Jump to content

Ubuntu и Windows


Armageddon8

Препоръчан пост

Здравейте, хардискът ми е разделен на 4 дяла.

Устройство C има инсталиран Windows 7 SP2. На единия от другите дялове инсталирах Убунту. За мое нещастие обаче инсталирах буутлоедрера(май така се казва) на Убунту на дял C. Сега мога да стартира убунту, но Windows не мога.

Като стартирам компютъра се зарежда само убунту, без да ми дава избор на ОС.

Опитах със стартиращ диск на Windows - със System Recovery Options, избирам Startup Repair. Но след кратка работа изписва, че не може да отстрани проблемите.

Може ли да ми дадете съвет как да постъпя, ако има начин да възтановя нормалната работа на windows.post-5579-0-20740100-1344690487_thumb.pngpost-5579-0-09932100-1344690489_thumb.pngpost-5579-0-80111100-1344691050_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

Опитай се да настройваш Linux boot loader-а.

 

Принципно за да знаем какво му е, трябва да знаем как си инсталирал Linux и какво е било преди това. Имаш работещ Linux Live CD, нали?

 

Друг добър вариант е чрез GParted да направиш само sda4 с boot flag. Обаче тогава не ти гарантирам че ще стартира каквото и да е... Зависи дали е имало boot дял за Windows и дали Linux boot loader е в MBR. Ако е така няма да се стартира.

 

Лошо си наделил дискът в момента. По добре почни начисто. Бонус - с 4 Primary дяла не можеш да правиш повече никакви дялове. Добър вариант е Windows да е първи, Linux след него, трети или четвърти дял да е Extended, a в Extended да имаш колкото DATA дялове ти трябват. Тогава не е нужно да слагаш Linux boot loader в MBR.

Link to comment
Сподели другаде

Опитай се да настройваш Linux boot loader-а.

 

Принципно за да знаем какво му е, трябва да знаем как си инсталирал Linux и какво е било преди това. Имаш работещ Linux Live CD, нали?

Имам работещ убунту live sd. Как точно да настроя Linux boot loader-а. На линукс съм бос-доста даже.

 

Значи хардиска има 4-ри дяля.Или поне имаше - C,D,E,F. реших да инсталирам убунту на F. Като инсталирах буут лоадера на C(тогава не предполагах какво може да се случи)

Link to comment
Сподели другаде

Linux boot loader не може да е на C: ! Това ти го гарантирам. Сега е въпрос дали е в MBR или на дяла с Linux.

Не е правилно да наричаш дяловете с CDEF, това е вътрешно означение само за Windows и не значи нищо конкретно. Може да си имал и повече дялове, но да не си знаел.

 

Коя версия на UBUNTU си инсталирал?

Опитай се от LiveCD да смениш boot flags, единствено sda4 да е с boot flag. Ако не се зареди Windows ги върни обратно, както са сега.

Link to comment
Сподели другаде

Коя версия на UBUNTU си инсталирал?

Опитай се от LiveCD да смениш boot flags, единствено sda4 да е с boot flag. Ако не се зареди Windows ги върни обратно, както са сега.

Версията, която съм инсталирал е 12.04 LTS. Не знам как да сменя boot flags.

Link to comment
Сподели другаде

Версията, която съм инсталирал е 12.04 LTS. Не знам как да сменя boot flags.

 

Ще отида да видя и селед малко ще ти кажа.

Вариантите ти са 3. Сменяш флаговете, настройваш GRUB2 или почваш начисто.

 

Ето как става:

1. Пускаш GParted. Това е програмата която си ползвал на Screenshots горе.

2. Цъкаш десен бутон на sda2. В момента този дял ти е boot и съответно стартира Linux. Ще се отвори падащо мяню.

Избираш Manage Flags. Махаш отметката на boot. Натискаш Close. Изчакваш.

3. Цъкаш десен бутон на sda4. Ще се отвори падащо мяню.Избираш Manage Flags. Слагаш отметката на boot. Натискаш Close. Изчакваш.

4. Затвори програмата.

5. Рестартирай.

Link to comment
Сподели другаде

Ще отида да видя и селед малко ще ти кажа.

Вариантите ти са 3. Сменяш флаговете, настройваш GRUB2 или почваш начисто.

 

Ето как става:

1. Пускаш GParted. Това е програмата която си ползвал на Screenshots горе.

2. Цъкаш десен бутон на sda2. В момента този дял ти е boot и съответно стартира Linux. Ще се отвори падащо мяню.

Избираш Manage Flags. Махаш отметката на boot. Натискаш Close. Изчакваш.

3. Цъкаш десен бутон на sda4. Ще се отвори падащо мяню.Избираш Manage Flags. Слагаш отметката на boot. Натискаш Close. Изчакваш.

4. Затвори програмата.

5. Рестартирай.

Здравей и благодаря за помоща.

Направих това което ми каза, но за съжаление пак се заражда само Убунту.

Link to comment
Сподели другаде

Жалко. За съжаление останалите неща, които можеш да направиш изискват много време за описания, което в момента нямам. Мисля че е възможно да се оправи, потърси помощ или ползвай информацията в нета. Проблемът е че Linux boot loader се намира в MBR.

 

https://help.ubuntu.com/community/Grub2/CustomMenus#Building_a_Custom_Menu - за настройка на GRUB2.

http://linux.die.net/man/1/ms-sys - за възстановяване на MBR.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...