Jump to content

Каква записвачка да си взема?


Препоръчан пост

Здравейте :)

Мисля че вече разбрах как да си правя DVD дискове. Сега остана да си купя, но преди това да си избера каква да ми е записвачката. Ето защо пускам тази тема...

Преди година и половина като си купувах PC-то щях да си взима combo - CD и DVD записвачка в едно, понеже като цена излизаше по-евтино. Но консултанта в магазина на фимрата от която си го взех ме посъветва да си ги взема поотделно, тъй като ако след време не дай си Боже ми гръмне едното, оставям и без двете...

Имам CD записвачка която е LG 52х32х52х. DVD-ROM-а ми е също LG. Мисля си да продължа традицията. Какво ще ме посъветвате?

Обяснете ми по какво трябва да гледам и да търся? Зная че хубавото нещо иска и добра цена. Но все пак да не е някаква космическа цена :D

10х предварително :)

 

P.S. Аз се интересувам за DVD записвачка, но който се интересува може да споделя мнението, съветите и опита си за CD записвачки :)

Link to comment
Сподели другаде

Всяка една DVD писачка в днешно време се справя достатъчно добре със записването както на CD, така и на DVD дискове.

Понеже вече имаш CD писачка, ще наблегнем повече на качеството на DVD записването, отколкото на по-балансирана комбинирана писачка.

За какво да гледаш и от какво значение е:

- марката - най-важното нещо. Всеки производител набляга на сравнително различни страни на продуктите си. Затова се получава, че различните марки имат различни предимства спрямо останалите. Нищо ново под слънцето. За да не се разваля структурата на образцовия (ха-ха) ми коментар, ще вметна списъка с марките накрая.

- поддържани DVD формати - то тук всички се представят почти еднакво и четат: DVD-ROM (матричните дискове, които са си готови записани), DVD-R, DVD-R DL (двуслойни), DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL (двуслойни), DVD+RW. Единствено LG вкарват поддръжка на DVD-RAM в продуктите си. Това по принцип за някои потребители е много хубаво и то си е хубаво такъв евтин продукт да поддръжа DVD-RAM, но на по-обикновените потребители тази поддръжка не им е нужна.

- скорост на запис на DVD - реално погледнато всички писачки пишат около поне на 8х скорост (и почти всички и на 16х), което си е достатъчно.

- допълнителни функции и възможности - за някои хора са от критична важност, но за обикновения купува в 99% са ненужни. И все пак ще ги изредя след малко.

- скорост на запис на CD-R и CD-RW - от малка важност, защото всички записвачки в днешно време имат високи скорости на писане, а и да нямат - разликата между 40х и 52х е секунди.

- цена - тук изцяло зависи от теб. ;)

 

Ето и различните марки (обясненията за термините са в края):

 

BenQ - отлични устройства за парите си, препоръчвам именно тях;

Качество на запис: бързо и качествено. Скорости 8х и 12х използват PCAV стратегията, която е доста по-добър избор за възпроизвеждане след това в отделни DVD плеъри. 16х също е добра като качество на запис.

Четене: бързо и стабилно

Bitsetting: да

PI/PIF сканиране: да

Други:

+ официално се поддържа превишаване на определените скорости.

-> наличие на RipLock, който обаче може да се премахне.

 

NEC - уважавана марка, която обаче аз избягвам като опарен. Явно попадам все на кофти екземпляри, не знам.

Качество на запис: добро

Четене: бързо и добро

Bitsetting: да, но е нужен хакнат фърмуеър

PI/PIF сканиране: не всички модели, по-старите нямат

Други:

+ превишаване скоростите на запис е възможно, но само с хакнат фърмуеър;

-> наличие на RipLock, който обаче може да се премахне.

 

LiteOn - също доста добри устройства за парите си;

Качество на запис: не чак толкова добро при 16х, но добро при 12х и 8х

Четене: отлично, но не много бързо

Bitsetting: да

PI/PIF сканиране: да

Други:

+ превишаване скоростите на запис е възможно, но само с хакнат фърмуеър;

+ справят се много добре с копиране на дискове със защита;

+ доста добри при извличане на песни от аудио комапкт диск;

-> Наличие на RipLock, който обаче може да се премахне..

 

LG - отново доста добри устройства за парите си;

Качество на запис: бързо и добро (особено в новите модели)

Четене: добро

Bitsetting: частично (не всички носители)

PI/PIF сканиране: не

Други:

+ поддържа DVD-RAM за разлика от останалите си "събратя".

