Jump to content

качествен аудио диск


Препоръчан пост

Знам че в предната версия на сайта се обръщаше  доста внимание на раздел Аудио.

Въпроса ми  е свързан  с каква е разликата м/у запис музика на CD R и  digital disk   /с  напр. wave или може би flac файлове/?

Когато се използ хубава програма за запис?

Link to comment
Сподели другаде

преди 2 минути, Night_Raven написа:

Не разбирам какво точно имаш предвид под „digital disc“. Обясни по-подробно за какво става въпрос.

ще се опитам да го снимам въпреки че съм драскал отгоре

IMG_20240212_190953.jpg

IMG_20240212_191010.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Не знам точно какво са имали предвид, но ще да е или някакъв умишлен маркетингов трик, или маркетингът просто няма представа какво точно върши.

Няма разлика в качеството на звука при записване на аудио диск. Дали ще записваш на скъп CD-R или на евтин такъв, или с коя програма ще записваш. Независимо какви файлове използваш (MP3, Vorbis, Opus, FLAC и т.н.), те ще бъдат декодирани до стандартен Wav (PCM, 16-bit, 44.1 kHz) и тогава ще бъдат записани съответните аудио пътеки. Качеството на декодиране е еднакво навсякъде. 

Link to comment
Сподели другаде

Да по принцип е така,Що се отнася до програмите, има някой детайли които отличават дадена програма от друга по определени опции при запис като предполага  и  различно  качество факт и т.н. но така е :)

Link to comment
Сподели другаде

преди 16 часа, Nikolai Dimitrov написа:

Знам че в предната версия на сайта се обръщаше  доста внимание на раздел Аудио.

Въпроса ми  е свързан  с каква е разликата м/у запис музика на CD R и  digital disk   /с  напр. wave или може би flac файлове/?

Когато се използ хубава програма за запис?

Записа между CD -R и фабричен CDDA е че CDDA е записан матрично. Разликата между WAV и Flac е в това че Flac има известна компресия от WAV ,като естествено зависи първоизточника на файл създателя, тоест ако се конвертира от mp3  в WAV аудио качеството ще бъде равно на mp3 макар и файла да е по обем по голям.

Link to comment
Сподели другаде

преди 13 часа, Nikolai Dimitrov написа:

Да по принцип е така,Що се отнася до програмите, има някой детайли които отличават дадена програма от друга по определени опции при запис като предполага  и  различно  качество факт и т.н. но така е :)

Не съм сигурен за какво точно говориш.

Качеството на звука няма как да е различно, защото данните, които се записват, са технически от гореспоменатия PCM Wav файл, който се получава след декодиране на избраните файлове от потребителя. Декодирането е стандартизирано и няма как някоя програма/декодер да декодират компресиран файл по-добре от други.
Ако говорим за качество на запис на диск, това зависи най-вече от самия оптичен носител и до по-малка степен от оптичното устройство. Софтуерът няма никакво значение за това колко добре е записан даден диск. Т.е. ползвай който софтуер ти допада и с който си свикнал.

Link to comment
Сподели другаде

свикнал съм с най добрия софтуер да не правим реклама! Също и някои техники в настройките за запис напр.увеличаване на най-висок битрейт при запис на Mp3.... -     /по-ниска скорост 16,8 при запис на wav /

Link to comment
Сподели другаде

преди 17 минути, Nikolai Dimitrov написа:

свикнал съм с най добрия софтуер да не правим реклама! 

Отново, не съм сигурен точно какво намекваш. Не става въпрос за реклама. „Най-добър софтуер за запис“ е относително понятие. Ако говорим за това колко качествено е записан носителят, за да се разчита добре от различни устройства, то тогава софтуерът е без значение. Затова казах, че можеш да използваш който софтуер предпочиташ.

преди 17 минути, Nikolai Dimitrov написа:

Също и някои техники в настройките за запис напр.увеличаване на най-висок битрейт при запис на Mp3....

Не знам за какво говориш. Битрейтът на MP3 файловете се определя при кодирането им. Няма начин просто ей така да се увеличи/промени след това. Дори и да имаше начин, това не би довело до никакво подобрение. Технически, може да се промени битрейтът, ако файлът се прекодира, но това всъщност би довело до влошаване на качеството, макар и разликите да не са доловими.

преди 17 минути, Nikolai Dimitrov написа:

/по-ниска скорост 16,8 при запис на wav /

Скоростта на запис не гаранитра качествен запис. Ако носителят и оптичното устройство са качествени, записът ще е добър.
Съветът да се записват аудио дискове на по-ниска скорост произтича основно от стремежа да се избягва Z-CLV технологията на запис, която се използва обикновено при по-високите скорости. Т.е. при по-ниски скорости е много по-вероятно устройството да използва CLV, CAV или P-CAV, което на теория е за предпочитане, защото самостоятелните CD плеъри могат да са по-капризни.

Link to comment
Сподели другаде

On 14.02.2024 г. at 6:48 PM, Night_Raven написа:

Отново, не съм сигурен точно какво намекваш. Не става въпрос за реклама. „Най-добър софтуер за запис“ е относително понятие. Ако говорим за това колко качествено е записан носителят, за да се разчита добре от различни устройства, то тогава софтуерът е без значение. Затова казах, че можеш да използваш който софтуер предпочиташ.

Не знам за какво говориш. Битрейтът на MP3 файловете се определя при кодирането им. Няма начин просто ей така да се увеличи/промени след това. Дори и да имаше начин, това не би довело до никакво подобрение. Технически, може да се промени битрейтът, ако файлът се прекодира, но това всъщност би довело до влошаване на качеството, макар и разликите да не са доловими.

Скоростта на запис не гаранитра качествен запис. Ако носителят и оптичното устройство са качествени, записът ще е добър.
Съветът да се записват аудио дискове на по-ниска скорост произтича основно от стремежа да се избягва Z-CLV технологията на запис, която се използва обикновено при по-високите скорости. Т.е. при по-ниски скорости е много по-вероятно устройството да използва CLV, CAV или P-CAV, което на теория е за предпочитане, защото самостоятелните CD плеъри могат да са по-капризни.

всичко това е така! -Но пак да кажа- няма да има платени програми с допълнителни настройки - като изравняване на силата на звука всички песни,  определяне честота,избягване ефекти шум  ако  е толква непретенциозно  

Link to comment
Сподели другаде

Не знам какво имаш предвид под „определяне честота“. Иначе, ако предпочиташ да прилагаш някакви филтри за обработка, преди да запишеш диска, това си е твое предпочитание.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...