Jump to content

Windows 7 и Линукс на един компютър!


Notakarinkuto

Препоръчан пост

Здравейте, искам да ви попитам понеже прегледах доста теми във форума, но не разбрах как точно да го направя понеже имам два хард диска (за което питах в тази тема: http://forums.softvisia.com/index.php?showtopic=11982&st=15&p=106325&hl=+%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B4%20+%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA&fromsearch=1&&do=findComment&comment=106325)

Как точно да направя инсталацията на Линукса? -(в случая искам да инсталирам USU Linux 5.2 (препоръчан ми от приятел)! Иначе до сега съм ползвал само оригинално Ubuntu, но и при него не знам как да направя инсталацията)?! Питам защото имам два хард диска: Единия е Sata (Master), разделен на два дяла като на единия е инсталиран windows 7 ; А другия е IDE (Slave), свързан заедно с записвачката, и разделен на три дяла (като имаше инсталиран ХР на единия дял, но вече този дял е форматиран (празен))!

Ето две снимки от инсталатора на Линукса, как точно показва дяловете, и че има инсталирана ОС: windows 7

http://store.picbg.net/thumb/7B/0B/1255d8971e2c7b0b.png http://store.picbg.net/thumb/4C/4E/f3f5129dce464c4e.png

 

Не съм сигурен, но мисля, че инсталатора на Линукса показва IDE харда като първи, а Sata диска като втори?!

Поне както е на едната снимка:

 

53002 МВ - дяла който беше с ХР (вече форматиран)

98522 МВ - другите два дяла от IDE хард диска

 

104 МВ - системния дял за windows 7

41833 МВ - дяла от Sata диска на който е инсталиран windows 7, и всички програми които ползвам

118090 МВ - другия дял от Sata диска

 

Ще ви бъда благодарен да ми кажете как точно да го направя!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, искам да ви попитам понеже прегледах доста теми във форума, но не разбрах как точно да го направя понеже имам два хард диска (за което питах в тази тема: http://forums.softvisia.com/index.php?showtopic=11982&st=15&p=106325&hl=+%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B4%20+%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA&fromsearch=1&&do=findComment&comment=106325)

Как точно да направя инсталацията на Линукса?

Не си казал къде искаш да го инсталираш!!

 

-(в случая искам да инсталирам USU Linux 5.2 (препоръчан ми от приятел)! Иначе до сега съм ползвал само оригинално Ubuntu, но и при него не знам как да направя инсталацията)?! Питам защото имам два хард диска: Единия е Sata (Master), разделен на два дяла като на единия е инсталиран windows 7 ; А другия е IDE (Slave), свързан заедно с записвачката, и разделен на три дяла (като имаше инсталиран ХР на единия дял, но вече този дял е форматиран (празен))!

Много зор за нищо. Нито нас ни интересува, как са ти свързани дисковете, нито Linux-а.

 

...Не съм сигурен, но мисля, че инсталатора на Линукса показва IDE харда като първи, а Sata диска като втори?!

Поне както е на едната снимка:

Ами то си е показано доста ясно. Този, който е 250 ГБ Хитачи е означен като sda. Освен това пише, че интерфейсът е SCSI, което най-вероятно означава, че това е SATA дискът. Другият е sdb. По-добре избягвай терминологията първи и втори.

 

53002 МВ - дяла който беше с ХР (вече форматиран)

98522 МВ - другите два дяла от IDE хард диска

 

Отново даваш излишна информация. Нас ни интересува къде имаш свободно място, което може да бъде форматирано. Ще ти бъде най-лесно, ако освободиш единият диск. След като го разделиш, ще можеш отново да го ползваш пълноценно. В никакъв случай това не е изискване, а е просто за твое улеснение.

Едва след като кажеш нещо конкретно, бих могъл да ти кажа този е и направи еди какво си.

 

104 МВ - системния дял за windows 7

 

Може би там да си е записал boot лоудера.

