Jump to content

Ръководство за поддръжка на Windows (XP, Vista и 7) [Revision 2.0]


Препоръчан пост

И при мен с последната версия на Adobe Flash Player и изключено хардуерното ускорение пак насича клиповете.Ако махна аеро ефекта върви но пусто око на шарено се радва.Аз съм с Видеокарта ATI RADEON XPRESS 1100 (128 MB).Windoes 7 sp1.По-стари версии на Adobe Flash Player има тук.

http://softvisia.com/download.php?view.699

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 148
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

И отново да спомена, че инсталирането на по-стара версия на Adobe Flash Player е нежелателно и грешка от гледна точка сигурност. Знам, че го казах вече, но го повтарям, защото е важно.
Link to comment
Сподели другаде

@Night_Raven,

Имам няколко въпроса:

- тук ли е най-актуалното ти мнение за дефрагментаторите? На доста места в сайта си говорил за тях и почти навсякъде си с различно мниение. MyDefrag ли е фаворитът ти за момента?

- вторият ми въпрос е относно плъгините за програмите. От личния си опит съм установил, че когато се използват плъгини при самите програми се получават всякакви бъгове, а в някои случаи програмата блокира още при стартирането си. Това ме води на мисълта, че те (плъгините) правят програмите нестабилни. При браузърите как стоят нещата? Инсталацията на плъгини може ли да повлияе отрицателно на сигурността или на нещо друго? Ако трябва да съм конкретен: използвам само IDM към днешна дата, но ако някога реша да инсталирам и друг плъгин, трябва ли да се замисля? Ти например би ли ползвал подобно нещо?

- в заключението си споменал, че най-добрата ОС е Windows 7. А, какво мислиш за XP и Vista? И по-специално – заслужени ли са критиките към Vista?

- каква е разликата между ОС и платформа?

- има ли нужда да се деинсталира дадена програма, за да се обнови с по-нова версия (въпросът ми се отнася и за драйверите)?

- преди доста време някъде бях чел, че е препоръчително да се спират всички приложения по време на сканиране за зловреден код. Вярно ли е?

- понякога ми се случва да си правя експерименти с някои програми и след това да искам да нулирам настройките им. В случай, че програмата няма такава опция, какво да правя? Изтриването на папката на програмата от AppData----- >Roaming пълноценен (и единствен) алтернативен метод ли е?

- наскоро попаднах на програма, която ми се стори с доста полезно приложение – сканиране за повредени файлове. Става въпрос за CDCheck. Като цяло смятам, че е добре и без конкретна причина переодично да се ползва подобна програма. Т.е., ако на компютъра ми има повреден файл, ще мога предварително да взема мерки. Какво мислиш по въпроса? Реално ще има ли полза от подобна програма? И ако да, коя би ми препоръчал?

- понякога по невнимание започвам да пиша на даден език, мислейки си, че съм на друг. Когато погледна монитора разбирам, че всъщност не съм писал на езика, който искам. Знам, че има начин, вместо да започвам да пиша отначало, да „преобразувам” буквите в езика, който съм искал и съответно да се получи и това, което съм искал да напиша. Въпросът е, че не знам как става. Можеш ли да помогнеш?

- вярно ли е, че при запълване на системния диск компютърът става по бавен?

- споменал си да не се прекалява със софтуер. Какво точно разбираш под “прекаляване”. Например ти колко програми приблизително имаш инсталирани (естествено изключвам драйверите)? Знам, че е относително, но все пак.

P.S. А, самата OS, Windows, има ли някакво ограничение за инсталация на програми? Т.е., след определено количество инсталации да не може да се инсталира повече.

Link to comment
Сподели другаде

- тук ли е най-актуалното ти мнение за дефрагментаторите? На доста места в сайта си говорил за тях и почти навсякъде си с различно мниение. MyDefrag ли е фаворитът ти за момента?

Възможно е да има някои леки разминавания, но мнението не може да е напълно различно. Общо взето да, в тази тема ми е актуалното мнение, макар че може да подлежи на леееки корекции. Да, MyDefrag ми е фаворитът в момента.

 

- вторият ми въпрос е относно плъгините за програмите. От личния си опит съм установил, че когато се използват плъгини при самите програми се получават всякакви бъгове, а в някои случаи програмата блокира още при стартирането си. Това ме води на мисълта, че те (плъгините) правят програмите нестабилни. При браузърите как стоят нещата? Инсталацията на плъгини може ли да повлияе отрицателно на сигурността или на нещо друго? Ако трябва да съм конкретен: използвам само IDM към днешна дата, но ако някога реша да инсталирам и друг плъгин, трябва ли да се замисля? Ти например би ли ползвал подобно нещо?

