Jump to content

Препоръчан пост

преди 58 минути, jinzo написа:

Идеята ми беше да използвам нещо автоматизирано, което да се стартира с Windows и да не го мисля, за да следя известно време как се държи. Ще разгледам предложенията по-обстойно.

Не съм ползвал подобно нещо под Windows, но можеш да разгледаш и GPING (изисква стартиране като администратор) и PingInfoView. Евентуално можеш да ги накараш да се стартират автоматично през Task Scheduler.

 

преди 1 час, jinzo написа:

С рутер имам свободата да избера най-силната мрежа, ако устройството е останало на по-слаба (да, това е досадно, но все пак е някакъв контрол). С точка за достъп не знам как би се държало при същата ситуация.

По същия начин, не би трябвало да има разлика.

 

преди 1 час, jinzo написа:

Не знам и дали няма да са ми необходими доста повече точки, за да да постигна обхвата, който имам сега.

Това зависи от мощността на излъчване на АР-та, а и по принцип тези устройства имат по-добро излъчване от рутерите. Моята идея май е точно противоположна на това, което искаш - аз бих поставил повече на брой АР-та със слабо излъчване (по един АР само за конкретното помещение или за съответната група устройства с приблизително еднакви характеристики и получаващи сигнал с еднаква сила). Естествено, това е скъпо и трудоемко...

 

преди 1 час, jinzo написа:

Дали има вариант самите точки за достъп да бъдат вързани чрез кабелите, които вече имам? Или пък начин рутерите, които в момента имам, да работят като точка за достъп в една мрежа?

Да, и на двата въпроса. Обикновено АР-тите имат един вход, в който се включва LAN кабела и това е. Отнсно рутерите... по принцип - може, ако включиш кабела към LAN (а не към WAN) port-а и забраниш DHCP сървъра и firewall-а на рутера. При това положение рутера се превръща в нещо като switch с безжична мрежа. Преди да го направиш си запиши някъде IP адреса на LAN на рутера, за да можеш да го управляваш, ако се наложи.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 30
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

On 5/3/2024 at 8:22 PM, panevdd написа:

Отнсно рутерите... по принцип - може, ако включиш кабела към LAN (а не към WAN) port-а и забраниш DHCP сървъра и firewall-а на рутера.

Сега поразгледах как стоят нещата при мен - направено е точно това нещо, но с 3 различни мрежи. Доколкото разбирам това се решава с уеднаквяване на SSID. Ще намеря подходящо време да експериментирам с това. Би трябвало да ми реши мъката с постоянно прехвърляне на мрежи.

Link to comment
Сподели другаде

Уеднаквяването на SSID е възможно, но тогава няма да си сигурен към коя точка за достъп дадено устройство се свързва. Ако имаш 3 точки за достъп и се опиташ да свържеш клиент към SSID, е логично устройството да избере мрежата с най-силен сигнал (обикновено това ще е и най-близката точка), но това не е напълно сигурно. Също така звучи логично ако изместиш дадено устройство на друго място, където друга точка за достъп осигурява по-добър сигнал, устройството да мигрира автоматично към по-добрата мрежа, но това също не е гарантирано. Някои клиенти може активно да сканират за мрежи и ако засекат по-добра, за която имат данни за достъп, да се прехвърлят на нея, но други клиенти няма да го направят, докато текущата им мрежа не изчезне или не деградира драстично.

Link to comment
Сподели другаде

В такъв случай можеш да разгледаш и MESH системите: малко обяснения и продукти на TP-Link и Ubiquiti. Тези системи са проектирани и направени точно с тази цел - да осигурят непрекъсната и стабилна връзка за устройства, които са мобилни и се сързват към различните точки.

Link to comment
Сподели другаде

Остана ми малко време да поразгледам, но все още не съм убеден какво искам. За сега имам идея да закупя Archer AX20, който да ми бъде нов основен рутер. Ще следя известно време как се държи ISP, а после и останалите рутери. Ще преценя "на място" дали да ги оставя, заменя с AP или да направя всичко mesh.

Ако няма възражения преди тази покупка, ще пиша отново, когато има развитие.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...

