Jump to content

проблем с включване на лаптоп


Препоръчан пост

Ами бил съм и от другата страна на барикадата-бил съм в сервиз и съм виждал последиците от точно тази слаба киселинност. Да не говорим, че специално следите от кафе си се виждат по платката, колкото и миниатюрна да е била капката. Но както и да е, явно че е излязъл някакъв дефект по платката. За съжаление почти винаги се оказва нерентабилно да се заменя самата платка-почти винаги е по-изгодно замяната да става за целия лаптоп.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 32
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Ами бил съм и от другата страна на барикадата-бил съм в сервиз и съм виждал последиците от точно тази слаба киселинност. Да не говорим, че специално следите от кафе си се виждат по платката, колкото и миниатюрна да е била капката. Но както и да е, явно че е излязъл някакъв дефект по платката. За съжаление почти винаги се оказва нерентабилно да се заменя самата платка-почти винаги е по-изгодно замяната да става за целия лаптоп.

Нищо не се заменя. В един сервиз с кадърни техници и необходимото оборудване може да се намери и отстрани проблема, но със сигурност няма да стане с DIY изпълнения.
Link to comment
Сподели другаде

Да клавиатурата

Тези от сервиза са .....

1-во когато един лаптоп се залее с малко кафе, може да си замине само клавиатурата, защото под копчетата има платка обвита в метал, която точно съвпада и затваря лаптопът!

2-ро когато се залее с толкова малко кафе, може това да остане само по копчетата!

Ако е така, има шанс да изключим, възможността проблемът да е от дънната платка!

Както ти казах, изтегли и си инсталирай Aida 64 (ако нямаш), след което я отвори;

влез в Компютър/Computer - Датчик/Snesor и копирай стойностите пре нормална работа на лаптопа и при натоварена работа и ги постави в форума!

И още един от досадните въпроси: Отварял ли си сам лаптопа за поочистване?

 

Link to comment
Сподели другаде

Нищо не се заменя. В един сервиз с кадърни техници и необходимото оборудване може да се намери и отстрани проблема, но със сигурност няма да стане с DIY изпълнения.

Уважаеми TechMaster, вероятно нямате представа какво става със сигналите при честотите, на които работят вътрешните шини... И как леко напукана спойка на BGA чип действа на това. 

Само не ми разказвайте, как BGA се запоява със станция с горещ въздух-вероятно знаете, че след запояването се преминава оглед на спойките на тези чипове с рентгенов апарат, а при по-спешни и наложителни случаи-на око с микроскоп. Ако все пак мислите, че можете да запоявате BGA чип с 400+ крачета с пистолет-ок, аз нямам какво да обяснявам повече.

 

Предполагам, че ако се бяхте опитвали да анализирате SPI шина с Bus analyzer/logger, щяхте да знаете, колко е трудно да се открие неправилен хедър бит... Да не говорим за откриването на нещо подобно, при протоколите, които се използват в компютрите...да кажем PCI!

А какво да говорим за 4 милса писта и как изобщо нещо такова може да се проследи.

 

Вероятно вече се досещате, защо навсякъде се практикува замяната на цялата платка-независимо дали става дума за дъно, видеокарта, или каквато и да било друга електроника.

Съвсем отделен е въпросът какъв точно е шансът да се намери конкретен чип, който се произвежда изключително и само по лиценз и на свободните пазари на практика не може да се купи-това са всички Baseband процесори в GSM апаратите (да, в GSM-ите има поне два процесора!) и още много други чипове.

 

Но вероятно и аз, и колегите ми сме били некадърни, за да се занимаваме с електроника и да оправяме дънни платки...

 

Хайде, със здраве.

Link to comment
Сподели другаде

Уважаеми TechMaster, вероятно нямате представа какво става със сигналите при честотите, на които работят вътрешните шини... И как леко напукана спойка на BGA чип действа на това. 

....

Господа модератори, мисля че в последно време твърде официално се води дискусията в този форум.

Сега по темата - мисля, че Вие драги ми as9993 ме подценявате твърде много откъм познания. В този форум съм давал съвети още преди да се регистрирате. Имам си сериозна идея от компютърна техника, шини, характеристики, методи за корекции на грешки и т.н, както и постоянно се старая да разширявам хоризонта на познанието си.

