Jump to content

Деинсталиране на ubuntu 10.04.1 ?


aleksoft

Препоръчан пост

Здравейте.

 

Реших да пробвам ubuntu, видях за какво става въпрос и сега искам да я махна.Деинсталирах я чрез CCleaner като съм windows xp, обаче явно така не става тъй като все още ми дава да избирам коя операционна система да зареди.

 

Кажете как да махна ubuntu, без да се налага да форматиране на диска.

 

Намерих някакъв обяснение - How to uninstall ubuntu dual boot with windows, но не знам дали се отнася и за версия 10.04 и е на английски, ако може някой да я преведе ще много добре.

Link to comment
Сподели другаде

Успях да си преведа това обяснение, обаче аз като дам на дяла Format не ми е активно, а само Delete Logical Drive.Ако го изтрия ще ми се върне ли паметта в дял (D:) ? (Дяла е 100% празен)

 

Log on as administrator or as a member of the Administrators group.

Click Start, click Run, type compmgmt.msc, and then click OK.

In the console tree, click Disk Management. The Disk Management window appears. Your disks and volumes appear in a graphical view and list view. To customize how you view your disks and volumes in the upper and lower panes of the window, point to Top or Bottom on the View menu, and then click the view that you want to use.

 

In the Disk Management window, right-click the partition or logical drive that you want to format (or reformat), and then click Format.

In the Format dialog box, type a name for the volume in the Volume label box. This is an optional step.

Click the file system that you want to use in the File system box. If you want, you can also change the disk allocation unit size, specify whether you want to perform a quick format, or enable file and folder compression on NTFS volumes.

Click OK.

Click OK when you are prompted to format the volume. The format process starts.

Link to comment
Сподели другаде

Успях да си преведа това обяснение, обаче аз като дам на дяла Format не ми е активно, а само Delete Logical Drive.Ако го изтрия ще ми се върне ли паметта в дял (D:) ? (Дяла е 100% празен)

 

Здравей,значи ти като изтриеш този дял тази памет ще стане "неактивна",просто ще трябва да пресъздадеш този дял.

Колкото до "dual-boot",от това което си написъл разбирам,че си инсталирал убунту в уиндоус така да се каже. Start>Run>"C:\boot.ini">ENTER(без кавичките разбирасе) там трябва да имаш 2 линии,една за windows xp и една за ubuntu. Пробвай да премахнеш линията за убунту.

Успех.

Link to comment
Сподели другаде

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

 

 

Кое точно да изтрия?

 

И как да пресъздам този дял, че да ми се възвърне паметта в диск (D:)?

Link to comment
Сподели другаде

Здрасти,

 

Не става ясно как си инсталирал "ubuntu 10.04.1". Ако е през wubi, то деинсталирането на въпросната система става от Add-Remove панела. Ако е на свой дял от твърдия диск, то отиваш в диск-управителя на windows xp, намираш дяловете на ubuntu и с десен бутон ги "разбиваш". След което ги форматираш пак от там и после с някой диск-редактор ги обединяваш към предпочитан дял на windows. Това е всичко. За финал си редактирай boot.ini файла на windows до този вид.

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

Рескаш компата и лягаш да спиш спокоен.

успех

Link to comment
Сподели другаде

Ок остави grub-a изобщо не трябваше да го намесвам.Grub e bootloader който позволява избор за стартиране на инсталираните операционни системи.

 

Така хващаш сд-то на Windows XP-то и влизаш в Recovery Console. Слагаш сд-то рестартираш,стартираш инсталацията и когато те пита дали искаш да Нова инсталация(Press ENTER),"To repair a windows.... press R",натискаш R за да стартираш Recovery Console. След като се стартира екрана става черен и те пита къде се намира Windows,предполагам че си е в Ц,затова натискаш "1".Сега трябва да поправиш MBR-то цЪк и наблягаш на точка 5.

5. Now at the prompt, type in fixmbr. Your damaged MBR will now be replaced with a new master boot record and your computer should now be able to boot properly. Note that you may also want to run the fixboot command to repair the boot sector with a new one.

 

Дано да стане успех!

 

 

EDIT: Ако инсталацията е през wubi не трябвали в boot.ini да има втора линия за избор на ubuntu?

Link to comment
Сподели другаде

Здрасти,

 

Не става ясно как си инсталирал "ubuntu 10.04.1". Ако е през wubi, то деинсталирането на въпросната система става от Add-Remove панела. Ако е на свой дял от твърдия диск, то отиваш в диск-управителя на windows xp, намираш дяловете на ubuntu и с десен бутон ги "разбиваш". След което ги форматираш пак от там и после с някой диск-редактор ги обединяваш към предпочитан дял на windows. Това е всичко. За финал си редактирай boot.ini файла на windows до този вид.

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

Рескаш компата и лягаш да спиш спокоен.

 

Ubuntu го изтеглих от тук записах го на диск, след което избрах да се инсталира просто като програма, но явно ubuntu е много бъгаво и си направи цяла инсталация с определяне на дялове и т.н.Под "разбиваш" какво имаш напредвид, питам защото аз като дам на дяловете които си направи, единствено менюто Delete Logical Drive ми е активно:

 

http://i55.tinypic.com/2s6q6fm.jpg

 

А защо да променям boot.ini от Microsoft Windows XP Home Edition на Microsoft Windows XP Professional, след като съм на Home?!

Link to comment
Сподели другаде

Ок остави grub-a изобщо не трябваше да го намесвам.Grub e bootloader който позволява избор за стартиране на инсталираните операционни системи.

 

Така хващаш сд-то на Windows XP-то и влизаш в Recovery Console. Слагаш сд-то рестартираш,стартираш инсталацията и когато те пита дали искаш да Нова инсталация(Press ENTER),"To repair a windows.... press R",натискаш R за да стартираш Recovery Console. След като се стартира екрана става черен и те пита къде се намира Windows,предполагам че си е в Ц,затова натискаш "1".Сега трябва да поправиш MBR-то цЪк и наблягаш на точка 5.

 

 

Дано да стане успех!

 

 

EDIT: Ако инсталацията е през wubi не трябвали в boot.ini да има втора линия за избор на ubuntu?

 

Направих това, сега вече не пита коя операционна система да пусна, но не ми се възвърнаха 20GB които бях отделил:

http://i55.tinypic.com/2s6q6fm.jpg

 

Изтеглих Partition magic, но там не ми показва че диск (D:) е разделен:

http://i56.tinypic.com/xgl6qx.jpg

Link to comment
Сподели другаде

В Partition Magic-a ми дава възможност, но не искам да го форматирам защото имам прекалено много програми инсталирани на него и други важни файлове...
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Изтеглих Paragon Partition Manager, при нея се вижда празния диск, обаче никъде не видях как да ги слея.Споделете някаква програма чрез която да слея разделени хардовете.

 

http://i56.tinypic.com/9a7oqp.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...