Включвам се с огромно закъснение, но всичката техника, която притежавам реши да се скапе в рамките на седмица и трябваше да действам по приоритет.
Накратко, имам нов (бивш) ISP, както и нови джаджи – рутер Archer AX1800 и две устройства Deco M4. Ползвам ги в обща мрежа с уеднаквени SSID. На практика останаха само медия конверторът и един от рутерите от старото оборудване. Но ще сменя и тях.
Рутерът ми беше препоръчан тук, а mesh-ът ми е подарък. Не съм го избирал, но ми се стори подходящ за проба. Дори мисля, че ми беше препоръчан и тук. Новият ми рутер служи за основен, а двете mesh устройства заместиха рутера на горния етаж. Не съм очарован от тези устройства. Времето за стартиране след симулирана загуба на сигнал е над минута. И то на основния mesh, който е вързан с кабел. Очаквах много повече от обхвата между двете устройства. Ако има стена между тях, връзката вече не е оптимална. А предполагам, че това е важно, ако започна да добавям устройства след някое, което не хваща оптимален сигнал. От тестовете, които правих, ми се струва, че клиентите трудно се сещат да се прехвърлят между устройствата. Появи се и един проблем, който не бях предвидил. На основния mesh не ми достигат LAN портове. Трябва да се свържат два телевизора, а имам място само за един. Доколкото разбирам ми трябва switch.
Смарт джаджите не са много смарт. Прехвърлят се към mesh, от който взимат по-слаб сигнал, въпреки че имат опция да се вържат към рутера в същата стая. Рутерът работи с обща мрежа и включен Smart Connect. Тук се сещам за две опции. Първата е да изгоня даден клиент от устройствата, към които не искам да се свързва. Втората е да се възползвам от опцията на рутера да ми създаде IoT Network, към който да връзвам смарт джаджите. Така или иначе повечето ще са вързани точно към рутера.
Следващият ми проблем е стария рутер, който остана вързан с LAN кабел към основния. Понякога губи връзка и се оправя с рестарт. Искам да го сменя. Ще ми е доста трудно и скъпо да докарам връзка с mesh устройства, особено ако трябва да гоня перфектен обхват на всяко.
Последният ми проблем е с медия конвертора, от който излиза кабел за WAN порта на основния рутер. Понякога връзката спира и устройствата показват статус „Connected without internet“. Рестарт на рутера не променя нещата, но рестарт на медията решава проблема мигновенно.
Тоест трябва да сменя и последните две звена от „старата“ конфигурация. Приемам предложения за всички споменати проблеми.

Link to comment
Сподели другаде

преди 15 часа, jinzo написа:

Не съм очарован от тези устройства.

 По принцип mesh системите не са проектирани за скорост и производителност, а за удобство. То това се отнася за Wi-Fi като цяло, но важи с по-голяма сила за mesh устройствата.
Нямам личен опит с такива, нито планирам да имам, така че не мога да дам никакъв конкретен съвет. Т.е., подозирам, че „толкова могат“. Винаги можеш да актуализираш фърмуеъра им, макар че няма нищо в changelog-а им свързано със силата и/или стабилността на сигнала.

преди 15 часа, jinzo написа:

Доколкото разбирам ми трябва switch.

Да, обикновен суич/хъб трябва да свърши работа.

преди 15 часа, jinzo написа:

Прехвърлят се към mesh, от който взимат по-слаб сигнал, въпреки че имат опция да се вържат към рутера в същата стая.

Това е един от минусите, когато човек има различни устройства, но мрежа с един и същ SSID.
Нямам особено опит с IoT, така че не мога да дам специфичен съвет.

преди 15 часа, jinzo написа:

Следващият ми проблем е стария рутер, който остана вързан с LAN кабел към основния. Понякога губи връзка и се оправя с рестарт. Искам да го сменя. Ще ми е доста трудно и скъпо да докарам връзка с mesh устройства, особено ако трябва да гоня перфектен обхват на всяко.