Проблемът, от който лаптопът страда привидно изглежда като поредният типов дефект, дължащ се на качествата на безоловните припои в съвременните лаптопи, в комплект с недобро охлаждане и прегряване на компонентите. Разбира се, тук има различни аспекти и можем да говорим за връзки между ядрото и органичната подложка, както между органичната подложка и дънната платка. Мисля, че е излишно да се спираме в технически детайли.

Общо взето голяма част от дефектите по лаптопите включват проблеми с чипсет/графична карта. Тези дефекти могат да бъдат отстранени и по-рентабилно, отколкото да се заменя цяла дънна платка. В сервизи с необходимото оборудване и квалификация на техниците е напълно възможно и реално да се заменят ИС-та от подобен род. Ремонти от подобен тип поради високата си сложност гравитират като цена от около 80-100лв. Също така се намират и ИС-та, например в България можеш да си закупиш без особени проблеми да речем 10 Intel чипсета.

Не знам Вие в каква гаражна фирма сте работили(или не), нито искам да Ви обидя по някакъв начин, но това което казвате е полуистина и в действителност ремонт може и да е възможен. Поради липса на оборудване на мен ми се налага да прибягвам до други способи, далеч не толкова сигурни, но не може с нищо да направиш всичко.

По време на работа изключва. Така е от няколко дена

А прегрява ли?
Link to comment
Сподели другаде

Ïîëå    Ñòîéíîñò
Ñâîéñòâà íà äàò÷èêà    
Òèï íà äàò÷èêà    CPU, HDD, ACPI
Ñåíçîð íà ãðàôè÷íèÿ ïðîöåñîð    Diode  (ATI-Diode)
    
Òåìïåðàòóðè    
Ïðîöåñîð    41 °C  (106 °F)
1. CPU / 1. ÿäðî    34 °C  (93 °F)
1. CPU / 2. ÿäðî    34 °C  (93 °F)
Äèîä íà ãðàôè÷íèÿ ïðîöåñîð    32 °C  (90 °F)
Hitachi HTS547564A9E384    [ TRIAL VERSION ]
    
Ñòîéíîñòè íà íàïðåæåíèåòî    
ßäðî íà ïðîöåñîðà    0.938 V
Áàòåðèÿ    12.569 V
ßäðî íà ãðàôè÷íèÿ ïðîöåñîð    0.888 V
    
Power Values    
Battery Charge Rate    10.17 W
 

Link to comment
Сподели другаде

Господа модератори, мисля че в последно време твърде официално се води дискусията в този форум.

Сега по темата - мисля, че Вие драги ми as9993 ме подценявате твърде много откъм познания. В този форум съм давал съвети още преди да се регистрирате. Имам си сериозна идея от компютърна техника, шини, характеристики, методи за корекции на грешки и т.н, както и постоянно се старая да разширявам хоризонта на познанието си.

Проблемът, от който лаптопът страда привидно изглежда като поредният типов дефект, дължащ се на качествата на безоловните припои в съвременните лаптопи, в комплект с недобро охлаждане и прегряване на компонентите. Разбира се, тук има различни аспекти и можем да говорим за връзки между ядрото и органичната подложка, както между органичната подложка и дънната платка. Мисля, че е излишно да се спираме в технически детайли.

Общо взето голяма част от дефектите по лаптопите включват проблеми с чипсет/графична карта. Тези дефекти могат да бъдат отстранени и по-рентабилно, отколкото да се заменя цяла дънна платка. В сервизи с необходимото оборудване и квалификация на техниците е напълно възможно и реално да се заменят ИС-та от подобен род. Ремонти от подобен тип поради високата си сложност гравитират като цена от около 80-100лв. Също така се намират и ИС-та, например в България можеш да си закупиш без особени проблеми да речем 10 Intel чипсета.

Не знам Вие в каква гаражна фирма сте работили(или не), нито искам да Ви обидя по някакъв начин, но това което казвате е полуистина и в действителност ремонт може и да е възможен. Поради липса на оборудване на мен ми се налага да прибягвам до други способи, далеч не толкова сигурни, но не може с нищо да направиш всичко.

 

Радвам се за Вас, че сте регистриран по-отдавна от мен...

