Jump to content

HP compaq nc6000 - Какво ли омазах?


Препоръчан пост

Освен Boot Options и Device Options, какви други менюта има? Коя версия е BIOS?

 

Колкото до това, че лаптопът е подарък, разбирам, че има сантиментална стойност, но си остава електроника, която няма да работи вечно, колкото и да ти се иска и колкото и грубо да звучи. На мен също ми се е налагало да се „разделя“ с две звукови карти, които ми бяха служили доста вярно, но такъв е животът. Важните файлове винаги можеш да си ги прехвърлиш, никой не е казал, че трябва да ги губиш.

Link to comment
Сподели другаде

Освен Boot Options и Device Options, какви други менюта има? Коя версия е BIOS?

 

Колкото до това, че лаптопът е подарък, разбирам, че има сантиментална стойност, но си остава електроника, която няма да работи вечно, колкото и да ти се иска и колкото и грубо да звучи. На мен също ми се е налагало да се „разделя“ с две звукови карти, които ми бяха служили доста вярно, но такъв е животът. Важните файлове винаги можеш да си ги прехвърлиш, никой не е казал, че трябва да ги губиш.

Ето ви биоса.даже тест на харда направих...нищо обезпокоително. Не разбирам само какво общо има биоса с това че Windows засича? явно нещо не съм на ясно! :)

 

 

http://store.picbg.net/pubpic/B9/1A/5c840cd3d19eb91a.JPG

 

http://store.picbg.net/pubpic/C6/D8/6f3b923fbf0ec6d8.JPG

 

http://store.picbg.net/pubpic/00/20/0ea7f13965ee0020.JPG

 

 

http://store.picbg.net/pubpic/F7/9B/c2b2e29eacdcf79b.JPG

 

Тази последната снимка има написано 1.0D може би е версията на биоса..?

 

Нещо друго по подробно от биоса нужно ли е?

Link to comment
Сподели другаде

Момчета!!! Успях! Е...без да искам де...  :) Ще ви го споделя,защото може и да е полезно за някой друг такъв ,щур като мене! :)

Вече предполагам ви е ясно,че обичам да се ръчкам,по такива работи...кое знам,кое не знам! Реших да свала хард диска...реших че може да се е зацапал някой контакт от съединителя(или както там се казва).Имам си един спрей за почистване на контакти..изобщо за електроника. Напръсках го аз и го напъхах на мястото му.Стартирам компа,но в момента когато трябва да се покаже логото на Windows, на екрана излиза мен'то с опциите на Hirenboot! На флашката!!!

Ествствено стартирам моментално проверка на харда,да,ама не! Хард диск-няма.Мисли нашата сега пък какво става?Гледам че харда не е натикан до край и не се е закопчал.Аха,ето защо го няма!Изключвам компа(знам,че ако го напъхам под напрежение мога да остана без компютър) натиквам до край харда,и пак стартирам.Пак Windows  и пак блок...

Реших да отворя биоса пак...знам ли и аз защо? Гледам опция за USB  се появила!

 

http://store.picbg.net/pubpic/43/0E/8cc899652a8a430e.jpg

 

 

Само ,че трета поред в боот поредицата.Е,ясно така няма как да ми тръгне от флашка! А защо я нямаше? Пак ръчкам аз,нагласих я първа,стартирам,успешно,пускам за "ремонта" CHKDSK програмата,откри 2 грешки,изписа,че са отстранени.Спирам компа,махам флашката,стартирам,ихаа Windows са тръгна както си трябва!!! Естествено ми олекна на душата...  :) Да ама реших да остава харда на трето място,както си трябва,пак влизам в биоса......опцията пак я няма??? Включих флашката....мне...опцията я няма.Загасих компа и пак го подкарах с включена флашка,и пак в биоса.Опцията се появила!!! Нагласих я аз,и разбрах,че опцията се появява само при включена флашка преди да стартираш компа!

