Jump to content

Търся видео конвертор


Препоръчан пост

Здравейте,

Трябва ми програма, чрез която да конвертирам клипове, снимани с Fraps. Единствената цел е да се намали размерът. Изходният формат не ме интересува, както и аудио потокът, защото ще бъде премахнат. Всъщност най-добре ще е да се премахне още при конвертирането, но ако не може – не е голям проблем. Искам да запазя качеството възможно най-много (да, знам, че щом има прекодиране, ще има и загуба, но все пак става въпрос за запис от игра).

Информация за видео потоците на файловете:

- резолюцията е 1280×720;

- bitrate-ът при различните клипове варира от 140 до 200 Mbps;

- frame rate-ът е 30.

P.S. Освен програмата, ще имам нужда и от описание на настройките на конвертиране.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

Трябва ми програма, чрез която да конвертирам клипове, снимани с Fraps. Единствената цел е да се намали размерът. Изходният формат не ме интересува, както и аудио потокът, защото ще бъде премахнат. Всъщност най-добре ще е да се премахне още при конвертирането, но ако не може – не е голям проблем. Искам да запазя качеството възможно най-много (да, знам, че щом има прекодиране, ще има и загуба, но все пак става въпрос за запис от игра).

Информация за видео потоците на файловете:

- резолюцията е 1280×720;

- bitrate-ът при различните клипове варира от 140 до 200 Mbps;

- frame rate-ът е 30.

P.S. Освен програмата, ще имам нужда и от описание на настройките на конвертиране.

 

И най-елементарния(скапан) конвертор ще ти свърши работа.

Link to comment
Сподели другаде

Е добре де, Night_Raven, на какво специално трябва да се наблегне, за да получи потребителя нужното компресирано супер качество? Избройте аджеба кои параметри в настройките трябва да са налични за контрол, за да получим супер качество. Защото тези "други" видео конвертори имат свойствата да работят с тях и ми се струва, че влизаш в голям грях да ги пренебрегваш. Хайде да пресметнем какво имаме и какво нямаме?
Link to comment
Сподели другаде

@vanchev,

Работил съм преди няколко години с Camtasia Studio и съвсем не съм доволен. Да не говорим, че е платена и изобщо не е предназначена за моята цел. Аз за обработка нищо не съм споменал - не ми трябва. А, просто за намаляне на размера има много програми, които могат да ми свършат работа, включително и безплатни такива.

P.S. Малко ми е странно точно от теб да получавам съвети, след като пусна тема за същата задача малко след мен.

Link to comment
Сподели другаде

 

Е добре де, Night_Raven, на какво специално трябва да се наблегне, за да получи потребителя нужното компресирано супер качество? Избройте аджеба кои параметри в настройките трябва да са налични за контрол, за да получим супер качество. Защото тези "други" видео конвертори имат свойствата да работят с тях и ми се струва, че влизаш в голям грях да ги пренебрегваш. Хайде да пресметнем какво имаме и какво нямаме?


Почти всички конвертори са базирани малко или много на FFmpeg, MEncoder или и двата. Това са програми с команден интерфейс за конвертиране на видео и аудио формати. И двете програми са базирани на общо взето едни и същи библиотеки - тези на FFmpeg. Т.е. FFmpeg е едновременно името на целия проект, под чиято шапка се разработват най-различни библиотеки за работа и управление на мултимедиа, и името на индивидуалната програма за конвертиране, която използва функциите на въпросните библиотеки. Казано иначе: хората са написали библиотеки за работа с видео и аудио файлове и също така са написали и отделен .exe файл, който обединява функционалността на някои от тези библиотеки и се използва за конвертиране. MEnocder е много сходен на FFmpeg, защото е базиран на същите библиотеки. Има някои разлики между тях, но не съм запознат в дълбочина кой от двата точно какво може и какво не може. Мисълта ми е, че това са две програмки, които могат сами по себе си да конвертират файлове посредством команден интерфейс. Повечето приложения за конвертиране са базирани на тях. Т.е. Format Factory сама по себе си не конвертира нищо, а просто играе ролята на посредник (графичен интерфейс) между потребителя и въпросните командни програми. Понеже FFmpeg и MEncoder са толкова универсални, създаването на графичен интерфейс за тях не е чак толкова сложно. То затова има и доста такива графични интерфейси. Между другото всичките програми за сваляне/конвертиране на YouTube клипчета също са базирани на FFmpeg или MEncoder. Програмата на Crio (Spider Video Downloader) не е изключение.


