Jump to content

Въпроси за Минт 14 МАТЕ


Sten

Препоръчан пост

Здравейте.

Нямаше отговор на предишният ми въпрос за тази ОС, но ще се пробвам пак с други въпроси. :)

Ето и първият(и надявам се по-лесният) - как да кажа на системата да ми показва винаги разширенията на файловете?(В ХР е в tools-folder options) Файловият мениджър като повечето линукс програми, които съм пробвал има леко мизерни настройки...

Вторият въпрос - мога ли без да се блъскам в терминала да си редактирам менюто(т.нар. МИНТ-меню), например за да не е толкова широко - при това най-лявата колона System я използвам само при изключване/рестарт на лаптопа...Или ако може отнякъде да се свали друго меню с по-класически вид - като на xfce...

Трети въпрос - какво точно трябва да направя за да имам достъп от лаптопа към компютъра(с ХР)? Имам на Samba на лаптопа, но когато цъкна на мрежовата икона за компютъра, ми излиза съобщение от сорта на "Няма достъп до този ресурс". Какво пропускам? Трябва ли да инсталирам или конфигурирам нещо и на компютъра? Между него и лаптопа има рутер - това има ли значение?

Link to comment
Сподели другаде

Понякога искам да прехвърля някакви файлове(музика или филм) от настолният към лаптопа или обратно. Имам отделно устройство за съхранение на данни - също свързано с рутера и вероятно защото то работи също под линукс с него нямам проблеми да се свържа от лаптопа - но все още не съм прехвърлил всичко там.
Link to comment
Сподели другаде

Здравейте.

Нямаше отговор на предишният ми въпрос за тази ОС, но ще се пробвам пак с други въпроси. :)

Здрасти, не става ясно какъв ви е предишния въпрос.

 

...

Ето и първият(и надявам се по-лесният) - как да кажа на системата да ми показва винаги разширенията на файловете?(В ХР е в tools-folder options) Файловият мениджър като повечето линукс програми, които съм пробвал има леко мизерни настройки...

Никак. Mint е Debian дериват и ако обобщим системата под общ знаменател Linux, то тя ползва първите три байта от началото на файла, за опознаване.

 

Например, все тая е дали текстови файл ще се казва Test, Test.txt или Test.hacker. Разширенията са нужни единствено на примитивната ХР, ползваща традицията на MS-DOS.

 

Нюанс в тези среди е, че файл започващ с точка в името си е скрит. Например, .hacker.

 

Файловият мениджър e Caja и е той наследник на Nautilus. Мизерни настройки звучи лаишки. Nautilus разполага с богат арсенал от аплети и скриптове, и те го правят изключително мощен, друг е въпроса, че вие сте сляп за тях.

 

...

Вторият въпрос - мога ли без да се блъскам в терминала да си редактирам менюто(т.нар. МИНТ-меню), например за да не е толкова широко - при това най-лявата колона System я използвам само при изключване/рестарт на лаптопа...Или ако може отнякъде да се свали друго меню с по-класически вид - като на xfce...

...

Не можете.

Тази визия е обект на системно програмиране, но можете да инсталирате всички възможни десктоп обкръжения (DE). Например, KDE, Unity, Cinamon, LXDE, XFCE и т.н. Като задълбаете с материята ще видите, че има конфигурационни файлове и XML такива, даващи ви известна свобода за приватност на външния вид.

При нов заход в системата ще ви посреща меню с предложение за обкръжение. Меню не се сваля. Меню се инсталира право от терминала под права на root.

 

Блъскането в терминала е сватбарски изстрел. Терминалът е команден процесор на обвивката от програми и неговата роля е да борави с тези програми, а не да изменя визия на системата.

 

Трети въпрос - какво точно трябва да направя за да имам достъп от лаптопа към компютъра(с ХР)? Имам на Samba на лаптопа, но когато цъкна на мрежовата икона за компютъра, ми излиза съобщение от сорта на "Няма достъп до този ресурс". Какво пропускам? Трябва ли да инсталирам или конфигурирам нещо и на компютъра? Между него и лаптопа има рутер - това има ли значение?

 

Хеморидът в тази ситуация е самата боза. Аз знам поне 10 начина за мигновен обмен на файлове между linux машини, но има ли в групата боза се почват клизмите. Микромеката система е недъгава за такива дела. Samba е сървър, даващ възможност за обмен между микромеката система и *nix машина.

 

Няма значение от връзката, след като има ping-ване между машините. Точно в Mint нещата са изпипани за Samba и работят от раз.

 

От лаконичното ви обяснение спирам до тук.

 

Понякога искам да прехвърля някакви файлове(музика или филм) от настолният към лаптопа или обратно. Имам отделно устройство за съхранение на данни - също свързано с рутера и вероятно защото то работи също под линукс с него нямам проблеми да се свържа от лаптопа - но все още не съм прехвърлил всичко там.

 

Mint идва с вграден Python, a той съдържа SimpleHTTPServer. Извикайте го и превръщате машината си в http сървър, коята предлага от-до. Работа за 5 секунди. Друг начин е да се възползвате от вградения SSH. Това ще ви даде възможност да прехвърляте рекурсивно директории.

 

поздрави

Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...

Здравейте отново.

Наскоро инсталирах Минт 15 МАТЕ и имам(засега) два проблема.

Единият е, че при инсталирането този път реших да си спестя ръчните настройки и да избера "инсталиране върху предишната версия". Проблемът е, че предишната версия беше инсталирана на 20 ГБ(примерно) дял, а останалите над 400 бяха друг дял - за мои файлове. Някой от програмистите е решил, че няма никакъв проблем новата версия да се "настани" върху целият 500 ГБ харддиск и да ми забърше файловете. Мога ли да използвам някаква програма(зареждаща от диск), с която да коригирам дяловете?

 

Другият проблем е с драйвърите - предполагам все още нещо често срещано в линукс-системите. Лаптопа ми е Samsung NP300E5X:

 

Серия:300E5X Процесор:2-ядрен Intel Pentium B970 (2.3 GHz, 2MB L3 Cache)  Памет:4 GB DDR3 1333 MHz

  Видео карта:Intel HD Graphics (Базирана на Intel HD Graphics 2000)  Твърд диск:500 GB SATA 5400 rpm
  Дисплей:15,6" (39.62cm) HD (1366x768) матов дисплей с LED подсветка  Камера:Вградена уеб-камера с микрофон  Аудио:Звук с високо качество (HQ)

Къде да търся и какви драйвъри ми трябват най-вече за графиката? В момента не мога да настройвам цветове(гама), контраст, а дори и яркостта не е както трябва...

Link to comment
Сподели другаде

Коя да е LiveCD дистрибуция с GParted или програма от сорта може да коригира дяловете (преоразмеряване, промяна на mount points и т.н.).

 

Относно драйвърите-не съм запознат с Mint и никога не съм го ползвал, но няма ли драйвъри в официалните репозитории? Другия вариант е сайта на Intel. 

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=13815&lang=eng&OSVersion=Linux*&DownloadType=%0A%09%09%09%09%09%09%09Drivers%0A%09%09%09%09%09%09

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...