Jump to content

MBR вирус - има ли начин да се справим с него и как?


Препоръчан пост

Напълно подкрепям мнението на B-boy/StyLe/ .Презаписването на MBR не е като да пуснеш една антивирусна програма или някой скенер и след като завърши сканирането да си готов...!Моля бъдете внимателни..! :)

 

 

"Експерте" , май не си наясно че и една антивирусна програма или някой скенер може да те доведе до преинсталиране. Винаги се сещам как Касперски мяташе explorer.exe в карантината :blackcat:

Link to comment
Сподели другаде

На вас колко пъти съм казвал да не се ангажирате с мои мнения ..?

И каква връзка има Касперски , explorer.exe и MBR..?И колко ми е ясно или не не си човека който ще ми дава оценка...мноого си малък и жалък...!

 

За пореден път ви препоръчвам да не се занимавате с мен и моите мнения....!Аз не коментирам твоите ...нали..?

Link to comment
Сподели другаде

''Освен вече предложените програми MBR check извършва и Rogue Killer'' - благодаря,ще го имам в предвид този инструмент за премахване на зловреден код.

 

Само където той не поправя MBR-то, иначе се обновява доста често.

Днес пратих на автора да добави едно описание на един рууткит - Whistler.a.

Засега МBR -то се показва просто със съмнителното - Unknown.

 

---------------------------[ MBR ]----------------------------

 

MBR_CODE :Unknown MBR Code

MD5 :430EE28915DDC2DFFEA7E9C330EC9323

SHA1 :F37E71C8EEB8EA59A9AFB83205AA98F454B6CC85

PARTITIONS : 2

DISK_SIGNATURE : 1000000

SIGNATURE_ID : AA55h

 

VirisTotal 1/43

 

Но по-принцип това пак не е гаранция, че когато е unknown - ще означава сигурна инфекция.

Може да е Custom/OEM MBR код. Затова се изисква и ръчен анализ или поне сканиране на дъмп файла на VirusTotal.

Като цяло MBR е специфична (деликатна) област и материя.

Link to comment
Сподели другаде

Има ли ръководства за самостоятелен анализ ("ръчен анализ") на резултатите и как се разпознават проблеми с MBR?

 

За съжаление няма...не и на български. Има само такива с обяснение на подробно ниво на MBR и Partition Table.

А проблемите с MBR се разпознават чрез анализ със специализирани инструменти. Повечето са достъпни свободно из мрежата, но нямам право да споделям как да се интерпретират резултатите, защото рискувам да загубя мястото си в security общоността.

Повече информация за тези които искат да се научат да боравят с тези инструменти тук.

Поздрави ! ;)

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за инфото. Нивото ми на английски е средно, може би нататък когато имам възможност да го усъвършенствам ще се запиша на такъв курс, който определено ще ми бъде интересен и полезен! :beer:
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...