Link to comment
Сподели другаде

Съмсем се ошашавих :crosseyes1:

 

Ставаше дума дали мога да инсталирам Линукса на IDE харда който е 250 гигабайта и е разделен на три дяла от които единия е форматиран?

Sata диска си е разделен на два дяла от които единия е с инсталиран Windows 7, и е 160 гигабайта! :)

 

п.с.Ами когато инсталирах Windows 7 нали трябваше да се заделят 100 МВ и пише Sistem, та за това предположих, че са системни! А иначе е инсталиран на малкия дял който Линукса показва, че е 41833 МВ!

Link to comment
Сподели другаде

Ставаше дума дали мога да инсталирам Линукса на IDE харда който е 250 гигабайта и е разделен на три дяла от които единия е форматиран?

Разбира се, без проблеми. Имай в предвид, че Linux ще форматира дялът в който решиш да го инсталираш, понеже използва други файлови системи. За него NTFS и FAT не са подходящи.

 

Стандартната Linux инсталация изисква един дял за root (/) и един за swap. Root дялът e подходящо да го форматираш в ext3. В него ще се копират системните файлове на операционната система. Swap дялът не е задължителен, особено ако имаш много RAM >= 2 GB. Ако създадеш такъв дял, го остави от порядъка на 1 - 2 GB. Той се форматира в swap файлова система и ще бъде използван в случай, че оперативната памет се запълни. Windows също има swap пространство, но то стои във файл, обикновено, разположен на системния дял. Linux също може да използва swap файл, въпреки че тази практика не се среща често. Тя, обаче, е много лесна за изпълнение в случай на нужда.

 

 

Sata диска си е разделен на два дяла от които единия е с инсталиран Windows 7, и е 160 гигабайта! :)

 

Понеже инсталатора не дава пълна информация, мога да те посъветвам да направиш следния трик. Форматирай дялът, на който искаш да инсталираш Linux, във FAT 32 под Windows. Така много лесно ще го познаеш, когато инсталираш Linux-а. Преди да започнеш инсталацията откачи SATA дискът! Изключването на SATA кабелът за пренос на данни е много лесно и предполагам си го правил и преди. Само трябва да натиснеш щипката и да издърпаш. Няма нужда да откачаш захранващия кабел. Това ще те предпази от евентуално изтриване на Windows-a и данните ти. На самата инсталация винаги избирай ръчно задаване на дяловете.

 

п.с.Ами когато инсталирах Windows 7 нали трябваше да се заделят 100 МВ и пише Sistem, та за това предположих, че са системни! А иначе е инсталиран на малкия дял който Линукса показва, че е 41833 МВ!

Ще се отклоня малко от темата. Windows е направил това, защото дялът на който си искал да го инсталираш не е бил подходящ за стартиране. Не знам дали малкия дял се води за системен, а и това няма практическо значение. Интересното в случая, е че по-този начин си създал един дял, който е излишен.

Link to comment
Сподели другаде

Поправете ме ако греша,но т.нар. "системен" дял от 100(104) мегабайта се създава винаги при инсталация на 7. За сравнение при ХР той е само 8 мегабайта...
Link to comment
Сподели другаде

Поправете ме ако греша,но т.нар. "системен" дял от 100(104) мегабайта се създава винаги при инсталация на 7. За сравнение при ХР той е само 8 мегабайта...

 

Имам инсталирани Linux/XP/7 . Никъде и под никоя програма не виждам ситемен дял от 8 или 100 МБ. Тук си признавам, че не съм пробвал да инсталирам 7-цата на празен хард и следователно не му познавам изцяло навиците, които са зададени по подразбиране. Със сигурност, обаче, има ли достатъчно голям Active Primary дял, други дялове не са му нужни и директно може да се инсталира там.