Проблемът е, че не всички възможности на FFmpeg и MEncoder са реализирани оптимално. Те се справят с много неща, но не са специализирани в нищо. Тук на помощ идват по-професионалните графични интерфейси (като MeGUI, RipBot264 и StaxRip), които използват доста по-тясно специализирани програми за различните дейности - индексиране, обработка, аудио/видео кодиране, обединяване/извличане на потоците и др.

Когато говоря за качествено конвертиране нямам предвид качество само на видео и/или аудио. При компресирането на DVD и Blu-ray има характерни особености. Особено при DVD. Някои DVD са със съотношение 4:3 и са с квадратни пиксели (не-анаморфни), докато други са със съотношение 16:9 и са с широки пиксели (анаморфни). Изисква се правилен подход, за да се изреже както трябва активното изображение и същевременно да се запази правилното съотношение на картината. На никого няма да му е особено приятно да гледа разтеглени/сплескани лица/хора, ако съотношението е осрано.
Също така нямам предвид и качеството само по себе си. Всяка програма за конвертиране може да създаде отлично изглеждащи файлове, ако се зададе достатъчно висок битрейт. Номерът е да се създаде файл, който да балансира качество и размер. Ако задам битрейт от 1000 Kbit/s на файл, на който битрейт от 400 Kbit/s би бил достатъчен, е пределно ясно, че ще изглежда много добре. Защо обаче да се прахосват тези 600 Kbit/s? Това беше просто пример, защото на практика използването на битрейт става отживелица. Нека поясня. В днешно време (особено, когато става въпрос за по-съвременни енкодери като x264) се използват два режима на компресиране - фиксиран/определен краен размер на файла и постоянно качество. При първия потребителят преценява колко голям иска да е готовия файл, от този краен размер се изваждат аудио потоците (и евентуалните други файлове - субтитри, шрифотве и прочее) и се вижда колко пространство остава за видео потока, след което се изчислява среден битрейт, който енкодерът да поддържа, за да се постигне този размер на видео потока, та да може после като се добавят аудио потоците (и другите файлове) да се получи желаният краен размер от потребителя. Това се използваше (и все още се използва) при компресиране на DVD филми в 700MB (CD). При този метод е изключително важно да се използва двупасово (2-pass) компресиране, защото тогава качеството е далеч по-високо спрямо еднопасовото такова. Другият метод на компресия, както вече споменах, е с постоянно качество. При него се задава едно определено ниво на качеството и енкодерът го поддържа, без да се вълнува колко скача или спада битрейтът. И двата метода си имат плюсове и минуси, които няма да споменавам сега (освен ако не искаш), защото не са обект на дискусията. Проблемът на повечето конвертори е, че те рядко разполагат с опция за 2-pass кодиране, а дори и да я имат, не я използват по подразбиране. За режим на постоянно качество пък дори и не са чували.
Ако говорим по-конкретно за x264 енкодера, то има и още 2 парамтъра, които са много полезни и ценни - Tune и Preset. Те са общо взето готов набор от предварително зададени настройки на по-сложните опции на енкодера, които доста улесняват потребителя. Много малко от конверторите могат да работят с тези параметри.
Освен това не всички конвертори разполагат с deinterlace опция за обработка на презредово съдържание. Да се гледа такова съдържание на монитор, без да се обърне в progressive, е доста кофти. Това е повече проблем при компресиране на DVD и HDV записите на видео камери (ако не се лъжа), защото там се среща по-често презредово видео. При Blu-ray също го има, но е по-рядко. Поне засега.