Дали дадено приложение ще стане нестабилно от използването на плъгин зависи от самото приложение и конкретния плъгин - как е проектирано приложението и колко кадърно написани са те. Но да, разбира се, че е възможно да се отразят негативно и върху сигурността. Както казах - зависи. Не знам дали питаш дали бих използвал конкретната добавка или подобен род добавки по принцип. Всъщност отговорът и в двата случая е "не". Не бих използвал конкретната добавка, защото не използвам Mozilla Firefox. Не бих използвал и подобно добавки по принцип, защото предпочитам ръчно да проверявам за писъмца.

 

- в заключението си споменал, че най-добрата ОС е Windows 7. А, какво мислиш за XP и Vista? И по-специално – заслужени ли са критиките към Vista?

Windows XP за мен беше много добра операционна система за времето си. Имаше си своите недостатъци, но определено беше значително подобрение спрямо предходните Windows 98 и Windows ME.

Windows Vista не беше лоша операционна система. По-добра е от Windows XP в някои отношения, но въпреки това си остава разочарование. Сама по себе си е прилична. Основният проблем е (според мен), че беше хвалена едва ли не като нещо революционно и невиждано, а всъщност се оказа в най-добрия случай просто прилична. Разбира се, че си има недостатъци и че много от критиките по неин адрес са основани и заслужени. Не знам обаче ти точно кои имаш предвид.

 

- каква е разликата между ОС и платформа?

Казано по-просто, платформата обединява хардуер и софтуер. Т.е. платформа е по-основното понятие и включва различни хардуерни и софтуерни конфигурации/архитектури. По-известните в момента компютърни платформи са Mac и PC.

 

- има ли нужда да се деинсталира дадена програма, за да се обнови с по-нова версия (въпросът ми се отнася и за драйверите)?

Зависи. Някои приложения могат да се актуализират и с инсталация на по-новата версия върху по-старата. За други е препоръчително да се деинсталира първо по-старата версия. Зависи точно за какво приложение става въпрос, как е проектирано то и как е създадена самата инсталация. Обикновено по-простичките приложения могат да се актуализират чрез надграждане (новата върху старата), докато при по-сложните приложения може да става и с надграждане, но може и да не става. Както казах: зависи.

За драйверите положението е малко по-различно по ред причини. Ако се актуализират ръчно от Device Manager не би трябвало да има проблем да се инсталира новият драйвер върху стария. Ако обаче се използва някаква автоматизирана инсталация (наричана от някои "сетъп"), тогава вече зависи точно как е направена тя - дали деинсталира пълноценно всичко необходимо, как точно инсталира драйвера и т.н. Затова и се препоръчва като цяло първо драйверите да се деинсталират, да се почистят остатъците им със специализирана програма и след това да се инсталира желаната версия. Това не е задължително, но е добра идея.

 

- преди доста време някъде бях чел, че е препоръчително да се спират всички приложения по време на сканиране за зловреден код. Вярно ли е?

Не би трябвало да е проблем да останат активни. Просто евентуално биха могли да забавят сканирането или да доведат до някой проблем, ако има някаква несъвместимост, но по принцип не би трябвало.

 

- понякога ми се случва да си правя експерименти с някои програми и след това да искам да нулирам настройките им. В случай, че програмата няма такава опция, какво да правя? Изтриването на папката на програмата от AppData----- >Roaming пълноценен (и единствен) алтернативен метод ли е?

Ако приложението си складира всички настройки в AppData, тогава да. Ако ги складира на друго място, тогава не. Обикновено точно там се съхраняват, но е доста вероятно също да ги има и в системния регистър, в HKEY_CURRENT_USER\Software или HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE (ако приложението изисква администраторски привилегии и авторът му е решил да не използва HKEY_CURRENT_USER). Това са най-честите местоположения за съхранение на настройките, но може да се използват и други. Зависи от приложението.

 

- наскоро попаднах на програма, която ми се стори с доста полезно приложение – сканиране за повредени файлове. Става въпрос за CDCheck. Като цяло смятам, че е добре и без конкретна причина переодично да се ползва подобна програма. Т.е., ако на компютъра ми има повреден файл, ще мога предварително да взема мерки. Какво мислиш по въпроса? Реално ще има ли полза от подобна програма? И ако да, коя би ми препоръчал?

Целта на CDCheck е да се опита да извлече файл от нечетим оптичен носител. Не става въпрос за твърди дискове и не става въпрос за сканиране за повредени файлове. Има разлика самият файл да е повреден и да не може да се разчете. Ако даден файл е наистина повреден, не може да се направи нищо по въпроса. Ако не се разчита от твърдия диск, значи може би има проблем с хардуера. Няма програма, която да сканира за повредени файлове на твърдия диск, защото "повреден файл" е относително понятие. Някои файлове имат дефекти/повреди, които потребителят лесно може да разпознае, но да не са реално повредени. Да речем DOC файл е изтрит и след това е възстановен със специализиран софтуер, но той вече не е същият - някои думи/изречения са наред, но други са на йероглифи. Файлът е малко или много безполезен, но се отваря нормално, така че няма как приложение да знае, че файлът не е трябвало да съдържа съответните символи. Това е просто пример. Мисълта ми е, че няма някакъв универсален метод за засичане дали даден файл е повреден или не и какви точно са му щетите.

