Jump to content

Подобряване на WI-FI сигнала на рутер


Препоръчан пост

Много благодаря. МНОГО. Току що се включих за да прочета пак. Открих си МАС-овете на рутера, настолния, лаптопа и телефона.IP-тата им ги сменява рутера с различни последни числа. Обаче да те питам, защо лаптопа и настолния ми ги дава в настройките на клиент лист на рутера, по един път, а телефона 8(осем) пъти? С различни последни числа на IP-то? Рефрешнах но пак... Да не би щото нещо не излиза телефона от нета ли, при прекъсване на ползването... Защото нали компютрите се изключват... Ето снимка, скрил съм другите данни, но това е:post-9788-0-74453200-1379015211_thumb.jpg

 

И, също, като задам МАС-овете на лаптопа и телефона в Wireless MAC filter, после ще може да си добавя и други безжични абонати? Не че ще ми потрябва, ама все пак. И за запис на настройките(то аз си ги научих, не ми трябва файл, но не ми подсказва за запазване на файл...). Само този адрес:192.168.1.1/config.dat. Но не ми трябват. Аз съм си ги снимал.

 

Link to comment
Сподели другаде

Поздрави.

Wireless MAC filter - направих го за телефона и лаптопа. 

Относно настройките на LAN-ARP Binding, имам още малко неясноти. Така,

    за настолния:

-Въвеждам в интернет сайта на рутера IP и МАС , в  Internet Protokol (TCP/IP) Properties въвеждам същото зададено от рутера IP на настолния; Маска на подмрежа Subnet Mask си е същото като в старите настройки...;Шлюз по подразбиране Default Gateway също го знам; DNS Сървърите също. Но, в следващото меню, алтернативна конфигурация трябва ли да знам този WINS Сървър? Аз не го знам,ето снимки:post-9788-0-53861300-1379077589_thumb.jpg   ,post-9788-0-08824400-1379077579_thumb.jpg.

Link to comment
Сподели другаде

      за лаптопа: Същите въпроси. Там има IPv6 –не е налично(При IPv6, новият (но все още не широко използван) стандартен протокол за Интернет, адресите са 128-битови, което означава, че дори и при щедро даване на „нетблокове“, ще са достатъчни в обозримото бъдеще. Теоретично уникалните адреси са 18 445 618 199 572 250 625 (точно 264, или около 1,845*1019). Това огромно адресно пространство ще бъде рядко населено, което прави възможно отново да се кодира повече информация за маршрутизирането в самите адреси.)-ТОВА ГО ПРОЧЕТОХ.

и  IPv4 DHCP-налично свързване/като при настолния.  И, също липсва WINS, явно така трябва да е.  Май не ми трябва WINS? Също и Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) е разрешен. Настолния е с ХР, 7-ца на лаптопа. Всъщност, аз с настройката LAN-ARP Binding конфигурирам DHCP в забранен, или статичен? -Нали?-На такава статия попаднах: http://vmrejata.info/security/73-homelan-smalllan-sec/231-no-dhcp-secforsohowlan.html И тази подмрежова маска е една и съща май за всички.... 

 

      за GSM-а(SG SII), май ще ми е по-трудно, защото не знам от къде да или как да направя(въведа) настройките в телефона да използва дадения IP-адрес. Или няма да има нужда? Само за него от настройките на страницата на рутера. Или пък него да оставя без тази LAN-ARP Binding? Или по-добър ефект за скорост и сигурност ще е с такава на всички? А и на него гледам рутера му е дал 6-7 IP адреса. Щото не се изключва ли?... 

 

Много въпросите станаха. Ама.... Ако нямаш време, когато можеш с по 2-3 думи. Ама такава тема няма в интернет.Ех, аз да бях попаднал на готово... Ама човек се учи по-добре така. -Че аз направо студент в Софтвизия станах.... :look: . Хората ракия пекат по това време... Аз,...ама е добре да знае човек. 

 

И, последно, е-това може ли да го настроя и да е по-бръз нета?post-9788-0-08189900-1379082150_thumb.jpg.

 

Много благодарности. За мненията и съветите. 

 

 

 

 

 

 

 

    

Link to comment
Сподели другаде

... защо лаптопа и настолния ми ги дава в настройките на клиент лист на рутера, по един път, а телефона 8(осем) пъти?

Вероятно е дефект на софтуера на рутера; опитай да го рестартираш от менюто и виж дали ще "изчисти" списъка.

 

И, също, като задам МАС-овете на лаптопа и телефона в Wireless MAC filter, после ще може да си добавя и други безжични абонати?

Да, разбира се.

