Jump to content

Шахмат пъзели


Zevzek

Препоръчан пост

според мен е невъзможно да се матира черния цар в 2 хода, понеже ако черния цар се измести от белия диагонал, офицера стоящ на полето А8, ще даде шах на белия цар.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 133
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Мат в два хода:

бял топ на В7

черните са задължени да местят пешка на F4,

бяла царица на С6 (МАТ)

 

ПП Предполагам че, това не е решението на задачката!

Link to comment
Сподели другаде

Мат в два хода:

бял топ на В7

черните са задължени да местят пешка на F4,

бяла царица на С6 (МАТ)

 

ПП Предполагам че, това не е решението на задачката!

Наистина не е това решението. Ако белите сложат топа си на b7, черният офицер ще го вземе и матът ще се отложи с няколко хода.

Към пъзела има съвът, на който ще дам приблизителен превод:

Черният цар има възможен път за бягство на e4, така че първият ход на белите трябва или да предотврати това(Ke4) или да подготви отговор за него. Ако белите загубят контрола на c4 или е4, тогава черният може да даде шах като премести царя си.

Link to comment
Сподели другаде

Наистина не е това решението. Ако белите сложат топа си на b7, черният офицер ще го вземе и матът ще се отложи с няколко хода.

Към пъзела има съвът, на който ще дам приблизителен превод:

Черният цар има възможен път за бягство на e4, така че първият ход на белите трябва или да предотврати това(Ke4) или да подготви отговор за него. Ако белите загубят контрола на c4 или е4, тогава черният може да даде шах като премести царя си.

а пак погледни диаграмата, след това прочети съвета(това в червено мисля че е кон), който си превел и после кажи какво е решението на задачката? (ясно е че е прекалено сложно и не отговаря на ЕЛО-коефициентите ни)

Link to comment
Сподели другаде

а пак погледни диаграмата, след това прочети съвета(това в червено мисля че е кон), който си превел и после кажи какво е решението на задачката? (ясно е че е прекалено сложно и не отговаря на ЕЛО-коефициентите ни)

За коня малко грешиш, защото с "К" се изписва царя.

 

Ето и обяснение - http://dilbert.iiml.ac.in/~chessclub/moves.htm

Link to comment
Сподели другаде

явно тази загадка е прекалено трудна за нас, аз от няколко дена я мъча и не мога да измисля. ама като си свалих ChessMaster-а и разбрах колко съм слаб на шах - вчера три пъти ме победи
Link to comment
Сподели другаде

а пак погледни диаграмата, след това прочети съвета(това в червено мисля че е кон), който си превел и после кажи какво е решението на задачката? (ясно е че е прекалено сложно и не отговаря на ЕЛО-коефициентите ни)
http://img99.imageshack.us/img99/5606/hint4uu.gif

Не твърдя, че превода ми е перфектен, но смятам че съм успял да предам смисъла на съвета. Всъщност в превода наистина има грешка, която сега откривам и тя е:

"Ако белите загубят контрола на c4 или е4...", трябва да бъде:

"Ако белите загубят контрола на c4 или е6...", за което се извинявам.

Колкото до Ke4:

"There are a number of methods Chess Players use to write down the moves of their games. The most widely used method is called Algebraic Notation.

To describe a move in algebraic notation, start by writing down the letter of the piece that is moving. K is for King; Q is for Queen; R is for Rook; B is for Bishop; and N, not K, is for Knight. Remember, K is already being used by the King. If a Pawn is moving, don't write down anything."

Не знам какви са вашите EЛО коефициенти, нито какъв коефициент е нужен за решаването на този пъзел. Смятам обаче, че е по възможностите на хората, които са давали отговори досега. Slammer, ти например се беше насочил към отговора. Нормално е по-трудна задача да отнеме повече време за решаване, но тогава удоволствието от решаването е по-голямо. Засега няма да давам решението, но ще предоставя друго положение:

 

http://img82.imageshack.us/img82/3129/chess149zu.jpg

 

Кой е най-добрия ход на черните?

 

ПП Gesha, докато писах отговора си, видях твоя пост. Това, че ChessMaster-а те е бил не значи, че ти си слаб, а че той е много силен. Ако влезеш в Academy>Larry Christiansen Attacking Chess>Christiansen vs Chessmaster ще видиш как предишната версия на играта побеждава този гросмайстор. Нормално е ChessMaster-а да те бие, избери си друг опонент. Ако пък се случи ти да го победиш, направо искай среща с Веско Топалов да му оспориш титлата. ;)

Редактиран от Zevzek
Link to comment
Сподели другаде

Най-добриа ход е топа на F:1 и белия цар няма на каде да мърда.

Тогава ще свали и той топа, ще следва размяна на топове и играта става цар и офицер срещу цар - трудно ще го притисне

Аз предлагам:

топ f2 (ясно е че ако мръдне офицера ще следва шах)

след това топа дава шах на царя, който най-вероятно ще мести на e1

офицер на f2 - шах, царя отива на f1

от там нататк не съм го доизмислил...

Link to comment
Сподели другаде

Най-добриа ход е топа на F:1 и белия цар няма на каде да мърда.
Ако черният топ слезе на f1 и даде шах, белите нямат друг ход освен да блокират шаха с Re1. При размяна на топовете играта завършва реми(както Gesha каза). Ако не бъдат разменени черният е в по-добра позиция от белия, но в по-лоша в сравнение с позицията преди Rf1+. Верният отговор е друг.
Аз предлагам:

топ f2 (ясно е че ако мръдне офицера ще следва шах)

след това топа дава шах на царя, който най-вероятно ще мести на e1

офицер на f2 - шах, царя отива на f1

от там нататк не съм го доизмислил...

Rf2 отново ще усложни нещата за черните. Има по-ефикасно решение.
Link to comment
Сподели другаде

Офицер на E5

Не може да даде шах с топа на D6

В същото време като спусна топа на F1 няма да може да спусне своя топ

Това е верният отговор. След Be5 белият е принуден да размени топа си за офицера за да забави мата. В противен случай, ако мести някъде топа, Rf1-мат или ако мести Kc1 отново Rf1-мат(както ти вече каза). Ако белият сложи царя си на e1, тогава Bc3-шах, принуден е да се върне на d1, следвано от Rf1-шах, белият прикрива шаха с топа си(Re1), но черният веднага го взема със своя топ и матира царя. Ето новото:

 

http://img146.imageshack.us/img146/925/chess157nm.jpg

 

Кой е най-добрия ход на белите?

Link to comment
Сподели другаде

Така е, може да жертваме царицата, но пък печелим играта. Веднага давам нова задача:

 

http://img84.imageshack.us/img84/641/chess131rb.jpg

 

Белите играят. Направете мат в два хода.

 

 

Наистина не виждам как ще стане това.Изпробвах всички възможни ходове и ядец!

Link to comment
Сподели другаде

Наистина не виждам как ще стане това.Изпробвах всички възможни ходове и ядец!

И аз се изнервих,от два дни ми седи наредена дъската и вече се чувствам много тъп.

Май е време да ни открехнеш :unsure:

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...