Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Здравейте!

Наложи ми се да се заема с excel и бях много изненадана, че в интернет пространството липсват уроци за тази програма. Така реших, да се заема да напиша няколко ръководства за работа с excell и да ги споделя с вас. Ще започна от основните неща и ще предложа най- удачните според мен варианти за въвеждане и форматиране на текст, а по- късно и работа с различните функций на програмата.

 

Предлагам ви видео туториал и ви моля да споделите мнение, ако формата на поднасяне на информацията не ви допада.

 

Ето го и него:

 

EXCEL - 1 част

 

Въвеждане и форматиране на данни в Еxcel 2003

 

 

Автор на ръководството: Даниела Кузманова

Всички права върху ръковоството за запазени от автора и всякакво копиране на част или цялото ръковоство трябва да става само с негово разрешение!

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Много добро начинание. Excel е според мен най-отговорната програма в целия офис пакет и нея я уважавам най-много от всички.

Това е може би програмата с най-недооценения потенциал в целия офис пакет. Възможностите й са огромно, но малко хора съзнават това.

Link to comment
Сподели другаде

Чудесно начинание, Дани!

 

Ще се опитам да допълня, доколкото мога, така че се получи едно прилично ръководство за най-начинаещите.

 

Теоритично погледнато може би трябва да уточним първо какво е клетка, колона и ред. Клетката е най-малката локация (ако мога така да я нарека), в която могат да бъдат въведени някакви данни. Колоната са всички клетки по вертикалата, а ред са всички клетки по хоризонталата. Колоните са именувани с букви, а редовете с цифри. Адресът на клетката е пресечната точка на реда и колоната (А1 се счита най-първата клетка).

 

Клетка става активна, когато започнете да въвеждате данни в нея или когато кликнете два пъти на нея, а става неактивна, когато натиснете Enter - това е най-удобния начин. Активна клетка се дезактивира с натискането на Esc, с натискатно на този клавиш вие не предпиемате никакви действия и клетката връща първоначалното си състояние. С клавишната кобинация Ctrl+Z можете да се върнете до предишните си действие, до последното запазване на файла.

Клетки се добавят с десен бутон ->insert->shift cells down/right Всъщсто съществуващите клетки се изместват надолу или надясно, за да направят място на новата клетка. Редове вмъкваме като маркираме цял ред, най-в дясно - върху номера на самия ред и с десен бутон изберем insert (маркираният ред ще се озове след новодобавения). Колони вмъкваме като маркираме цялата колона и имаме предвид, че след като се появи нова колона тя ще бъде вляво на маркирата, избираме insert. Триенето на редове е по същия начин както вмъкването, но избираме от менюто, достъпно с десен бутон delete.

 

Копирането на клетки може да става чрез провлачване на долния десен ъдъл надясно или надолу. Или с клавишната комбинация Ctrl+C. Натискането на enter или ctrl+V върху клетката, в която искате да имате прекопираните данни е достатъчна да нанесе информацията. От менюто, достъпно с десния бутон има също така опции Copy и Paste. Интересна е опцията Paste Special...От менюто можете да изберете коя част от съдържанието на копираната клетка да пренесете в новата (формата, формулите, съдържанието...или всичко). След натискане на отметката пред желаната опция и "ок", след което е необходимо натискането на enter или esc за да стане неактивна клетката, от която копираме (докато не я размаркираме, можем да продължим да я копираме, колкото си искаме).

 

В Excel лесно можете да побавите поредица от номера. Ако желаете поредицата да бъде 1, 2, 3, 4....достатъчно е да в две последователни клетки да въведете в първата 1, а във втората - 2. Да маркирате двете клетки, както е показала danina във филмчето си и да провлачите долния десен ъгъл на най-дясната (или най-долната) клетка надясно или надолу докъдето искате да имате номера. Независимо каква искате да е поредицата, Excel-а изчислява разликата между втората и първата клетка и пренася тази формула във следващите (въвеждате 6, 9 и логиката, която се следва е че всяка следваща цифра ще се с 3 повече от предходната, защото толкова е разликата между първите 2 цифри).

 

.....

Link to comment
Сподели другаде

Аз имам доста добри обучителни материали за Exel и Word, но просто не ми остава време да ги обработя и да ги кача. Ще се постарая това да стане максимално скоро.
Link to comment
Сподели другаде

Чудесно.Имам доста приятели,които имат нужда точно от това.Мисля,че ще е полезно не само за потребителите,но и за сайта.

 

Многосе радвам, че темата предизвика такъв интерес. Не съм се съмнявала, че ще е така, защото найстина липсват практически уроци в пространството за тази програма, която както казва Night_Raven има страхотни възможности, които за жалост не познаваме и не използваме. Точно затова идеята ми е постепенно да се усложняват уроците за тази програма и да се допълват, така че да бъдат максимално полезни на потребителите.

 

trapped- дано ръководството и предстоящи такива да помогнат на нуждаещите се твои приятели.

 

Мире, благодаря ти за допълненията. Може би найстина съм попропуснала някои терминологични данни, но във формата- видео- туториал, няма начин според мен да се въведе и теория. Много се радвам, че си отделила време да споделиш и публикуваш допълнения към темата. Смятам, че с тях ще бъдем още по- полезни за хората на които предстои да се занимават с excel.