 

- понякога по невнимание започвам да пиша на даден език, мислейки си, че съм на друг. Когато погледна монитора разбирам, че всъщност не съм писал на езика, който искам. Знам, че има начин, вместо да започвам да пиша отначало, да „преобразувам” буквите в езика, който съм искал и съответно да се получи и това, което съм искал да напиша. Въпросът е, че не знам как става. Можеш ли да помогнеш?

Аз не знам за такъв начин. Ако самото приложение има някаква опция за транслитерация, тогава да, но в самата операционна система не знам да има такова нещо.

 

- вярно ли е, че при запълване на системния диск компютърът става по бавен?

Не съм сигурен точно какво имаш предвид - дали говориш за (почти) напълно запълнен дял или просто дали има разлика между по-пълен и по-празничък дял. По принцип силно запълнен дял е лоша идея, защото тогава файловете започват да се поставят в пространство, което е запазено за MFT и в него не се записват файлове по принцип. Иначе ако говориш дали един 10 гигабайтов дял, запълнен на 60%, ще е по-бавен от друг 10 гигабайтов дял, запълнен на 45%, тогава не.

 

- споменал си да не се прекалява със софтуер. Какво точно разбираш под “прекаляване”. Например ти колко програми приблизително имаш инсталирани (естествено изключвам драйверите)? Знам, че е относително, но все пак.

P.S. А, самата OS, Windows, има ли някакво ограничение за инсталация на програми? Т.е., след определено количество инсталации да не може да се инсталира повече.

Под прекаляване имам предвид да не се инсталират програми за щяло и нещяло. Мислех, че съм го обяснил достатъчно ясно. Ако човек попадне на някакво приложение, което му се стори интересно и че може би някой ден ще му е полезно, да не го инсталира. Да не се инсталира софтуер ей така, просто защото може. Ако потребителят възнамерява да използва и/или тества приложението, тогава разбира се, че ще трябва да се инсталира. Не обаче да се инсталира някое приложение, което да не се пипне повече никога и да е инсталирано, защото някой ден може да влезе в употреба. Няма смисъл от софтуер, който да си седи и да събира прах. Идеята е, че когато се инсталира софтуер, се повишава рискът да се инсталира калпав софтуер и/или софтуер, който да забави системата. Някои програми си добавят резидентни процеси, услуги, драйвери, добавки към браузъри, разширения на обвивката и т.н. Всяко едно от тези неща може да причини някакви проблеми (вариращи от малки до критични).

Когато пазаруваш храна да речем, не купуваш продукти само защото ги има в магазина. Няма нужда да си затлачваш хладилника с продукти, чиито опаковки са ти допаднали, но нямаш реално намерение да ги ядеш.

Не, няма ограничение за броя на приложения.

Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...

Здравейте! От известно време компютъра ми се рестартира и излиза един си прозорец ...........

От Event Viewer ми излиза тази грешка. Ето и снимка. post-32518-0-74882200-1370708003_thumb.jpg                Някой ще ми каже ли как да се справя с този проблем ??  



Ето такъв екран е http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=rgh1300302078o.jpg



(това не е моя екран просто намерих тази снимка в нета за да дам пример, но ако трябва ще снимам и моя )  

Link to comment
Сподели другаде

Моля, проверете за наличието на файлове в следната директория:

C:\Windows\Minidump

Ако има такива, то моля, качете ги на избран от Вас хостинг и споделете линк за тяхното изтегляне в следващия Ви коментар.

Link to comment
Сподели другаде

Когато включа компютъра ми излиза менюто на сейф мод и другите м у опции и която и да избера зарежда до някъде . Тогава за части от секундата излиза синия екран и компютъра се рестартира.

Някакви идей какво да правя?

Link to comment
Сподели другаде

Technical information : 

 

*** STOP: 0x00000024 (0x001902FE, 0xF9C6980C, 0xF9C69508, 0xF9596167)

 

***            Ntfs.sys - - Address F9596167 base at  F9589000, DatesStamp 4614fbf1

 

Това ми излиза на синия екран.... и да дори и от  Last Good Known Configuration

 не ме пуска напред. Не зарежда нацяло само рестарт. 

Link to comment
Сподели другаде

В такъв случай, следвайте стъпките от подраздел "Как да използвате конзолата за възстановяване". След като стигнете до стъпка номер 5, в командния ред въведете следната команда:

chkdsk /r

Изчакайте сканирането да приключи и проверете дали имате възможност да стартирате системата нормално.

 

Какъв е моделът на твърдия диск?

Link to comment
Сподели другаде

Моделът е diamondmax plus 9 120gb ata-133 hdd

  

Диска зарежда и когато тръгне да ми пуска менюто излиза Safe Mode и останалите опции от които която и да избера излиза синия екран и рестарт ....

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...