация - разположение на стаите, големина и къде е основния рутер; ако направиш някаква схема ще бъде още по-добре. Напиши и за софтуера за наблюдение - дали ти трябват графични данни и на какво устройство (и с каква ОС) ще работи.

Link to comment
Сподели другаде

преди 1 час, panevdd написа:

Говориш за 20+ устройства

Звучи страшно, но почти всяка техника на пазара се предлага с WIFI свързване (климатици, принтери, сензори, датчици и т.н.). Просто се възползвам от това удобство за каквото мога. Не смятам, че имам кое знае колко сложен случай за домашно ползване.

 

преди 1 час, panevdd написа:

а сега вече и за наблюдение качеството на услугата на ISP (а на вътрешната мрежа?).

Да. Оказа се, че има проблеми и с тяхната техника, а не искат да си ги оправят.

 

преди 1 час, panevdd написа:

физическо разположение на устройствата

Това на рутерите е "наследено", но не смятам, че е лошо. ISP се връзва към основния рутер в стаята, в която работя. Тук е най-важно нещата да не се дънят изобщо. Има свързан PC през LAN кабел, работен лаптоп през WIFI и още няколко смарт джаджи. Сред джаджите има входни врати, които са извън стаята на около 10-15 метра. Между тях има дебела стена. Последното не може да се измисли по-хитро. Вратите трябва да могат да се достъпват от всяка точка на света (и съответно устройства вкъщи, свързани в една от 3-те мрежи). От основния рутер се връзват и други два рутера през LAN кабел. Единият е на горния етаж. Там има принтер, който трябва да може да се ползва от всички в 3-те мрежи. Другият рутер е в постройка на около 20м.

 

преди 1 час, panevdd написа:

услуги, които ще ползваш от ISP

От сегашния доставчик дори нямам лукса да имам непрекъсната връзка, не смея да питам за други неща.

 

преди 1 час, panevdd написа:

В случай, че две устройства в някоя стая обменят информация, трафика трябва да преминава през рутера в тази стая, а не през основния рутер.

Това не знам как да го гарантирам. Подвижните устройства понякога остават вързани към по-далечната мрежа.

 

преди 1 час, panevdd написа:

Напиши и за софтуера за наблюдение - дали ти трябват графични данни и на какво устройство (и с каква ОС) ще работи.

Трябва ми да знам кога/дали ISP се дъни. PingPlotter вършеше чудесна работа. Ползвах го през настолния PC (защото е свързан през LAN кабел), който е малко старомоден и все още съм с Windows 7.

Link to comment
Сподели другаде

Относно последния въпрос:
- сваляш си Fping, поставяш го в някоя папка;
- отваряш едно CMD, навигираш до папката с Fping и пишеш примерно тази команда: fping 8.8.8.8 -c -i -D -T -j > ping.log
Така ще имаш текстов файл с резултата и можеш да го предоставиш на доставчика. Можeш и да го "внесеш" в Excel (примерно) и да си направиш графики на закъсненията. Ако компютъра има звук, можеш да включиш звуково известяване при отпадане на връзката с опция -b-. С опция -s можеш да зададеш размер на данните, примерно -s 1000. Естествено, можеш да отвориш няколко CMD едновременно и да тестваш различни адреси.
Във вътрешната мрежа можеш да обиколиш помещенията с лаптопа и да провериш качеството на връзката: fping ХХХ.ХХХ.ХХХ.ХХХ -c -i -s 10000 -t 1 (вместо ХХХ.ХХХ.ХХХ.ХХХ използваш адреса на рутера).

Относно останалите неща - вместо рутери се ползват Access Point устройства, те са направени точно с такава цел. За местата, където не се изисква много висока скорост, можеш да използваш по-евтини AP, примерно MikroTik RB cAP lite, TP-Link EAP115 или подобни. Не мога да предложа конкретен модел, без да знам точното разположение на помещенията, вида на устройствата и т. н. т., но ако е само за датчици - би трябвало и най-евтините АР да свършат работа. Целта е основния рутер да се "разтовари" от отдалечените устройства и всичко да е в една мрежа.

Link to comment
Сподели другаде

преди 3 часа, panevdd написа:

сваляш си Fping

Идеята ми беше да използвам нещо автоматизирано, което да се стартира с Windows и да не го мисля, за да следя известно време как се държи. Ще разгледам предложенията по-обстойно.

 

преди 3 часа, panevdd написа:

Относно останалите неща - вместо рутери се ползват Access Point устройства, те са направени точно с такава цел.

Идеята звучи добре, но не съм сигурен, че ми се инвестира (най-вече време). Има и неща, които ме озадачават. Например, ако заменя два от сегашните рутери с две точки за достъп. С рутер имам свободата да избера най-силната мрежа, ако устройството е останало на по-слаба (да, това е досадно, но все пак е някакъв контрол). С точка за достъп не знам как би се държало при същата ситуация.

Не знам и дали няма да са ми необходими доста повече точки, за да да постигна обхвата, който имам сега.

Дали има вариант самите точки за достъп да бъдат вързани чрез кабелите, които вече имам? Или пък начин рутерите, които в момента имам, да работят като точка за достъп в една мрежа?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...