 

Напротив-именно припоите без олово и антимон, позволяват нагряването до сериозни температури без последствия. Предполагам знаете, че всеки материал има коефициент на температурно разширение-именно той е отговорен за това, колко даден материал се "раздува" и свива. За Оловото този коефициент има стойност приблизително 28, а за чистия калай-23.  Медта и златото имат съответно 16,6 и 14,2. Предполагам, че се досещате, че при много голяма разлика в тези коефициенти, при постоянно нагряване и свиване се получават микропукнатини в спойките, с тенденция да се разширяват във времето (именно това е причината да се използват панели от определени материали в панелените блокове-тези материали имат близки коефициенти до бетона и не се стига до разпукване на фасадата). Вече обясних как действат подобни пукнатини на тези честоти и сигнали с амплитуди от сорта на 10^-3V, нали не се налага да чертая графики?!

Надявам се знаете, че RoHS стандартите са сложно нещо и преминаването им изобщо не е лесна работа. 

 

Нали Ви е ясно, че дъното не е само чипсет?! Първо-от чипсет до чипсет има разлика от небето до Земята, и второ-има поне една шепа допълнителни ИС по всяка платка, всяко от които може да е причина за дефект. В допълнение-обикновено дори ревизиите се различават, понякога стига само едно или две разменени крачета в корпуса, за да се стигне до изгарянето, защото например изходът е отворен дрейн. 

За пореден и последен път казвам-навсякъде се практикува замяна на цялата платка или съответен модул, не се свалят интегрални схеми, за да се опитва замяната им! Това не си го измислям и за да е така, явно има причина. 

Но пък щом казвате-може аз нещо да съм се объркал и да може да се купува директно от производствените линии в Китай и Тайланд. 

 

Това в каква "гаражна" фирма съм работил мисля, че не влиза в работата на никого тук-само ще кажа, че сървърите идващи за поправки и поддръжка средно струват повече, отколкото нова малка кола... И със сигурност клиентите биха се зарадвали да платят 100$ за нов чип, отколкото 5000-6000$ за нов модул, но няма начин това да се случи.

 

Освен това, отлепването на кристала от подложката е рядко срещано, обикновено повредите се дължат на несъвършенства в самия кристал, които с времето и натоварването се разрастват или просто дефект, който се проявява по-късно при използването на ИС, а не при тестванията в завода.

 

С риск да се повторя-не винаги дефектите са очевидни, не става да си харесаш един чип по платката, който е най-логично да дава тези проблеми и да тръгнеш да го сменяш-обикновено за такова нещо е необходим анализатор и знания за протоколите за комуникация, но освен това и много-много късмет. Предполагам, че сте наясно какво става, ако поискаш да хванеш даден сигнал при 6-слойна платка...

За да се плашат професионалистите от запояването на подобни чипове, тоест колеги, които си изкарват хляба с това, значи има защо...

 

Със здраве.

Link to comment
Сподели другаде

Радвам се за Вас, че сте регистриран по-отдавна от мен....

Безоловният припой е по-крехък и всъщност се създават повече предпоставки за микро-пукнатини. Масово е мнението за в действителност по-лошите качества на безоловните припои, като се почне от по-трудната работа и по-високата необходима работна температура за запояване с такива припои, минем през повишената спрямо оловните припои крехкост на същите припои. Мнението не е само мое, а го споделят и редица други професионалисти. Лично аз поя само с оловен припой. Директивата RoHS обаче задължава използването на такива от фирмите - производители.

Да, дъното не е чипсет, но опитно съм стигнал до заключението, че най-много проблеми имаме не при други, а схемите на BGA монтаж, които са основно графичната карта и чипсетът.

Да, всъщност има места, където се практикуват ремонти на платките и замяна на графични видео карти или дори чипсети или възстановяване на спояването им с оловен припой. Знам фирми, където действително се наемат ремонта на елементи на BGA монтаж и действително при възможност се ремонтират дънни платки.

Дефектите не са очевидни, но всеки който се счита за действителен професионалист има ангажименти да ги открива.

Запояването на BGA елементи изисква оборудване, което е скъпо и трудно би било рентабилно, нито е лесно. Обаче не е невъзможно.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...