Jump to content

Изграждане на домашна Wireless мрежа


Препоръчан пост

Предполагам не съм единствения в този форум, който си има настолно домашно PC и отделно лаптоп (че и повече от един). На настолния си компютър имам LAN Интернет, а на 2-та лаптопа си има вградена поддръжка на wireless. Идеята ми е да си купя една PCI wireless карта за настолното PC, да го конфигурирам по подходящ начин и да мога да ползвам чрез wireless връзка Интернет от лаптопа. Освен това искам от лаптопа да мога да имам достъп до файловете на настолния компютър. Имам обаче няколко въпроса:

1. Какъв софтуер да сложа на настолния компютър за да започне да служи като gateway за лаптопа?

2. Необходим ли е допълнителен софтуер за изграждане на мрежа между двата компютъра, или инструментите на XP са достатъчни за целта?

3. Как да реша въпроса със защитата на данните - не искам в един прекрасен момент някой комшия да си включи wireless-а на своя лаптоп и да установи, че има достъп до мойте файлове или пък че има безплатна безжична мрежа за Интернет.

Редактиран от Neuton Gimic
Link to comment
Сподели другаде

1. Не е необходим никакъв софтуер, достатъчно е да включиш Internet Connection Sharing на LAN картата и да зададеш на Wireless картата IP 192.168.1.1, а Gateway и DNS както IP-то на LAN картата. На безжичната карта и даваш Ad-Hoc т.е. тип компютър-компютър и на лаптопите даваш IP-та 192.168.1.2 и 192.168.1.3 а за Gateway и DNS задаваш 192.168.1.1

2. Не, не е необходим допълнителен софтуер.

3. Защитата може да бъде по 2 начина: 1. със задаване на МАК адреса на безжичната карта и 2. с WPA или WEP защита с парола.

Link to comment
Сподели другаде

3. Защитата може да бъде по 2 начина: 1. със задаване на МАК адреса на безжичната карта и 2. с WPA или WEP защита с парола.

 

Мерси за бързия отговор. Това за МАК адреса го подозирах, но за тая WPA и WEP защита ще трябва да се поразровя да видя как става.

Между другото, спрях се на следния адаптер:

CANYON, CN-WF518

Като гледам, май е по-добър вариант от PCI адаптера, щото е доста по компактен и лесен за инсталиране. Не съм запознат обаче да не би обхавата на това устройство да е съществено по-слаб от обикновен PCI адаптер.

Редактиран от Neuton Gimic
Link to comment
Сподели другаде

Аз ползвам Wireless рутер и мисля че този вариант ще е по-добър и за теб.

Най-хубавото предимство е че представлява самостоятелно устройство.Не ти обира слотове на компютъра ,няма нужда да държиш PC включено само за да ти разпределя нета ,правиш по-малко софтуерни настройки по компютъра ,играе ролята на защитна стена.

Естествено е малко по-скъп вариант.

Още не съм изградил мрежа между компютрите - но това е по-скоро от мързел.Мисля че нама проблем да се направи.

Редактиран от Melmak ®
Link to comment
Сподели другаде

Искам само да го споделя като вариант тук. Аз съм решил този проблем чрез bluetooth устройства и определено съм доволен, защото ми върши същата работа, за което иска и Neuton Gimic. Използвам CCproxy като виртуално прокси и постигам достатъчно добри резултати.
Link to comment
Сподели другаде

И аз съм на мнение, че wireless рутер ще ти свърши чудесна работа.

До него ще имаш достъп само с твоите лаптопи, без да се възползва някой друг от твоя рутер.

Домашният си комп ще свържеш към рутера посредством кабел и лан картата му.

Предимството на рутера е, че има ролята и на firewall, както Melmak ® каза ;) (ако е добре настроен, разбира се)

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
До него ще имаш достъп само с твоите лаптопи, без да се възползва някой друг от твоя рутер.

Предимството на рутера е, че има ролята и на firewall, както Melmak ® каза ;) (ако е добре настроен, разбира се)

 

Ами USB адаптера има също доста добра форма на защита на няколко нива, които могат да се активират едновременно:

1. Избор на специфичен канал (само на този канал се засича честотата)

2. SSID до 32 символа - т.е. даваш му някакво щуро име, даваш му да не се показва в списъка с наличните мрежи и се свързваш директно чрез писане на името

3. WEP защита с до 256 bit кодиране

4. WPA защита

5. Разпознаване на MAC адрес - само определени адаптери могат или не могат да се връзват към адаптера

 

Дори и да успееш да засечеш канала или да улучиш името, трябва да преодолееш спънката с MAC адреса и най-накрая да стигнеш до 256 битов ключ.

 

Имам друг въпрос: Как да share-на дисковете на настолния компютър, за да мога да имам достъп от файловете си чрез лаптопа. Имам предвид, че на настолния компютър е LAN-а, и ако share-на дисковете, каква е гаранцията, че само потребителя на лаптопа ще има достъп до тях (след парола, естествено)? Как да направя така, че дисковете ми да не се виждат като share-нати иконки в мрежата на LAN доставчика т.е. да избегна някой да пробва да влезе в дисковете налучквайки паролата?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...