Не става ясно точно как/за какво използваш въпросния стар рутер. По принцип, ако искаш добъв обхват и същевременно производителност, най-смисленият вариант е да създадеш access point някъде посредством втори рутер и/или „специализирано“ access point устройство, като към тях използваш връзка с кабел към основния рутер. За жалост обаче не винаги е налична опцията за окабеляване. Ако твоят случай е такъв, тогава остава може би вариант за по-качествен рутер (спрямо mesh), който да се използва в WDS bridge или range extender режим.

преди 15 часа, jinzo написа:

Последният ми проблем е с медия конвертора, от който излиза кабел за WAN порта на основния рутер. Понякога връзката спира и устройствата показват статус „Connected without internet“. Рестарт на рутера не променя нещата, но рестарт на медията решава проблема мигновенно.

Не съм сигурен за какъв медиа конвертор говориш. Това е нещо като модем от доставчика?

Link to comment
Сподели другаде

преди 2 часа, Night_Raven написа:

Винаги можеш да актуализираш фърмуеъра им

Това е първото, което направих. Всички проблеми са след тази стъпка.

 

преди 2 часа, Night_Raven написа:

Да, обикновен суич/хъб трябва да свърши работа.

За пръв път ще ползвам такова устройство. Някаква препоръка за модел или поне производител?

 

преди 2 часа, Night_Raven написа:

Нямам особено опит с IoT, така че не мога да дам специфичен съвет.

Тогава ще действам по методологията с проба-грешка. Тук е много кофти, че всяка промяна означава да закачам повторно всяка една смарт джаджа.

Може би опцията за IoT мрежа на рутера все пак ще оптимизира разни неща и си заслужава да я пробвам.

 

преди 2 часа, Night_Raven написа:

Не става ясно точно как/за какво използваш въпросния стар рутер.

Да, мина доста време и трябва да припомня:

On 5/3/2024 at 2:48 PM, jinzo написа:

Това на рутерите е "наследено", но не смятам, че е лошо. ISP се връзва към основния рутер в стаята, в която работя. Тук е най-важно нещата да не се дънят изобщо. Има свързан PC през LAN кабел, работен лаптоп през WIFI и още няколко смарт джаджи. Сред джаджите има входни врати, които са извън стаята на около 10-15 метра. Между тях има дебела стена. Последното не може да се измисли по-хитро. Вратите трябва да могат да се достъпват от всяка точка на света (и съответно устройства вкъщи, свързани в една от 3-те мрежи). От основния рутер се връзват и други два рутера през LAN кабел. Единият е на горния етаж. Там има принтер, който трябва да може да се ползва от всички в 3-те мрежи. Другият рутер е в постройка на около 20м.

Естествено това е преди промените, които споменах. А рутерът, който реферирам последен, е този, който искам да сменя.

 

преди 2 часа, Night_Raven написа:

За жалост обаче не винаги е налична опцията за окабеляване.

Аз дори си я имам наследена. Всъщност аз съм сигурен, че с още две Deco устройства ще докарам някакъв сигнал. Но не съм сигурен, че правя правилна инвестиция. Ако дам пари за още две такива устройства и се окаже, че имам по-слаб сигнал и от най-обикновен рутер, ще е кофти. Ако пък наистина се сдобия с още две Deco устройства, но свържа основното (с кабел) на мястото на рутера, който искам да сменя, може да се получи нещо прилично. Но не знам дали изобщо може да сработи с такова свързване (т.е. сумарно две Main Deco устройства, свързани през кабели от основния рутер и още две вторични/безжични). Това би бил екзотичният вариант, при който да продължа да инвестирам в mesh система (но пък запазвайки окабеляването, от което хората бягат).

Мисля, че каквото и да сложа на мястото на рутера, който искам да сменя, трябва да си запазя свързването с кабел от основния рутер, защото така или иначе го имам.

Link to comment
Сподели другаде

преди 3 часа, Night_Raven написа:

Не съм сигурен за какъв медиа конвертор говориш.

И аз не съм. От доставчика идва оптичен кабел. Влиза във въпросната джаджа, а от нея излиза кабел за WAN порта на рутера. Може би е такъв тип устройство.