 

За LAN-ARP Binding - не бързай да го правиш, тук настройката на рутера ти е най-малката грижа. В момента рутера ти раздава някакви IP адреси автоматично; отвори Command Prompt при някой от компютрите и въведи командата ipconfig /all - така ще видиш какви настройки е получил съответния компютър (и да, WINS не ти трябва). Да речем, че компютъра е получил настройки от следния вид:

IP Address: 192.168.1.2 (адреса на компютъра)

Subnet Mask: 255.255.255.0 (вида на мрежата - определя колко IP адреса могат да бъдат раздадени и техния диапазон, например 192.168.1.1 - 192.168.1.254)

Default Gateway: 192.168.1.1 (адреса на устройството, което ще управлява мрежата ти, в случая - твоят рутер)

DNS Server: 192.168.1.1 (адрес на устройство, което ще управлява DNS заявките от твоята мрежа).

Physical Address: - MAC адрес на мрежовият модул (LAN карта) на твоят компютър.

Следващият компютър, който свържеш към рутера, ще получи IP адрес с различен номер - например 192.168.1.3 и така нататък за всички свързани към рутера устройства. Различни са само IP адресите, всички останали настройки са еднакви.

 

Записваш си някъде MAC адреса на компютъра - провери го с още веднъж с ipconfig /all (може да използваш и командата getmac) и в страницата на състоянието на рутера. Трябва да знаеш MAC адресите на всички устройства, които ще свързваш към рутера.

 

След това си определяш вида на мрежата и диапазона от адреси в нея. Избираш си една мрежа, например 192.168.50.55 и решаваш колко адреса ще има в нея. Виж например този калкулатор - можеш да избираш стойност в полето Hosts per Subnet, след като попълниш стойностите в IP Address. Ако избереш в мрежата да има (например) 6 устройства, IP адресите ще бъдат в диапазона 192.168.50.49 - 192.168.50.54 със Subnet Mask 255.255.255.248, като първият адрес (192.168.50.49) си го запазваш за самия рутер (това ще бъде Default Gateway за твоите устройства в мрежата).

 

Дотук трябва да имаш един списък с MAC адреси и срещу всеки MAC адрес - IP адрес от диапазона (Subnet Mask и Default Gateway са си еднакви - първото "казва" на компютъра в каква мрежа работи, а второто - кое е управляващото мрежово устройство).

 

За определянето на DNS сървърите също имаш избор. По подразбиране използваш DNS сървъра на рутера (а той ползва сървъра на доставчика ти), но ти можеш да си избереш друг сървър. Предимството на тези сървъри обикновено е, че филтрират съдържанието в Интернет, т. е., ако се опиташ да отворш сайт, за който е известно, че съдържа вируси или може да навреди на системата ти, ще получиш предупреждение за това или достъпа до този сайт ще бъде блокиран. Можеш да въведеш настройките на DNS при всеки компютър или направо при настройките на рутера; можеш да въведеш и повече от един DNS сървър (в случай, че първия, който си въвел, не работи по някаква причина).

 

Накрая имаш списъка с MAC адресите, като срещу всеки MAC адрес имаш останалите данни - IP адрес, Subnet Mask, Default Gateway и DNS сървър(и). Ако използваш примерните адреси, които съм написал, мрежата ще изглежда по следния начин:

Рутер - IP адрес 192.168.50.49 и Subnet Mask 255.255.255.248 (това се описва в раздела за LAN настройките).

Първи компютър - IP адрес 192.168.50.50, Subnet Mask 255.255.255.248, Default Gateway 192.168.50.49 и какъвто DNS сървър си си избрал.

Втори компютър - IP адрес 192.168.50.51, Subnet Mask 255.255.255.248, Default Gateway 192.168.50.49 и какъвто DNS сървър си си избрал.

... и така нататък докато стигнеш до IP адрес 192.168.50.54, който е и последния възможен в твоята мрежа.

 

Едва след като направиш тези настройки и всичко работи, можеш да изключиш DHCP сървъра на рутера и да "заключиш" всеки MAC адрес към съответния IP адрес (LAN-ARP Binding).

 

IPv6 протокола едва ли ще ти потрябва някога в домашни условия, можеш да не се тревожиш за него.

Link to comment
Сподели другаде

   Благодаря, МНОГО! Изяснява ми се с темпове надхвърлящи въображението ми. Или така си мисля.

