Jump to content

Избор на дигитален фотоапарат


Препоръчан пост

emz, сигурен ли си, че апаратът на Sony е без зарядно и батерии? Ако е така, ще е първият модел, за който чувам, че е без такива екстри. Не казвам, че е невъзможно, а просто питам. :)

Не знам за какво толкова ти е стабилизатор. До 4х оптично увеличение стабилизатор просто не ти е нужен. Ако ползваш допълнителен обектив - да, но нито евтиното Sony нито Panasonic-а имат възможност за монтиране на обектив.

 

Да, сигурен съм.

Link to comment
Сподели другаде

Имам Canon A520.Много съм доволен.Снимките който съм качил в форума са правени с него.

Не разбирам много от фотоапарати,попитах в Калдата и ме насочиха към този модел.Виж дали Панасоника прави клипчета с звук,аз като си купувах само по-скъпите модели На Панасоник имаха такава екстра.

Link to comment
Сподели другаде

Взех си Nikon CoolPix L4 + зарядно за 279 лв от Технополис + 512 МБ LG SD + калъф , общо 360 лв , 1 година гаранция. Много съм доволен. Верно, че не може да прави клипове със звук, но.. за цената е идеален, а и не ми трябват клипове. Ето го избраника:

http://nikonimaging.com/global/products/digitalcamera/coolpix/l4/img/pic_001.jpg

Link to comment
Сподели другаде

А ето и причините, поради които можеш да си купиш Sony:

- голям диспей 2.5''

- възможност за снимане на клипчета с 30 кадъра (при наличието на MemoryStick PRO - цена 512 МВ около 38-39$ )

- комплект зарядно + батерии

- Не мога да кажа, че добре се справя с човешката кожа, въпреки, че някой може и да ме обори

 

За да не спираме темата дотук, нека прокоментирам някои от мненията в темата. Slammer, абсолютно съм съгласен с положителните черти, които си изброил за Canon-а. От друга страна, не мога да разбера защо всички се хвърлят върху големия дисплей - големият дисплей означава повече консумация на енергия, следователно по-къс живот на батериите. Едва ли планирате да гледате филми на това дисплейче! Повечето хора се оправдават, че използват дисплея за да видят резултата от снимката и ако не се харесват как са излезли, трият. Запомнете максимата - добрият фотограф НИКОГА не трие, докато снима, т.е. аз лично дисплея рядко го ползвам и предпочитам да е изключен докато снимам. При ниските цени на паметите за фотоапаратите, едва ли ще спечелите много място ако изтриете снимката, която не харесвате. Като прехвърлите снимките на компютъра, имате достатъчно широк екран за да разглеждате.

Снимането на клипчета с фотоапарат едва ли може да се оприличи на върха на операторското майсторство - някои телефони снимат много по-хубави клипове и с по-добра компресия.

Зарядно и батерии може да си купите от всеки техно-магазин, не струват повече от 30-40лв., т.е. липсата на зарядно и батерии е бял кахър.

 

Не разбирам защо има негативно отношение към Panasonic! Само да спомена, че оптиката на тези фотоапарати е Lеica, които професионалните фотографи често наричат "Ролс Ройс на оптиката". Трите неща обаче които не харесвам в Panasonic (и които не мога да разбера защо ги няма и при най-скъпите модели) са:

1. Липсва Optical Viewfinder! Не мога да разбера как пускат фотоапарати с 10х оптично увеличение и свръх-нови технологии за обработка на изображения, а не могат да сложат едно прозорче за да виждаш какво снимаш. Снимането с LCD дисплей не винаги е удачно (слънце, търсене на детайли при голямо увеличение), а и аз лично много по-добре "усещам" снимката, когато я виждам само с едното си око.

2. Липсват ръчни настройки! Фотоапарати от по 250-300 лв. позволяват ръчна нагаласа, при Панасоник обаче трябва да си купиш модел FZ и нагоре, за да имаш заветното "M" на врътката. И това е въпрос единствено на софтуер - просто разширяваш софтуера, за да дадеш на потребителя възможнст да изпита максимална наслада от снимането.