Link to comment
Сподели другаде

Една схема на разположението и свързването на устройствата би помогнала в случая, но все пак ще опитам да дам някои съвети:

  • подмяна на медия конвертора - предполагам, че е собственост на доставчика, така, че можеш да се обърнеш към него за съдействие;
  • проблема със стария рутер - може да се подмени, но преди това провери три неща:
    • буксите на кабелите към него (може да има разхлабена букса или такава с окислени конектори);
    • да не би рутера да прегрява (може да е поставен върху нещо меко/на слънце/да е покрит с нещо и да не се охлажда);
    • захранващия му адаптер може да е деградирал с времето, може да се измери напрежението му.
  • относно смарт устройствата - може да имат настройки за Roaming свързването - приоритет, колко често да се прави проверка и т. н. т. В настройките на mesh устройствата има опция Fast roaming, провери дали е включена;
  • относно switch-а - в сегашното положение какъвто и да вземеш няма да има голямо значение; аз бих избрал нещо на TP-Link с метален корпус;
  • относно бавното свързване след загубата на сигнал - опитай да зададеш статични адреси на всички носещи устройства след главния рутер - втори рутер и mesh устройства. Напр. ако главния рутер ти дава адреси по DHCP от 192.168.0.1 до 192.168.0.100, задай статични адреси 192.168.0.110, 192.168.0.111 и 192.168.0.112 на рутера, първото и второто mesh устройство.

 

Link to comment
Сподели другаде

преди 3 часа, panevdd написа:

Една схема на разположението и свързването на устройствата би помогнала в случая

Това няма да ми е никак лесно. Предполагам, че ще е важно да има точни разстояния, а аз не ги знам. Не съм и работил с такива софтуери, навярно ще ми отнеме часове, за да скалъпя нещо.

 

преди 3 часа, panevdd написа:

подмяна на медия конвертора - предполагам, че е собственост на доставчика, така, че можеш да се обърнеш към него за съдействие;

Категорично не. Развих фобия от техници. Пробвах да делегирам всичко на доставчик с цел да нямам проблеми, но това се оказа много грешен подход. Сега всичко след оптиката ще бъде мое и настроено от мен.

 

Ще пробвам/разгледам останалите неща. Благодаря.

Link to comment
Сподели другаде

В draw.io можеш лесно да си нарисуваш някаква схема на свързването на устройствата. Ако съм разбрал правилно, сега са свързани по този начин. Можеш да напишеш какви са настройките на устройствата в момента.

Link to comment
Сподели другаде

Направих схема.

Основният рутер и mesh работят с уеднаквени SSID. Рутерът ползва Smart Connect и обща мрежа за 2.4GHz и 5GHz. IP Address Pool е от 192.168.0.2 до 192.168.0.253. В Network Map mesh устройствата не са в специалния таб за mesh устройства, а се показват с останалите клиенти. Т.е. не се възприемат за нещо по-специално. Ползвал съм това ръководство за инсталацията им и не съм правил нищо друго по тях. Рутерът, който искам да сменя, е с изключено DHCP и IP 192.168.0.120. Това ме подсеща да питам дали не трябва да променя диапазона на основния рутер.

Home network.svg

Link to comment
Сподели другаде

Рутерът за смяна продължи да си работи в отделна мрежа. Не съм сигурен, че искам да променям това, поради гореспоменатите проблеми. Или поне няма да е в близкото бъдеще.

Link to comment
Сподели другаде

Имам следните предложения:

  • изключи мрежата 5 GHz или намери начин mesh и smart устройствата да ги свързваш само на 2.4 GHz;
  • диапазона на основния рутер го направи да е до 192.168.0.100 (примерно). След това можеш да напрвиш едно от следните две неща:
    • задаваш статични адреси на mesh устройствата;
    • намираш MAC адресите на mesh устройствата (би трябвало да ги има в DHCP Clients List и в ARP List а основния рутер) и в настройките за DHCP на основния рутер резервираш адреси за тези устройства. Аз лично това бих го направил и за всички smart устройства.

Втория рутер засега няма смисъл да го променяш - след като е в отделна сграда, едва ли оказва влияние на работата на останалите устройства. Провери все пак каналите на излъчване на двата рутера: Archer AX1800 би трябвало да излъчва на 1 - 3 канал, а втория рутер - на 10 - 12 канал (при положение, че няма други излъчващи устройства на тези канали).

 

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...