Приятен бонус би бил и филтър за премахване на шум/зърнест ефект. Възможно е някои записи да имат видео шум, който потребителят да иска да премахне. Същото се отнася и за специфичния зърнест ефект, който се среща при някои филми (особено на Blu-ray), който се добавя, за да накара картината да изглежда по-автентична и/или по-натурална и/или да се прикрие някой недостатък. Например някои военни филми използват такъв ефект, за да изглежда по-"документални". Потребителят може да харесва този ефект, но може да иска и да го махне. Премахването му ще улесни задачата на енкодера и ще повиши ефективността на компресията значително. Да, но повечето конвертори нямат подобни филтри. Както казах, те не са задължителни, но могат да са от помощ понякога.
По-кадърните приложения за конвертиране използват AviSynth за обработка изрязване, оразмеряване, премахване на шум, вграждане на субтитри във видео потока, добавяне на воден знак и т.н. Какво му е хубавото на това? Рязко увеличение на гъвкавостта на процеса. Обикновено не се използват много филтри за AviSynth. Най-честите са точно изрязване и оразмеряване. Важното обаче е, че даден потребител винаги може да си редактира ръчно скрипта за AviSynth и да добави още филтри, които да се приложат. Да, това би усложнило леко процеса, но е възможно, т.е. потребителят може да го направи, ако иска. Защо точно AviSynth? Защото е доста зряло приложение, разработвано от доста време и всичките филтри за него са добре оптимизирани и резултатите от тях са доказано качествени.
Говорейки за оразмеряване, пропуснах да спомена, че по-кадърните конвертори предлагат избор на режима на оразмеряване, което не е маловажно.
Някои от конверторите не се справят и с компресиране на DVD изобщо. Т.е. поддържат самостоятелни VOB файлове, но не могат да заредят верига от такива. Поне аз не съм успявал.
За малко да забравя, че и не всички конвертори могат да използват оригиналното аудио, т.е. да компресират само видео потока, а аудио да го копират 1:1. Поне аз не съм намирал начин за това, когато съм ги тествал.
Също така не всички конвертори са многонишкови, т.е. не използват пълноценно многоядрени процесори, а от тези, които всъщност са, не всички го ползват по подразбиране, а трябва да се активира ръчно. По-сносните програми за конвертиране нямат такъв проблем, защото използват директно x264 енкодера, който си има автоматична поддръжка на повече от една нишки на синхронизирана компресия между отделните ядра на процесора.
За финал бих добавил и още един фактор, който сигурно не е от значение за много потребители, но за мен е малко или много - цената. Някои от конверторите са всъщност платени и предлагат малко. Други са безплатни, но са тъпкани с adware. Истински кадърните приложения за конвертиране са безплатни, нямат боклуци с тях и някои от тях са портативни (като MeGUI). Мен не ме вълнува дали портативността, но просто го споменавам.

Дано ти е достатъчно това.

Любопитен факт: подготвям ръководство за рипване/компресиране на DVD и Blu-ray в MKV с MeGUI, което е почти готово.
Link to comment
Сподели другаде

Ако качеството е важно, няма да свърши работа.

 

Нали се сещаш, че той това "оптимално" добро качество не го прави, за да си го държи на харда и само той да си го гледа. В случая е важно и как ще остане след като го качи в някой стрийм сайт, защото винаги се конвертира от сървъра.

С малко учене и XMediaRecode(безплатна) ще прави това, което иска.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...

 

Любопитен факт: подготвям ръководство за рипване/компресиране на DVD и Blu-ray в MKV с MeGUI, което е почти готово.

 

/off

 

Абонирвам се за темата. Надявам се да пуснеш линк тук към готовото ръководство. 10х

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...