Ами...това е.Дано тази информация да е полезна за някой! :) Благодаря ви отново за съдействието и разбирането и това че ме изтърпявате. :) :)

 

Хубаво е да "почистваш" харда по моя начин! Хихи! Шегувам се ,разбира се! Благодаря ви още един път.

 

п.п. Вентилаторчето си върти ама...то да ми е проблема! :)

Link to comment
Сподели другаде

Лаптопът ти има нужда от презапояване на вероятно чипа на южния мост, който отговаря за USB, DVD-RW и др. Затова изчезват, защото чипа прекъсва някъде отдолу (спойките му са под него, BGA монтаж). Трябва да се свали дъното и да се нагрее чипа с горещ въздух или газова горелка до 200 градуса поне, за да се разтопят спойките. После изстива и това е, сглобява се отново. В някой сервиз може да го направят това по принцип. Всички лаптопи страдат от подобни проблеми след време и причината са високите температури по време на работа, после изстивайки се свиват елементите и така.
Link to comment
Сподели другаде

Имай предвид тази процедура е доста скъпичка.

 

Лаптопът ти има нужда от презапояване на вероятно чипа на южния мост, който отговаря за USB, DVD-RW и др. Затова изчезват, защото чипа прекъсва някъде отдолу (спойките му са под него, BGA монтаж). Трябва да се свали дъното и да се нагрее чипа с горещ въздух или газова горелка до 200 градуса поне, за да се разтопят спойките. После изстива и това е, сглобява се отново. В някой сервиз може да го направят това по принцип. Всички лаптопи страдат от подобни проблеми след време и причината са високите температури по време на работа, после изстивайки се свиват елементите и така. 

Доколкото знам симптомите за отлепен чипсет са малко по-различни от тези.

Link to comment
Сподели другаде

Имай предвид тази процедура е доста скъпичка.

 

 

Доколкото знам симптомите за отлепен чипсет са малко по-различни от тези.

Симптомите са най-разнообразни и описаните от потребителката са част от тях. Изпитал съм ги, както и съм извършвал успешно описаната от мен процедура, което се явява ремонт.
Link to comment
Сподели другаде

След като потребителя е споделил, че проблема е изчезнал, мисля, че няма нужда от допълнителни манипулации.

 

Отделно от това, такава процедура по нагряване на чипове с BGA монтаж изобщо не е сигурна. След това устройството може да работи половин година, а може и няколко часа. При нагряване  с т.нар. пистолет с горещ въздух, се получава неравномерно загряване, което причинява напрежения и микро пукнатини в спойките. Така че, такава процедура е силно препоръчително да се прави само в краен случай. Освен всичко друго, няма как да се контролира нагряването на полупроводниковите елементи, така че съществува шанс и да бъдат повредени, особено ако се ползват домашни методи с печене във фурни, използване на "газова горелка и други подобни". Дори с инфрачервена станция и lqfp корпус, изобщо не е сигурно, че нещата са оправени, въпреки, че този корпус е далеч по-лек за работа от BGA.

Link to comment
Сподели другаде

Лаптопът ти има нужда от презапояване на вероятно чипа на южния мост, който отговаря за USB, DVD-RW и др. Затова изчезват, защото чипа прекъсва някъде отдолу (спойките му са под него, BGA монтаж). Трябва да се свали дъното и да се нагрее чипа с горещ въздух или газова горелка до 200 градуса поне, за да се разтопят спойките. После изстива и това е, сглобява се отново. В някой сервиз може да го направят това по принцип. Всички лаптопи страдат от подобни проблеми след време и причината са високите температури по време на работа, после изстивайки се свиват елементите и така.

 

О не! Тази работа не е за мене...Ако пак стане ще го нося в сервиз! Чак до толкова не пипам.Занимавам се с някой неща

уж мъничко разбирам по елементарното,но това определено не е за мене! :

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...