 

Повечето потребители се заблуждават, защото не подозират, че има различни видове дялове и тяхното значение им убягва. Самите инсталации крият тази информация, което е неправилно. Инсталаторите на 7, а най-вероятно и този горе, имат хубави цветове, но точно разпределение на дяловете, файлови системи, етикети, заето пространсто и прочие информация липсва или е изведена по тотално объркващ начин. Дори те кара да гадаеш какво следва на следващата стъпка.

Link to comment
Сподели другаде

...

Да, реално Windows7 си създава скрит 100MB дял, където ако не бъркам, се съхранява boot loader-а и неща около него.Windows разбира се, не дава информация.

Вярно е също при XP при инсталация има едни 1-8MB, които не ги включва в дяловете, които се създават. Eто го предназначението им MicrosoftKB

Windows разбира се, отново мълчи като пукъл.

Но с инструменти от трети страни, като Acronis Disk Director, всичко си идва на мястото.

А ако ще се ползва за по-дълго време, препоръчвам един Home, един Root и Swap.

п.п всеки следващ Windows се прави с опростяване за леймърите.

Нали вместо да ги накараш да помислят и прочетат е по-лесно да направиш нещата вместо тях...

п.п2 Ако KDE3 беше живо, сега щях да пиша от Linux.

Но вече не е...

п.п3-ако си говорим за разбиране, Linux е по-лесен в това отношение.

Всичко е отворено...

Link to comment
Сподели другаде

Да, реално Windows7 си създава скрит 100MB дял, където ако не бъркам, се съхранява boot loader-а и неща около него.Windows разбира се, не дава информация.

Това е интересно. Би ли постнал снимка, ако ти е удобно?

Любопитно ми е, ако имам такъв, къде е. Практически нямам свободно място на харда и го гледам през Linux. Не мисля, че има къде да се скрие такъв дял.

 

Вярно е също при XP при инсталация има едни 1-8MB, които не ги включва в дяловете, които се създават. Eто го предназначението им MicrosoftKB

Windows разбира се, отново мълчи като пукъл.

Това е по-разбираемо. Стара практика е да се набутва информация в unallocated зоната, например какви приложения са инсталирани и т.н. По този начин, например, може да се разбере какви приложения е имало и дали са били легални след формат и преинсталл. Казват му surplus sectors, доколкото помня.

 

 

п.п2 Ако KDE3 беше живо, сега щях да пиша от Linux.

Но вече не е...

Скоро се занимавах с KDE4 и останах много доволен. Определено задминава всичко, което съм виждал в KDE3.

 

А!!! Намерих обяснение:

 

Well, I've noticed that Windows 7 creates a 200 MB partition before the system OS partition during the install process in virtual machine. In the newer builds, the partition size is 100 MB.

 

With the most recent build, I chose to remove all partitions and install, and when I did that it said windows 7 may create additional partitions and again it did a 200 mb partitions, which is hidden from "computer".

 

There's a way to prevent Windows 7 from creating this partition without the need to third-party partition tools or an XP/Vista CD.

 

1) Start Windows 7 setup.

2) Once it has started, press Shift+F10 to start the command prompt.

3) Start diskpart and create a primary partition of the size you need. Or, if you don't want to partition, format your drive. Make sure you format the primary partition so that there is no unpartitioned space before the partition where you want to install Windows 7.

4) Exit diskpart.

5) Continue with setup and choose the disk.

 

Since the drives are partitioned already, Windows 7 will not create this system partition.

Also, note that when you are at the point of selecting a partition to install Windows 7 to, and you choose to format the partition using that GUI interface, then Windows 7 will take the liberty create the system partition as mentioned above.

 

If you do decide not to let Windows 7 create a system partition, be aware of the following: Disadvantages of skipping system partition as noted by cluberti.

 

And now, here's the original discussion about the use for the system partition. Anyone know any more on this? Share your thoughts.

 

http://www.msfn.org/board/topic/127911-windows-7-insists-on-100-mb-or-200-mb-system-partition/

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...