Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

А защо не въведеш директно адреса (копирай го в клипборда и после го постави в адресната лента).

 

Намерих два сайта с ръководства, обучения и тестове за Word и Excel

 

http://office.microsoft.com/bg-bg/word/FX100649261026.aspx

 

http://office.microsoft.com/bg-bg/training...1831141026.aspx

 

Надявам се да ви бъдат полезни и интересни. Можете да споделите впечатления.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...
  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте,

Много хубав форум, поздравления!

 

Бих искала да попитам, може ли някой да ми разясни командата "VLOOKUP" в Excell?

 

Благодаря предварително на всички.

Хубав ден!

Link to comment
Сподели другаде

Само да вмъкна, че този, който е измислил тази функция е най-често споменавания от мен човек (или по-скоро майка му) :)

 

Сега, майтапа настрана, но има някои особености, които дори и в сайта на Microsoft не са ги уточнили. За да работи коректно функцията е желателно таблиците да са в един документ (тази от която търсиш и тази, в която извеждаш резултата) и е желателно да са подравнени в някой край на работния документ (или да са най-отгоре или най-отляво).

 

svetli4ka, напиши какво точно се опитваш да направиш, за да ти помогнем нагледно и ще ти обясним подробно как работи функцията.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за линковете!

Опитвам се да си оптимизирам работата, и по-точно отчетие, които правя.

Напр. вчера благодарение на вас успях да си спретна едно файлче, в което си зададох номенклатурните кодове на артикулите и категориите в които те попадат, и в другия Sheet като ми дадат справката си пействам кодовете, те автоматично си намират групите и после с филтърчетата си гледам от коя категория колко сме продали и т.н.

 

Още веднъж много ви благодаря!

Ще потренирам другата седмица и с другите отчети ;) (дано да имам време ) и ще ви държа в течение.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Здравейте

имам един проблем с ексел-а

та значи ползвам си аз функцията IF една след друга докато стигам до 7-мата и то ми казва че това е максимума

решик да търся алтернатива и в хелпа пише че става с LOOKUP но аз не успях.

ето какво искам да направя имам 10 вида тръби с различни рамери

искам за всяка тръба да търси в определена таблица с функцията VLOOKUP

ето я и самата формула

=IF(E9="Ø20/2,8";VLOOKUP(D9;'20_2,8'!$A$2:$C$19;2;TRUE);IF(E9="Ø25/3,5";VLOOKUP(D9;'25_3,5'!$A$2:$C$22;2;TRUE)))

това е част от цялата формула

та впроса ми е ако някой се е сблъсквал с този проблем с ограничението при функцията IF ако може да помогне с коя да го заменя.

мерси предварително

Link to comment
Сподели другаде

Здравей,

 

Аз също се бях сблъскал с това ограничение при добавяне на голям брой if функции една в друга. Мен също ме посъветваха да използвам vlookup (или hlookup съответно) и успях да се справя. Смисъла на функцията е да търси стойността, която стои срещу друга стойност съответно в ред или в колона. В смисъл ако имаш списък с всички тръби в една колона и срещу тях да речем размерите за всеки вид и искаш да извадиш да речем размера на дадена тръба, то тогава можеш да използваш тази функция.

 

danina е дала линк към тези две функции по-горе, които линкове са доста полезни. Погледни ги моля те и пиши, ако не успееш да се справиш или имаш нужда от нататъшна помощ.

Link to comment
Сподели другаде

ми направих това което исках и ползвах само IF функцията

просто не направих 10 IF-а ами ги разделих на две групи по 5 броя

малко куцо се получи ама работи

а за функцията VLOOKUP трябваше да правя допълнителна таблица а не ми се правеше

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!!!

Много интересна тема... Явно разбирате добре от материята и бих искала да ви помоля за помощ. От вчера се опитвам да напиша една формула но все не успявам. Моля ако на някой му се занимава да помогне. Значи искам да сумирам клетки на един ред като започна от клетка прим. А5 и прибавям към нея всяка трета следваща клетка т.е. D5; G5 и т.н Може да се вкарват всеки път ръчно sum(A5;D5;G5;...) но ако трябва да се сумират 200 клетки проблема става сериозен. Друг проблем е вмъкването на колони - трябва данните да се променят.

Благодаря Ви предварително за усилието

Поздрави

Петя

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...

Здравейте,

Имам такъв въпрос.

Как мога да направя така, че най горните редове винаги да се виждат, без значение колко на долу слизам в таблицата.

Благодаря ви предварително

Link to comment
Сподели другаде

petyaM3, опитай да извършиш сумирането, като използваш диапазон, вместо да въвеждаш адресите на всяка клетка - например формулата =SUM(D5:IV5) ще сумира стойностите на всички клетки в ред № 5, започвайки от клетка с адрес D5.

TPAKTOPA, маркираш реда който е под заглавните редове и използваш командата Window -> Freeze Panes.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте . За първи път влизам във форума и открих доста интересни и полезни неща и дано с времето и аз да мога да давам съвети и полезна информация.

Въпросът ми е относно EXcel . Дадена ми е анкета на ексел , от която аз трябва да направя графика . Как мога когато правя графиката да не се състои от 200 колконки(колкото са анкетираните) ами само с 3 колонки . Значи 200 анкетирани са отговорили на даден въпрос с отговор 3 , 4 и 5 . Как мога да ги отделя тези които са с отговор 3 в една колона и тези които са 4 и 5 в други колони :'( не знам как става а спешно ми трябва да го направя това.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
Здравейте! Прегледах четирите урока и наистина считам че са полезни за начинаещите като мен. Ако може някой да ми помогне за следното: как се забранява отделни клетки или колони да се променят от ползвателите на таблицата- примерно в клетки с формули, а данните в останалите клетки да могат да се променят от всички? Надявам се да съм бил ясен. Предварително благодаря!
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...