Jump to content

Препоръчайте видеокарта за 4к видео


Препоръчан пост

Замислям се дали няма да е по-подходящо за момента да взема по-добър охладител за процесор вместо видеокарта? Уточнявам, че 4к видеата, които преглеждам в момента изглежда са х264. Това означава ли, че HD 6770 трябва да го поддържа? Доколкото виждам - дискретната карта всъщност почти не се натоварва - температурата е към 50 градуса. Обаче GPU-Z ми показва температура на "видеочипа" в процесора над 80 градуса - това възможно ли е или е някаква грешка? Защото пък инструмента на Асрок - F-Stream ми показва обща температура на процесора до към 65 градуса.

Първо да направя леко уточнение. Не е x264, а H.264.

Форматът/стандартът е H.264. x264 е име на един от енкодерите за този формат. Просто е най-популярният енкодер, защото е отличен и същевременно безплатен.

 

Всичките видеа онлайн са в H.264 формат на този етап.

И двете ти видео карти (вградената и отделната) имат поддръжка на UVD3, т.е. наистина поддържат хардуерно декодиране на формата, но само до 1080p.

 

За следене на температурите можеш да ползваш и HWiNFO.

 

Всъщност от завчера разглеждам охлаждания. Бих дал до 60-70 лева - ако си заслужава. Първо се бях насочил към CM 212X, но сега се колебая между Gelid Tranquillo 4 и Fortron Windale 4. Кутията е Enermax Fulmo ST и мисля, че има достатъчно място. Обаче ме притесняваше друго. По ревютата масово използват процесори Интел и ми се струва, че в повечето случаи монтират охладителя така, че вентилатора да духа "назад", а аз мисля че може да е по-добре да духа нагоре. А моят процесор е АМД и монтажните отвори са на правоъгълник. Но като разгледах инструкцията за монтаж(на един от последните два модела) - в случай че не съм се объркал нещо - на АМД сокет вентилатора ще е обърнат да духа нагоре.

Можеш ли да дадеш мнение кое закрепване на вентилатора е по-добро(за монтаж и при работа съответно) - с телена скоба или с гумени пинове?

Доколко е важно дали ребрата ще са запоени или само пресовани в тръбите?

Също така - от голямо значение ли е ако вентилатора стърчи доста над/под радиатора? Това при условие, че няма да се прави овърклок - основната ми цел е безшумен компютър за обща употреба без игри и рендиране.

И двата охладителя би трябвало да са доста добри за парите си. За жалост няма сайт с ревюта и на двата, за да може да се направи по-точно сравнение.

 

Посоката, в която духа вентилаторът, не е от голямо значение. И двете си имат плюсове и минуси.

По принцип отдолу-нагоре е до известна степен логично, защото топлият въздух се издига нагоре. Ако само процесорът загрява и горната част на кутията е отворена, това може да се окаже по-добрият вариант. Проблемът е, ако в долната част на кутията, под процесора, също има образуване на топлина, защото тогава тази топлина ще бъде засмукана от вентилатора на процесора, което не е желателно. Идеята е вентилаторът на процесора да има достъп (да всмуква) макисмално хладен/свеж въздух. Ако някъде под процесора също има източник на топлина, то тогава може да се окаже, че всмукване на въздух от предната горна част на кутията е по-добрият вариант, т.е. ако вентилаторът е разположен да духа хоризонтално. Ако в задната част на кутията има и вентилатор, който да изкарва въздуха, то няма да е никакъв проблем, че въздухът не се движи в естествената си посока нагоре.

 

Охладителите обикновено се монтират само по един начин. Т.е. в зависимост от цокъла на дънната платка и охладителя, ще е разположен хоризонтално или вертикално. Няма начин да се „завърти“.

 

По-добре е ребрата да са запоени за тръбите.

По принцип е една идея по-добре общата рамка на вентилатора да е малко по-голяма от радиатора, защото така ефективният въздушен поток на вентилатора обдухва малко по-голяма площ от ребрата. Но има и по-важни фактори от това.

 

Ако основният ти приоритет е тих компютър, като самото охлаждане не е чак толкова важно и системата няма да е натоварвана много, тогава хвърли око и на модели на Arctic. Те обикновено са прицелени точно за хора, които са готови да жертват някой-друг градус, но искат максимална тишина. 

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...