- няма хакнати фърмуеъри за превишаване на скоростта на запис;

- наличие на RipLock, който за жалост не може да бъде премахнат;

 

Plextor - отлични устройства, но на често неоправдано (особено за обикновения потребител) висока цена;

Качество на запис: бързо и добро (нужни са най-новите версии на фърмуеъра)

Четене: бързо и добро

Bitsetting: частично (не всички носители)

PI/PIF сканиране: да

Други:

+ доста богати на функции;

+ голям 8MB буфер;

+ добри за извличане на песни от аудио дискове;

- няма хакнати фърмуеъри за превишаване на скоростта;

- не особено добра съвместимост с -R носители;

- скъпи.

 

Термини и пояснения:

- фърмуеър (firmware): софтуера/BIOS-а на самата записвачка. Указва й как да работи и от него зависи съвместимостта с различни видове дискове.

- хакнат фърмуеър: редактиран от ентусиасти за да се отключат функции, които писачката реално поддържа на хардуерно ниво, но просто са забранени във фърмуеъра. Понеже това е неофициално, се процедира на личен риск, но щом цял свят ползва такива хакнати фърмуеъри, значи са си стабилни. :)

- Bitsetting: казано накратко позволява да се излъже компютъра, че чете оригинален матричен диск (закупен), а не записан на празен носител в домашни условия. Полезно при рипване на DVD филми. Не от най-важните функции, но е доста добре да я има като опция.

- PI/PIF сканиране: сканиране за качеството на запис. За обикновения потребител това е ненужно.

- превишаване на скоростите на запис (overspeeding): дори и диска да е определен за някоя по-ниска скорост (4х например), ако писачката е поддръжа по-висока скорост (8х), ще пренебрегне границата на диска (4х)и ще го запише на по-висока скорост. Разбира се на собствен риск ако диска не е качествен.

- RipLock - ограничаване на скоростта на четене за някои видове дискове (например оригинални матрични с филми). Това прави записа на DVD филми във DivX/XviD по-бавно, нищо повече.

 

Моето мнение: Лично аз бих си взел BenQ. Останал съм много доволен от тях. За жалост не всяка фирма предлага устройствата им. Plextor са излишно скъпи. NEC на хартия са добре, но съм останал с кофти впечатления от тях. От останалите две марки, ако качеството на запис ти е по-важно - вземай LG, ако четенето е по-важно - тогава LiteOn.

 

Разбира се, най-добре е да кажеш на кои модели си се спряла (цени, наличност) за да се даде по-конкретно мнение.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
а може ли да попитам откъде мога да си взема записвачка/DVD/ и приблизително на каква цена и бихте ли ми дали съвет за някаква марка ... :unsure:

Здравей. Записвачка можеш да си купиш/поръчаш от всяка фирма за компютърни компоненти. Цената е трудно да се каже, защото зависи от фирмата, марката на записвачката. Ето ти примерна ценова листа на Most Computers.

Марка също не е лесно да се каже. Ако нямаш никакви претенции, всяка би свършила работа. Не зная дали си прочела горния ми коментар, но ако не си, прочети го и ако имаш въпроси, питай.

Link to comment
Сподели другаде

доста изчерпателно обяснение на Night_Raven.

Понеже и мен ме интересува донякъде темата искам да му благодаря за това.

Бих искал да попитам обаче понеже може да ми се наложи и на мен скоро да купувам записвачка, а досега съм взимал само lite-on по препоръка на познат-познавач, за BENQ - наистина ли са читави, и дали са по-добри от lite-on?

Редактиран от Ozzy
Link to comment
Сподели другаде

BenQ 1640DW, Модела който ползва Night_Raven е много добър.

Новия модел DQ1640 не е като предшественика си.

Така че ако смяташ да си купуваш записва, съветът ми е да заложиш на LG или на NEC ( и двете марки имат кусури, но с някой подходящ firmware/хакнат/ стават повече от добри)

Според мен това записвачките, които са най-добри в момента на пазара и са на доста ниски цени.

Аз лично съм фен на LG.

Link to comment
Сподели другаде

BenQ определено са си читави устройства. Поне според мен като цяло са по-добри от Lite-On, но и последните си имат силните страни.

 

Добавено: аз ползвам DW1655.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...