Jump to content

Разтълкувайте думичката


Препоръчан пост

С Мирето често обичаме да се шегуваме един с друг когато споменаваме думички, които другия не е чувал. В такива случаи почваме да спорим дали това е българска книжовна дума или е диалект, или пък изобщо няма такава дума, а някой само си я е измислил.

 

По този повод ми хрумна идеята да направя една интересна и надявам се поучителна игра. В тази тема ще даваме думички, които са включени в тълковния ни речник (в смисъл, че са част от българския език), но не са толкова популярни, а който желае може да се пробва да отгатне какво означават думичките. Смятам, че ще е по-интересно ако не се използва веднага тълковен речник, защото така ще бъде въпрос само на преписване, може малко да се поизпотяваме и ако се предаваме, тогава да ползваме помощ.

 

Надявам се, че сте разбрали основния замисъл на играта и искрено се надявам да ви хареса. Започвам с първата думичка, която скоро видях на една табелка - транслитерация

Link to comment
Сподели другаде

Доколкото ми е известно, това е начина, по който думите, написани на една азбука трябва да се превръщат чрез използване на друга азбука. Типичен пример за криворазбрана трансилтерация са супер популярните "Zlatni piasatsi", както и коняк "Czerven bryag". Казано по-просто, транслитерацията много напомня на шльокавицата, само дето е официално призната и необходима в определени случаи.

Темата нашумя напоследък, след като БАН прие списък за изписването на думите от български с латинска азбука.

 

Между другото, думата от мен е "пържина".

 

П.П. Сори, не видях, че Tragedy ще ги пуска думите. Мойта я оставям за физ-зарядка :)

Редактиран от Neuton Gimic
Link to comment
Сподели другаде

Между другото, думата от мен е "пържина".

 

П.П. Сори, не видях, че Tragedy ще ги пуска думите. Мойта я оставям за физ-зарядка :)

Грешно съм се изразил, сега ще го оправя. Нека всеки, който иска да пуска думички, така определено е по-добре.

 

Иначе Цецко е повече от прав :thumbsup: :bravo:

Link to comment
Сподели другаде

Да, пържина е дълъг прът, на диалект. Баба ми така наричаше лоста за тупане на килими и простора за дрехи. Айде, ваш ред е!

Да ти кажа и баба ми наричаше така простора за дрехи...ама тогава не се сетих:)

Link to comment
Сподели другаде

Да, пържина е дълъг прът, на диалект. Баба ми така наричаше лоста за тупане на килими и простора за дрехи. Айде, ваш ред е!

Ама чакай сега, това диалект ли е или книжовна дума. Ще взема да проверя ей сега в речника :P :P :P щото ако почна аз със Севлиевски диалекти, просто ще ви разбия :haha: :haha: :haha:

Link to comment
Сподели другаде

Ама чакай сега, това диалект ли е или книжовна дума. Ще взема да проверя ей сега в речника :P :P :P щото ако почна аз със Севлиевски диалекти, просто ще ви разбия :haha: :haha: :haha:

Хайде да видим какво можеш :-8 Да видим колко ще ни разбиеш :P

Link to comment
Сподели другаде

Ама чакай сега, това диалект ли е или книжовна дума. Ще взема да проверя ей сега в речника :P :P :P щото ако почна аз със Севлиевски диалекти, просто ще ви разбия :haha: :haha: :haha:

 

Хехех, давай аз ще помагам даже ще включа и малко Родопски диалект :) ......

 

О, не, милост моля :faint:

 

.... и след това на Мирето със сигурност ще и се завие свят :crosseyes1: :D

 

Ето една от мен, която чух в една от студентските си години - баркаса-

Link to comment
Сподели другаде

И това ли е на диалект :blink:

охх, горкинката :'( никак не ги обичаш тези диалекти

 

Да не е тоалетно казанче? (аз го знам като байеркаса).

В студентските си години си изстудявахме там бирата.

Еееееееех кога беше това.....................

 

правилно, точно тоалетно казанче е. И аз го чух тогава за първи път с колегите когато една лелка но викна защо не си дърпате баркасата :blink: е па тогава я гледахме като извънземни

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...