3. Само професионалните апарати са с литиево-йонна батерия. И това не мога да си го обясня - при останалите модели съотношението е 50/50, при Панасоник обаче може да дадеш 700лв. за фотоапарат и пак да нямаш литиево-йонна батерия.

 

В момента съм се спрял на Canon A700, но все още е прекалено нов и скъп за класа си фотоапарат.

Link to comment
Сподели другаде

Личното ми мнение, е че хората искат и търсят устройства AIO (всичко в едно). Затова повечето като си избират примерно телефон, те гледат каква камера има, памет, колко е голям дисплея, дали може да служа mp3-ки, филми и други неща. С Фотоапартите с по-същия начин. Евтините модели - рядко са хубави (винаги има изключения). И въпреки че не ми се спори за марката Sony - при тях са "големите екстри". И хората като тръгнат да избират нещо заради многото му екстри, забравят предназначението, закоето го купуват, а именно да прави качествени снимки. Но незнам защо всеки ги препоръчва, но когато стане дума за хубав фотоапарат, мисля че марката е една Canon. (това е личното ми мнение)

Колкото до Panasonic, Olympus и Nikon имат добро реноме, както и възможности, но наистина хубавите и качествени модели са скъпи. При тях "сапунерките" определено не струват.

И още доста неща могат да се кажат, но нека и други да споделят мненията си!

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...

Ето ти и от мен много добър съвет. Първо, прочети тук:

 

http://photo-forum.net/ebook/start.htm

 

А ако изчакаш още малко и си купиш камерка за около 550 лева? Дали няма да спечелиш? Наистина фотоапаратчетата са си хубави. а с камерката знаеш ли още колко можеш? Не знаеш!!!!!!И то само за около 550 лева. Я си помисли!!!!! Щото можеш да си правиш и режеш снимки и с нея!!!!!!!

Поздрави

Стефан - LZ4JW

73!

Link to comment
Сподели другаде

Горд собственик от една седмица съм на Panasonic Lumix DMC-FZ5 - ВИЖ ТУК

За избора много ми помогна асистент - търговеца в Технополис - оказа се запален любител - фотограф. Та той ми каза, че този фотоапарат е най-доброто съотношение качество/функции-цена за момента. Благодаря на Милен за помощта!

Та - при този модел по-горе изброените от Neuton Gimic недостатъци ги няма. Фотоапаратът е перфектен. Тук ще постна една снимка правена с него:

 

http://img223.imageshack.us/img223/2911/p10100113hp.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Тук ще постна една снимка правена с него:

 

Айде сега, ще пост-ваш снимки правени с Canon и ще лъжеш, че си ги правил с Panasonic-a :) Бъзикам се, естествено, на инфо-то на картинката ясно се вижда с какво е снимано. Панасоникът, който Юнак ползва е наистина супер удачен избор, едниственото което не ми хареса при него е сравнително по-големия обем. Но както са казали фотографите - няма едновременно пълно функционален и малък фотоапарат.

 

Между другото относно предложението на LZ4JW - камерите в диапазона 550 - 600 лв. най-често са JVC, а те определено попадат в долния диапазон на качеството на снимане. От друга страна, повечето видео-камери са със CCD матрица от 800,000 пиксела, т.е. по-малко от 1 мегапиксел. Това означава, че ако искаш да си принтираш снимки с размер по-голям от стандартен лист А4, качеството ще се загуби. Освен това размерът на матрицата е 1/6"", т.е. много по-малък от матрицата на цифровите фотоапарати, при които нормално е 1/2.5". Естествено, по-малкият размер на матрицата се дължи на по-ниската разделителна способност на видео-камерите, но това води и до по-лош образ при мащабиране на изображението.

Считам, че и дума не може да става за сравнение на качеството между снимки правени с фото-апарат и видео-камера. Все пак, ако LZ4JW има време, може да пусне няколко снимки, рязани от видеокамера, за да сравним резултатите.

Link to comment
Сподели другаде

Горд собственик от една седмица съм на Panasonic Lumix DMC-FZ5

Брех...и си трайкаш а? Айде да ти е честит и тези дни да си направим една фотосесийка прегърнали по 2-3 бири. Най-добре другата седмица, че събота и неделя съм по влашкия край. :haha:

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...