 

Миленски дано по- скоро пуснеш и твоите материали. Особено за excel, защото за word се пак има доста уроци и видео- туториали. Кажи моля с какво по- точно са свързани, за да не се дублираме при разработването и публикуването на темите.

 

Иначе идейният ми проект за ръководства за работа с тази програма беше да пусна последователни уроци за работа с Ексел с постепенно усложняване на материята. Имах предвид след първия урок, който вече е факт да последват:

2. урок за начините за търсене, разглеждане, копиране, преместване и изобщо- за боравенето с вече готови Екселски таблици.

3. урок за работа с различни функций и всичко, свързано с тях чрез Ексел.

4. урок за направата и използването на графики и диаграми.

 

Много ще се радвам, ако найстина развием темата в пълната и бъдем полезни с това, защото ще сме и първи. :)

 

PS: Нищо не казвате за формата- удобна ли е или смятате, че е добре да се направи и ръководство с картинки. Моля, споделете, за да бъде максимално полезно ръководството.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

Ето я и втора част на поредицата за Excel 2003. Възможностите на програмата са много и трудно могат да бъдат обхванати всички, затова съм описала някои, по- полезни според мен неща.

 

В тази част разглеждам:

1. Още трикове за въвеждане и копиране на данни.

2. Начини за разглеждане на вече създадени работни книги и листове.

3. Проверка на данните за грешки.

4. Ориентиране във въведените данни, чрез използване на опцията find.

Желая ви ползотворно гледане!

 

EXCEL - 2 част

Разглеждане, проверка и търсене в excel 2003

 

Автор на ръководството: Даниела Кузманова

Всички права върху ръковоството за запазени от автора и всякакво копиране на част или цялото ръковоство трябва да става само с негово разрешение!

Link to comment
Сподели другаде

Тук ще се включа и аз с няколко линка на които можете да намерите "хелп" файлове за офис пакета на български език.

http://www.easy-sharing.com/441409/Excel.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441494/ClipOrganizer.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441498/Outlook.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441501/PowerPoint.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441503/Word.CHM.html

Дано да съм в помощ на начинаещите и интересуващите се.

От целия офис пакет ексел определено заема първо място за мен.

Link to comment
Сподели другаде

Тук ще се включа и аз с няколко линка на които можете да намерите "хелп" файлове за офис пакета на български език.

http://www.easy-sharing.com/441409/Excel.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441494/ClipOrganizer.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441498/Outlook.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441501/PowerPoint.CHM.html

http://www.easy-sharing.com/441503/Word.CHM.html

Дано да съм в помощ на начинаещите и интересуващите се.

От целия офис пакет ексел определено заема първо място за мен.

 

Страхотно включване chenkete!

Разбира се, че ще е от полза информацията, любезно предоставена от теб.

Много ти благодаря! :bravo:

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Здравейте!

 

Представям ви и третия видео туториал за excel.

В него ще разгледам някои основни функций с които борави програмата.

 

Има 3 начина за въвеждане на функций в excel:

- въвеждане директно в клетката

-въвеждане чрез използване на падащото меню autosum

-въвеждане чрез диалоговия прозорец insert function.

В настоящото ръководство ще се спра на първите два начина. Третия няма да описвам, тъй като смятам, че е доста неудобен за въвеждане на елементарни функций, а въвеждането на по- сложни функций не разглеждам защото това е ръководство за начинаещи, което предполага боравене само с основните функций.

 

И така. В този туториал ще видите:

1. въвеждане и използване на основните функций на excel

2.добавяне на коментар към резултат от функция.

3. използване на прозорец за наблюдение и начин за визуализиране на формулите и тяхната редакция.

4. въвеждане на потребителски формули.

 

Желая ви приятно и ползотворно гледане!

 

EXCEL - 3 част

Автор на ръководството: Даниела Кузманова

Всички права върху ръковоството за запазени от автора и всякакво копиране на част или цялото ръковоство трябва да става само с негово разрешение!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте!

korn, благодаря ти за хубавите думи. Старая се!

 

Ето я и четвърта част на ръководствата за работа с excel.

 

В нея ще видите:

1. Създаване на диаграма в самия работен лист

2. Създаване на диаграма на нов лист

3. Оформяне на диаграми.

4. Инструменти за редактиране и преглед на диаграми.

5. Съхранение и подготовка за печат.

 

Ползотворно гледане желая! :)

 

 

EXCEL - 4 част

Автор на ръководството: Даниела Кузманова

Всички права върху ръковоството за запазени от автора и всякакво копиране на част или цялото ръковоство трябва да става само с негово разрешение!

Link to comment
Сподели другаде

  • 7 months later...
Защо не мога да ги отворя? :crosseyes1: Моля помогнете! Спешно ми трябва да понауча нещо!

Привет!

Не би трябвало да имаш проблем с отварянето. При мен върви без проблем.

Ако пак имаш проблеми, можеш да ги дръпнеш или да гледаш направо от

Тук!

Дано ти свърши работа! :thumbsup:

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...