Аз бях си подготвил данните за настройката на LAN-ARP Binding-а на устройствата. Но с IP-та дадени им от рутера(по реда на включването им, и са различни понякога, защото си изключвам понякога рутера нощем).От тук:post-9788-0-99630300-1379266161_thumb.jpg Това от менюто на RevoUninstaller.  Но, може и от subnet-calculator-а да ги определя (и май е и по-добре). Мисля че ще се справя с LAN-ARP Binding-а на лаптопа и настолния. Но, както и преди писах, не знам как за телефона да въведа в него тези настройки. Дали трябва, или само от рутера? Или пък, ако за телефона не правя тази настройка, и той да си получава адрес по стария начин. Т.е. да е включен DHCP сървъра на рутера относно телефона. Дали е възможно? Също и за DNS сървър-ите, доставчика ми е дал два(предпочитан и алтернативен). Няма ги в таблицата на свободните сървъри . Може ли освен тях да си задам и още?(като алтернативни? -или няма смисъл).

 

 

П.П.

Много са хубави клипчетата във visualland. Трябва да поогледам там.Но, преди настройката LAN-ARP, май трябва да си попрочета в интернета още малко. Но, ще я направя. Ще отделя време да се пообразовам, че ми стана много интересно за интернет мрежите. Наистина човърка ме да понауча. Радвам се че присъствам в този форум. И прави ми впечатление че в интернет хората си помагат и се учат един друг, което е страхотно. Напълно безкористно. Нов свят, по-съвършен и добър. Ще се промени света, ето, от интернета ще почне.

 

Определено научих доста за рутерите. Настроих си го. И от мрежите май почвам да се ориентирам, съвсем по малко, но все пак е добре. 

 

Много благодаря. 

Link to comment
Сподели другаде

Телефонът ти би трябвало да има меню за въвеждане на настройките - виж в упътването или кажи модела, ще потърсим варианти.

Няма как DHCP да е включен само за едно устройство - тази настройка важи за всички устройства, свързани към рутера. В краен случай можеш да оставиш DHCP включен, да задаеш "ръчно" IP адреси на компютрите и в LAN-ARP Binding да опишеш само тях. Телефона ще получава адреси автоматично, както досега. При този вариант обаче, в настройките за DHCP на рутера ще трябва да въведеш адресите на компютрите (които си задал "ръчно") като резервирани адреси, за да не се опита рутера да ги зададе на телефона или друго устройство.

Относно DNS сървърите - можеш да зададеш колкото си искаш DNS сървъри, ти си решаваш кои ще използваш. Един добър вариант е да изтестваш няколко сървъра (да провериш с кои от тях страниците в Интернет се отварят най-бързо или към кои от тях имаш най-нисък ping*) и да си избереш най-бързите.

 

Command Prompt можеш да въведеш например ping dir.bg и да видиш времето за отговор в милисекунди (ms). По същия начин можеш да тестваш и времето за отговор до адресите на DNS сървърите. Можеш да използваш и командата tracert dir.bg (или адрес на някакъв сървър), за да видиш през колко и кои сървъри преминава твоята заявка, докато достигне до съответния адрес.

Link to comment
Сподели другаде

Нещо не мога да се справя с смяната на паролата на рутера. Предишния път голям зор видях. Сега пак. Сменям я и не мога да влезна в него по никакъв начин. Само с рестарт на рутера и пак наново настройките. Защо?

Link to comment
Сподели другаде

Коя парола променяш - на безжичната мрежа или тази за достъп до настройките на рутера (системната парола)? И в двата случая провери броя на знаците и специалните знаци - възможно е рутера да има лимит от (примерно) 10 символа за парола или да игнорира специалните знаци.

Link to comment
Сподели другаде

тази за достъп до настройките на рутера, където е "админ" по подразбиране. Е, сега съм след ресет на рутера и първо нея мисля да я променя, защото няма смисъл да настройвам нататък...-така и така ще ми блокира достъпа после май. Не знам какво бъркам, и ония ден беше така, но някъде зацепи, днес реших да я направя по-сложна и...  Фърмуера току що го ъпдейтвам до най-новия.



със админ/админ си влизам и излизам, ъпдейтнах фърмуера, сега да пробвам с паролата на рутера?

Link to comment
Сподели другаде

Оправих се. Въвел съм един знак повече преди, отколкото ми е позволено за дължината на паролата. Знаех че е някаква дреболия, но, ...нищо, поиграх си. И, сега съм спец по въвеждане на настройките.  :juggle:

 

LAN-ARP Binding-а, по-натам ще направя. Другото е както коментирахме.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, опита ми е че трябва да се спазват стриктно броя на полетата за паролите, за да не се бъркат после. Другото е че с ресет на рутера и т.н. човек се учи, и не е страшно да го направиш няколко пъти. Хубаво е да се снимат настройките за да се разглеждат офлайн и за възстановяване при ресет на рутера. И, естествено с  "With A Little Help From My Friends" :look: !

БЛАГОДАРЯ!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...