Jump to content

Препоръчан пост

преди 58 минути, jinzo написа:

Идеята ми беше да използвам нещо автоматизирано, което да се стартира с Windows и да не го мисля, за да следя известно време как се държи. Ще разгледам предложенията по-обстойно.

Не съм ползвал подобно нещо под Windows, но можеш да разгледаш и GPING (изисква стартиране като администратор) и PingInfoView. Евентуално можеш да ги накараш да се стартират автоматично през Task Scheduler.

 

преди 1 час, jinzo написа:

С рутер имам свободата да избера най-силната мрежа, ако устройството е останало на по-слаба (да, това е досадно, но все пак е някакъв контрол). С точка за достъп не знам как би се държало при същата ситуация.

По същия начин, не би трябвало да има разлика.

 

преди 1 час, jinzo написа:

Не знам и дали няма да са ми необходими доста повече точки, за да да постигна обхвата, който имам сега.

Това зависи от мощността на излъчване на АР-та, а и по принцип тези устройства имат по-добро излъчване от рутерите. Моята идея май е точно противоположна на това, което искаш - аз бих поставил повече на брой АР-та със слабо излъчване (по един АР само за конкретното помещение или за съответната група устройства с приблизително еднакви характеристики и получаващи сигнал с еднаква сила). Естествено, това е скъпо и трудоемко...

 

преди 1 час, jinzo написа:

Дали има вариант самите точки за достъп да бъдат вързани чрез кабелите, които вече имам? Или пък начин рутерите, които в момента имам, да работят като точка за достъп в една мрежа?

Да, и на двата въпроса. Обикновено АР-тите имат един вход, в който се включва LAN кабела и това е. Отнсно рутерите... по принцип - може, ако включиш кабела към LAN (а не към WAN) port-а и забраниш DHCP сървъра и firewall-а на рутера. При това положение рутера се превръща в нещо като switch с безжична мрежа. Преди да го направиш си запиши някъде IP адреса на LAN на рутера, за да можеш да го управляваш, ако се наложи.

Link to comment
Сподели другаде

On 5/3/2024 at 8:22 PM, panevdd написа:

Отнсно рутерите... по принцип - може, ако включиш кабела към LAN (а не към WAN) port-а и забраниш DHCP сървъра и firewall-а на рутера.

Сега поразгледах как стоят нещата при мен - направено е точно това нещо, но с 3 различни мрежи. Доколкото разбирам това се решава с уеднаквяване на SSID. Ще намеря подходящо време да експериментирам с това. Би трябвало да ми реши мъката с постоянно прехвърляне на мрежи.

Link to comment
Сподели другаде

Уеднаквяването на SSID е възможно, но тогава няма да си сигурен към коя точка за достъп дадено устройство се свързва. Ако имаш 3 точки за достъп и се опиташ да свържеш клиент към SSID, е логично устройството да избере мрежата с най-силен сигнал (обикновено това ще е и най-близката точка), но това не е напълно сигурно. Също така звучи логично ако изместиш дадено устройство на друго място, където друга точка за достъп осигурява по-добър сигнал, устройството да мигрира автоматично към по-добрата мрежа, но това също не е гарантирано. Някои клиенти може активно да сканират за мрежи и ако засекат по-добра, за която имат данни за достъп, да се прехвърлят на нея, но други клиенти няма да го направят, докато текущата им мрежа не изчезне или не деградира драстично.

Link to comment
Сподели другаде

В такъв случай можеш да разгледаш и MESH системите: малко обяснения и продукти на TP-Link и Ubiquiti. Тези системи са проектирани и направени точно с тази цел - да осигурят непрекъсната и стабилна връзка за устройства, които са мобилни и се сързват към различните точки.

Link to comment
Сподели другаде

Остана ми малко време да поразгледам, но все още не съм убеден какво искам. За сега имам идея да закупя Archer AX20, който да ми бъде нов основен рутер. Ще следя известно време как се държи ISP, а после и останалите рутери. Ще преценя "на място" дали да ги оставя, заменя с AP или да направя всичко mesh.

Ако няма възражения преди тази покупка, ще пиша отново, когато има развитие.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...